Martin – Na Národnom cintoríne v Martine došlo začiatkom februára opäť ku krádeži. Neznámi zlodeji sa zamerali na 35 cm vysokú bustu na hrobe prozaika a výtvarníka Milana Thomku - Mitrovského. Zrejme boli veľmi rozčarovaní, keď zistili, že správca cintorína sa poistil a busta bola vlastne iba kópiou, vyrobenou z epoxidu. Bronz, o ktorý zlodejom išlo, pripomínala len jeho patina...
Busta, ktorej autorom je sochár Rajmund Lauro (je aj autorom sochy Štefana Moyzesa umiestnenej v záhrade pri rímskokatolíckom kostole v Martine) bola súčasťou hrobu A 352 od roku 1975. Hodnota celého pomníka v čase jeho dokončenia bola približne 50-tisíc korún. Originál, tiež epoxidový, sa ale nachádza v archíve SNLM. Podľa riaditeľa Slovenského národného literárneho múzea v Martine Jozefa Beňovského súčasná hodnota odcudzenej busty vyrobenej z epoxidu s celou novou inštaláciou by bola okolo 30-tisíc korún. Prázdne miesto našiel vedúci údržby Národného cintorína Miloš Klaudíny pri pravidelnej obhliadke v piatok 6. februára.
Príčinou, prečo majú zlodeji na tomto pietnom mieste také lepkavé prsty, nie je umelecká hodnota pekných a vzácnych bronzových plastík a reliéfov, ale možnosť speňažiť hocičo, čo je z drahého kovu. Navyše, toto významné miesto je slabo strážené, takže zlodeji nemajú vážnejšie problémy. Zintenzívnili sa síce policajné obhliadky, ale chýba stála nočná služba. Dozvedeli sme sa, že na to chýbajú finančné prostriedky. „Dúfame, že pri novej rekonštrukcii Národného cintorína, o ktorej sa toľko hovorí, to už bude lepšie,„ povedal nám J. Beňovský.
V snahe zachrániť najvzácnejšie pietne diela ich SNLM nahradzuje epoxidovými plagiátmi.
Vlani zaznamenali na Národnom cintoríne tri krádeže. Zlodeji zobrali kruhový bronzový reliéf z hrobu architekta a staviteľa Jána Palkoviča, potom bronzový reliéf z hrobu politika, kňaza, publicistu a politika Ferdiša Jurigu. Do tretice dlhoprstí ukradli bronzový kruhový reliéf hlavy Ježiša Krista z hrobu Jozefa Horáčka, herca martinského spevokolu. Spôsobená škoda pri týchto troch kádežiach bola 180-tisíc korún. J. Beňovský nám povedal, že všetky tri ukradnuté bronzové diela už nahradili epoxidovými. Našťastie, všetky tri ukradnuté bronzové originály polícia našla.
„Snažíme sa nájsť spôsob, ako tieto umelecké diela ochrániť a zároveň zachovať umelecký ráz cintorína, pretože je to naša významná národná pamiatka,„ dodal J. Beňovský. Keďže vlastníkom Národného cintorína je mesto Martin, oslovili sme hovorkyňu radnice Katarínu Mažáriovú. Tá nám povedala: „Mesto Národný cintorín začlenilo medzi svoje projektové zámery, na ktorých realizáciu chce získať prostriedky z európskych fondov. „
Text: (nk)