Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Tušenie miliónových investícií

Turčianskopeterský kaštieľ a stovky hektárov pozem

Kaštieľ v Turčianskom Petre patrí medzi najkrajšie a najzachovalejšie v Turci. Ako sme písali v 1. tohtoročnom čísle NŽT, v súčasnosti už patrí novej majiteľke – Elfríde Mrvečkovej.

Pôvodným majiteľom kaštieľa pred 2. svetovou vojnou a krátko po nej bol Ľudovít Lindovský (nar. v r. 1916), ktorého smrť a životné cesty sú zahalené tajomstvom. Keďže nemal deti (aspoň to nie je známe), jeho dedičkou sa stala jeho matka Irma Lindovská a po jej smrti práve Elfrída Mrvečková, ktorá si uplatnila nárok na pôvodný majetok Ľudovíta Lindovského v rámci reštitučného zákona.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd vyhlásil pôvodného

vlastníka za mŕtveho

Elfrída Mrvečková požiadala o vyhlásenie Ľudovíta Lindovského za mŕtveho a Okresný súd v Martine jej vyhovel (spis 12 MC 704/99 z 29. mája 2000). Ľudovít Lindovský podľa tohto rozsudku Okresného súdu v Martine zomrel v roku 1946, preto Krajský súd v Žiline potvrdil, že nehnuteľnosti mala nadobudnúť Irma Lindovská. Elfrída Mrvečková je dcérou M. Lindovského, brata I. Lindovskej

Lehota, ktorú bolo treba využiť, aby bolo spochybnené úmrtie Ľudovíta Lindovského, nikto nevyužil. Pracovníci CVČ (dnes v Turčianskych Kľačanoch, predtým v kaštieli v Turčianskom Petre) nám povedali, že neboli oboznámení s konaním o úmrtnom liste. Preto spomínanú lehotu nemohli využiť. Podľa úradných dokladov z archívu v Bystričke, ktoré predložili Krajskému súdu v Žiline navrhovatelia (Slovenský pozemkový fond Bratislava, Centrum voľného času v Turčianskom Petre), žil Ľ. Lindovský aj po roku 1946. Podarilo sa im nájsť potvrdenie, že Ľ. Lindovský od 3. novembra 1949 do 2. decembra 1949 pracoval v celulózke v Martine. Potvrdenie od spoločnosti Duropack ale nebolo notársky overené, a tak ho Krajský súd v Žiline neskôr neuznal ako dôkaz a dodatočne si nevyžiadal ani overenú fotokópiu. Do správneho konania vstúpilo dávnejšie iba CVČ a Slovenský pozemkový fond. Ľudovítovi Lindovskému všetky nehnuteľnosti odňali na základe zákona o revízii prvej pozemkovej reformy 18. februára 1948, kedy podľa záznamov Duropacku ešte žil. V archíve v Bystričke našli navrhovatelia ďalšie dôkazy o tom, že Ľudovít Lindovský ešte v roku 1949 žil. Podľa archívnych materiálov 11. novembra 1949 Ľ. Lindovský žiadal o vydanie svedectva o pobyte, obecné svedectvo o majetkových pomeroch a svedectvo o jeho pôvodnej domovskej príslušnosti z 11. januára 1949, ktoré vydal Miestny národný výbor v Turčianskom Petre. Ďalším archívnym materiálom z archívu v Bystričke je súpis pozemkového majetku podliehajúceho revízii podľa zákona z roku 1947 o revízii prvej pozemkovej reformy. Podľa tohto súpisu z 26. novembra 1948, ktorý vydal Miestny národný výbor v Turčianskom Petre, Ľudovít Lindovský vlastnil pozemky o výmere 268,2 hektára.

Skryť Vypnúť reklamu

Argumenty proti dátumu smrti

zostali neuznané

Krajský súd v Žiline 15. novembra 2002 potvrdil rozhodnutie súdu a odboru pozemkového pôdneho a lesného hospodárstva Okresného úradu v Martine z 19. apríla 2002, podľa ktorého Ľudovít Lindovský zomrel 11. októbra 1946, čím sa jeho matka Irma Lindovská stala pôvodnou vlastníčkou nehnuteľnosti a jej dedičkou je Elfrída Mrvečková. 20. novembra 2002 poslal Slovenský pozemkový fond Okresnému súdu v Martine návrh na zmenu rozhodnutia o vyhlásení Ľ. Lindovského za mŕtveho, pričom dôkazmi o nepravdivosti úmrtného listu sú spomínané archívne doklady. Od 20. novembra 2002 sa v tejto veci nič neudialo a zmena v úmrtnom liste nenastala, ale o tejto veci bude opäť rozhodovať súd.

Úmrtný list Ľ. Lindovského je platný a kaštieľ a ďalšie pozemky, ku ktorým patria lesy, trvalé trávne porasty a orná pôda o výmere viac ako 200 hektárov, patria Elfríde Mrvečkovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá potom zaslala Obecnému úradu v Turčianskom Petre žiadosť o vydanie nehnuteľnosti, ktorej obec vyhovela po prerokovaní tejto problematiky obecným zastupiteľstvom v novembri minulého roku. V kaštieli sídlilo centrum voľného času, ktorého zriaďovateľom bola obec.

Bolo by škoda,

keby centrum zaniklo

Oslovili sme jedného z turčianskych učiteľov, ktorý často navštevoval peterské „cévečéčko„ so svojimi žiakmi.

„Počas desiatich rokov svojej pedagogickej práce som navštívil Centrum voľného času v Turčianskom Petre mnohokrát. Deti sa vždy tešili na návštevu tohto, nielen pre Slovensko, výnimočného zariadenia. Centrum im dalo toľko, ako im nedalo ani niekoľkomesačné memorovanie o prírode v triedach. Z môjho pohľadu je neobyčajným aj skĺbenie environmentálnej výchovy s prepojením na ľudové tradície rezbárstva u Juraja Šimona priamo v krásnej turčianskej prírode. Bol by som rád, keby toto CVČ v martinskom regióne zostalo a vychovávalo týmto spôsobom ďalšie generácie žiakov ku vzťahu k prírode,„ povedal nám Bruno Horecký, učiteľ ZŠ na Mudroňovej ulici v Martine.

Keďže išlo o jediné „cévecéčko„ svojho druhu na Slovensku, nebolo by dobré zrušiť ho, ale ako najlepšie riešenie v súčasných podmienkach sa videlo zriaďovateľovi jeho presťahovanie. Okolnosti presťahovania centra voľného času nám objasnil starosta Turčianskeho Petra Stanislav Šalaga.

„Pracovníci CVČ sa domáhali toho, aby obec opäť vstúpila do rokovaní o majetkových pomeroch. Obecné zastupiteľstvo s tým nesúhlasilo, lebo podľa nás neboli dôkazy rukolapné. Súdne procesy stoja veľa peňazí a obec ich nemá, aby mohla viesť súdny spor. Keby sme si boli stopercentne istí, išli by sme do toho, ale po rozhodnutí Krajského súdu v Žiline sa údajne dalo dovolanie generálnej prokuratúre, a tá potvrdila rozhodnutie Krajského súdu v Žiline. Pripomínam, že nejde iba o kaštieľ, ale o 250 hektárov pozemkov. Obecné zastupiteľstvo usúdilo, že tento spor by sa vliekol dlhé roky a mal by neistý koniec,„ povedal nám Stanislav Šalaga, starosta Turčianskeho Petra. Opýtali sme sa ho aj na to, ako je informovaný o zámeroch majiteľky kaštieľa a ďalších nehnuteľností.

Očakávanie veľkých investícií

„Zatiaľ sme s majiteľkou kaštieľa a ďalších pozemkov alebo s jej zástupcami v pracovných kontaktoch týkajúcich sa daňového priznania. Bol som v kontakte aj so zahraničným investorom, ktorému som ukázal nehnuteľnosti. Je možné, že po prehliadke pozemkov a celého majetku sa rozhodne investovať. Malo by ísť o rekreačné zariadenie, ktoré by sa malo rozšíriť do okolitých obcí. Ide o zámer rozvoja agroturistiky a turistiky prostredníctvom zahraničnej firmy. Jedným z investorom by mal byť istý Škót, ktorý už Turčiansky Peter navštívil,„ dodal k tomu Stanislav Šalaga.

Našli sa tí,

ktorí pomohli

Nás zaujímalo, či CVČ v nových podmienkach, po presťahovaní sa do Turčianskych Kľačian, môže pokračovať v zameraní a úlohách, ktoré plnilo v Turčianskom Petre. Preto sme oslovili jeho riaditeľa Ivana Hrozienčíka.

„CVČ v Turčianskom Petre bolo známe využívaním netradičných foriem výuky, ktoré oslovili deti natoľko, že ho navštevovali žiaci všetkých 52 tried 4. ročníka v okrese Martin. Veľmi málo chýbalo, aby toto jedinečné zariadenie v rámci celého Slovenska „zmizlo„ kvôli majetkovým sporom o kaštieľ. Súčasný majiteľ nariadil vysťahovanie centra voľného času z kaštieľa do 31. decembra 2003. Iba vďaka tlaku širokej rodičovskej verejnosti, žiakom, učiteľkám a pochopeniu Okresného úradu v Martine a jeho prednostu Viliama Mlynku, sa podarilo nájsť také náhradné priestory, ktoré zaručujú, že CVČ vo svojej činnosti pokračuje od 17. februára 2004 v priestoroch ZŠ v Turčianskych Kľačanoch. Sme radi, že sme našli svoj nový domov, a to aj s našimi zvieracími kamarátmi, s ktorými sa žiaci stále stretávajú. Milo nás prekvapila najmä pomoc obce a starostky Boženy Jurečkovej.

Spolu s deťmi ale stále cítime krivdu, lebo kaštieľ zmenil majiteľa za veľmi zvláštnych okolností. Ťažké srdce máme najmä na priebeh súdnych procesov a istým spôsobom aj nezáujem obecného zastupiteľstva bojovať o svoj majetok. Ak obecné zastupiteľstvo tvrdí, že dôkazy z archívu v Bystričke nie sú rukolapné, myslíme si pravý opak. Aké rukolapnejšie dôkazy už môžu byť...? Mrzí nás skutočnosť, že ani jeden z členov obecného zastupiteľstva, ani starosta, si nenašiel čas, aby sa s nami rozlúčil. Naopak, radoví občania Turčianskeho Petra nás prijali za svojich a za 14 rokov sme z tejto obce urobili hlavnú obec detí, ktorých nás počas štrnástich rokov navštívilo 70-tisíc,„ povedal nám Ivan Hrozienčík.

Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 943
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 636
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 705
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 434
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 979
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 349
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 999
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 791
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 652
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 562
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v Martine a okolí.

14 h
Miroslav Chudý.

Novým hlavným trénerom Martina sa stal Miroslav Chudý. Asistentmi budú Ladislav Spišiak a Marek Žila.

20 h
V Turčianskych Tepliciach otvorila samospráva odberové miesto už vo štvrtok.

Odberové miesta na skríningové testovanie občanov na ochorenie covid-19 otvorili vo štvrtok v Turci samosprávy Turčianskych Teplíc a Turčeka, v Kláštore sa testuje od stredy.

22. jan
Aj napriek dištančnému vzdelávaniu má väčšina žiakov známok dostatok, polročné výkazy dostanú včas.

Väčšina žiakov ukončí prvý školský polrok včas. Niektorým študentom budú individuálne predlžovať polročnú klasifikáciu do konca marca.

22. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V druhom kole malo pozitívne testy 1,02 percenta testovaných. Na Borovej ulici však číslo vyskočilo na 6,45 percenta.

21 h

Prednostka neodpísala, rezort vnútra poslal len všeobecné stanovisko.

13 h

Záchranári odkazujú, nie každý s Covidom patrí do nemocnice.

22. jan

Hudečková je hlavnou odborníčkou na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva.

21. jan

Už ste čítali?