Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

Tušenie miliónových investícií

Turčianskopeterský kaštieľ a stovky hektárov pozem

Kaštieľ v Turčianskom Petre patrí medzi najkrajšie a najzachovalejšie v Turci. Ako sme písali v 1. tohtoročnom čísle NŽT, v súčasnosti už patrí novej majiteľke – Elfríde Mrvečkovej.

Pôvodným majiteľom kaštieľa pred 2. svetovou vojnou a krátko po nej bol Ľudovít Lindovský (nar. v r. 1916), ktorého smrť a životné cesty sú zahalené tajomstvom. Keďže nemal deti (aspoň to nie je známe), jeho dedičkou sa stala jeho matka Irma Lindovská a po jej smrti práve Elfrída Mrvečková, ktorá si uplatnila nárok na pôvodný majetok Ľudovíta Lindovského v rámci reštitučného zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Súd vyhlásil pôvodného

vlastníka za mŕtveho

Elfrída Mrvečková požiadala o vyhlásenie Ľudovíta Lindovského za mŕtveho a Okresný súd v Martine jej vyhovel (spis 12 MC 704/99 z 29. mája 2000). Ľudovít Lindovský podľa tohto rozsudku Okresného súdu v Martine zomrel v roku 1946, preto Krajský súd v Žiline potvrdil, že nehnuteľnosti mala nadobudnúť Irma Lindovská. Elfrída Mrvečková je dcérou M. Lindovského, brata I. Lindovskej

Lehota, ktorú bolo treba využiť, aby bolo spochybnené úmrtie Ľudovíta Lindovského, nikto nevyužil. Pracovníci CVČ (dnes v Turčianskych Kľačanoch, predtým v kaštieli v Turčianskom Petre) nám povedali, že neboli oboznámení s konaním o úmrtnom liste. Preto spomínanú lehotu nemohli využiť. Podľa úradných dokladov z archívu v Bystričke, ktoré predložili Krajskému súdu v Žiline navrhovatelia (Slovenský pozemkový fond Bratislava, Centrum voľného času v Turčianskom Petre), žil Ľ. Lindovský aj po roku 1946. Podarilo sa im nájsť potvrdenie, že Ľ. Lindovský od 3. novembra 1949 do 2. decembra 1949 pracoval v celulózke v Martine. Potvrdenie od spoločnosti Duropack ale nebolo notársky overené, a tak ho Krajský súd v Žiline neskôr neuznal ako dôkaz a dodatočne si nevyžiadal ani overenú fotokópiu. Do správneho konania vstúpilo dávnejšie iba CVČ a Slovenský pozemkový fond. Ľudovítovi Lindovskému všetky nehnuteľnosti odňali na základe zákona o revízii prvej pozemkovej reformy 18. februára 1948, kedy podľa záznamov Duropacku ešte žil. V archíve v Bystričke našli navrhovatelia ďalšie dôkazy o tom, že Ľudovít Lindovský ešte v roku 1949 žil. Podľa archívnych materiálov 11. novembra 1949 Ľ. Lindovský žiadal o vydanie svedectva o pobyte, obecné svedectvo o majetkových pomeroch a svedectvo o jeho pôvodnej domovskej príslušnosti z 11. januára 1949, ktoré vydal Miestny národný výbor v Turčianskom Petre. Ďalším archívnym materiálom z archívu v Bystričke je súpis pozemkového majetku podliehajúceho revízii podľa zákona z roku 1947 o revízii prvej pozemkovej reformy. Podľa tohto súpisu z 26. novembra 1948, ktorý vydal Miestny národný výbor v Turčianskom Petre, Ľudovít Lindovský vlastnil pozemky o výmere 268,2 hektára.

SkryťVypnúť reklamu

Argumenty proti dátumu smrti

zostali neuznané

Krajský súd v Žiline 15. novembra 2002 potvrdil rozhodnutie súdu a odboru pozemkového pôdneho a lesného hospodárstva Okresného úradu v Martine z 19. apríla 2002, podľa ktorého Ľudovít Lindovský zomrel 11. októbra 1946, čím sa jeho matka Irma Lindovská stala pôvodnou vlastníčkou nehnuteľnosti a jej dedičkou je Elfrída Mrvečková. 20. novembra 2002 poslal Slovenský pozemkový fond Okresnému súdu v Martine návrh na zmenu rozhodnutia o vyhlásení Ľ. Lindovského za mŕtveho, pričom dôkazmi o nepravdivosti úmrtného listu sú spomínané archívne doklady. Od 20. novembra 2002 sa v tejto veci nič neudialo a zmena v úmrtnom liste nenastala, ale o tejto veci bude opäť rozhodovať súd.

Úmrtný list Ľ. Lindovského je platný a kaštieľ a ďalšie pozemky, ku ktorým patria lesy, trvalé trávne porasty a orná pôda o výmere viac ako 200 hektárov, patria Elfríde Mrvečkovej.

SkryťVypnúť reklamu

Tá potom zaslala Obecnému úradu v Turčianskom Petre žiadosť o vydanie nehnuteľnosti, ktorej obec vyhovela po prerokovaní tejto problematiky obecným zastupiteľstvom v novembri minulého roku. V kaštieli sídlilo centrum voľného času, ktorého zriaďovateľom bola obec.

Bolo by škoda,

keby centrum zaniklo

Oslovili sme jedného z turčianskych učiteľov, ktorý často navštevoval peterské „cévečéčko„ so svojimi žiakmi.

„Počas desiatich rokov svojej pedagogickej práce som navštívil Centrum voľného času v Turčianskom Petre mnohokrát. Deti sa vždy tešili na návštevu tohto, nielen pre Slovensko, výnimočného zariadenia. Centrum im dalo toľko, ako im nedalo ani niekoľkomesačné memorovanie o prírode v triedach. Z môjho pohľadu je neobyčajným aj skĺbenie environmentálnej výchovy s prepojením na ľudové tradície rezbárstva u Juraja Šimona priamo v krásnej turčianskej prírode. Bol by som rád, keby toto CVČ v martinskom regióne zostalo a vychovávalo týmto spôsobom ďalšie generácie žiakov ku vzťahu k prírode,„ povedal nám Bruno Horecký, učiteľ ZŠ na Mudroňovej ulici v Martine.

Keďže išlo o jediné „cévecéčko„ svojho druhu na Slovensku, nebolo by dobré zrušiť ho, ale ako najlepšie riešenie v súčasných podmienkach sa videlo zriaďovateľovi jeho presťahovanie. Okolnosti presťahovania centra voľného času nám objasnil starosta Turčianskeho Petra Stanislav Šalaga.

„Pracovníci CVČ sa domáhali toho, aby obec opäť vstúpila do rokovaní o majetkových pomeroch. Obecné zastupiteľstvo s tým nesúhlasilo, lebo podľa nás neboli dôkazy rukolapné. Súdne procesy stoja veľa peňazí a obec ich nemá, aby mohla viesť súdny spor. Keby sme si boli stopercentne istí, išli by sme do toho, ale po rozhodnutí Krajského súdu v Žiline sa údajne dalo dovolanie generálnej prokuratúre, a tá potvrdila rozhodnutie Krajského súdu v Žiline. Pripomínam, že nejde iba o kaštieľ, ale o 250 hektárov pozemkov. Obecné zastupiteľstvo usúdilo, že tento spor by sa vliekol dlhé roky a mal by neistý koniec,„ povedal nám Stanislav Šalaga, starosta Turčianskeho Petra. Opýtali sme sa ho aj na to, ako je informovaný o zámeroch majiteľky kaštieľa a ďalších nehnuteľností.

Očakávanie veľkých investícií

„Zatiaľ sme s majiteľkou kaštieľa a ďalších pozemkov alebo s jej zástupcami v pracovných kontaktoch týkajúcich sa daňového priznania. Bol som v kontakte aj so zahraničným investorom, ktorému som ukázal nehnuteľnosti. Je možné, že po prehliadke pozemkov a celého majetku sa rozhodne investovať. Malo by ísť o rekreačné zariadenie, ktoré by sa malo rozšíriť do okolitých obcí. Ide o zámer rozvoja agroturistiky a turistiky prostredníctvom zahraničnej firmy. Jedným z investorom by mal byť istý Škót, ktorý už Turčiansky Peter navštívil,„ dodal k tomu Stanislav Šalaga.

Našli sa tí,

ktorí pomohli

Nás zaujímalo, či CVČ v nových podmienkach, po presťahovaní sa do Turčianskych Kľačian, môže pokračovať v zameraní a úlohách, ktoré plnilo v Turčianskom Petre. Preto sme oslovili jeho riaditeľa Ivana Hrozienčíka.

„CVČ v Turčianskom Petre bolo známe využívaním netradičných foriem výuky, ktoré oslovili deti natoľko, že ho navštevovali žiaci všetkých 52 tried 4. ročníka v okrese Martin. Veľmi málo chýbalo, aby toto jedinečné zariadenie v rámci celého Slovenska „zmizlo„ kvôli majetkovým sporom o kaštieľ. Súčasný majiteľ nariadil vysťahovanie centra voľného času z kaštieľa do 31. decembra 2003. Iba vďaka tlaku širokej rodičovskej verejnosti, žiakom, učiteľkám a pochopeniu Okresného úradu v Martine a jeho prednostu Viliama Mlynku, sa podarilo nájsť také náhradné priestory, ktoré zaručujú, že CVČ vo svojej činnosti pokračuje od 17. februára 2004 v priestoroch ZŠ v Turčianskych Kľačanoch. Sme radi, že sme našli svoj nový domov, a to aj s našimi zvieracími kamarátmi, s ktorými sa žiaci stále stretávajú. Milo nás prekvapila najmä pomoc obce a starostky Boženy Jurečkovej.

Spolu s deťmi ale stále cítime krivdu, lebo kaštieľ zmenil majiteľa za veľmi zvláštnych okolností. Ťažké srdce máme najmä na priebeh súdnych procesov a istým spôsobom aj nezáujem obecného zastupiteľstva bojovať o svoj majetok. Ak obecné zastupiteľstvo tvrdí, že dôkazy z archívu v Bystričke nie sú rukolapné, myslíme si pravý opak. Aké rukolapnejšie dôkazy už môžu byť...? Mrzí nás skutočnosť, že ani jeden z členov obecného zastupiteľstva, ani starosta, si nenašiel čas, aby sa s nami rozlúčil. Naopak, radoví občania Turčianskeho Petra nás prijali za svojich a za 14 rokov sme z tejto obce urobili hlavnú obec detí, ktorých nás počas štrnástich rokov navštívilo 70-tisíc,„ povedal nám Ivan Hrozienčík.

Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 3. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 4. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 8. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 1. Trhu s ojazdenými autami sa darí
 2. Bezpečnosť pri šoférovaní vychádza z dobrého videnia
 3. Lesníctvo, drevárstvo, ekológia a technika sú životný štýl!
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Sme Univerzita, ktorá nosí úspech v mene
 6. SME ženy a Jamie Oliver: Toto menu platí iba vo februári
 7. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 8. Na bezpečnom internete záleží
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 4 378
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 4 055
 3. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 729
 4. Dodajte vašej pokožke šťavu 1 981
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 761
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 712
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 624
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 273

Blogy SME

 1. Samuel Zubo: Počet hlasov zo zahraničia sa môže zvojnásobiť - Voľby 2023
 2. Anna Miľanová: Ohňostroj tvorivosti... 2022
 3. Pavel Macko: Pán Žilinka, cítim s Vami, ale zastavte mafiánske praktiky prokuratúry!
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Štiavnik
 5. Ján Bilohuščin: Koalície pred voľbami - ako môžu vyzerať?
 6. Jan Pražák: Služkou proti své vůli?
 7. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 8. Ľuboš Vodička: O psoch záchranároch
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 119
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 963
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 742
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 519
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 614
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 532
 7. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 551
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 545
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Novorodenec (ilustračné foto)

Stúpol počet sobášov a klesla úmrtnosť.


1 h
Mužovi bola zadržaná plynová pištoľ.

Na 42-ročného muža bol podaný návrh na vzatie do väzby.


22 h
Neurológ Marek Tarčák odporúča nepodceňovať bolesti hlavy.

Spúšťačom migrény môže byť čokoláda či plesnivý syr.


8. feb
Jozef Huťka (vpravo) so svojím dlhoročným „spolubojovníkom“ Jánom Diabelkom.

Legendárny Jozef Huťka oslávil na konci januára 75. narodeniny. Ak spočítame všetky prípravné, pohárové i majstrovské zápasy, za Martin odohral 1 124 duelov.


8. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zákon zakazuje znečisťovať cesty.


8. feb

O incidente informovala mestská polícia Liptovského Hrádku.


7. feb

Zákazník od októbra čaká na preplatok od plynárov. Pošlú ho vraj o niekoľko dní.


22 h

Spúšťačom migrény môže byť čokoláda či plesnivý syr.


8. feb

Blogy SME

 1. Samuel Zubo: Počet hlasov zo zahraničia sa môže zvojnásobiť - Voľby 2023
 2. Anna Miľanová: Ohňostroj tvorivosti... 2022
 3. Pavel Macko: Pán Žilinka, cítim s Vami, ale zastavte mafiánske praktiky prokuratúry!
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Štiavnik
 5. Ján Bilohuščin: Koalície pred voľbami - ako môžu vyzerať?
 6. Jan Pražák: Služkou proti své vůli?
 7. Matúš Lazúr: Teplý obed je mýtus. V bohatom Nórsku deti v škole obed nemajú.
 8. Ľuboš Vodička: O psoch záchranároch
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 119
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 963
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 742
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 519
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 614
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 532
 7. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 551
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 545
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?