Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Štiavnička už mieri vyššie

V stredu sa dohrávalo úvodné jarné kolo stredoslov

IV. LIGA – SEVER

Aj dohrávané stretnutia potvrdili jarnú skutočnosť – Trebostovo stúpa neohrozene v tabuľke čoraz vyššie, Valča sa raketovo vzďaľuje poslednému miestu z jesene, no ale Diviaky sa na ňom udomácňujú. Pre zaujímavosť. Po jeseni posledná Valča mala 10 bodov, v stredu ich mala 24, po jeseni predposledné Trebostovo malo 15 bodov, po strede ich malo 31, diviacke Dynamo však na jar ešte nebodovalo...

Ostatné výsledky: Nižná - Krásno 3:0 (1:0), Lisková - Dolný Kubín 2:7 (1:4), Námestovo - Stráňavy 0:0, Bánová - Rudinská 4:3 (2:2), Liptovský Hrádok - Tvrdošín 3:2 (1:1).

Trebostovo – Diviaky 3:1 (2:0)

Góly: Mackura, Porubčanský a Ruttkay, resp. Kviatkovský. ZostavaTrebostova: R. Macho – Thomka, Lonc, Bízik, Bodjan (J. Fľak), Mackura, Ľ. Lukášik, Porubčanský, J. Lukášik, Ruttkay (88. M. Macho), R. Lukášik, Zostava Diviak: Fecko – Matiašovský (60 Lvončík), M. Štrba, Déri, Vríčan, Ďanovský, J. Koleno, Turčány, Kališ, Kviatkovský, R. Štrba.

Diviačania pri personálnej kríze hľadajú zostavu. V Trebostove dokonca nastúpil na poste pravého beka brankár Matiašovský, ktorý si v úvode chcel zjednať rešpekt a tvrdšie vyšľapol na Richarda Lukášika (v 37. min mu to zbytočne oplatil domáci Porubčanský a tiež videl žltú kartu). Pardoxne, kto však čakal od úvodu domáci tlak, dlhšie sa ho nedočkal. Hostia boli živší a najmä hrajúci tréner Roman Štrba pôsobiaci na veľkom akčnom rádiuse robil obrane domácich starosti. Lenže do šancí sa hostia nedostávali, aj vďaka Bízikovi s Loncom, ktorí v dôležitých momentoch s prehľadom ustrážili. Hosťom neostávalo nič iné, len sa pokúšať o streľbu zdiaľky. Najnebezpečnejší pokus vyslal na domácu bránku práve hrajúci tréner, ale lopta iba „oblizla„ brvno bránky R. Macha. Domáci sa prebrali po polhodine hry a z prvej nebezpečnejšej akcie sa ujali vedenia po strele Mackuru. Od tohto momentu prevzali iniciatívu na svoje kopačky, lepšie kombinovali a prichádzali ďalšie šance. Najväčšiu mal J. Lukášik, ale brankár hostí Fecko pádom pod jeho nohy zachránil. Keď už mužstvá mysleli na prestávku po trestnom kope Ľ. Lukášika dal Porubčanský zblízka druhý gól. Pre hostí to, z hľadiska vývoja hry, bolo dosť kruté. V 48. min mohol dať hosťom nádej R. Štrba, ale jeho strela išla vedľa. V 65. min sa Diviačania predsa dočkali. Kviatkovský prešiel inak dobre hrajúcou domácou obranou a dal kontaktný gól. Domáci, až na túto chybu kontrolovali vývoj zápasu a v 77. min mohol Ruttkay zvýšiť ich vedenie, ale pri sóle na súperovu bránu pálil vedľa. Zbytočná nervozita (býva dosť typickým znakom stretnutí týchto súperov) vyvrcholila vyšliapnutím si Kališa na J. Lukášika, po ktorom Diviačan videl červenú kartu. Možno prísnu, ale v každom prípade zbytočnú. Päť minút pred koncom hostia dostali knokaut po skvelej prihrávke Ľ. Lukášika nabiehajúcemu Ruttkayovi, ktorý, tentoraz, svoje sólo zvládol perfektne. Kým Trebostovčanov toto víťazstvo vynieslo až takmer na vrchol tabuľky, hostí ešte viac prikovalo k dnu.

Po zápase nám povedali - Ľubomír Lukášik, hrajúci tréner Trebostova: - Bolo to až nepochopiteľne nervózne stretnutie. Nevydaril sa nám úvod, ale potom sme prevzali iniciatívu a boli sme lepším mužstvom. Roman Štrba, hrajúci tréner Diviak: - Súhlasím. V úvode sme si vypracovali šance, ale nič sme z nich nevyťažili. Máme oslabený a úzky káder a na našom postavení v tabuľke sa prejavuje to, že hráči zanedbali zimnú prípravu.

Bešeňová – Valča 0:0

Zostava Valče: Krupa – J. Žilla, Kalnický, Bobček, Líška, Zelenec (Marguš), Pravňan, Šeri, Barčin, Horváth, Lučan.

Valčanom sa na jar darí. Narástlo im sebavedomie, a tak na Liptove chceli bodovať naplno. Začiatok zápasu nasvedčoval, že by sa ich predsavzatie mohlo naplniť. Hostia mali prevahu, vypracovali si aj šance, ale Horváth ani Lúčan nemali v koncovke šťastie. Po dvadsiatich minútach ochabol tlak hostí, domáci hru vyrovnali a tiež si vypracovali gólové príležitosti. Pri jednej z nich mužstvo podržal brankár Krupa a raz jeho bránku zachránilo brvno. Po zmene strán už dominovali hostia. Valčania domácim nič nedovolili. Svoj tlak, ale nedokázali zúročiť. Vypracovali si síce aspoň šesť dobrých príležitostí, z ktorých sa čosi mohlo ujať, ale hráčom v koncovke chýbalo viac dôrazu. V samom závere zápasu rozhodca nepotrestal faul na Marguša v pokutovom území, čomu sa paradoxne čudovali aj domáci priaznivci. Tréner Pavol Čierny, ako nám povedal, nemal po zápase dôvod pochváliť svoje mužstvo. Naopak, bol nespokojný, pretože mužstvo rozohralo zápas na víťazstvo, ale potom akoby sa hráči začali spoliehať, že to príde samo.

V. LIGA - SKUPINA B

Šlágrom dohrávaného 14. kola, ktoré sa nehralo pre nepriaznivé počasie, bol súboj dvoch jasne najlepších tímov súťaže. Štiavnička hostila Dúbravu, a aj keď nastúpila bez dvoch opôr Tavela a Krištofíka, suverénne zvíťazila a potvrdila, že je oprávnene tabuľkovým lídrom. Dúbrava v 18. kolách dostala len 8 gólov, no v najdôležitejšom súboji jari ich inkasovala päť! Štiavnička tak kráča v ústrety IV. ligy... Z ďalších turčianskych zástupcov najviac prekvapili Vrútky, ktoré jasne zvíťazili v Černovej a stále hrejú svoju nádej na záchranu. V Belej sa zas tešili z prvého gólu Laca Faziku po ročnej prestávke, zatiaľ čo v Dražkovciach sa tešia na prvé víťazstvo v jarnej odvete. Len nevedia, kedy už konečne príde...

Ostatné výsledky: Svätý Kríž - Zuberec 3:1 (2:1), Závažná Poruba - Oravská Jasenica 2:1 (1:0).

Štiavnička - Dúbrava 5:2 (3:1)

Góly: Tomka 3 a Gregor 2, resp. Kiník a Paulíny. Zostava Štiavničky: Chalupka - Paško, Struhár, Petrák (Rataj), Pastucha, Maslík, Martiník, Kaličák (Ďurdík), Macko, Gregor, Tomka.

Očakávané stretnutie o 1. miesto v tabuľke, na ktoré bolo zvedavých asi 400 divákov, sa začalo pre veľký lejak o 25 minút neskôr. Na rozmočenom trávniku sa potom úvodné minúty hralo medzi 16-tkami, ale potom prišla gólová smršť domácich, ktorí v priebehu 10 minút dali tri góly a prakticky rozhodli o víťazovi. Obranu hostí po celý čas zamestnával výborne hrajúci Gregor s pohyblivým a strelecky disponovaným Tomkom. V 13. min unikol Gregor z polovice ihriska a peknú individuálnu akciu zakončil vedúcim gólom. V 18. min Macko vystrelil spoza 16-tky, brankár hostí Oravec iba vyrazil a Tomka pohotovo poslal loptu do siete. V 23. min po rohovom kope Kaličáka dal Gregor zblízka tretí gól. V 26. min zahrávali priamy kop hostia a Kiník znížil. Aj po prestávke hrali domáci dobre a s chuťou útočili a vytvárali si dobré šance. Nebezpečné strely Maslíka a Macka však neskončili v sieti. Gól nedali ani hostia v 61. min, keď Pribilincovu strelu k žrdi Chalupka vyrazil. Góly padali až v závere, v 83. min po vtipnej prihrávke Gregora usmernil Tomka loptu k žrdi a o dve minúty si to zopakoval hlavičkou. V 90. min domáci stratili loptu v pokutovom území a Paulíny ponúknutú šancu využil.

Turany - Podbiel 2:2 (0:0)

Góly domácich: G. Maron (pok. kop) a Cíger. Zostava Turian: Turčina - Mandík, Getta, Kúdelka, G. Maron, Sušienka (Meliš), Cíger, Sloboda, Majerčík, Hnilica, J. Maron.

Domáci hrali aktívne, vyťažili v úvode osem rohových kopov, ale J. Maron a po ňom Cíger svoje šance nezužitkovali. V I. polčase mal najbližšie ku gólu G. Maron, ale jeho strela v 43. min z 20 m iba opečiatkovala brvno. V 57. min domáca obrana zabudla obsadiť útočníka hostí a Podbiel viedol. Domáca snaha priniesla po hodine hry vyrovnanie. Za faul v pokutovom území bezpečne premenil jedenástku G. Maron. Lenže v 73. min hostia využili zlú rozohrávku domácich v strede poľa a dali druhý gól. Turanom sa opäť podarilo vyrovnať, desať minút pred koncom po akcii Mandíka dal gól Cíger. Minútu pred koncom stretnutia mohol strhnúť víťazstvo na stranu domácich G. Maron, ale jeho strelu brankár hostí kryl.

Belá - Jamník 2:0 (1:0)

Góly: Horník (pok. kop) a Fazika. Zostava Belej: Ambroz - Staník, Siekel, Kuzma,V. Ondrla, Horník, Fučela, Mazurák, Vacha (Páleš), Šalát (Delton).

Až päť zmien oproti zápasu so Záv. Porubou bolo v zostave Belej. Možno aj to spôsobilo, že domáci nehrali tak dobre, viazla súhra a veľa prihrávok bolo nepresných. Aj tak si Belá vypracovala dostatok šancí a zaslúžene zvíťazila nad súperom, ktorý rozhodne neprišiel iba brániť. Vypracoval si však iba jedinú šancu, ktorú Ambroz výborne zlikvidoval. V 5. min Ondrla hlavičkoval do prázdnej bránky, ale obrana hostí stihla odvrátiť. V 33. min brankár hostí fauloval Vachu a Horník z penalty otvoril skóre. Cez prestávku tréner Diabelko prestriedal a hra domácich sa skvalitnila. V 73. min hlavičkoval Delton nad bránku, v 78. min strelil Staník do brvna, v 84. min brankár hostí vytlačil Staníkovu strelu na žrď a o minútu po peknej akcii a prihrávke Matejčíka dal druhý gól Fazika.

Černová - Vrútky 0:3 (0:2)

Góly: Schmidt 2 a D. Kúdelka. Zostava Vrútok: Veselovský - Kučera, Machovič, Vilček, D. Kúdelka, Zeman, Mazúr, Kulich, Antol (Lepulica), Schmidt, Korbeľ.

Hostia podriadili taktiku jedinému cieľu - vyhrať a v tomto duchu aj zápas od 1. minúty prebiehal. Lokomotíva bola lepšia a v útoku nebezpečnejšia. Úvodný tlak zakončila v 19. min gólom Schmidta po rohovom kope Antola. V 22. min zahrozil aj súper, ale Veselovský túto jedinú vážnu šancu domácich zlikvidoval. V 37. min po veľmi peknej akcii nebezpečne strieľal Kučera, no a v 44. min po priamom kope dal D. Kúdelka hlavou dôležitý druhý gól. II. polčas bol už jasne v réžii hostí a v 62. min po strele Kučeru zachytil loptu v pokutovom území domácich Schmidt a zavŕšil zaslúžené víťazstvo Vrútok. Za pozornosť stála ešte krásna strela Kulicha v 85. min, ktorú brankár domácich kryl.

Palúdzka - Dražkovce 1:0 (0:0)

Gól dal P. Kokavec. Zostava Dražkoviec: Maričičak - J. Ondrla (Klaudis), Ilgo, Murček, Jesenský, J. Záborský, Pleško, Šalaga, Hanko, Ďurkovič, T. Záborský.

Bol to zápas sotva priemernej úrovne, v ktorom si súperi nevypracovali takmer žiadne strelecké príležitosti. V 70. min hlavičkoval Klaudis po rohovom kope z 5 metrov vedľa a v 72. min strela z priameho kopu domácich prešla cez múr a Marčičiak bol bezmocný. Inak sa toho na ihrisku nič mimoriadneho neudialo. Z mužstva hostí výkonom potešili Marčičiak a Ilgo, ostatní by si mali spytovať svedomie.

Pripravili: I. Gabaj a J. Kŕč

1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
  2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
  3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
  4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
  5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
  6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
  7. Magazín SME Ženy už v predaji
  8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
  9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
  10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
  1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
  2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
  3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
  4. Magazín SME Ženy už v predaji
  5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
  6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?

Martin je na celoplošné testovanie pripravený

Otvoria sa všetky plánované odberné miesta.

Infografika: Ako prebieha celoplošné testovanie na COVID-19.

Prímestské autobusy jazdia od dnes v obmedzenom režime

Platí prázdninový režim, spoje pre zamestnancov a školákov sú zabezpečené.

Stále sa hľadajú zdravotníci

Primátor Ján Danko vyzýva zdravotníkov, aby pomohli pri testovaní.

Ján Danko, primátor Martina.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.