V poslednom čase médiá nadšene informujú o možnosti vidieť na jarnej oblohe naraz päť planét – Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn, púhym okom. Zašli sme za Ivanom Šabom z Astronomickej pozorovateľne pri Gymnáziu V. Paulinyho – Tótha v Martine, aby nám ozrejmil tento vesmírny úkaz, ktorý pritiahol aj do pozorovateľne množstvo laikov. Všetci chceli vidieť planéty...
Stretli sme sa s ním v piatok 19. marca podvečer. Pýtali sme sa ho najmä na Merkúr, ktorý mal byť v tomto čase dobre viditeľný. Je to planéta, ktorú môžeme len veľmi ťažko pozorovať, najmä u nás v hornatom kraji, pretože je veľmi nízko nad západným obzorom. Najlepším dňom na jeho pozorovanie bol pondelok 22. marca, kedy bolo z Mesiaca vidieť iba tenučký rožok. Okrem toho v tento čas bol Merkúr veľmi jasný a nachádzal sa práve v blízkosti Mesiaca. „Merkúr som za života videl iba dvakrát. A Koperník, keď zomieral, tak ľutoval, že ho nevidel za celý život. Merkúr vidieť, a hlavne v Martine, to nie je taká ľahká záležitosť, pretože je pozorovateľný nad Martinskými hoľami, kde je väčšinou opar,„ rozprával I. Šabo
Ďalej je možné pozorovať planétu Jupiter. Z Martina je možné ho sledovať nad Lyscom. „Ten je krásny, nedá sa s ničím pomýliť,„ dodal I. Šabo.
Saturn má priaznivú polohu, nachádza sa vysoko na južnej oblohe v súhvezdí Blížencov. Zaujímavosťou je, že v triedri je možné sledovať jeho prstence, a to v maximálnom rozpätí. Pozorovateľovi sa to v ďalekohľade bude javiť tak, akoby planéta mala uši.
Ďalej smerom na juhozápad nad teplárňou žiari Venuša. Je na oblohe veľmi vysoko. Keby nebolo mestského osvetlenia, mohli by sme vraj sledovať tiene, ktoré v jej svetle vrhajú postavy ľudí či budovy.
V polovici vzdialenosti medzi Saturnom a Venušou je Mars. Začína byť už menej nezaujímavý pre sledovanie ďalekohľadom, pretože jeho uhlový priemer je malý, môžeme ho sledovať v blízkosti hviezdokopy Plejády. Je to jediná planéta, ktorá má načervenalé sfarbenie.
Tých, čo sa večerom vracajú z práce, určite na večernej oblohe zaujal jasný svietiaci rýchlo sa pohybujúci objekt. Nejde o žiadny kozmický objekt, ale o medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Je v súčasnosti po Venuši najjasnejším objektom oblohy.
Dvere astronomickej pozorovateľne sú pre širokú verejnosť otvorené každý štvrtok počas celého roka, v súčasnosti od 20 h.
V súčasnosti sa v pozorovateľni pripravujú na veľmi zaujímavý astronomický úkaz, na prechod Venuše popred Slnko, ku ktorému dôjde v júni. (nki)