Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Belá poslala Štiavničku do trháku

V. LIGA - SKUPINA B

Vrútocká Lokomotíva na jar ešte neprehrala

Uplynulý víkend ponúkol zaujímavú konfrontáciu – až dve turčianske derby, vlastne prvé jarné vzájomné meranie síl našich mužstiev v tejto súťaži. Bolo jasné, že Turanci nemajú veľa šancí na ihrisku rozbehnutej Štiavničky, ktorá plní svoje postupové predsavzatie. Navyše Tatran prišiel k favoritovi v silne improvizovanej zostave, takže mohol pomýšľať akurát len na zázrak. Ten sa nestal. Naopak, Turanci môžu hovoriť o šťastí, že dostali len štyri góly, pretože takmer 50 minút hrali oslabení o jedného hráča. Spôsobil to zbytočným faulom v pokutovom území brankár Milec. V bezproblémovej situácii, keď už držal loptu v náručí, zrazu kolenom fauloval domáceho Gregora a musel opustiť ihrisko. Brankársky dres si musel obliecť obranca Sloboda, navyše domáci kopali penaltu a osud Turian bol spečatený.

Druhé derby sa hralo v Dražkovciach, kde hostili na jar nečakane úspešné Vrútky. Lokomotíva z troch jarných kôl hrala dvakrát vonku, ale ani raz neprehrala a z troch zápasov si pripísala 5 bodov – teda presne toľko ako za celú jeseň! V Dražkovciach Vrútky dokonca viedli v polčase o dva góly, ale napokon sa derby skončilo zmierlivo pre oboch. Dražkovčania však opäť nevyhrali...

Cenný bod vybojovala po veľmi dobrom výkone Belá, ktorá uspela na ihrisku jesenného lídra – v Dúbrave. Liptáci už druhýkrát doma zakolísali a otvorili tým cestu k trháku Štiavničky. Tá má už 3 body k dobru a k dobru má aj domáci zápas s Dúbravou (odložené prvé jarné kolo). Zaujímavý duel sa v tejto súvislosti chystá v nedeľu: Belá verzus Štiavnička!

Ostatné výsledky: Závažná Poruba - Svätý Kríž 2:1 (2:0), Oravská Jasenica - Palúdzka 3:1 (2:0), Podbiel - Černová 2:1 (2:0), Jamník - Zuberec 1:0 (1:0).

Štiavnička – Turany 4:0 (3:0)

Góly: Tomka 2, Maslík a Tavel (pok. kop). Zostava Štiavničky: Chalupka (Kalanka) – Krištofík (Štefaničiak), Paško, Struhár, Petrák, Tomka, Tavel, Martiník (Pastucha), Kaličák, Gregor, Maslík. Zostava Turian: Milec – Sloboda, Getta, Morgoš, Mandík (Meliš), Kubový, Majerčík, G. Maron, J. Cíger, Nosál (Jančo), P. Kúdelka.

Hneď od začiatku sa domáci pustili do súpera, usadili sa na jeho polovici a začali svoj koncert šancí. Hostia sa iba bránili a pôsobili miestami až odovzdaným dojmom. Domáci sa miestami prispôsobili hre súpera, takže diváci nevideli viac ako priemerný futbal. Domáci však mali jasne navrch a už v 6. min po rohovom kope hlavičkoval Mandík do siete. V 8. min pohrozil G. Maron z trestného kopu, ale to bolo z turianskej strany na dlhé minúty všetko. Potom Tavel i Paško mierili vedľa, až prišla 30. min a po akcii Maslíka dal Tomka strelou k žrdi druhý gól. Dôležitým momentom bola 37. min. kedy brankár Milec úplne zbytočne fauloval v pokutovom území Gregora, po červenej karte musel odísť z ihriska (do bránky sa postavil hráč z poľa – Sloboda) a Tavel premenenou jedenástkou zvýšil vedenie Štiavničky na 3:0.

V II. polčase sa oslabení hostia ešte viac stiahli pred svoju bránku a okrem úniku a strely Majerčíka v 82. min vôbec neohrozili domácu bránku. Naopak, vedúci celok tabuľky sa prekonával v zahadzovaní dobrých príležitostí, keď postupne Tomka, Petrák a Maslík mierili vedľa. Až v 75. min Tomka krížnou strelou dal štvrtý gól, ktorý už dlho visel vo vzduchu. Viac gólov už nepadlo a domáci si zapísali ďalšie vysoké a zaslúžené víťazstvo.

Dražkovce – Vrútky 2:2 (0:2)

Góly: Pleško a T. Záborský, resp. Machovič a Schmidt. Zostava Dražkoviec: Marčičiak – Hanko, Ilgo, Húšťa, Klaudis, Jesenský, Pleško, Šalaga, Ďurkovič, T. Záborský, J. Záborský. Zostava Vrútok: Veselovský – Kučera, D. Kúdelka, Machovič, Vilček, Prjevara, Kulich, Ondrík, Antol, Mazúr, Schmidt.

V typickom derby, v ktorom sa viac bojovalo, padli štyri pekné góly a zrodila sa remíza, hoci domáci mali väčšinu stretnutia prevahu a oveľa viac šancí ako ich súper. Ten ich však vyučoval z efektivity, dve nebezpečné strely znamenali dva góly, domáci na rovnaký počet gólov potrebovali štyrikrát toľko šancí... Vo vyrovnanom I. polčase začali lepšie hostia, ktorí v priebehu 3 minút kopali 4 rohové kopy. Potom začali preberať iniciatívu domáci, ale Ďurkovič v šanci neuspel. Na druhej strane v 19. min sa hostia ujali vedenia peknou strelou Machoviča z dvoch metrov, na čo domáci odpovedali zvýšeným úsilím. Otvorili hru až príliš, na čo doplatili v 38. min, keď skúsený Schmidt po rýchlom protiútoku dal druhý gól hostí. II. polčas začali domáci veľkým náporom a hralo sa iba na polovici hostí. V 62. min Pleško vymietol pavučinu Veselovského bránky a bolo 2:1. Tlak domácich vyvrcholil v 78. min vyrovnávajúcim gólom T. Záborského. V 80. min fauloval Kulich odzadu Jesenského a po červenej karte odišiel predčasne pod sprchy. Presilovku už domáci nevyužili na víťazstvo a hostia so šťastím ubránili cenný bod, keď dvakrát vykopávali loptu z prázdnej bránky. Bez povšimnutia rozhodcu zostal faul Veselovského na J. Záborského v 83. min.

Dúbrava – Belá 1:1 (0:0)

Góly: Peterec, resp. Vacha. Zostava Belej: Šupej – Kubeník, Siekel, Ondrla, Mil. Lučanský, Staník (Fazika), Fučela, Horník (Mazurák), Matejčík, Vacha, Delton (Šalát).

Od prvých minút sa hral vynikajúci futbal s nasadením a útokmi, ktoré sa striedali na oboch stranách. Hostia si dobre plnili taktické úlohy a v I. polčase nepúšťali domácich do vyložených gólových šancí. Keď sa predsa len Liptáci dostali na dostrel, Beľanov podržal výborný Šupej. Rýchle útoky hostí zakončovali nepresne Vacha, po ňom Siekel a v 31. min mal smolu Lučanský, ktorý trafil brvno. v 40. min Šupej vyrazil nebezpečnú strelu z trestného kopu a vyznamenal sa aj pri záverečnom tlaku domácich. Aj II. polčas začali domáci hráči náporom v 55. min ešte Šupej chytil strelu domáceho útočníka, ale v 62. min, keď mimo ihriska ošetrovali zraneného Siekela, bol už bezmocný proti domácej hlavičke. Belá otvorila hru, zatlačila domácich a po pekných akciách si vypracovala niekoľko veľmi dobrých šancí. V 84. min Fazika našiel peknou loptou Vachu, a ten hlavou vyrovnal. V závere mali Beľania dve výborné šance strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V oboch bol hlavným aktérom Fazika, ktorému samostatný únik v 85. min brankár vystihol a rovnako dopadol aj v nadstavenom čase pri snahe prehodiť ho.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?