Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

K článku: Nedá sa spoliehať len na mesto

Hokej sa po neúspešnej sezóne stal v Martine „celoročným„ športom. Aj keď sa nehrá, vedú sa stále o ňom debaty. V našich novinách sme dali priestor téme Ako ďalej martinský hokej. Písali nám fanúšikovia, funkcionári klubu aj mesta. V 14. čísle našich novín sme uverejnili reakciu primátora mesta Stanislava Bernáta na redakčný rozhovor s riaditeľom MHC Martin Jaroslavom Dzurecom, v ktorom najvyšší predstaviteľ mesta vyčíslil podiel mesta na pomoci martinskému hokeju, pričom vedeniu klubu vytkol, že sa až príliš spoliehalo na mesto, pritom, ako uviedol, len „ročné prevádzkové náklady (na zimný štadión, ktorý je v majetku mesta – pozn. redakcie) predstavujú cca 8 miliónov korún a naďalej stúpajú.„ Na tento článok tentoraz reagoval riaditeľ klubu Jaroslav Dzurec, aby, ako napísal v úvode svojej reakcie, dal veci na správnu mieru.

SkryťVypnúť reklamu

Z jeho vyjadrenia vyberáme: - Veľmi, ma zarmútil článok pána primátora pod názvom „Nedá sa spoliehať len na mesto„, lebo Martinský hokejový klub sa nikdy v minulosti, ani teraz, nespoliehal len na mesto. Určite, mestu a poslancom patrí vďaka za prejavenú podporu pri správe majetku, ktorý dostal od klubov TJ ZŤS v účtovnej hodnote cca 100 mil. Sk a snaží sa ho „akosi„ spravovať. Musím ale zdôrazniť, že náklady na zimný štadión nikdy v minulosti, ani teraz nepredstavovali 8 mil. Sk, ako to uviedol pán primátor vo svojom článku.

Čísla nepustia

Príspevok mesta na prevádzku zimného štadióna v roku 2003 predstavoval, podľa Správy športových zariadení mesta, čiastku 6,5 mil. Pritom do nákladov štadióna boli zaúčtované aj niektoré náklady ostatných športo­vísk či športových klubov (stolný tenis, ženský hokej...) a tiež celá správna a prevádzková réžia príspevkovej organizácie mesta. Keď sa povie A, treba povedať aj B, a teda, že príjem zo zimného štadióna za rôzne prenájmy a pod. prestavuje ročne 3 mil. Sk, ktoré idú do kasy Správy športových zariadení, teda organizácie, ktorej dalo mesto mandát spravovať zimný štadión. Rozdiel je, teda 3,5. mil.Sk. Keď už spomenul pán primátor rok 1998 a príspevok 6 mil. Sk na rekonštrukciu ľadovej plochy, mal zdôrazniť aj to, že funkcionári hokeja vtedy zohnali ďalších 18 mil. Sk, lebo celková rekonštrukcia stála až 24 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej treba uviesť, že aj v minulom roku prispel klub do združených prostriedkov na vyriešenie problému tepla na zimnom štadióne čiastkou cca 500 tisíc Sk, že umožnením použitia reklamy prispel klub do pokladne Správy športových zariadení ďalšou čiastkou cca 200 tisíc Sk. Škody spôsobené našimi členmi klub uhrádza ihneď do pokladne Správy ZŠ tak, ako to táto aj vyžaduje. Klub nikdy nestojí bokom od problémov zimného štadióna.

Peniaze na záchranu?

Treba zdôrazniť, že náš klub sa vždy choval voči mestu korektne. Vždy si splnil dohody, ktoré s mestom uzavrel. Pán primátor si iste pamätá, že pred začiatkom minulej sezóny sme u neho sedeli a preberali záväzky klubu s otázkou, či vôbec za takejto ekonomickej situácie máme ísť do súťaže. Sám nám odporučil podať žiadosť na mestské zastupiteľstvo o príspevok vo výške 3 mil. Sk, v ktorej budú záväzky riadne vyšpecifikované. Tak sme aj urobili. Po diskusiách pred a po zasadnutí zastupiteľstva bol nakoniec schválený príspevok vo výške 1 mil. Sk. Takto to bolo i v druhom prípade, presne podľa písomnej dohody – prísne účelovo, ako si to prial pán primátor. Nikdy, opakujem nikdy, sme nehovorili, že peniaze budú použité na záchranu, ale že vyplatením dlhu hráčom sa vytvoria predpoklady na možnú záchranu družstva v extralige. Pravda, do boja o záchranu vstúpili i iné vplyvy, my sme už nemali dosť možností ich riešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Treba vytvárať priaznivú klímu

Náklady na jednu sezónu nášho klubu sú 20 mil. Sk. Funkcionári a manažment klubu dokázali doteraz každý rok ich pokryť zhruba na 85 percent, čo predstavuje 17 – 18 miliónov Sk. Bez urážky, z tohto pohľadu je príspevok mesta skutočne iba príspevok. Hokejový klub – jeho správna rada, ktorej členom a viceprezidentom bol aj pán primátor, v podstate nikdy nechcela, ani nemala cieľ urobiť z mesta hlavného, nieto generálneho sponzora. Vždy vo svojich zámeroch odporúčala mestu a pánovi primátorovi vytvárať priaznivú klímu – vytvárať podmienky pre právnické i fyzické osoby, aby oni prispievali na telovýchovu a šport v meste. Aby tieto subjekty mali pocit, že aj mesto si ich váži. Nemusí to byť riešené priamo cez rozpočet mesta. Takto to robia aj v iných mestách.

Ak hokejový klub naplnil svoj rozpočet bez hlavného či generálneho sponzora za minulú sezónu na 85 percent, určite mala na tom zásluhu správna rada klubu i samotný manažment. Je za tým kus tvrdej roboty. Ja, ako riaditeľ, čestne prehlasujem, že správnej rade nikdy neboli vyplatené žiadne odmeny a manažment posledné skromné odmeny dostal v roku 2002.

Nikto neviní mesto z toho, že Martin vypadol z extraligy, ako to niekto, neviem z čoho, vydedukoval. Ale keď už pán primátor cítil potrebu sa vyjadriť, tak som očakával, že ako predstaviteľ mesta, zhodnotí vo svojom príspevku minulý rok pravdivo, podľa faktov a skutočností. Napísal však príspevok, v ktorom nie sú pravdivé ani čísla, ani fakty. Tie sú, dokonca, v rozpore s materiálmi o hospodárení Správy športových zariadení za rok 2003 i MHC Martin.

Ak už reagoval, očakával som, že sa konkrétnejšie vyjadrí k možným riešeniam udržania hokejového klubu, telovýchovy a športu v meste. Súčasné „koncepcie„ sú dosť vzdialené od reálneho života. Takto ich zrejme pochopilo i zastupiteľstvo, a preto sú zatiaľ prijaté len ako možné zásady.

Transformácia je nevyhnutná

Transformácia klubu na obchodnú spoločnosť je nevyhnutná aj v súvislosti so vstupom do Európskej únie. Účinkovanie klubu na špičkovej úrovni predpokladá i dobrú spoluprácu s mestom. Klub sa o to pokúšal minulý rok minimálne v dvoch variantoch – účasť mesta – neúčasť mesta. Žiaľ, ani jedna nebola prijatá. V súčasnosti má možnosť mesto veľmi jasne deklarovať, ako má klub smerovať, s akými cieľmi vo všetkých oblastiach a akú úlohu tu zohrá samotné mesto. Prajem si, aby mesto bolo tým činiteľom, ktoré vytvára podmienky pre organizátorov telovýchovnej a športovej činnosti, na ktorú sme boli v Turci vždy pyšní. Netreba nič vymýšľať, ale poučiť sa od tých, kde to robia lepšie.

(Medzititulky NŽT)

POZNÁMKA REDAKCIE

Primátorské a riaditeľské čísla sa rozchádzajú. Ťažko môžeme k nim zaujať objektívne stanovisko. Myslíme si, že to ani v tomto hokejovom pingpongu nie je podstatné, aby sme sa tým zaoberali. Za podstatnejšie považujeme to, aby sa aj v Martine, konečne našla spoločná reč a u nás v Turci šport fungoval aj na vrcholovej úrovni a nemuseli sme závidieť iným mestám, kde to (určite nie bez problémov) ide oveľa lepšie. Určite sa viacerí aj naježia, keď spomenieme príklad blízkej Žiliny. Nedávno sa primátor Ján Slota, ktorý prezidentuje hokeju i futbalu, v Športe (z 13. apríla 2004) vyjadril: „Zo športovej stránky sa veľmi futbalom ani hokejom nezaoberám. Som vo funkcii skôr preto, aby to fungovalo z technickej stránky. Aby do klubu tiež plynuli financie z mestskej pokladnice. Ja napríklad ani neviem, na ktorom mieste momentálne sme. Môžem zodpovedne prehlásiť, že kým budem žilinským primátorom, budeme podporovať oba najpopulárnejšie športy na Slovensku.„

Vôbec týmito slovami nechceme preceniť význam najpopulárnejších špor­tov – lebo napríklad futbal v Turci za posledné roky (nielen zlým riadením, ale aj nedohodou s mestom) veľa stratil. Cítime, že hokej by za toho istého predpokladu mohol mať rovnakú tendenciu. Bola by to škoda a určite aj prehliadnutie postavenia v poslednom čase divácky najpopulárnejšieho športu v Martine. Ak bol priemer na jedno hokejové stretnutie v Martine takmer 3000 divákov (bol vôbec šiesty v celej slovenskej extralige), tak by to rozhodne bolo aj prehliadnutie záujmu istej, pomerne veľkej skupiny občanov. Ak to nepochopíme, potom si tu budeme musieť vystačiť iba kochaním sa krásou Martinských holí, lebo ten pohľad máme zadarmo.

(jk)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 879
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 902
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 835
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 337
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 830
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 755
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 2 883
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 489

Blogy SME

 1. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 2. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 3. Štefan Vidlár: Hmm...
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 5. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 6. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 7. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 8. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 10 009
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 913
 3. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 682
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 707
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 658
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 797
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 406
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 859
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rozhľadňa na Tŕní, v pozadí Lúčanská Malá Fatra.

Obidve časti Malej Fatry, ale aj Veľká Fatra sú tak ako z obrázku.


1 h
V roku 2019 martinský závod vyrobil 500-miliónty komponent

Najväčší zamestnávateľ v Turci aj napriek dodávateľským problémom výrobu rozšíri.


6 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


8 h
Tanečníci z Martina na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tento rok je pre nich mimoriadne plodný a za posledných 32 rokov najúspešnejší.


Sabina Petrovičová 24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Levičanka radí ľuďom, aby si faktúry kontrolovali.


29. sep

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


7 h

Fakultná nemocnica Nitra plne rešpektuje rozhodnutie krajského súdu, povedala hovorkyňa.


29. sep

Záujem o prácu mestského policajta je slabý, problémom sú aj peniaze.


29. sep

Blogy SME

 1. Adriana Karpinska: Bicyklom po (ne)hodvábnej ceste v Kirgizsku
 2. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 3. Štefan Vidlár: Hmm...
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú...
 5. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 6. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 7. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 8. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 10 009
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 7 913
 3. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 682
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 6 707
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 658
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 797
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 406
 8. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 859
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?