Tvorca dobra, symbol úcty a ľudskosti

Dve jubileá Prof. MUDr. Vladimíra Galandu, CSc.

Mnohí Martinčania si ho v dobrom pamätajú. Vzpriameného, ako kráča každý podvečer Riadkom, kde je dnešné martinské trhovisko, smerom do nemocnice, aby na detskej klinike, ktorú vybudoval a za ktorú desaťročia zodpovedal, ešte raz, navečer, skôr ako milé sestričky dajú nemocným detským pacientom Dobrú noc!, všetko skontroloval – najmä tie ťažké prípady – z lekárskeho hľadiska domyslel a uistil tak seba, ako i celé pracovisko, že všetko, čo bolo v danej chvíli v ľudských silách, môže nemocným v plnom rozsahu poslúžiť. Tak si ho na tom dávnom Riadku – stál som v hlúčku mládeže – pamätám: jeho úctivý úklon, ktorým odpovedal na pozdrav všetkým, ktorí si ho v Martine vážili a boli aj jemu vďační za to, že mohli byť na svoj Martin hrdí. Áno, Vladimír Galanda to bol jednoducho pojem: už ako mladí ľudia sme to vedeli: toto je veľká ozdoba nielen nášho mesta, ale celej slovenskej lekárskej vedy!

SkryťVypnúť reklamu

Narodil sa 11. februára 1914 v dolnozemskej Starej Pazove. Pochádzal zo starej martinskej rodiny, ktorá naše mesto i náš kraj obdarovala mnohými pamätnými iniciatívami. V 19. a 20. storočí jej príslušníci viedli naše mesto, budovali podniky a inštitúcie. Výrazne prispeli k tomu, aby sa Turčiansky Svätý Martin mohol stať uznávaným slovenským národným kultúrnym centrom. Pamätníci s radosťou spomínajú na obdobie medzivojnového rozvoja, keď mladučký Vladimír Galanda študoval na martinskom československom reformnom reálnom gymnáziu. S istotou môžem povedať, že túto dobropovestnú strednú školu úprimne miloval. Nie je to tak dávno, keď sa na jubilejnom sympóziu roku 1992 vyznal – spoločne so spolužiakom, skvelým architektom Eugenom Kramárom: milujem Ťa, moje dávne martinské gymnázium.

SkryťVypnúť reklamu

A bolo na tom sympóziu na čo pamätať, na skvelých profesorov, slovenských i českých, na martinské okná otvorené do sveta, na priateľskú študentskú súťaživosť, tolerantnú konkurenciu, v ktorej vyrastal budúci pražský medik a československý rekordér v skoku do výšky Vladimír Galanda.

Praha mu učarovala. S veľkou vážnosťou roku 1938 prevzal lekársky diplom Karlovej univerzity. Ako lekár – internista začal pracovať v Martine, neskôr na detskej klinike v Bratislave, kde si založil rodinu s manželkou Lenkou, budúcou slovenskou bibliografkou. Tam sa mu narodil 8. mája 1945 – v hodinách, v ktorých sa končila 2. svetová vojna – aj syn Miroslav, dnes uznávaný slovenský neurochirurg. Čoskoro, po skončení vojny sa MUDr. Vladimír Galanda vrátil do Martina, kde si ho na celý život pevne pripútala medicína maličkých. Učarovala mu úprimnosťou detskej duše. A práve v tomto odbore postupne, s najväčšou lekárskou svedomitosťou a výnimočnou odbornou erudíciou vybudoval v Martine detskú kliniku, ktorá sa stala pojmom: slovenským i medzinárodným. Polstoročie intenzívnej práce, tisíce detských pacientov, stovky univerzitných prednášok a cvičení, výchova mladých lekárov, vzdelávanie ošetrovateliek, vedecké monografie, učebnice a state, k tomu celý rad vysokých domácich a zahraničných ocenení: to všetko pomohlo akreditovať martinskú nemocnicu ako nemocnicu fakultnú. A k tomu ešte niečo podstatné: zásluhou svojho budovateľa poskytovala martinská detská medicína mnohé príklady lekárskej šľachetnosti a obetavosti. Neraz sa nám, mnohým rodičom, ktorí sme služby kliniky, poskytnuté našim deťom, starším i nemluvňatám, mohli s vďakou prijať, v mysli vynára obraz – v tom čase už univerzitného profesora – Vladimíra Galandu, ako sa s príslovečnou pokorou ponáhľa do našich martinských bytov a domov, aby poskytol nielen prvú pomoc, ale zabezpečil všetko potrebné pre liečenie náhlej a komplikovanej detskej diagnózy. Ak dnes (tak ako mnohokrát v minulosti) kráčam v budovách detskej medicíny v martinskej nemocnici a vidím mamy, ako tam môžu byť pri svojich deťoch, vynorí sa mi v mysli obraz Vladimíra Galandu, ako hovorí: matka a dieťa aj v medicíne patria nerozlučne k sebe! Aj jemu môže dnešná medicína ďakovať za humánny prístup k uplatneniu tohto – pred časom nie celkom rešpektovaného – princípu. Alebo Galandov – pre nás laikov azda ťažko pochopiteľný – boj so salicilanmi, ktoré sa ľahkovážne v jeho časoch predpisovali i deťom. Bol to veľký zápas s vtedy obľúbeným, ale rizikovým liekom a vývoj dal profesorovi Galandovi za pravdu. Mohli by sme viacerí, a to aj ako laici, pokračovať vo výpočtoch oceňovaných pozícií, ktoré Vladimír Galanda nezvratne vybudoval v areáli detskej medicíny. No jeho žiaci a nasledovníci tak konajú omnoho kompetentnejšie, či už v charakteristike Vladimíra Galandu v odbornej lekárskej literatúre alebo v mnohovrstevnom rozvíjaní jeho lekárskych posolstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor Galanda by sa bol v týchto dňoch dožil mladistvých deväťdesiatin. Pristali by mu. Vieme si predstaviť, akoby so synom Vladimírom, váženým architektom, majstroval – tehla, doska, kameň – a potom už línia: priama a čistá ako lúč. Pamätáme, ako vo vysokom veku vášnivo lyžoval. A to nielen v pamäti, ako neraz s úsmevom rozprával, na už zabudnutom „všivavom„ vŕšku, tam kde stúpa dvojprúdová cesta na Novú Ľadoveň, ale najmä na milovaných Martinských holiach. Keď povedal: boli sme na holiach, to niečo znamenalo! Športový výkon, eleganciu, dynamiku, ale najmä túžbu a odvahu vystúpiť na vysoké vrchy. Dotknúť sa slnečného jasu. A neváhať spustiť sa s odhodlaným srdcom do riskantných a nebezpečných hlbín.

Aký bol športovec, taký bol i lekár. V medicíne prekonával a prekonal svoj čas. Vytvoril stopu, na ktorú sa oddá vybehnúť. Nadýchnuť sa a bežať krásny beh životom. A neraz pritom – ako on, pristaviť sa, priateľsky sa usmiať, láskavo mladších priateľov životnými skúsenosťami ponaprávať a keď príde taký deň – zaspievať milovanú pieseň. Napríklad takú, aké na jeho sedemdesiatinách načínal Ivan Roll. Málokedy som také krásne slovenské piesne počul s takou nehou spievať, ako to dokázal Vladimír Galanda.

Turiec i Martin miloval. Ak v našom meste rozkvitol kultúrny kvet, skvelé divadelné predstavenie alebo jedinečná výtvarná výstava – nikde nechýbal. Nebolo v tom ani kúsok snobstva. Priviedol ho tam prenikavý kultúrny zrak človeka, ktorý vedel pútavo združovať formálne i neformálne spoločenstvá. Kto pozná plavecký Memoriál Pavla Steinera, dobre vie, aké bývalo Galandovo priateľstvo verné a oddané. Rodilo sa v horúcom srdci, ktorému sa zaľúbilo dvíhať vyššie život nášho mesta. A to ako váženú a ctihodnú dedovizeň, ale i ako novú príležitosť pre šľachetné iniciatívy, a to vo všetkých galandovských sférach: v lekárstve, vo vede, kultúre, športe.

Priatelia, profesora Galandu medzi nami niet už desať rokov. 3. februára 1994 na prahu osemdesiatin nás opustil. No galandovský milý úsmev má v sebe magnetizmus: jasne ho vidíme medzi sebou. Činného, príkladného, energického: v pamäti nášho mesta naďalej rozosieva semiačka dobrých vlastností. Stačí nastaviť srdce a rozkvitne vo vás kus starého dobrého sveta, v ktorom šľachetnosť vládla nad ziskuchtivosťou a srdečnosť nedala šancu zlovoľnosti.

Možno by Martin – tak ako v medicíne bývajú Dni Vladimíra Galandu – mohol ľuďom, ktorí sú tvorcami spoločenského dobra a kultúry v našom čase, ktorý čoraz viac túži za renesanciou etickosti, udeľovať Cenu Vladimíra Galandu. A jemu, váženému martinskému lekárovi a ctihodnému občanovi, ak ju nemá, udeliť Cenu mesta Martin in memoriam.

Galandovský rok 2004 poskytuje na to, priatelia, výnimočnú príležitosť. Miloš Kovačka

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 738
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 347
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 186
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 976
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 801
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 515
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 450
  1. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  2. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  3. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  4. Martin Bača: Bola si to ty...
  5. Martin Zielosko: Ripley
  6. Tibor Šmál: Ako chirurg potreboval chirurga. Je bezpečnosť pri práci lekárov dostatočná!?
  7. Miroslav Ferkl: Koniec sveta
  8. Eva Gallova: K akým pohanským bohom sa modla krkavčie matky ako ja
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 833
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 739
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 477
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 067
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 083
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 625
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 13 748
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 322
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vrútky v derby zápase zdolali Belú.

O osude derby Vrútky – Belá-Dulice rozhodol jediný gól, Bystrička nič nedovolila Trstenej. Blatnica nečakane zakopla na pôde Likavky, Štiavnička zbabrala úvod duelu s Pribišom.


Ilustračné foto.

Okoloidúci sa pokúšali o prvú pomoc.


 Defenzíva Dynama sa aktuálne prekonáva veľmi ťažko.

Diviaky s Turzovkou druhýkrát v sezóne remizovali 0:0, futbalisti Žabokriek už v piatej minúte prehrávali v Bobrove 0:2.


Prvá budova slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom

Významná škola v Turci znova ožila.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  2. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  3. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  4. Martin Bača: Bola si to ty...
  5. Martin Zielosko: Ripley
  6. Tibor Šmál: Ako chirurg potreboval chirurga. Je bezpečnosť pri práci lekárov dostatočná!?
  7. Miroslav Ferkl: Koniec sveta
  8. Eva Gallova: K akým pohanským bohom sa modla krkavčie matky ako ja
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 833
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 739
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 477
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 067
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 083
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 625
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 13 748
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 322
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?