Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Muž, ktorý veril, že nájde svoju hviezdu...

K 85.výročiu úmrtia M. R. Štefánika

... „ dnes tu bude hvezdár Štefánik, stretneme sa všetci u Tesáka... Hvezdár Štefánik ! Už som bol aj predtým počul o ňom, aký je to báječný človek, ale mne najviac imponovalo to jeho hvezdárstvo. Predstavte si, mať k dispozícii obrovský teleskop a dívať sa každú noc až do rána na tie žiarivé nebeské zázraky ! Či taký hvezdár nie je hodný závisti ? Ach vidieť hvezdára Štefánika ... aká to bola pre mňa vzácna chvíľa...

... a potom som ho zrazu videl... aby som pravdu povedal, bol som ním trošku sklamaný, predstavoval som si totižto - bohvie z akej príčiny - vysokého, romanticky vyzerajúceho muža melancholickej tváre (také predstavy sme mávali o hvezdároch pri čítaní Flammarionových knižiek) a tento malej, skoro až drobnej postavy pán s pestovanou briadkou a veselými modrými očami neprejavoval ani za necht melanchólie. Ba vôbec, ako keby ani nebol hvezdárom, celkom prirodzene sa choval a ako som mohol počuť z druhej strany ulice v rozhovore so svojimi martinskými priateľmi používal celkom bežných slov, nuž a ja som čakal niečo celkom zvláštne... Štefánik cestoval ďalej do Spišskej Novej Vsi ...

SkryťVypnúť reklamu

Takto spomína spisovateľ Ján Hrušovský na návštevu M. R. Štefánika v Turčianskom Sv. Martine. Bolo to pravdepodobne v rokoch l906 – 1907. Jeho krátka posledná cesta na Slovensko v decembri 1912 a najmä v apríli 1913, keď pricestoval na pohreb svojho otca, už veľké možnosti cestovania po Slovensku nedávala. Bola to jeho prvá skutočná, ale nie posledná návšteva v Turci. Tá posledná mala symbolický charakter a uskutočnila sa až skoro po troch desiatkach rokov od jeho tragického úmrtia v Ivánke pri Dunaji. (26. 9. 1919). Pochmúrnym septembrovým dňom roku 1940 totiž hlavnou ulicou od železničnej stanice smerom k budove Slovenského národného múzea, lemovanou obyvateľstvom mesta, išiel vyzdobený poštový koč. Do priestorov národného múzea viezol osobnú pozostalosť tejto významnej osobnosti našich národných dejín. Symbolicky pred budovou múzea ju privítal predseda Muzeálnej slovenskej spoločnosti Jozef Škultéty. Slovensko, Martinčania a najmä predstavitelia MSS a múzea sa tak dočkali. Vďaka iniciatíve tajomníka MSS a prvého správcu SNM Jána Geryka bola pozostalosť národného hrdinu uložená do priestorov národného múzea. Netrvalo dlho a M. Rastislav Štefánik „ožil„ v expozícii, ktorej iniciátori sa pokúsili vytvoriť autentický obraz jeho parížskeho bytu. Návštevníci mali tak možnosť zhliadnuť osobné pamiatky, exotické predmety dovezené z ciest po svete. SNM, ktoré dostalo historickú šancu opatrovať, ochraňovať a prezentačne využívať zhmotnené osudy tejto osobnosti, sa pokúsilo v expozícii navodiť intimitu osobného prostredia človeka hnaného neustálou túžbou po poznaní iných krajov, ich kultúr, po poznaní záhad hviezdnej oblohy. Ale predovšetkým príslušníka utláčaného národa, ktorému chcel pomôcť, krajiny, ktorú aj napriek všetkým peripetiám „doživotne„ miloval.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsiahla pozostalosť prevezená z Prahy bola rôznorodá svojim rozsahom, ale najmä obsahom v plnej miere odrážala širokú paletu záujmov a povinností svojho majiteľa. Od človeka - vedca, politika, vojaka, ale aj cestovateľa, zberateľa, človeka milujúceho život v jeho naplnenej farebnosti. Mala však podobný osud, ako jej majiteľ. Prešla obdobím 50. rokov 20.storočia, keď jej prezentovanie bolo nežiadúce, keď predmety zo zaujímavej expozície museli byť na dlhé roky uložené v depozitároch, keď v záujme ich „záchrany„ boli postupne predisponované do ďalších múzeí či iných fondových inštitúcií. V roku 1968, keď sa začalo blýskať na lepšie časy, Štefánik a jeho zbierky opäť „ožili„. Prišla si ich do Martina pozrieť aj jeho snúbenica markíza Juliana Benzoni, časť z nich putovala do jeho rodných Košarísk. Uplynuli však ďalšie tri desiatky rokov, aby história mohla byť pravdivou, aby osudy jej aktérov neboli tabuizované, ale interpretované verne bez zbytočného heroizovania či zakrývania osudov. Naplnili sa aj osudy zbierky, ktorá opäť mohla byť prezentovaná na verejnosti, aj keď nie už v pôvodnom stave. Jej najpodstatnejšia časť je dnes oprávnene v rodnom dome na Košariskách, kde bolo r.1990 sprístupnené Múzeum M .R. Štefánika. Technické pamiatky spravuje Slovenské technické múzeum v Košiciach, časť nábytkového zariadenia je vo fondoch kaštieľa v Markušovciach, početnú zbierku (vlastnú) má Balneologické múzeum v Piešťanoch, písomnú pozostalosť Národný archív Slovenskej republiky, knižná pozostalosť je uložená vo fondoch Slovenskej národnej knižnice v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Cenná kolekcia drevorezov a drevorytov významného francúzskeho výtvarníka Paula Gauguina sa na Slovensko nevrátila (je v majetku Národnej galérie v Prahe). Vo fondoch Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Šarišskej galérie v Prešove a Slovenského národného múzea v Martine sa však nachádzajú ich odtlačky.

A čo dnes je vo fondoch martinského SNM? Exotikou vzdialených krajín voňajú zbierky dovezené z jeho ciest po svete, etnografické a umelecké predmety z Tichomoria, Strednej Ázie či Ďalekého východu, tajomstvom opradené pamiatky z Afriky či Ameriky. Ale aj veci dennej potreby, časti odevov pripomínajúce, že tento človek veľký činmi bol menšieho, útleho vzrastu, súčasti vojenskej výstroje, ale aj pamiatky na domov. Kolekcia čipiek a výšiviek z rodného kraja - to bolo exotikum pre návštevníkov jeho parížskeho bytu, ale M.R.Štefánikovi pripomínali vôňu domoviny. Torzá hvezdárskych prístrojov, predmety jeho iluzionistickej záľuby, ale aj ťažko identifikovateľné ostatky odevov, ktoré sa našli v troskách havarovaného lietadla. Ale aj rozsiahly súbor čiernobielych negatívov, dosiaľ neznámych, ktorý obsahuje množstvo záberov zachycujúcich a mapujúcich skutočnú cestu životom tejto ojedinelej osobnosti. Mnohé z nich sú vlastne autorskými zábermi M.R. Štefánika a ako celok dopĺňajú rozsiahly rozsah jeho činnosti o tú doposiaľ nepoznanú- fotografickú. Pretože Štefánik fotil na svojich cestách všetko. Od záberov krajín s typickou architektúrou, tváre a postavy ľudí pri rôznych činnostiach, jedinečnosť prírody, ale aj nekonečnosť záhad hviezdnej oblohy.

Bohatstvo celého fondu je dnes opäť prístupné. Výstavy venované Štefánikovi boli uskutočnené na pôde Slovenského národného múzea v Bratislave a Martine, jeho zbierky dopĺňajú kolekciu veľkých medzinárodných výstav, ktoré mali možnosť zhliadnuť aj návštevníci v zahraničí. V tomto roku výročia tragického skonu časť jeho pamiatok zhliadnu návštevníci Budapešti na úspešnej výstave Český a slovenský exil (garant Slovenská národná knižnica, Martin), novotlače diel P.Gauguina prvýkrát prezentované ako súbor boli súčasťou nedávno ukončenej výstavy Umenie bez hraníc v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine. Kolekcia fotografií, ako samostatný výstavný projekt bola premiérovaná v Martine (r.2000), následne ju mali možnosť zhliadnuť návštevníci Národného múzea v Prahe v priestoroch Pražského hradu, v tomto roku by mala putovať do Paríža a Moskvy. Martinské Vydavateľstvo Osveta pripravuje v rámci svojho tohoročného edičného programu publikáciu prvýkrát predstavujúcu M.R. Štefánika ako fotografa.

M. R. Štefánik v poslednom desaťročí sa tak opäť stáva symbolom pre všetkých, ktorí majú skutočný záujem o pravdivé poznanie jeho osudov. Keď pred viac ako sto rokmi navštívil Turčiansky Sv. Martin, zachovali sa nám o tom iba skutočne kusé informácie. Súčasnej, ale aj budúcim, generáciám je potrebné preto zachovať odkaz o tom, že mesto dostalo historickú šancu. Opatrovať a sprostredkovávať odkaz M. R. Štefánika. Bez zbytočného pátosu, pravdivo. Tak, ako by si bol tento „modrooký„ generál , zrodený na myjavských kopaniciach , ale symbolicky „odpočívajúci„ aj v našom meste želal.

Eva Králiková

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 4. Dôležitosť duševnej pohody
 5. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 2. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 3. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 4. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 5. Dôležitosť duševnej pohody
 6. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 7. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 8. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 1. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 240
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 074
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 932
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 842
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 772
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 082
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 4 109
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 859

Blogy SME

 1. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 2. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 3. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 4. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 5. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 6. Jozef Sitko: Azda diskusia na blogoch má byť názorovou stokou?
 7. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 8. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 216
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 6 417
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 358
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 798
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 963
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 684
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 179
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 746
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Desiatky osobností z regiónu Turiec sa rozhodli verejne podporiť kandidatúru Ing. Stanislava Thomku na pozíciu primátora mesta Martin.


12 h
Turčianska Štiavnička získala v stretnutí proti Vavrečke cenný bod.

Posledný víkend bol z pohľadu turčianskych celkov o poznanie pozitívnejší ako tie predchádzajúce. Bystrička aj Blatnica zabrali naplno a svoju cenu má aj remíza Štiavničky.


18 h
Futbalisti Belej zvládli zápas proti Zubrohlave.

Hráči Dynama v Rosine na dobrý výsledok pomýšľať nemohli, keďže nestrelili ani gól, hoci si vybojovali aj výhodu penalty. Belá sa vytiahla a zdolala silnú Zubrohlavu.


3. okt
Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


3. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Denisa Tomíková: Nie je vodič ako vodič
 2. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru!
 3. Marek Kytka: Skvelý Slafkovský, ukážkový gól Tomáša Tatara, či hviezdne duo večera Nečas s Burnsom
 4. Eva Gallova: Vtipy, tipy, frky
 5. Peter Kuchár: Moja cesta do pekla... (I.)
 6. Jozef Sitko: Azda diskusia na blogoch má byť názorovou stokou?
 7. Erik Kriššák: John Stagg - Vlk a pastier
 8. Marek Mačuha: Je zníženie daní politický zločin?
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 216
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 6 417
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 358
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 798
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 963
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 684
 7. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 3 179
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 746
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?