Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Tatrami znela labutia pieseň

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Utorok: Martin – Zvolen 0:5 (0:1,0:3,0:1) – góly: Bartek 2, Čierny, Paciga a Klouda. Zostava Martina: Kleniar (43. Dzubina) – Kováčik, Gábriš, Česnek, Böhme, Frkáň, Pšenka, Vojtek – Vozdecký, Pavel, Čacho, Lipták, Mahdalík, Sýkora, Húska, Krišák, Kotlárik, Markovič, Hovorka, Pokrivčák.

Sobota: Poprad – Martin 4:3 (1:2,2:0,1:1) – góly: Gajdoš 2, Misál a Slaninák, resp. Kotlárik, Lipták a Pavel. Zostava Martina: Kleniar – Kováčik, Gábriš, Česnek, Böhme, Hudec, Pšenka – Vozdecký, Pavel, Čacho, Lipták, Mahdalík, Sýkora, Húska, Krišák, Kotlárik, Važan, Markovič.

Nedeľa: Martin – Trenčín 2:4 (2:1,0:2,0:1) – góly: Česnek a Vozdecký, resp. Zlocha, Mravík, Homér a Král. Zostava Martina: Dzubina – Gábriš, Kováčik, Böhme, Česnek, Hudec, Pšenka, Vojtek, Frkáň – Vozdecký, Pavel, Kotlárik, Sýkora, Mahdalík, Važan, Markovič, Krišák, Lipták, Zágora, Pokrivčák.

Ako v zlom sne

Sedem bodov z troch zápasov, ktoré získali Martinčania v predchádzajúcich stretnutiach privodilo do radov priaznivcov optimizmus. Ten vyvieral nielen z posledných výsledkov mužstva, ale aj prístupu a bojovnosti hráčov na ľade proti Košiciam, Nitre a Žiline. Málokto predpokladal, že tieto atribúty nechá mužstvo pred dôležitým zápasom so Zvolenom v kabíne. Bezduchý, bezkrvný výkon mužstva ťažko mohol stačiť na kvalitného súpera, aj keď ten najmä v prvej polovici zápasu hral sotva na pol plynu. Martinčania hrali akoby sa na ľade videli prvýkrát, v koncovke boli len platonickí a v obrane deraví. Po Mahdalíkovej šanci v úvode zápasu ovládli stredné pásmo hostia. V 8. min dostal ich útočník Čierny kolmú prihrávku medzi dvojicu obrancov Frkáň-Pšenka, ukázal im chrbát a chladnokrvne zakončil. Vzápätí, pri presilovke, mali možnosť Martinčania vyrovnať, ale odohrali ju bez šance. Zanedlho išiel Vozdecký sám na brankára Križana, ale jeho strela bekendom skončila iba na betónoch ochrancu zvolenskej bránky. Keď nepremenil Polášek samostatný nájazd na Kleniara, z hľadiska sa začalo na adresu domácich ozývať skandovanie: budíček, budíček... Ani to však hráčov neprebralo. V úvode druhej tretiny mal síce dvakrát šancu Sýkora, ale nič nevyťažil. Martinčania pôsobili trápne, a tak sa zákonite schyľovalo k búrke. Tá prišla v 38. min a priniesla málo vídaný rekord. Hostia za 49 sekúnd dali tri góly a dokonale spacifikovali Martinčanov. Útočníci hostí prechádzali obranou ako chceli a ani Kleniar, ktorý bol v minulých zápasoch oporou, tentoraz nič nezmohol proti strelám Pacigu, Barteka a Kloudu. Aj záverečnú tretinu začali hostia zostra. Obranca Vojtek, ktorý nachvíľu dostal šancu, sa len prizeral nájazdu Barteka a jeho gólovej strele. Martinskí tréneri potom poslali do bránky Dzubinu (vyriešil niekoľko ošemetných situácii) a do hry aj štvrtý útok mladíkov. Ich sympatická útočná snaha, hoci tiež platonická, priam kontrastovala s letargiou niektorých hráčov, ktorí dostali dôveru od začiatku zápasu. Domáci záverečný tlak bol iba symbolický. Brankár hostí Križan bez väčších problémov všetko riešil s prehľadom a do štatistiky si pripísal ďalší zápas s nulou na konte. Martinskí hráči mu však jeho úlohu podstatne uľahčili. Zlyhanie domácich, nie prvé v tejto sezóne, ich už jednou nohou poslalo von z extraligy.

Prehrali boj aj s teoretickou nádejou

V Poprade mali Martinčania nôž na krku. Ak chceli živiť aspoň teoretickú nádej na zotrvanie v extralige, nemali inú možnosť, ako vyhrať. No a rovnakú motiváciu mali domáci, pretože tí si mohli zabezpečiť definitívu. Spočiatku sa s tlakom na psychiku lepšie vysporiadali hostia. Boli útočnejší a dvakrát využili výhodu presilovky – prvýkrát Kotlárik, druhýkrát pri presile o dvoch hráčov Lipták. Čo lepšieho si mohli hostia želať. Lenže, tak ako veľakrát v tejto sezóne, aj teraz chýbalo mužstvu to podstatné – koncentrácia v závere tretín. Ani nie pol minúty pred koncom prvej tretiny, totiž, hráči zabudli, že si treba plniť aj obranné úlohy a po prieniku Filipa a strele Gajdoša inkasovali nepríjemný gól „do šatne„. Začiatok druhej tretiny sa niesol v znamení hrubých obranných chýb hráčov Martina. Našťastie, pri jednej z nich Kubenko zaváhal a vzápätí aj obrovská hrúbka Hudeca zostala nevyužitá. Lenže potom práve spomínaný martinský obranca zbytočne fauloval a prišiel trest v podobe vyrovnania. Problematický gól rozhodca uznal až po posúdení situácie z videozáznamu. Ak mal k dispozícii len záznam, ktorý mal doma televízny divák, nie sme presvedčení o tom, že mohol vidieť puk za bránkovou čiarou, lebo ten bol pod brankárovým betónom. Každopádne domáci sa po vyrovnaní dostali na koňa a výrazne zvýšili ofenzívu. Začali zatápať obrane, no a keďže ani brankár Kleniar, ktorému spoluhráči veľmi nepomáhali, tiež nepôsobil najistejšie, už sa to s Martinom viezlo. Potom, ako v 32. min spálil Vozdecký pri samostatnom nájazde na brankára Kožucha tutovku, prišiel trest. Zabudnutý Slaninák dal vedúci gól Popradu. V úvode záverečnej tretiny v strednom pásme Čacho zbytočne fauloval domáceho hráča a na rozdiel od Gavaliera, ktorý v prvej tretine priam zlikvidoval pri mantineli Húsku, dostal trest do konca zápasu. Napriek tomu v 52. min Pavel vykresal iskierku nádeje vyrovnávajúcim gólom, ale pri snahe dať víťazný gól, zabudli hostia na zadné dvierka a Gajdoš, ktorý sa dostal za martinskú obranu, spečatil zostupový osud Martinčanov. Definitíva je krutá – Martin si prehrou v Poprade už obliekol prvoligové dresy. Martinčania, ale, hoci v tomto dôležitom stretnutí neprehrali len jednu bitku, ale aj celú vojnu, tentoraz nesklamali. Ukázali televíznym priaznivcom na Slovensku svoju krajšiu tvár. Namieste je tvrdenie, že extraligu nestratili len prehrou v Poprade, ale tá sa im začala vzďaľovať už oveľa skôr.

Rozlúčka s potleskom

Preriedené hľadisko podhájskeho zimného štadióna sa prišlo rozlúčiť s hokejovou extraligou. No, aj napriek smútku z vypadnutia, to bola rozlúčka so záverečným potleskom, ktorým po zápase odprevadili hráčov do šatne najvernejší skalní martinského hokeja. Napriek tomu, alebo práve preto, že sa už nehralo o nič, bol to zaujímavý súboj. Martinčania boli v ňom favoritovi dôstojným súperom a nebyť tradičných hrúbok, ktorých sa hráči školácky dopustili, nemuseli to mať vojaci ľahké. Už v 4. min predviedol parádu Česnek, najprv jeho strela zazvonila na žŕdke a druhá už skončila pod vinklom Hálovej bránky. Hostia pridali a Zlocha v 13. min, po chybe Pavela, keď prvú strelu Dzubina vyrazil, dorážkou vyrovnal. O dve minúty využil domácu presilovku Vozdecký na vedúci gól, ktorý opäť vyprovokoval hostí k zvýšenej aktivite a Dzubina sa mal čo obracať, lebo často musel napravať obranné chyby spoluhráčov. V 25. min bol však krátky na strelu Mravíka, ktorú do vlastnej bránky usmernil jeho spoluhráč Gábriš. Ale pomýlil sa aj on, keď mu v polovici zápasu vypadol puk z lapačky za jeho chrbát. Martinčania sa snažili kontrovať, lenže strely Liptáka a Vozdeckého zneškodnil Hála. V 43. min o všetkom definitívne rozhodla školácka chyba Hudeca, po ktorej sa ocitli traja hráči hostí osamotení pred domácim brankárom a Král pečatil skóre do prázdnej bránky. Martinčania, ktorí mali v nohách ťažký sobotňajší zápas, hoci prehrali, nesklamali. Hrou len potvrdili, že mali na to, aby sa v extralige zachránili. Ocenili to aj vďační martinskí diváci, ktorý presvedčili o tom, že sa určite oplatí v Martine urobiť všetko pre to, aby sa do Turca extraliga vrátila.

Posledný extraligový zápas odohrajú Martinčania v utorok v Liptovskom Mikuláši.

(jk)

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?