Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Týrajú ma! Pomôžte...

KDE HĽADAŤ POMOC?

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálno-právnej ochrany a prevencie v Martine

Vajanského námestie 1

Centrum poradensko-psychologických služieb

MT 043 42 20 301 (Hotel Olymp)

TR 043 42 23 753 (Domov mládeže)

Celoslovenské bezplatné linky

UNICEF (Bratislava) 0800 112 112

Linka detskej dôvery (Košice) 0800 117 878

Krízová linka a poradňa, sociálne, psychologické a právne poradenstvo

(násilie páchané na ženách)

PRO FAMILIA 043 42 20 853

Pomoc deťom v kríze v Žiline

SkryťVypnúť reklamu

041 56 82 509

NÁRUČ – Detské krízové centrum spojené s organizáciou Pomoc deťom v kríze

041 51 66 543-4

Týranie so sebou prináša dva problémy: že existuje a že ho obete zamlčujú. Obete násilia sú vystrašené, násilníctvo nepriznávajú. Často mlčia aj pasívni pozorovatelia, ktorí sa radšej držia postavenia nezainteresovaného a vyhýbajú sa občianskej povinnosti zakročiť. Pôvodcom násilia je spravidla silnejší muž, ktorý ubližuje žene a ešte bezbrannejším deťom. Niekedy ani nemusíte byť svedkami, podľa psychológov sa obete násilia prezradia samy. Okrem modrín a odrenín na tele býva týrané dieťa mimoriadne ustrašené, vyľakané, ostražité, správa sa nápadne nervózne. Domáce násilie môže viesť rovnako k provokatívnemu správaniu alebo, naopak, nadmernej poslušnosti, môže sa prejavovať zajakávanie, dieťa je v takomto prípade tiež výrazne uzavreté, uteká z domu, zo školy, pokúša sa o samovraždu, užíva drogy a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa ich spýtate na príčinu, obyčajne mlčia alebo vyhýbavo odpovedajú, a keď sa priznajú, zaklamú, že sa to stalo po prvýkrát a je to normálne. Čo je normálne a čo nie, o tom sa zmieňuje trestný zákonník. Z foriem, ktoré sa charakterizujú ako násilie, uvádza napríklad opakované bitie, nadmerné vyvolávanie strachu a stresu, neprimerané trestanie, nútenie k žobrote, sexuálnemu styku, odopieranie základnej starostlivosti a uspokojovania základných životných potrieb, nadmerné namáhanie, obmedzovanie osobnej slobody, vyhrážky či vydieranie.

Na pomoc obetiam

násilia je k dispozícii niekoľko zariadení: bezplatné celoslovenské detské linky, centrá poradensko-psychologických služieb, pedagogicko-psychologické poradne (v prípade týrania na škole), oddelenia sociálno-právnej ochrany a prevencie na bývalých okresných úradoch alebo polícia.

SkryťVypnúť reklamu

„Týranie je skrytá záležitosť. Málokedy k nám chodia s týmto problémom obete alebo ich známi. Ak sa tak však stane, situáciu riešime a upovedomíme tiež políciu alebo polícia nás,„ hovorí sociálna pracovníčka Marta Veselovská z oddelenia sociálno-právnej ochrany a prevencie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine. „Ak je násilníkom otec, snažíme sa pomôcť matke. Tá by mala byť spôsobilá sa o dieťa postarať a rozhodnúť, ako ho dostať od násilníka. Snažíme sa spoločne nájsť riešenie – odsťahovať sa od manžela, podať trestné oznámenie alebo návrh na zverenie dieťaťa do výchovy jedného (t. j. nenásilníckeho) rodiča, liečenie partnera (najčastejšie ide o alkoholika) alebo rozvod. Ak je situácia kritická a matka s dieťaťom sa nemá pred ubližovaním ako uchrániť, pomôžeme situáciu riešiť.„ V súčasnosti sa nachádza na území Martina len jedno zariadenie - Domov pre osamelých rodičov Slniečko, ktoré je financované z rozpočtu mesta Martin. No predpokladá sa, že aj deti, ktoré sem prídu najčastejšie s matkou, boli akýmisi obeťami týrania, najčastejšie otca – alkoholika, ale sú i iné prípady. Ide o prechodné ubytovanie, pohybujúce sa v časovom rozpätí do šiestich mesiacov, v priebehu ktorých by mala mať matka dostatok času na riešenie svojej problémovej situácie. „Záujemkyne sa nám ozývajú buď na mestskom úrade alebo priamo v Slniečku. Najprv musíme zhodnotiť ich terajšiu východiskovú, ako aj finančnú situáciu, teda či sú schopní zo svojich príjmov žiť a platiť aj za ubytovanie v tomto zariadení,„ hovorí Kristína Čuboňová, vedúca odboru sociálnej starostlivosti a zdravotníctva v Martine, ktorý riadi chod Slniečka. „Domov poskytuje svojim klientom predovšetkým ubytovanie, oázu pokoja, potrebnú na riešenie problémov a – ak o to má klientka záujem, psychologickú pomoc a sociálne poradenstvo. Je veľmi ťažké zovšeobecňovať, každá rodina má iné problémy, ku ktorým pristupujeme individuálne. snažíme sa pomôcť matke s hľadaním práce, náhradného ubytovania či s rozvodom a v spolupráci Pro Familiou ponúkame aj základy právnej pomoci.„ V tomto roku vyčlenilo MsZ v Martine čiastku 30 000 Sk práve na pomoc týraným ženám, ktoré získala na telefonické poradenstvo Pro Familia.

Problematike týrania detí

sa venuje aj žilinské občianske združenie Pomoc deťom v kríze, ktoré je zriaďovateľom Detského krízového centra Náruč.

Pre samotné dieťa sú v okolí k dispozícii tiež dva detské domovy, ktoré sú však plné. „V prípade, že matka o dieťa nejaví záujem alebo ide jednoducho o prípad zanedbávania dieťaťa rodičmi, umiestnime dieťa do SOS-ky, ktoré sa najbližšie nachádza v Ružomberku alebo Prievidzi alebo do niektorého z detských domovov. Žiaľ, domovy v Martine a v Necpaloch kapacitne nepostačujú a často musíme oslovovať aj okolité mestá,„ dodáva K. Čuboňová.

Trpiaci si myslia,

že ich trápenie je neriešiteľné a neexistuje nikto, kto by im pomohol. Niekedy veria, že ich čaká s jeho riešením ešte viac problémov, a preto sú radšej pasívni. „Týranie detí alebo tyrania celkovo nie je bezvýchodisková. Vždy existuje nejaké riešenie. Často sme aj my v úzkych, pretože situáciu je potrebné riešiť okamžite a zariadenia, ktorú sú k dispozícii, nepostačujú. Veľkým prínosom v okrese by bolo vybudovanie siete sociálnych zariadení pre týrané, zneužívané a zanedbávané deti či rodičov,„ opisuje stav Marta Veselovská.

Prípady fyzického

a psychického týrania môžu tiež obete oznamovať orgánom činným v trestnom konaní. Hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine Viliam Kotlárik hovorí, že len za uplynulé dva mesiace tohto roku bolo zaznamenaných 23 prípadov násilia proti jednotlivcovi, z čoho ani jeden nebol útok na dieťa. O týraní detí niet záznamov ani z minulého roka. Neznamená to však, že takéto prípady v Martine a okolí nie sú, ide totiž o vysoko latentnú záležitosť. Zníženie existencie násilia a jeho riešenie poskytuje novelizovaný trestný zákon zo dňa 1. 10. 2002. Podľa neho je posudzovanie konania páchateľa domáceho násilia, ktorý je blízkou osobou s obeťou, prísnejšie a hrozí mu trest odňatia slobody až dva roky. Problémom domáceho násilia sa zaoberá občiansky zákonník, podľa ktorého má od 1. januára 2003 násilník spoločnú domácnosť opustiť bez možnosti poskytnutia bytovej náhrady, o čom súd musí rozhodnúť do siedmich dní po tom, čo obeť oznámila násilie. Súčasne sa zrušilo právo poškodenej blízkej osoby nedať súhlas na trestné stíhanie páchateľa alebo zobrať súhlas späť. „Situáciu to však zhoršuje. Týrané ženy alebo matky detí, ktorým otec ublížil, oznámenia síce podávali, no zo strachu ho opätovne stiahli. Keďže ho teraz stiahnuť už nemôžu, ani ho nepodávajú a radšej trpia a mlčia,„ dodáva Marta Veselovská.

„Obete násilia by mali o násilí rozprávať blízkym ľuďom, priateľom a susedom, aby o tom vedelo čo najviac ľudí. Už predbežne by mali riešiť otázku bývania, výživného, spoločného majetku a hľadať si bezpečné miesto, ak by museli na určitý čas opustiť domov. Ak ide o manžela – alkoholika, odporúčam tiež odložiť peniaze, kreditné karty na bezpečné miesto a byť neustále v pohotovosti, teda mať nachystané potrebné šatstvo, lieky, kľúče od bytu a iné dôležité veci pre matku i deti a využiť aj nonstop policajné číslo 158, pri ublížení na zdraví aj záchrannú službu číslo 155 alebo jednu z bezplatných liniek pomoci,„ radí Viliam Kotlárik.

Pretože tyranie je chúlostivá téma, k čomu sa okrem strachu pridružuje aj hanblivosť, mnohé obete preto skôr volia formu linky dôvery, kde nejde o priamy osobný kontakt a svoje tu zohráva aj anonymita. Celoslovenská Linka detskej dôvery so sídlom v Košiciach počas svojej štvorročnej existencie zaregistrovala doposiaľ až 1 500 prípadov detského týrania vrátane šikanovania. Ako uviedla Dana Lovašová z linky, deti sa vo všeobecnosti boja a niekedy vraj volajú namiesto nich známi alebo zavolajú s vymysleným príbehom, aby preventívne zistili informácie a svoje práva. „Tí ‚skutoční‘ sa ozvú najmä preto, aby sa mohli vyrozprávať, ale v prvom rade sa chcú ubezpečiť, že sa im dá pomôcť. Pre nás je dôležité vedieť, čo všetko je dieťa ochotné urobiť a do akej miery je to preňho reálne. Keďže k nám volajú predovšetkým deti bezprostredne po tom, ako im práve niekto ublížil, pýtame sa ich na najbližších možných príbuzných, u ktorých by mohli nájsť pomoc.„

Kde hľadať príčiny

násilia v rodinách? Podľa psychológov v rodičovi samom. Rodič premieta na dieťa svoje vlastné problémy a považuje ho za ich príčinu. Usiluje sa zbaviť svojej úzkosti alkoholom a následným napádaním dieťaťa alebo inej blízkej osoby. Hoci túži po harmonickej rodine, vytvára opak.

Miroslava Dírerová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 1. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 5. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 6. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 8. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 746
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 863
 3. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 106
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 075
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 818
 7. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 2 505
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 2 323

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 2. Mária Drahošová: Máte pravdu
 3. Ján Šubák: Plán "B"
 4. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 5. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 6. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 7. Věra Tepličková: Na severe Nigérie sa už kameňuje
 8. Katarína Chudá: Niko Pirosmani: ťažký osud geniálneho umelca
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 982
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 661
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 952
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 205
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 596
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 287
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 834
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 697
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Martinčan Juraj Reguli si na prácu v pivovare spomína v dobrom.

Martinčan Juraj Reguli pracoval v pivovare 20 rokov a dobre ho poznal.


2 h
Primátor mesta Martin, Ján Danko

Nové moderné areály, štadióny či ihriská. Športová infraštruktúra v Martine prešla v ostatných štyroch rokoch zásadnou premenou.


11 h
Dražkovce jednoznačne vyhrali na ihrisku Turčianskych Kľačian.

Pred štartom súťaže by asi nikto netipoval, že po deviatom kole budú prvé dve miesta tabuľky patriť nováčikom Ďanovej a Kláštoru. Bez víťazstva naďalej zostáva Dubové.


12 h
Salaš pod Smrekovom sa nachádza v tesnej blízkosti Koliby pri Kráľovej studni a Horského hotela Kráľova studňa.

Pohorie je plné salašov či kolíb. Niektoré dokážu prichýliť, iné už veľmi neposlúžia.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt

Nemecký koncern plánuje postaviť ďalšie gigafabriky.


1. okt

Podľa bezpečnostného analytika je dlhodobé zásobovanie Ukrajiny Západom nereálne.


24 h

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


30. sep

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 2. Mária Drahošová: Máte pravdu
 3. Ján Šubák: Plán "B"
 4. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 5. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 6. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 7. Věra Tepličková: Na severe Nigérie sa už kameňuje
 8. Katarína Chudá: Niko Pirosmani: ťažký osud geniálneho umelca
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 982
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 661
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 952
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 205
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 596
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 287
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 834
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 697
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?