Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) sa v závere roku 2003 stala členom Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov WFTGA. Pri tejto príležitosti sme oslovili členku predsedníctva Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR) a koordinátorku pre regionálne záležitosti cestovného ruchu Soňu Greksákovú z Martina.
Čo je hlavným cieľom a zámerom SSSCR?
Našim cieľom je prinavrátiť práci sprievodcov stratenú spoločenskú vážnosť a presvedčiť širokú laickú, no, žiaľ, ešte stále i časť odbornej verejnosti, že práca sprievodcu cestovného ruchu je plnohodnotné povolanie, tak ako ostatné. Stretávame sa často s názorom, že práca sprievodcu je len akási „bokovka„ pre študentov či vitálnejších dôchodcov...
V prvom roku svojej existencie sa SSSCR koncentruje na vytvorenie členskej základne a jej etablovanie, samozrejme, s dôrazom na vznik regionálnych združení SSSCR. V legislatívnej oblasti sa snažíme o urýchlené prijatie komplexnej eurokonformnej definície profilu a náplne práce sprievodcov CR, zároveň o kreovanie národného prostredia pre prácu sprievodcov CR na Slovensku.
Jedným zo zámerov SSSCR je aj vytvorenie a spracovanie centrálnej – národnej databázy sprievodcov CR. Čo bolo dôvodom k tomuto kroku?
Znie to neuveriteľne, ale dodnes neexistuje na Slovensku žiadna centrálna databáza sprievodcov, ktorí zákonom predpísaným spôsobom získali osvedčenie o svojej odbornej kvalifikácii. Zohnať prácu pre sprievodcu, ale aj zohnať sprievodcu zo strany cestovnej kancelárie, je doteraz dosť veľký problém. Prax bola (a aj je ešte) taká, že sprievodca chodí len od dverí k dverám. Našim cieľom je vytvoriť centrálny národný register sprievodcov. Jeho spustenie plánujeme na apríl. Zatiaľ môžeme bezplatný zápis obsahujúci profil sprievodcu (dátum získania osvedčenia o kvalifikácii, jazykové znalosti, jeho zameranie a špecializáciu na krajiny či oblasti, mailový a telefonický kontakt...) do vznikajúcej databázy ponúknuť len sprievodcom - členom našej spoločnosti.
Aký význam má pre regióny Slovenska vznik SSSCR?
Určite má. Napríklad, región Turca, nehovorím, že je zabudnutý, ale viac sa budeme snažiť ho prezentovať. Otvárame sa, ideme do únie a náš región má čo ponúkať. Preto sa usilujeme o to, aby naši sprievodcovia boli veľmi fundovaní. V súvislosti s tým preferujem špecializáciu na regionálnych sprievodcov. Preto by som bola veľmi rada, aby som v tomto obore mohla niečo urobiť. Priala by som si, aby sa začala väčšia spolupráca s Bratislavou, ktorá sa pred regiónmi dosť uzatvárala.
Už ste sedem rokov lektorkou kurzov sprievodcov cestovného ruchu. Čo vôbec musí človek urobiť preto, aby mohol pracovať v tejto zaujímavej a zároveň lákavej oblasti?
Každý, kto chce pracovať ako sprievodca cestovného ruchu, musí na začiatku absolvovať základný kurz, aby si potom mohol doplniť kurz regionálneho sprievodcu cestovného ruchu. Základný kurz je dosť náročný, výučba predstavuje 11 víkendov a takmer 140 hodín vyučovania. Prednášajú skúsení vysokoškolskí lektori a ľudia priamo z praxe. Som nesmierne pyšná na to, že moji žiaci robia kvalitných delegátov v zahraničí pre najväčšie renomované cestovné kancelárie na Slovensku, dokonca i v Čechách. Z úspešných kurzistov mám veľmi dobrý pocit.
(nk)