Streda, 8. december, 2021 | Meniny má MarínaKrížovkyKrížovky

Tušenie miliónových investícií

Turčianskopeterský kaštieľ a stovky hektárov pozem

Kaštieľ v Turčianskom Petre patrí medzi najkrajšie a najzachovalejšie v Turci. Ako sme písali v 1. tohtoročnom čísle NŽT, v súčasnosti už patrí novej majiteľke – Elfríde Mrvečkovej.

Pôvodným majiteľom kaštieľa pred 2. svetovou vojnou a krátko po nej bol Ľudovít Lindovský (nar. v r. 1916), ktorého smrť a životné cesty sú zahalené tajomstvom. Keďže nemal deti (aspoň to nie je známe), jeho dedičkou sa stala jeho matka Irma Lindovská a po jej smrti práve Elfrída Mrvečková, ktorá si uplatnila nárok na pôvodný majetok Ľudovíta Lindovského v rámci reštitučného zákona.

Skryť Vypnúť reklamu

Súd vyhlásil pôvodného

vlastníka za mŕtveho

Elfrída Mrvečková požiadala o vyhlásenie Ľudovíta Lindovského za mŕtveho a Okresný súd v Martine jej vyhovel (spis 12 MC 704/99 z 29. mája 2000). Ľudovít Lindovský podľa tohto rozsudku Okresného súdu v Martine zomrel v roku 1946, preto Krajský súd v Žiline potvrdil, že nehnuteľnosti mala nadobudnúť Irma Lindovská. Elfrída Mrvečková je dcérou M. Lindovského, brata I. Lindovskej

Lehota, ktorú bolo treba využiť, aby bolo spochybnené úmrtie Ľudovíta Lindovského, nikto nevyužil. Pracovníci CVČ (dnes v Turčianskych Kľačanoch, predtým v kaštieli v Turčianskom Petre) nám povedali, že neboli oboznámení s konaním o úmrtnom liste. Preto spomínanú lehotu nemohli využiť. Podľa úradných dokladov z archívu v Bystričke, ktoré predložili Krajskému súdu v Žiline navrhovatelia (Slovenský pozemkový fond Bratislava, Centrum voľného času v Turčianskom Petre), žil Ľ. Lindovský aj po roku 1946. Podarilo sa im nájsť potvrdenie, že Ľ. Lindovský od 3. novembra 1949 do 2. decembra 1949 pracoval v celulózke v Martine. Potvrdenie od spoločnosti Duropack ale nebolo notársky overené, a tak ho Krajský súd v Žiline neskôr neuznal ako dôkaz a dodatočne si nevyžiadal ani overenú fotokópiu. Do správneho konania vstúpilo dávnejšie iba CVČ a Slovenský pozemkový fond. Ľudovítovi Lindovskému všetky nehnuteľnosti odňali na základe zákona o revízii prvej pozemkovej reformy 18. februára 1948, kedy podľa záznamov Duropacku ešte žil. V archíve v Bystričke našli navrhovatelia ďalšie dôkazy o tom, že Ľudovít Lindovský ešte v roku 1949 žil. Podľa archívnych materiálov 11. novembra 1949 Ľ. Lindovský žiadal o vydanie svedectva o pobyte, obecné svedectvo o majetkových pomeroch a svedectvo o jeho pôvodnej domovskej príslušnosti z 11. januára 1949, ktoré vydal Miestny národný výbor v Turčianskom Petre. Ďalším archívnym materiálom z archívu v Bystričke je súpis pozemkového majetku podliehajúceho revízii podľa zákona z roku 1947 o revízii prvej pozemkovej reformy. Podľa tohto súpisu z 26. novembra 1948, ktorý vydal Miestny národný výbor v Turčianskom Petre, Ľudovít Lindovský vlastnil pozemky o výmere 268,2 hektára.

Skryť Vypnúť reklamu

Argumenty proti dátumu smrti

zostali neuznané

Krajský súd v Žiline 15. novembra 2002 potvrdil rozhodnutie súdu a odboru pozemkového pôdneho a lesného hospodárstva Okresného úradu v Martine z 19. apríla 2002, podľa ktorého Ľudovít Lindovský zomrel 11. októbra 1946, čím sa jeho matka Irma Lindovská stala pôvodnou vlastníčkou nehnuteľnosti a jej dedičkou je Elfrída Mrvečková. 20. novembra 2002 poslal Slovenský pozemkový fond Okresnému súdu v Martine návrh na zmenu rozhodnutia o vyhlásení Ľ. Lindovského za mŕtveho, pričom dôkazmi o nepravdivosti úmrtného listu sú spomínané archívne doklady. Od 20. novembra 2002 sa v tejto veci nič neudialo a zmena v úmrtnom liste nenastala, ale o tejto veci bude opäť rozhodovať súd.

Úmrtný list Ľ. Lindovského je platný a kaštieľ a ďalšie pozemky, ku ktorým patria lesy, trvalé trávne porasty a orná pôda o výmere viac ako 200 hektárov, patria Elfríde Mrvečkovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá potom zaslala Obecnému úradu v Turčianskom Petre žiadosť o vydanie nehnuteľnosti, ktorej obec vyhovela po prerokovaní tejto problematiky obecným zastupiteľstvom v novembri minulého roku. V kaštieli sídlilo centrum voľného času, ktorého zriaďovateľom bola obec.

Bolo by škoda,

keby centrum zaniklo

Oslovili sme jedného z turčianskych učiteľov, ktorý často navštevoval peterské „cévečéčko„ so svojimi žiakmi.

„Počas desiatich rokov svojej pedagogickej práce som navštívil Centrum voľného času v Turčianskom Petre mnohokrát. Deti sa vždy tešili na návštevu tohto, nielen pre Slovensko, výnimočného zariadenia. Centrum im dalo toľko, ako im nedalo ani niekoľkomesačné memorovanie o prírode v triedach. Z môjho pohľadu je neobyčajným aj skĺbenie environmentálnej výchovy s prepojením na ľudové tradície rezbárstva u Juraja Šimona priamo v krásnej turčianskej prírode. Bol by som rád, keby toto CVČ v martinskom regióne zostalo a vychovávalo týmto spôsobom ďalšie generácie žiakov ku vzťahu k prírode,„ povedal nám Bruno Horecký, učiteľ ZŠ na Mudroňovej ulici v Martine.

Keďže išlo o jediné „cévecéčko„ svojho druhu na Slovensku, nebolo by dobré zrušiť ho, ale ako najlepšie riešenie v súčasných podmienkach sa videlo zriaďovateľovi jeho presťahovanie. Okolnosti presťahovania centra voľného času nám objasnil starosta Turčianskeho Petra Stanislav Šalaga.

„Pracovníci CVČ sa domáhali toho, aby obec opäť vstúpila do rokovaní o majetkových pomeroch. Obecné zastupiteľstvo s tým nesúhlasilo, lebo podľa nás neboli dôkazy rukolapné. Súdne procesy stoja veľa peňazí a obec ich nemá, aby mohla viesť súdny spor. Keby sme si boli stopercentne istí, išli by sme do toho, ale po rozhodnutí Krajského súdu v Žiline sa údajne dalo dovolanie generálnej prokuratúre, a tá potvrdila rozhodnutie Krajského súdu v Žiline. Pripomínam, že nejde iba o kaštieľ, ale o 250 hektárov pozemkov. Obecné zastupiteľstvo usúdilo, že tento spor by sa vliekol dlhé roky a mal by neistý koniec,„ povedal nám Stanislav Šalaga, starosta Turčianskeho Petra. Opýtali sme sa ho aj na to, ako je informovaný o zámeroch majiteľky kaštieľa a ďalších nehnuteľností.

Očakávanie veľkých investícií

„Zatiaľ sme s majiteľkou kaštieľa a ďalších pozemkov alebo s jej zástupcami v pracovných kontaktoch týkajúcich sa daňového priznania. Bol som v kontakte aj so zahraničným investorom, ktorému som ukázal nehnuteľnosti. Je možné, že po prehliadke pozemkov a celého majetku sa rozhodne investovať. Malo by ísť o rekreačné zariadenie, ktoré by sa malo rozšíriť do okolitých obcí. Ide o zámer rozvoja agroturistiky a turistiky prostredníctvom zahraničnej firmy. Jedným z investorom by mal byť istý Škót, ktorý už Turčiansky Peter navštívil,„ dodal k tomu Stanislav Šalaga.

Našli sa tí,

ktorí pomohli

Nás zaujímalo, či CVČ v nových podmienkach, po presťahovaní sa do Turčianskych Kľačian, môže pokračovať v zameraní a úlohách, ktoré plnilo v Turčianskom Petre. Preto sme oslovili jeho riaditeľa Ivana Hrozienčíka.

„CVČ v Turčianskom Petre bolo známe využívaním netradičných foriem výuky, ktoré oslovili deti natoľko, že ho navštevovali žiaci všetkých 52 tried 4. ročníka v okrese Martin. Veľmi málo chýbalo, aby toto jedinečné zariadenie v rámci celého Slovenska „zmizlo„ kvôli majetkovým sporom o kaštieľ. Súčasný majiteľ nariadil vysťahovanie centra voľného času z kaštieľa do 31. decembra 2003. Iba vďaka tlaku širokej rodičovskej verejnosti, žiakom, učiteľkám a pochopeniu Okresného úradu v Martine a jeho prednostu Viliama Mlynku, sa podarilo nájsť také náhradné priestory, ktoré zaručujú, že CVČ vo svojej činnosti pokračuje od 17. februára 2004 v priestoroch ZŠ v Turčianskych Kľačanoch. Sme radi, že sme našli svoj nový domov, a to aj s našimi zvieracími kamarátmi, s ktorými sa žiaci stále stretávajú. Milo nás prekvapila najmä pomoc obce a starostky Boženy Jurečkovej.

Spolu s deťmi ale stále cítime krivdu, lebo kaštieľ zmenil majiteľa za veľmi zvláštnych okolností. Ťažké srdce máme najmä na priebeh súdnych procesov a istým spôsobom aj nezáujem obecného zastupiteľstva bojovať o svoj majetok. Ak obecné zastupiteľstvo tvrdí, že dôkazy z archívu v Bystričke nie sú rukolapné, myslíme si pravý opak. Aké rukolapnejšie dôkazy už môžu byť...? Mrzí nás skutočnosť, že ani jeden z členov obecného zastupiteľstva, ani starosta, si nenašiel čas, aby sa s nami rozlúčil. Naopak, radoví občania Turčianskeho Petra nás prijali za svojich a za 14 rokov sme z tejto obce urobili hlavnú obec detí, ktorých nás počas štrnástich rokov navštívilo 70-tisíc,„ povedal nám Ivan Hrozienčík.

Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 7. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave? Vyberajte lokalitu s potenciálom
 8. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 9. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 10. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 4. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 5. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Hľadáte dom alebo byt v Bratislave?
 7. Kvalitná divina na pár klikov. LESY SR spúšťajú e-shop
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. METROPOLIS bude postavený podľa japonského know-how
 10. Rekonštrukcia prsníka po chirurgickej liečbe
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 13 009
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 12 993
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 845
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 5 976
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 357
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 974
 7. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 4 461
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 079
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 184
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie 2 070

Blogy SME

 1. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 2. Rasťo Valent: Koľko trval vývoj vakcíny proti Covid-19?
 3. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 4. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 5. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 6. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 7. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 8. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 704
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 131
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 020
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 876
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 683
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 618
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 239
 8. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený 2 719
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


3 h
Na väčšine prednášok lektora sprevádzali aj živé zvieratá

Mentálne a telesne znevýhodnené detičky sa vďaka Turčianskej knižnici dozvedeli mnoho zaujímavých informácií o zvieratách a živote v lese.


5 h
Futbalisti Kláštora boli už v minulej sezóne blízko k postupu do prvej triedy, preskočili ich Turčianske Kľačany.

Po jeseni má najbližšie k víťazstvu v druhej triede Kláštor.


6 h

Video zo spievania kolied nájdete v článku.


1. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

V nemocnici končia pre covid aj deti.


7 h

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Lekár hovorí o najťažších prípadoch, aké majú v nemocnici.


7. dec

Blogy SME

 1. Jano Richter: Smer je super strana a zaslúži si od nás propagáciu
 2. Rasťo Valent: Koľko trval vývoj vakcíny proti Covid-19?
 3. Věra Tepličková: Keď sú NE/Obyčajní vzorom pre obyčajných
 4. Marek Mačuha: Utečenci, migranti a francúzske pokrytectvo
 5. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Čo ak sa klient príliš pripúta na svojho terapeuta?
 6. Štefan Vidlár: Čerťík Peťík
 7. Matej Hrabovský: Ako mentálne (pre)žiť lockdown?
 8. Inštitút pre strednú Európu: An opportunity for Central European air forces
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 704
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 131
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 020
 4. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 876
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 683
 6. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 3 618
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 239
 8. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený 2 719
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?