Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Názor proti názoru

Má alebo nemá Martinčan kupovať smetnú nádobu?

Nedávno nám Miroslav Hanajík z Martina zaslal list, v ktorom nám popísal svoje skúsenosti so zabezpečovaním smetnej nádoby a so separovaným zberom odpadu.

„Som človek, ako každý iný, zákony, ktoré sa neustále menia, zväčša nesledujem, vlastne len tie, ktoré sa ma bezprostredne dotýkajú. Žijem v Martine v časti Odtoky v rodinnom dome. Keďže sa mi v januári tohto roka rozpadla zberná nádoba na komunálny odpad, preštudoval som si zákon o odpadoch, kde som sa dozvedel, že zbernú nádobu na komunálny odpad mi má zabezpečiť obec, čiže mesto Martin. Napísal som teda e-mailom požiadavku adresovanú Vladimírovi Povodovi, vedúcemu odboru komunálnych služieb v Martine. Uviedol som v nej aj citát zo spomínaného zákona a zároveň žiadosť na zabezpečenie zbernej nádoby. Odpoveď mi neprišla. Nepodal som ju oficiálne do podateľne, preto ma to ani neprekvapilo. S tým istým problémom som Vladimíra Povodu oslovil aj telefonicky. Upozornil ma, že v našom meste je schválené VZN o odpadoch, podľa ktorého je občan povinný vlastniť zbernú nádobu na komunálny odpad a poradil mi, že si ju mám zakúpiť v Ekopolise. Pokúšal som sa mu vysvetliť, že ja mám zmluvu na odvoz a zber komunálneho odpadu s mestom a nie s Ekopolisom... Nakoniec som sa k ničomu nedopracoval, a tak som začal pátrať ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Radí nám ministerstvo

Za dva roky, odkedy je zákon o odpadoch v platnosti, som nezažil, aby sa okrem veľkorozmerných odpadov zbieral v blízkosti Odtokov aj nebezpečný odpad či separovaný odpad. Podľa VZN o odpadoch som povinný komunálny odpad separovať na papier, sklo, železný šrot, PET fľaše, objemný odpad a drobný stavebný odpad. Oddelene vytriedený odpad z domácnosti s obsahom škodlivín musím odovzdať do zberne Ekopolisu alebo pri pojazdnom zbere papiera, ktorý za dva roky platnosti zákona ešte nikdy v časti Odtoky nezbierali. Rozhodol som sa, že požiadam o vysvetlenie 39 ods. 3. zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v súvislosti so zabezpečením zberných nádob obcou a so zabezpečením zberu oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín. Obrátil som sa na Ministerstvo životného prostredia SR. Dostal som odpoveď od riaditeľa odboru odpadového hospodárstva MŽP SR Ing. Petra Galloviča, ktorú citujem:

Skryť Vypnúť reklamu

Obec je povinná...

„Podľa § 39 ods. 3. písm. a) zákona č. 223/2001 Z. z. obec je povinná zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov vznikajúcich na jej území na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci. To znamená, že obec je povinná zabezpečiť zberné nádoby, pričom spôsob tohto zabezpečenia sa ponecháva na obec. Z väzby na miestny poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad vyplýva, že náklady na zakúpenie zberných nádob, ktoré sú súčasťou systému zberu odpadu v obci možno zahrnúť do miestneho poplatku. Možné sú teda rôzne riešenia, ktoré obec zavedie formou všeobecne záväzného nariadenie obce.

Skryť Vypnúť reklamu

Obec napríklad môže zberné nádoby zakúpiť z vybratého miestneho poplatku a umožní pôvodcom využívanie týchto nádob. Obec zakúpi nádoby z iných finančných zdrojov, než miestny poplatok a umožní pôvodcom užívanie týchto nádob (o to budú nižšie náklady na zber komunálneho odpadu v obci, a teda aj nižší miestny poplatok). Druhou možnosťou obce je, že umožní pôvodcom, aby si zakúpili vlastné zberné nádoby (znížia sa náklady na zber komunálneho odpadu v obci a zníži sa miestny poplatok). Obec nemôže občanovi prikázať kúpiť si nádobu za vlastné prostriedky mimo platby miestneho poplatku.

Uvedené spôsoby je možné v jednej obci kombinovať a je na obci, aký systém vo svojom záväznom nariadení zavedie.

Podľa § 39 ods. 3 písm. b) zákona č. 223/2001 Z. z. obec je povinná zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedených odpadov z domácnosti s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov. To znamená, že obec uvedený zber má uskutočniť najmenej dvakrát do roka. Náklady na tento zber sú zahrnuté do miestneho poplatku, takže pôvodcom treba umožniť najmenej dvakrát do roka odovzdať tento odpad bez toho, aby im odovzdaním vznikli ďalšie náklady. Vhodným spôsobom je napríklad pristavenie potrebného počtu zberných kontajnerov do dostatočnej blízkosti k pôvodcom aspoň dvakrát do roka. Za splnenie tejto povinnosti nemožno považovať len určenie jedného trvalého zberného miesta, napríklad v areáli spoločnosti zabezpečujúcej zber odpadov pre celé väčšie mesto. Optimálna je kombinácia obidvoch uvedených spôsobov s tým, že ak pôvodca chce doviesť, či odniesť, takýto odpad do zberného zariadenia aj mimo povinných termínov, musí byť odpad od neho odobratý bezplatne.„

Chýbajúce informácie

Na základe týchto vyjadrení som presvedčený, že mesto Martin porušuje zákon o odpadoch nielen v tom, že by som si mal podľa miestneho VZN o odpadoch kupovať nádobu na zber odpadu sám, ale zároveň nedodržiava zákonom stanovené termíny na vývoz oddelene vytriedených odpadov s obsahom škodlivín – nebezpečných odpadov. Nedostatočná je aj informačná kampaň, podľa ktorej sa občan dozvedá, v ktorých dňoch bude Ekopolis umiestňovať veľkorozmerné kontajnery v meste. Stalo sa nám, že kontajnery na zber drobného stavebného odpadu, ktorý sa koná na jar a v jeseni, boli uložené na miestach, o ktorých sme nevedeli a odpad, ktorý sme skladovali, sme vyviezť nestihli. Šofér auta s plne naloženým veľkokapacitným kontajnerom, ktorý minulý rok na jar odvážal z Odtokov (zastihli sme ho náhodou pri príchode z práce) nám povedal, že termín aj miesto, kde bol kontajner uložený, bol zverejnený v TV Turiec. Vraj sme to mali vedieť a odpad, ktorý sme celú zimu skladovali na záhrade, nám nevyviezol. Pripomínam, že v miestnej časti Odtoky nemáme káblovú televíziu, teda nesledujeme ani TV Turiec. Napriek platnému zákonu o odpadoch, až na niektoré pokusy so separovaním skla, ktoré stroskotali na tom, že nádoby na zber rozbili výtržníci, separovaný zber v Martine nefunguje. Vlastne áno, ale len v prípade, že sa o separovanie postará občan sám. Pýtam sa preto prostredníctvom NŽT, kedy bude platiť zákon o odpadoch v Martine v plnom rozsahu? Dokedy budeme čakať na to, kým sa v našom meste začne separovať tak, ako je to vo Vrútkach, Zvolene, ale aj v Bratislave, ktorá je podstatne väčšia ako Martin a napriek tomu na separáciu nabehli bezprostredne po schválení zákona?„ napísal nám Miroslav Hanajík

Zabezpečiť nie je to isté

ako kúpiť

Oslovili sme Vladimíra Povodu, ktorý nám povedal, že v Martine je možné používať tri druhy smetných nádob – 110 litrovú, 1100 litrovú alebo veľkokapacitný kontajner, na ktoré je prispôsobený systém zberu komunálneho odpadu v Martine. Mesto podľa neho prostredníctvom Ekopolisu ponúka občanovi niekoľko možností. Poprel, že by Mesto Martin porušovalo zákon.

„Zákon nehovorí, že mesto je povinné občanovi smetnú nádobu kúpiť, ale zabezpečiť. Obyvatelia Martina si nemusia smetné nádoby kupovať, ale môžu si ich v Ekopolise aj zapožičať. Občan si môže vybrať, či si chce smetnú nádobu kúpiť, alebo ju chce mať v prenájme a môže si ju zabezpečiť aj sám u iného predajcu smetných nádob doma alebo v zahraničí. Musí splniť však jednu podmienku, aby smetná nádoba bola kompatibilná so systémom zberu v našom meste. Žiadne mesto na Slovensku nekupuje pre potreby občanov na ich zapojenie sa do systému zberu smetné nádoby. Zber odpadu do plastových vriec sme ako možnosť zrušili, pretože tie sa trhali. Čo sa týka separácie komunálneho odpadu, tá napríklad na Ľadovni funguje perfektne.

Ak oban chce,

všetko sa dozvie

Zber stavebného odpadu občanom neoznamujeme len prostredníctvom TV Turiec, ale občan sa môže všetky potrebné informácie dozvedieť aj na schôdzach výborov mestských častí alebo od poslancov výborov mestských častí. Drobný stavebný odpad môže občan na skládku doviezť aj automobilom, kde mu ho bezplatne uložia, preto nie je nevyhnutné čakať celú zimu. Systém separácie odpadu v Martine nie je iný ako vo Vrútkach alebo v Bratislave. Myslím si, že v prvom rade občan musí mať záujem o separáciu odpadu a kto to chce robiť, všetky potrebné informácie sa dozvie,„ povedal nám Vladimír Povoda. Okrem toho sme sa od neho dozvedeli, že Mestský úrad v Martine konzultuje svoje všeobecne záväzné nariadenia aj s inými mestami a odbornými pracoviskami v oblasti odpadového hospodárstva.(gg)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Od Česka až po Jadran
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 5. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Keď ekológia spája
 8. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 9. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 268
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 140
 3. Od Česka až po Jadran 3 929
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 419
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 267
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 157
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 114
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 981
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 721
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 198
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vo výstavnej sieni Literárneho múzea SNK v Martine bude do 31. augusta sprístupnená výstava turčianskeho výtvarníka Mira Vladára. Nazval ju Spomienky a návraty.


12 h
Ilustračné foto.

Turčianske kluby chcú v porovnaní s minulou sezónou zanechať v aktuálnom ročníku štvrtej ligy výraznejšiu výsledkovú stopu. Pomôcť k tomu majú aj niektoré posily.


13 h
Ilustračné foto.

K machináciám malo prísť v súvislosti s výstavbou parkovacích domov.


18 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Dozviete sa aj akú posilu zo zámoria dotiahol HKM, čo čaká na kabínu Vionu po úspešnej sezóne, prejdeme si aj účinkovanie Slovákov v Tokiu a pozrieme sa aj na to, či bude Ronaldo pokračovať v Juventuse.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Šelma ležala neďaleko kontajnera.


a 1 ďalší 14 h

K machináciám malo prísť v súvislosti s výstavbou parkovacích domov.


18 h

Občianske združenie dostalo za stavebný delikt pokutu. Predseda hovorí, že boli presvedčení o tom, že neporušujú stavebný zákon.


27. júl

Očkuje sa bez registrácie.


18 h

Už ste čítali?