K štrajkovej pohotovosti, na ktorej trvá Študentská rada vysokých škôl, hoci minister školstva návrh zákona o spoplatnení vysokoškolského štúdia z rokovania NR SR stiahol, sa pridali aj študenti Univerzity Komenského, a teda aj Jesseniovej lekárskej fakulty v UK v Martine. Medici sa tak zaradili medzi 14 vysokých škôl, ktoré doteraz odmietli zavedenie školného za navrhovaných podmienok.
Predseda Komory študentov Akademického senátu tejto fakulty Miroslav Hanko pre NŽT povedal, že od stredy predminulého týždňa študenti podpisujú petíciu, v ktorej sú proti navrhovanému zákonu. Počas prvého dňa pod ňu dalo podpisy okolo 150 študentov.
Dekan JLF UK v Martine Ján Danko pre NŽT povedal: „ JLF UK v Martine nepresadzovala ani nebude presadzovať školné pre študentov vysokých škôl. Ako krajnosť sme ochotní akceptovať poplatok od nuly k hornej hranici, pričom právo odpustiť poplatok by mal dekan fakulty, resp. rektor UK.„ A dodal: „Ak by bolo zavedené školné, určite by došlo k zníženiu počtu študentov na našej fakulte. Obávame sa, že by sa znížil predovšetkým počet talentovaných študentov. Skúsenosti z ostatných rokov ukázali, že počet vynikajúcich študentov zaujímajúcich sa o štúdium medicíny každým rokom klesá. Kým pred piatimi rokmi sme prijímali študentov, ktorí pri prijímacích pohovoroch stratili z celkového počtu okolo 10 percent bodov, v roku 2003 sme prijali na fakultu aj študentov, ktorí stratili viac ako 40 percent bodov. Verím, že parlament nájde kompromisné riešenie tak, aby vysoké školy zostali otvorené pre všetkých a predovšetkým, aby mladí ľudia, ktorí skončia vysokú školu, neboli zaťažení dlhmi z rôznych pôžičiek pri nástupe do práce, zakladaní si vlastnej rodiny a zariaďovaní si bytu.„ Lekárska fakulta v Martine patrí medzi najväčšie fakulty UK, k 31. októbru minulého roka tu bolo zapísaných 1351 študentov.
V prípade, ak bude vysokoškolské štúdium spoplatnené, vidia mnohí študenti východisko v zárobkoch v cudzine. Podľa zástupcu študentov 4. ročníka v komore študentov Martina Benča, v Európe je väčší problém nájsť si brigádu ako v USA. Tam sa ale neoplatí vycestovať na jeden alebo dva mesiace. Jeho spolužiak Tomáš Turčan konštatoval, že štúdium medicíny je veľmi náročné na čas a nevie si dosť dobre predstaviť, ako by pred letom, kvôli práci, museli medici robiť skúšky v predtermíne. Predseda Martinského klubu medikov Vladimír Zoľák skonštatoval, že situáciu v prípade spoplatnenia štúdia sťažuje aj to, že možnosť zárobku v Martine je pre študentov mizivá. Do úvahy prichádzajú iba hypermarkety či práca zametača v nejakej firme.
Už dnes je študentský život na Slovensku, a teda aj v Martine, dosť nákladný. Ubytovanie na trojposteľovej izbe stojí 800 korún, jeden obed v školskej jedálni stojí 54 korún, čo je okolo 1080 korún do mesiaca (víkendy nerátame), k tomu treba ešte pripočítať raňajky a večere. Takže študent do mesiaca minie na stravu do troch tisíc korún. Zanedbateľné nie je ani cestovné, ktoré, napríklad, študenta z Banskej Bystrice chodiaceho každý týždeň domov, vyjde do štyristo korún. Pekné peniaze stojí aj odborná literatúra, z ktorej sa medici pripravujú na skúšky. Napríklad, tri diely učebnice o anatómii stoja 6500 korún, a to je len jedna skúška.
Študenti sú ochotní v štrajkovej pohotovosti ostať až dovtedy, pokiaľ vláda nepripraví zákon, ktorý bude pre študentov a nie proti nim. Navrhovaný zákon o študentských pôžičkách, ktorý zavádza školné a mení systém sociálnych štipendií a pôžičiek, by sa mal na rokovaní vlády objaviť v máji. (mm)