Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Názor proti názoru

Má alebo nemá Martinčan kupovať smetnú nádobu?

Nedávno nám Miroslav Hanajík z Martina zaslal list, v ktorom nám popísal svoje skúsenosti so zabezpečovaním smetnej nádoby a so separovaným zberom odpadu.

„Som človek, ako každý iný, zákony, ktoré sa neustále menia, zväčša nesledujem, vlastne len tie, ktoré sa ma bezprostredne dotýkajú. Žijem v Martine v časti Odtoky v rodinnom dome. Keďže sa mi v januári tohto roka rozpadla zberná nádoba na komunálny odpad, preštudoval som si zákon o odpadoch, kde som sa dozvedel, že zbernú nádobu na komunálny odpad mi má zabezpečiť obec, čiže mesto Martin. Napísal som teda e-mailom požiadavku adresovanú Vladimírovi Povodovi, vedúcemu odboru komunálnych služieb v Martine. Uviedol som v nej aj citát zo spomínaného zákona a zároveň žiadosť na zabezpečenie zbernej nádoby. Odpoveď mi neprišla. Nepodal som ju oficiálne do podateľne, preto ma to ani neprekvapilo. S tým istým problémom som Vladimíra Povodu oslovil aj telefonicky. Upozornil ma, že v našom meste je schválené VZN o odpadoch, podľa ktorého je občan povinný vlastniť zbernú nádobu na komunálny odpad a poradil mi, že si ju mám zakúpiť v Ekopolise. Pokúšal som sa mu vysvetliť, že ja mám zmluvu na odvoz a zber komunálneho odpadu s mestom a nie s Ekopolisom... Nakoniec som sa k ničomu nedopracoval, a tak som začal pátrať ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Radí nám ministerstvo

Za dva roky, odkedy je zákon o odpadoch v platnosti, som nezažil, aby sa okrem veľkorozmerných odpadov zbieral v blízkosti Odtokov aj nebezpečný odpad či separovaný odpad. Podľa VZN o odpadoch som povinný komunálny odpad separovať na papier, sklo, železný šrot, PET fľaše, objemný odpad a drobný stavebný odpad. Oddelene vytriedený odpad z domácnosti s obsahom škodlivín musím odovzdať do zberne Ekopolisu alebo pri pojazdnom zbere papiera, ktorý za dva roky platnosti zákona ešte nikdy v časti Odtoky nezbierali. Rozhodol som sa, že požiadam o vysvetlenie 39 ods. 3. zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v súvislosti so zabezpečením zberných nádob obcou a so zabezpečením zberu oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín. Obrátil som sa na Ministerstvo životného prostredia SR. Dostal som odpoveď od riaditeľa odboru odpadového hospodárstva MŽP SR Ing. Petra Galloviča, ktorú citujem:

SkryťVypnúť reklamu

Obec je povinná...

„Podľa § 39 ods. 3. písm. a) zákona č. 223/2001 Z. z. obec je povinná zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov vznikajúcich na jej území na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci. To znamená, že obec je povinná zabezpečiť zberné nádoby, pričom spôsob tohto zabezpečenia sa ponecháva na obec. Z väzby na miestny poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad vyplýva, že náklady na zakúpenie zberných nádob, ktoré sú súčasťou systému zberu odpadu v obci možno zahrnúť do miestneho poplatku. Možné sú teda rôzne riešenia, ktoré obec zavedie formou všeobecne záväzného nariadenie obce.

SkryťVypnúť reklamu

Obec napríklad môže zberné nádoby zakúpiť z vybratého miestneho poplatku a umožní pôvodcom využívanie týchto nádob. Obec zakúpi nádoby z iných finančných zdrojov, než miestny poplatok a umožní pôvodcom užívanie týchto nádob (o to budú nižšie náklady na zber komunálneho odpadu v obci, a teda aj nižší miestny poplatok). Druhou možnosťou obce je, že umožní pôvodcom, aby si zakúpili vlastné zberné nádoby (znížia sa náklady na zber komunálneho odpadu v obci a zníži sa miestny poplatok). Obec nemôže občanovi prikázať kúpiť si nádobu za vlastné prostriedky mimo platby miestneho poplatku.

Uvedené spôsoby je možné v jednej obci kombinovať a je na obci, aký systém vo svojom záväznom nariadení zavedie.

Podľa § 39 ods. 3 písm. b) zákona č. 223/2001 Z. z. obec je povinná zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedených odpadov z domácnosti s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov. To znamená, že obec uvedený zber má uskutočniť najmenej dvakrát do roka. Náklady na tento zber sú zahrnuté do miestneho poplatku, takže pôvodcom treba umožniť najmenej dvakrát do roka odovzdať tento odpad bez toho, aby im odovzdaním vznikli ďalšie náklady. Vhodným spôsobom je napríklad pristavenie potrebného počtu zberných kontajnerov do dostatočnej blízkosti k pôvodcom aspoň dvakrát do roka. Za splnenie tejto povinnosti nemožno považovať len určenie jedného trvalého zberného miesta, napríklad v areáli spoločnosti zabezpečujúcej zber odpadov pre celé väčšie mesto. Optimálna je kombinácia obidvoch uvedených spôsobov s tým, že ak pôvodca chce doviesť, či odniesť, takýto odpad do zberného zariadenia aj mimo povinných termínov, musí byť odpad od neho odobratý bezplatne.„

Chýbajúce informácie

Na základe týchto vyjadrení som presvedčený, že mesto Martin porušuje zákon o odpadoch nielen v tom, že by som si mal podľa miestneho VZN o odpadoch kupovať nádobu na zber odpadu sám, ale zároveň nedodržiava zákonom stanovené termíny na vývoz oddelene vytriedených odpadov s obsahom škodlivín – nebezpečných odpadov. Nedostatočná je aj informačná kampaň, podľa ktorej sa občan dozvedá, v ktorých dňoch bude Ekopolis umiestňovať veľkorozmerné kontajnery v meste. Stalo sa nám, že kontajnery na zber drobného stavebného odpadu, ktorý sa koná na jar a v jeseni, boli uložené na miestach, o ktorých sme nevedeli a odpad, ktorý sme skladovali, sme vyviezť nestihli. Šofér auta s plne naloženým veľkokapacitným kontajnerom, ktorý minulý rok na jar odvážal z Odtokov (zastihli sme ho náhodou pri príchode z práce) nám povedal, že termín aj miesto, kde bol kontajner uložený, bol zverejnený v TV Turiec. Vraj sme to mali vedieť a odpad, ktorý sme celú zimu skladovali na záhrade, nám nevyviezol. Pripomínam, že v miestnej časti Odtoky nemáme káblovú televíziu, teda nesledujeme ani TV Turiec. Napriek platnému zákonu o odpadoch, až na niektoré pokusy so separovaním skla, ktoré stroskotali na tom, že nádoby na zber rozbili výtržníci, separovaný zber v Martine nefunguje. Vlastne áno, ale len v prípade, že sa o separovanie postará občan sám. Pýtam sa preto prostredníctvom NŽT, kedy bude platiť zákon o odpadoch v Martine v plnom rozsahu? Dokedy budeme čakať na to, kým sa v našom meste začne separovať tak, ako je to vo Vrútkach, Zvolene, ale aj v Bratislave, ktorá je podstatne väčšia ako Martin a napriek tomu na separáciu nabehli bezprostredne po schválení zákona?„ napísal nám Miroslav Hanajík

Zabezpečiť nie je to isté

ako kúpiť

Oslovili sme Vladimíra Povodu, ktorý nám povedal, že v Martine je možné používať tri druhy smetných nádob – 110 litrovú, 1100 litrovú alebo veľkokapacitný kontajner, na ktoré je prispôsobený systém zberu komunálneho odpadu v Martine. Mesto podľa neho prostredníctvom Ekopolisu ponúka občanovi niekoľko možností. Poprel, že by Mesto Martin porušovalo zákon.

„Zákon nehovorí, že mesto je povinné občanovi smetnú nádobu kúpiť, ale zabezpečiť. Obyvatelia Martina si nemusia smetné nádoby kupovať, ale môžu si ich v Ekopolise aj zapožičať. Občan si môže vybrať, či si chce smetnú nádobu kúpiť, alebo ju chce mať v prenájme a môže si ju zabezpečiť aj sám u iného predajcu smetných nádob doma alebo v zahraničí. Musí splniť však jednu podmienku, aby smetná nádoba bola kompatibilná so systémom zberu v našom meste. Žiadne mesto na Slovensku nekupuje pre potreby občanov na ich zapojenie sa do systému zberu smetné nádoby. Zber odpadu do plastových vriec sme ako možnosť zrušili, pretože tie sa trhali. Čo sa týka separácie komunálneho odpadu, tá napríklad na Ľadovni funguje perfektne.

Ak oban chce,

všetko sa dozvie

Zber stavebného odpadu občanom neoznamujeme len prostredníctvom TV Turiec, ale občan sa môže všetky potrebné informácie dozvedieť aj na schôdzach výborov mestských častí alebo od poslancov výborov mestských častí. Drobný stavebný odpad môže občan na skládku doviezť aj automobilom, kde mu ho bezplatne uložia, preto nie je nevyhnutné čakať celú zimu. Systém separácie odpadu v Martine nie je iný ako vo Vrútkach alebo v Bratislave. Myslím si, že v prvom rade občan musí mať záujem o separáciu odpadu a kto to chce robiť, všetky potrebné informácie sa dozvie,„ povedal nám Vladimír Povoda. Okrem toho sme sa od neho dozvedeli, že Mestský úrad v Martine konzultuje svoje všeobecne záväzné nariadenia aj s inými mestami a odbornými pracoviskami v oblasti odpadového hospodárstva.(gg)

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 6. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 7. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 1. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 5. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 6. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 9 233
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 874
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 829
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 191
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 810
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 753
 7. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 2 624
 8. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 2 488

Blogy SME

 1. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 2. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 3. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 4. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pri zapojení príbuzných do podnikania je potrebný racionálny prístup (5. časť)
 6. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Kuchyňa
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (30.9. - 6.10.1922)
 8. Jozef Sitko: Náhoda? Či reálne avízo o krádeže mojich blogov?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 995
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 8 217
 3. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 624
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 7 448
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 656
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 756
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 403
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 308
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V roku 2019 martinský závod vyrobil 500-miliónty komponent

Najväčší zamestnávateľ v Turci aj napriek dodávateľským problémom výrobu rozšíri.


3 h

Prečítajte si výber TOP športových správ z regiónov.


4 h
Tanečníci z Martina na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tento rok je pre nich mimoriadne plodný a za posledných 32 rokov najúspešnejší.


Sabina Petrovičová 21 h
Medveď hnedý.

Situáciu monitoruje aj Správa Národného parku Veľká Fatra.


24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Levičanka radí ľuďom, aby si faktúry kontrolovali.


22 h

Fakultná nemocnica Nitra plne rešpektuje rozhodnutie krajského súdu, povedala hovorkyňa.


24 h

Záujem o prácu mestského policajta je slabý, problémom sú aj peniaze.


29. sep

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


4 h

Blogy SME

 1. Ľubor Bystrický: Nemocnice bez lekárov-zem bezľudí
 2. Ján Škerko: Za každého mobilizovaného záložníka živého barana?
 3. Michal Maslej: Prosím, pýtajte sa kandidátov
 4. Jozef Ďanovský: Zápisky psychoterapeuta
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pri zapojení príbuzných do podnikania je potrebný racionálny prístup (5. časť)
 6. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Kuchyňa
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (30.9. - 6.10.1922)
 8. Jozef Sitko: Náhoda? Či reálne avízo o krádeže mojich blogov?
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 995
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 8 217
 3. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 624
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 7 448
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 656
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 756
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 403
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 308
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?