Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Prepisujeme históriu: Slovensko je súčasťou Európskej únie

Martin - Skvelá atmosféra sprevádzala martinské oslavy vstupu Slovenska do Európskej únie. V piatok 30. apríla večer sa do centra mesta zišlo vyše 10 tisíc obyvateľov na doteraz nevídaný predmájový happening.

Divadelné námestie sa stalo od skorého popoludnia až do 2. hodiny 1. mája centrom osláv nášho európanstva, ale aj 720. výročia prvej zachovanej písomnej zmienky o Martine a 10. výročia jeho vyhlásenia za národné a kultúrne centrum Slovákov. Najskôr sa začal program pre deti a mládež. Deti, súťažili, skladali puzzle a mládež tancovala a veselila sa pri rockovej hudbe. Za budovou Millénia stáli stánky s označením hlavných miest štátov Európskej únie. A tak napríklad v parížskom a madridskom stánku sa predávali vína, v írskom pivo, ale väčšinou to boli bežné slovenské výrobky. Pešou zónou prechádzali študenti s tričkami označenými vlajkami štátov Európskej únie a rozdávali informačné materiály o týchto krajinách. To už moderátor osláv herec František Výrostko otvoril hlavnú časť programu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv sa Martinčanom prihovoril ich primátor Stanislav Bernát. Na námestie potom symbolicky prišiel aj Martin na bielom koni, ktorý odovzdal Martinčanom posolstvo, ktorým im blahoželal k ich bohatej histórii a k významnej udalosti, akou je vstup do EÚ. Odštartoval tak program, ktorý mal historickú postupnosť. Martinskú cestu dejinami demonštrovali slovné vystúpenia, stredovek mesta priblížila divákom skupina historického šermu Diadém rinčaním zbraní, sokoliari z Bojníc si priviezli do Martina cvičené dravce, ktoré ich ale veľmi neposlúchali. A tak sa Martinčania bavili na tom, ako orol i výr skalný sokoliarom uleteli a potom slobodne poletovali po stromoch a budovách v pešej zóne... Miloš Bachar z občianskeho združenia Cremnicium razil pre záujemcov pamätné mince s motívom všetkých troch tohtoročných martinských sviatkov. To už prišli na rad hudobné vystúpenia, ktorá zabávali divákov až do polnoci.

Skryť Vypnúť reklamu

Prakticky neustále až do polnoci boli na pešej zóne v pohybe tisíce ľudí. Mladí sa sústreďovali pri Milléniu, kde na pódiu vystupovala jedna známa skupina za druhou. Martinčanov prišli zabaviť Le Payaco, Jada, Para, Nuda, No Gravity a vyvrcholením bol koncert jednej z najpopulárnejších slovenských rockových kapiel - Horkýže slíže.

Ich vystúpenie sledovalo odhadom okolo päťtisíc divákov. Opodiaľ sa ďalšia početná, možno trojtisícová skupina Martinčanov zabávala inak - na veľkoplošnej obrazovke na budove Turčianskej galérie sledovala stretnutie hokejových MS Slovensko - Rusko. Plné boli aj všetky prístrešky na pešej zóne a všade svietili televízne obrazovky. Podobne to bolo v reštauráciách, puboch a kaviarňach.

Znela európska hymna

Skryť Vypnúť reklamu

Tesne pred polnocou na pódium na Divadelnom námestí vystúpil S. Bernát s manželkou, predstavitelia partnerských miest a ďalší verejní činitelia, aby si za zvukov hymny Európskej únie symbolicky pripili na významný krok, ktorý sa zapíše do histórie našej republiky. V prvých sekundách 1. mája 2004 sa nočná obloha nad Martinom rozžiarila svetlicami ohňostroja... A opäť znela hudba. Tentoraz vystúpila doslova európska skupina Heaven‘s Shore, v ktorej účinkujú dvaja Angličania a štyria Slováci.

Oslavy potom pokračovali aj 1. mája. Na Divadelnom námestí sa opäť hralo a tancovalo, svojim spoluobčanom sa predstavili domáce hudobné a tanečné skupiny a súbory. Presne na poludnie vyšiel na svoju prvú cestu po pešej zóne martinský vláčik, ktorý bude už pravidelnou atrakciou centra mesta.

Pltnícke dobrodružstvo

Svoj špeciálny program mali delegácie z partnerských miest Hoogeveen, Gotha, Jičín, Kalisz, Békešská Čaba a Báčsky Petrovec. Navštívili viacero zaujímavostí Turca, okrem iného napríklad martinský skanzen či letné sídlo T. G. Masaryka na Bystričke. Najväčším zážitkom však určite bola plavba dole Váhom na pltiach, ktorú absolvovali 1. mája dopoludnia. Na troch typických pltiach ich Strečnianska pltnícka spoločnosť odviezla z Vrútok spod Dubnej skaly až do Strečna. Bola to doslova dobrodružná cesta perejami okolo Margity a Besnej, ktorá aj napriek menším problémom dopadla dobre, ak nerátame mokré šaty. Tie sa však vysušili na hrade Strečno, kde práve otvárali novú sezónu a bolo veselo.

Finále na javisku

Podvečer sa dvojdňový program osláv vstupu do Európy, Dní mesta Martin a 720. výročia prvej písomnej zmienky o Martine dostal do svojho finále v Štúdiu Slovenského komorného divadla. Najskôr sa uskutočnila vernisáž výstavy: Martin - od minulosti po súčasnosť, ktorú pripravila šestica martinských fotografov z Fotoklubu Karola Plicku, ale nezištne im pomáhali aj ďalší členovia tohto, na slovenské pomery unikátneho združenia fotografov. Potom sa už prítomní presunuli do útrob divadla, aby sa stali svedkami záverečného programu osláv. Na javisku vystúpili domáci umelci (E. Gašparová, folklórny súbor Turiec, V. Hriadel, F. Výrostko ml., D. Glosová, tanečná skupina Ars Dynasty, Cantica Collegium Musicum) spolu so Sláčikovým kvartetom Žilina a „konferenciérmi„ V. Koščolovou a M. Búňom, aby divákom multižánrovo sprostredkovali ódu na úprimnú hrdosť na mesto, ktoré malo a má v dejinách Slovákov i Slovenska svoju nezastupiteľnú úlohu a ktoré mohlo hrdo vkročiť späť do Európy.

(bg,ig,vl)

Slovo osobností

Slovensko je už členom Európskej únie. Určite je to dôvod na zamyslenie. A na názor. Oň sme požiadali niekoľko turčianskych osobností, ktorých mienka je vo všeobecnej úcte.

Igor Libo, riaditeľ Gymnázia

na Ulici Jozefa Lettricha v Martine:

- Sme tesne pred polovicou tohto roku a ja som presvedčený, že aspoň kvôli jednej udalosti budeme môcť s odstupom času rok 2004 hodnotiť ako úspešný. Tou udalosťou je náš vstup do Európskej únie. Patrím do generácie, ktorá nemala veľa možností nahliadnuť do západného sveta, pretože to bolo vtedy pre rozvoj osobnosti mladého človeka buď „škodlivé“, alebo nepodstatné. Brať si vzory nám odporúčali z opačného kúta sveta. Som rád, že generácia, na ktorej vzdelávaní sa ako škola podieľame, už takéto odporučenia nepozná, práve naopak. Nielen našim študentom, ale aj ich učiteľom, sa otvára možnosť a šanca využiť európsku dimenziu vo vzdelávaní a rozšíriť tak možnosti, ktoré sme doteraz nemali. Poznávanie života v krajinách EÚ je jednou z alternatív, partnerstvá škôl a učiteľov, lebo podporuje intelektuálnu komunikáciu a spoločné zážitky. Ak sme my starší nemali motiváciu učiť sa cudzí jazyk, tak dnes je zvládnutie aspoň jedného cudzieho jazyka nutnosťou a základnou výbavou každého ambiciózneho mladého človeka. Už dnes je bežné, že naši študenti časť štúdia absolvujú v zahraničí a sú úspešní, po návrate domov sebavedomejší, samostatnejší s víziou ako ďalej. Musíme sa pripraviť aj na to, že zahraniční študenti budú mať záujem študovať nielen na VŠ, ale aj na SŠ. Prvé skúsenosti a kontakty so zahraničnými študentmi v našej škole sú pozitívne pre obidve strany. Čaká nás zaujímavá akcia v súvislosti s EÚ. Pripravujeme „Európsky deň rodičov a školy„ s cieľom priblíženia našej cesty do Európy a predstavenia vízie ako ďalej.

Peter Cabadaj, publicista, Biografický ústav Slovenskej národnej knižnice v Martine:

- Ja osobne vnímam vstup do Európskej únie ako udalosť, s ktorou sa nedokážem ihneď stotožniť. Nie som totiž milovníkom masových propagandistických kampaní, ktoré deklarujú vo svojej mediálnej bubline síce kadečo, ale bez konkrétneho obsahu. Nedokážem sa preto oduševniť pre niečo, čo nepoznám a o čom ne­viem, ako dopadne, akí v únii budeme spoluhráči a akých budeme mať protihráčov. Vždy dám viac na osobnú skúsenosť a zaangažovanosť cez niečo, čo som robil, alebo robím a s našou existenciou v únii sa stotožním vtedy, keď sa nám v jej prostredí podarí niečo dosiahnuť, čím by sme mohli byť akceptovateľní. To je môj osobný postoj. A čo sa týka očakávaní v pracovnej oblasti, nuž Slovenská národná knižnica sa so svojimi partnermi kontaktuje a spolupracuje s nimi na rôznych prajektoch spôsobom, ako keby Slovensko už dávno v únii bolo. To partnerstvo tu už dávno je a my ho nepotrebujeme zastrešovať nejakým dátumom.

Peter Bánovčin, lekár, prednosta Detskej kliniky Martinskej fakulktnej nemocnice:

- Diskusie o tom, či vstúpiť do EÚ, sú, našťastie, za nami. Teraz je namieste otázka, ako vstúpime do EÚ a čo nám tento vstup prinesie. Tento problém sa sekundárne dotýka celej spoločnosti. V rámci prístupových konaní sa udiali rôzne rozhodovacie aktivity, ktoré zadávali pre Slovensko určité ekonomické parametre. Tie iste zadefinujú rozvoj ekonomiky našej krajiny v kľúčových odvetviach. Nie som však ekonómom, aby som sa mohol o tejto skutočnosti odborne hovoriť. Na druhej strane, dosť dlhý čas som pôsobil v štáte, ktorý bol jedným zo zakladajúcich členov terajšej EÚ. Môžem povedať, že prostredie tohto štátu je pre mňa, človeka žijúceho na Slovensku, stále snom. Z praktického hľadiska je tým snom uľahčenie života človeku.

Na Slovensku sa v súčasnosti od najvyšších článkov riadenia štátu až po najmenšie inštitúcie stretávame príliš často s korupciou a nezdravým lobingom. Myslím si, že tie budú musieť v intenciách spoločných pravidiel EÚ ustupovať do pozadia. Viem, že korupcia existuje v každom štáte, ale nie v takom rozsahu ako na Slovensku a v niektorých krajinách vstupujúcich do EÚ. Druhým pozitívom vstupu bude postupné prenikanie demokratických algorytmov presadzovania pravdy alebo správnej veci. Tak napríklad, v oblasti zdravotníctva sa ako prezident Slovenskej pediatrickej spoločnosti stretávam s tým, že názory odborníkov pri kreovaní zákonov málokto počúva. Tlak EÚ bude na Slovensku nútiť ľudí, ktorí nepochopili, čo je pre Slovensko dobré, aby sa trochu skonsolidovali.

(jk, vl, bg)

Slová partnerov

Ani Martinčania, ani Turčania, ani občania iných miest nebudeme v Európskej únii sami. Už tam máme dosť dobrých priateľov a ďalších si „privezieme„ so sebou. V prípade Martina sú to partnerské mestá, v únii nás čakajú nemecká Gotha a holandský Hoogeveen a spoločnú cestu s Martinčanmi vykonali obyvatelia českého Jičína a poľského Kalisza.

Požiadali sme najvyšších predstaviteľov partnerských miest, aby sa pri príležitosti vstupu Slovenska do Európskej únie prihovorili k občanom Martina:

Völker Doenitz, primátor Gothy:

Vážení občania Martina,

Európska únia rastie spolu. My, s našim partnerstvom s mestom Martin, sme k tomu malou časťou tiež určite prispeli. Ako občania Gothy sa tešíme na toto rozšírenie európskeho spoločenstva štátov. Veľa rokov na tejto ceste bola Európa vystavená vojnám a nepriateľstvu. Už viac ako 50 rokov vládne v západnej a strednej Európe mier. Práve ochrana mieru a pokojné spolužitie národov predstavuje aj do budúcna základný kameň domu zvaný Európa. S prijatím desiatich nových krajín pristupujeme tiež k hospodárskemu rastu a blahobytu v spoločenstve štátov. Môžeme sa veľa od seba navzájom naučiť. Som si istý, že vstup Slovenska do Európskej únie bude viesť k prehĺbeniu partnerstva medzi oboma našimi mestami. Tešíme sa, že vás ako nášho partnera môžeme pozdraviť v Európskej únii.

Peter Maria Urlings, primátor Hoogeveenu:

Drahí obyvatelia mesta Martin,

už viac ako 10 rokov sa veľa obyvateľov vášho mesta teší zo zmysluplných kontaktov medzi oboma mestami. Začali sme so vzájomným spoznávaním, pomocou a učením sa cez staromódne hranice. Prvého mája konečne nadišiel čas a všetci budeme členmi Európskej únie. Holandsko je jednou z jej zakladajúcich krajín. Nestalo sa to za jednu noc. Ale prostredníctvom množstva rozhovorov s ostatnými krajinami a prostredníctvom dohody organizácie sa to stalo pre nás požehnaním. Dúfam, že cesta do Európy nie je pre vás príliš hrboľatá. Budú chvíle, keď si pomyslíte - malo to byť takto? Ale, v dlhodobom časovom horizonte bude všetko lepšie a hovoriť za vstup. Vzájomné kontakty, ktoré máme, sa stanú ľahšími a voľný pohyb osôb a tovarov urobí vás a náš svet väčším. Život v Únii: sloboda, mier a demokracia sú piliermi pre našu existenciu. Vítame Vás...

Jiří Puš, starosta Jičína:

Vážení přátelé z partnerského města,

jsem velice rád, že datum 1. květen 2004 bude navždy zapsán v historii obou našich států. Občané vaší krásné země, stejně tak jako naši spoluobčané, při referendu jednoznačně ukázali celému světu, kam patříme.

Historické tradice obou našich národů, současná ekonomická a politická situace a zejména starost o budoucnost naši a našich dětí nás vedou do společenství vyspělých evropských států. Přicházíme s nadějí na lepší život. Sama naděje ale nestačí. Věřím, že oba naše státy dokáží prodat v Evropské unii všechny své přednosti, včetně pracovitosti.

Přeji vám všem dobré vykročení, hodně úspěchů v nastoupené cestě a co nejrychlejší srovnání rozdílů mezi jednotlivými členskými státy Evropské unie.

Janusz Pecherz, primátor Kalisza:

Milí Martinčania,

Vstup do Európskej únie je pre Slovenskú republiku a Poľsko veľkou šancou na zvýšenie dynamiky hospodárskeho rozvoja a posilnenie občianskej spoločnosti, ktorá je v našich krajinách dôsledne budovaná už viac ako 10 rokov. Súčasne vnímam vstup ako úspešné zavŕšenie ťažkej práce, t.j. ukončenie zložitého prípravného procesu s veľkým úsilím nielen zo strany vlády, ale aj komunálnych samospráv, najmä Martina a Kalisza.

Už veľa rokov sú slovensko-poľské vzťahy budované na základe vzájomného porozumenia a vôle spolupracovať. Teraz máme vhodnú šancu na dosiahnutie novej kvality v kontaktoch.

Otvorené hranice krajín, nové možnosti pre rozvoj obchodu, turistického ruchu, prepravných služieb, voľný pohyb investícií v sfére ochrany životného prostredia, podporné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ – to nie sú žiadne slogany, ale skutočné príležitosti, ktoré budú pre nás od 1. mája dostupné.

Verím, že občania oboch miest, Martina i Kalisza, budú využívať početné výhody európskej integrácie. Vo všeobecnosti verím na rozvoj ešte viac plodnejších kontaktov medzi oboma mestami, najmä v oblastiach vzdelania a turistického ruchu. To je moje srdečné prianie občanom našich miest.Pripravil: I. Štefanides

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 4. Od Česka až po Jadran
 5. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 12 955
 2. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 6 745
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 214
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 897
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 517
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 773
 7. Od Česka až po Jadran 3 085
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 078
 9. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 3 022
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 277
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Skvelá hokejová patria sa pravidelne stretáva už štrnásť rokov.

Hokejová partia, ktorá robila fanúšikom radosť počas šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, sa pravidelne stretáva.


18 h
V tomto kryte prišiel brutálnym spôsobom Jozef z Dubového o život.

Mladíci z Martina sú stíhaní za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v spolupáchateľstve. Skutok bol navyše podľa orgánov činných v trestnom konaní spáchaný surovým alebo trýznivým spôsobom.


SITA 19 h
Pani Viera sa tešila na tulipány, prišla o ne na jar. Zlodej si pravidelne všímal jej záhradku

Záhradka pre mnohých ľudí veľa znamená. Zvlášť pre tých, ktorí bývajú v panelákoch. Zveľaďujú, venujú jej veľa času. O to viac potom mrzí, keď niekto ich robotu nezmyselne zničí.


23. júl

Ako tomu predísť? Viac nám povedal Dr. Igor Baran, ktorý má v oblasti záchrannej služby viac ako štyridsať ročné skúsenosti.


23. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Krásno nad Kysucou žiada ďalší a dlhší termín.


22. júl

Na ceste I/11 sa tvorili od skorého rána kolóny.


23. júl

Dagmar Kačírekovú nahradí na poste prednostu okresného úradu Rastislav Kňaze.


24 h

Ľudia sú nespokojní, musia dlho čakať.


23 h

Už ste čítali?