Turček – Výsledky doteraz najrozsiahlejšieho sčítania vydier v Turci ukazujú, že na hlavnom toku rieky Turiec žije (alebo sa vyskytuje) 17 – 20 vydier a na jeho prítokoch 14 – 18 vydier, vrátane mladých jedincov. „Je to pozitívna informácia, keďže pri ostatnom sčítaní sa populácia odhadovala na 13 jedincov na hlavnom toku a 8 jedincov na prítokoch. Súčasný vyšší stav odráža v mnohom vhodné prostredie pre ich nerušený život,„ povedala pre NŽT Mária Boďová zo Správy Národného parku Veľká Fatra vo Vrútkach.
Odborníci sčítavali vydry riečne od štvrtka 19. do piatku a 20. februára, a to na hlavnom toku rieky Turiec (od Turčeka po ústie do Váhu) a na jeho 15-tich prítokoch. Pri svojej práci sčítavači, aby sa vyhli duplicite, využívali stopy v snehu a iné pobytové znaky, ako je trus, zvyšky potravy, prechodné úkryty a pod. „Táto plachá, no veľmi živá a hravá lasicovitá šelma je citlivá na znečistenie prostredia najmä ťažkými kovmi, ktoré kumuluje vo svojom tele prijímaním potravy. V tomto prípade je však akýmsi indikátorom dobrej kvality prostredia, v ktorom žije a úspešne sa rozmnožuje,„ dodala M. Boďová.
Ešte stále ale pre tohto sympatického živočícha ostáva hrozbou kolízia s autami pri jeho potulkách, ktoré občas podniká niekedy aj na veľké vzdialenosti. Vtedy prekonáva i prekážky, akými sú frekventované cestné ťahy. V roku 2003 odborníci v Turci zaznamenali dva úhyny vydier pri zrážke s automobilom. V obidvoch prípadoch išlo o dospelé jedince (samca a samičku).
(nk)