Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Zradilo ich počasie

Tohtoročná Biela stopa SNP patrila medzi tie najná

„Zatiaľ som štartoval na všetkých ročníkoch Bielej stopy SNP, čiže ich mám za sebou tridsaťjeden, ale trať, ktorú som bežal 8. februára, bola mimoriadne náročná. Po rokoch, keď sme behávali voľnou technikou, sme sa museli preorientovať na klasiku. Musel som si zaobstarať nový výstroj na klasiku, lebo na pretekoch už iba korčuľujeme. Tentoraz to nešlo, podmienky boli oveľa horšie než zvyčajne a všetko to malo na svedomí počasie, ktoré nás prekvapilo už na štarte. Lyže som mal namazané na beh na tvrdom zamrznutom snehu. Tesne pred štartom ale napadol čerstvý mokrý sneh, ktorý mi na namazané „klistre„ namŕzal. Tí, ktorí mali so sebou dva páry lyží, mohli si jeden z nich rýchlo namazať na nové snehové podmienky. Ja, s priateľmi z Klubu biatlonu v Turčianskych Tepliciach, som ledva stihol štart a museli sme bežať tak, ako sme navoskovali lyže pred pretekami„. Takto vykresľuje situáciu na štarte i na trati známy teplický lyžiar a biatlonista Ján Vladár.

Prvé kilometre neboli veľmi náročné, ale neskôr (na Skalke) začala fujavica, hustejšie snežilo a pre pretekárov nastali „galeje„. Biela stopa SNP je v celosvetovom meradle jedinečná tým, že žiadne diaľkové behy na lyžiach nemajú toľko prevýšení, koľko ich má ona. Súčet prevýšení tej tohtoročnej bol 1510 metrov. „Strmé stúpania a klesania vo fujavici dali zabrať každému pretekárovi. Pri zjazdoch bola veľmi zlá viditeľnosť, sneh bol veľmi ťažký, na trati sa na niektorých miestach hromadili pretekári, a tak aj môj čas nad štyri hodiny, aký som už dávno nemal, potvrdzuje že tohtoročná Biela stopa patrila medzi tie najnáročnejšie„ – hovorí Ján Vladár.

Spýtali sme sa ho na úseky, ktoré boli pre neho najťažšie. „Ak je pretekár dobre trénovaný, všetko sa dá zvládnuť, ale niektoré okolnosti sa nedajú natrénovať. Pre mňa boli najťažšie strmé klesania, najmä jeden, približne na 45. kilometri na Skalke. V minulosti išli pretekári popod vleky, teraz sa to zmenilo, lebo vleky nezastavili a situáciu riešili obchádzkou, na ktorej bol mimoriadne strmý zjazd. My rýchlejší z 50-kilometrovej trate, sme dobiehali tých pomalších, ktorí štartovali na 25-kilometrovej trati a do cieľa kráčali s lyžami na pleciach. Musel som brzdiť a aj niektorých dobrých bežcov som videl do cieľa kráčať s lyžami v rukách„, povedal nám Ján Vladár. A dodal, že príprave venoval dosť úsilia, ale počasie ho zradilo, a tak s dosiahnutým časom nebol spokojný.

Z Turčanov sa okrem Jána Vladára zúčastnil tohtoročnej Bielej stopy SNP jej ďalší dlhoročný účastník, turčianskoteplický lekár M. Velecký (50 km), I. a D. Zacharovskí (obaja 50 km), Ján Holiga starší (50 km), ale štartovali na nej aj ďalší – R. Pavlík (50 km), B. Vričan (50 km), Ľ. Tvrdoň (25 km), J. Vladárová (9. miesto medzi ženami na 25-kilometrovej trati), E. Cabuková (10. miesto medzi ženami na 25-kilometrovej trati) - všetci z Klubu biatlonu v Turčianskych Tepliciach. Z Turčanov bežali najlepšie Ján Holiga mladší a Ján Vladár. Účastníci pretekov Worldloppet v Rakúsku (Tepličania B. Vričan a R. Pavlík) mali na Bielej stope smolu. B. Vričan zlomil na štarte palicu a odštartoval o nejaké 2 minúty neskôr. R. Pavlík postupne strácal v nepriaznivom počasí sily, naviac mal problémy s viazaním a do cieľa prišiel s lyžami na pleciach.

„Myslím si, že takáto členitosť trate nie je vhodná pre preteky Euroloppet, ale tým nechcem kritizovať usporiadateľov a organizátorov, ktorí sa snažili a Bielu stopu zvládli v rámci svojich možností. Vo svete sa už trate pripravujú strojovo, vďaka čomu sú oveľa kvalitnejšie. Na Slovensku zrejme nie sú na to peniaze,„ povedal nám na záver J. Vladár.(bg)