Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Mladosť sa raz musí presadiť

Vrútočanky, napriek trom prehrám, zanechali v „eur

Sedemnásty ročník Európskeho pohára žien vo volejbale nebol bez slovenskej účasti. Minulý týždeň na turnaji v kvalifikačnej skupine, ktorá sa hrala vo francúzskom Nancy, reprezentovali Slovensko majsterky republiky - vodné pólistky Vrútok. Keď sme ešte pred turnajom hovorili s trénerom vrútockých dievčat Mariá­nom Žuchom, želal si len skromne, aby jeho zverenkyne boli svojím súperkám s vodnopólovo vyspelejších krajín vyrovnanými súperkami. Toto želanie, hoci slovenské majsterky skončili v skupine na poslednom mieste, sa mu splnilo.

„Sklamalo nás len posledné miesto, ale s hrou dievčat som bol spokojný,„ tvrdí Marián Žucha. „Hrali sme agresívne, plavecky sme na tom boli tiež dobre. Nie náhodou na oficiálnej prezentácii odborníci vyzdvihli našu hru. Počuli sme to aj z úst delegáta turnaja Belgičana Fuscha, ktorý ocenil najmä mladosť a perspektívu nášho kolektívu.„

Vrútočanky boli opäť najmladším družstvom turnaja majstrov. Logicky mali aj najmenej skúseností. V tomto smere sa v žiadnom prípade nemohli porovnávať najmä s domácim celkom, v ktorom pôsobia na poloprofesionálnej báze aj legionárky. „Po prvej štvrtine nášho prvého zápasu na turnaji s domácimi Francúzkami bol nerozhodný stav 1:1.

Plavecky sme súperkám stačili, bohužiaľ, dve presilovky, ktoré domáce využili v úvode druhej štvrtiny, nás pribrzdili. Odskočili nám, ale ďalší priebeh zápasu bol vyrovnaný. Vážim si najmä to, že naše dievčatá sa súperiek nezľakli. V celku Nancy, totiž, oproti poslednému vzájomnému zápasu, ktorý sme odohrali, pribudlo až päť Kanaďaniek a jedna Angličanka, všetko hotové hráčky v zrelom vodnopólovom veku. Ak by proti nám teraz nastúpil ten kolektív spred roka, verím, že výsledok by bol oveľa, oveľa tesnejší,„ analyzuje tréner slovenských majsteriek.

Vo francúzskej vode nebolo ľahkého súpera. Aj portugalské vodné pólo ide dopredu. Napokon, na majstrovstvách Európy skupiny B pred dvoma rokmi v Prahe, Portugalky Slovensko porazili, takže sa očakávalo, ako dopadne meranie síl majstrovských tímov. Vrútočanky si práve na dievčatá z Porta trúfali... „Pravdepodobne nás až príliš upokojilo, že za dve minúty sme vyhrávali 2:0. Bohužiaľ, ešte do konca prvej štvrtiny hráčky Porta vyrovnali. Potom sme opäť viedli 4:3,

ale v tretej štvrtine sa zápas otočil v náš neprospech. V poslednej štvrtine rozhodcovia prestali trestať zákroky súperiek a nevylučovali ich, takže nás ani nepustili do vážnejšej šance. Nakoniec sme prehrali o gól. Dievčatá boli veľmi sklamané, lebo bojovali a za súperkami prakticky v ničom nezaostávali. Hrali v sobotu popoludní a po ňom sme boli takí smutní z výsledku, že sme stratili chuť aj na prechádzky.„

Aj ďalší zápas s bieloruským Gomeľom bol vyrovnaný, hoci nad ním visel tieň nešťastnej prehry s FC Fluvial Porto. „Nielenže nám tento zápas zobral dosť fyzických síl, ale museli sme sa pozbierať aj psychicky. Aby sa tak stalo, mali sme pred zápasom krátku poradu. Dievčatá ho, aj keď prehrali o tri góly, zvládli priam vynikajúco. Nepreženiem, keď poviem, že súperky sa nakoniec o víťazstvo báli. Za stavu 5:3 odpískala švajčiarska rozhodkyňa proti nám vymyslený pokutový hod. Škoda, lebo v tom čase, sa mi zdalo, že máme plavecky nad súperkami navrch. No, a v poslednej sekunde sme náš pokutový kop nepremenili...„ Prehra o tri góly s týmto súperom nemohla bolieť, lebo Vrútky prakticky prehrali s kompletnou reprezentáciou Bieloruska, ktorá ide v rovnakom zložení na majstrovstvá Európy skupiny B!

Vodné pólo je síce kolektívny šport, ale dôležité sú individuality, ktoré sa dokážu presadiť v súbojoch. Dôležité je najmä na pozícii centra. Kto má na tomto poste individualitu je vo výhode nielen v útoku, ale aj obrane. „Skladba nášho družstva je taká, že máme subtílnejšie typy hráčok, skôr ženskejšie plavkyne. V iných družstvách tento problém nemali. Napriek tomu sme obranu zvládli celkom dobre. Našou slabinou ale bolo premieňanie presiloviek.„

No a hendikepom určite aj mladosť a neskúsenosť. Posúďte: Najstaršia vrútocká hráčka, brankárka Zuzana Ratveiská má 24 rokov, no a najmladšími hráčkami na turnaji boli šestnásťročné –Michaela Barániková (vôbec najmladšia v bazéne), Miroslava Žiaková a Erika Chudziaková. Ďalších päť či šesť hráčok má sedemnásť... V európskom bazéne tak nastupovali za Vrútky vlastne juniorky. „V podstate v našom kádri bolo len 4-5 hráčok tesne po juniorskom veku. Ak by družstvo zostalo pokope je vyvojaschopné, potvrdilo to aj na tomto medzinárodnom fóre a práve to ocenili aj odborníci,„ tvrdí Marián Žucha a dodáva, „celú hru som založil na agresívnej obrane, žiadne zónové bránenie. Preto som väčšinou staval mladšie hráčky, plavecky a kondične dobre pripravené. Veľmi ma prekvapila Michaela Baraníková, práve jedna z našich najmladších hráčok, ale aj Lucia Valocká. Pochvaly od odborníkov sa dostalo aj našej brankárke Zuzke Ratveiskej. Dali sme však šancu aj nádejnej Erike Chudziakovej, ktorá v zápase proti Bieloruskám nesklamala. Vôbec, ak mám niekoho vyzdvihnúť, tak celú našu obranu – Michaelu Porubčanovú, Martinu Kuníkovú, Žanetu Kačjakovú, tá sa strelecky presadila aj z postu brániacej hráčky. Čo je dôležité, nesklamal ma nik, lebo všetky hráčky, ktoré dostali šancu, sa snažili podať čo najlepší výkon. Výbornému dojmu z našej hry by pristalo aspoň jedno víťazstvo.„

Lenže umenie je nielen v nadšení, ale aj v podmienkach. Dievčatá sa snažia zlepšovať, ale bez peňazí je to zložité. Asi by ich súperky poriadne krútili hlavami, keby vedeli, že Vrútočanky momentálne trénujú tak, že si ani nemôžu zastrieľať na bránku, že v zime majú domovské právo v cudzích bazénoch. Bez primeraných tréningových podmienok sa ťažko dá napredovať. S ohľadom na podmienky boli výsledky vrútockých dievčat obdivuhodné. Ak by sa niekomu málilo, že hrali s kvalitnými súperkami v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži, hoci prehrané, ale vyrovnané zápasy, tak potom treba pridať ďalšie parametre. Len málokto si asi uvedomí, že malé Vrútky hrali proti Portu, ktorý má milión obyvateľov, Gomeľu, ktorý ich nemá oveľa menej a niekoľkostotisícovému Nancy. Takže len výber hráčok je tam oveľa širší, a to prirodzene nehovoríme o podmienkach. Ako tvrdí Marián Žucha, pohľad na nádhernú krytú plaveckú halu hovoril za všetko.(pn)

2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY