Aké sú plány rozvoja Mošoviec na najbližšie roky?
Pripravujeme sa na vstup do EÚ a snažíme sa pracovať nie na amatérskej, ale na profesionálnej úrovni. Preto musíme spracovať rôzne dokumenty, ktoré poukazujú na rôzne pozitíva a negatíva obcí. Máme už spracovanú sociálnu a ekonomickú stratégiu rozvoja obce v rámci mikroregiónu Združenia cestovného ruchu Veľká Fatra.
Jej priority, špecifiká a ciele pre Mošovce, ktoré sme schválili aj v obecnom zastupiteľstve, sú zamerané na rozvoj troch oblastí. Prvou oblasťou priorít je obnova kultúrnych tradícií v obci a všetkého, čo s nimi súvisí. Druhou prioritou je vytvorenie podmienok pre rozvoj podnikania, aby sa obec rozvíjala nielen z vlastných zdrojov, ale aj z kapitálu, ktorý prinesú investori. Treťou prioritou je investovanie do skrášlenia vzhľadu obce a modernizácie obecného majetku. Priority by sme chceli realizovať z fondov EÚ a vlastných zdrojov. V prvom rade chceme investovať do technickej infraštruktúry v Mošovciach - úpravy miestnych komunikácií, budovania chodníkov, dobudovanie Ulice Anny Lackovej - Zory, kde zatiaľ chýba mestská komunikácia takej kvality, ktorá by zodpovedala vzhľadu rodinných domov. Na tejto ulici bude treba vybudovať chodníky, obrubníky a vyasfaltovať cestu. Obecné rekreačné zariadenie Drienok treba tiež prestavať tak, aby spĺňalo kritériá EÚ. V oblasti kultúry nás najviac „bolí“ vzhľad sídla Múzea mošovských remesiel, ktoré má schátranú strechu a steny. Obecnými nehnuteľnosťami sú dom smútku, požiarna zbrojnica, ktorá slúži aj ako kultúrny dom. Musíme investovať do ich obnovy, do náterov a fasád. Rekonštrukciu si vyžiada aj futbalový areál, kde treba vybudovať nové sociálne zariadenia. Zastaralým zariadením je obecný rozhlas, treba vybudovať nový. So skrášlením verejných priestorov chceme začať pred obecným úradom, kde sa pohybuje najviac návštevníkov obce. To všetko si vyžiada nemalé investície.
Ako chcete šetriť vo výdavkoch na školstvo a na energiách?
Budeme sa musieť venovať najmä rekonštrukcii verejného osvetlenia. Zatiaľ sme vymenili stovku svietidiel verejného osvetlenia za výbojky s nízkou spotrebou elektrickej energie. Tento rok chceme v tom pokračovať. Základnú a materskú školu v tomto čase ešte netreba zlučovať. Podmienky pre výchovu detí v MŠ a na vyučovanie v ZŠ sú rozdielne. Priestory v základnej škole sa snažíme využiť tým, že ich prenajímame pre podnikateľské subjekty. Samozrejme, škola si týmito príjmami financuje všetky náklady, ktoré jej vznikajú pri vyučovacom procese. Deti z materskej školy potrebujú útulné prostredie a tie v jej súčasnej budove sú. V základnej škole sú príliš veľké miestnosti a deti by nemali pocit domáckeho prostredia. Ak by sme sa rozhodli prebudovať pre materskú školu časť priestorov v základnej škole, vyžiadalo by si to nemalé investície. Materskú školu hodnotili kontroly z metodického centra kladne, nevytkli nám nič, čo sa týka čistoty, hygieny a priestorov. V lete by sme časť z kapitálových výdavkov na žiakov znova použili na vylepšenie prostredia. Základná škola síce vlani tuho zápasila s nedostatkom peňazí, ale vďaka úsporným opatreniam sa jej podarilo prežiť.
Ako to vyzerá s réviaovským kaštieľom i parkom?
Dúfam, že spoločne s novým majiteľom révaiovského kaštieľa prídeme na nejaké rozumné riešenie našich vzťahov. Zatiaľ sme s ním mali rokovania, ale o ničom nie je rozhodnuté. Počas zimy by sa mala rozbehnúť rekonštrukcia kaštieľa a úprava okolia. Problémom bude najmä spracovanie podkladových materiálov k projektom, ktoré chceme realizovať. (gg)