Martin - Desať rokov je Matica slovenská majoritným vlastníkom Neografie Martin. Podľa zmluvy s Fondom národného majetku však nemohla po túto dobu voľne nakladať s akciami, teda nemohla ich predávať. Táto lehota uplynula 1. februára 2004. Mohlo by to viesť k špekuláciám, že matičiari to využijú a svoj podiel v úspešnej tlačiarni predajú, navyše, keď ich dlhoročné finančné problémy sú všeobecne známe. Podľa ekonómov je trhová hodnota martinskej Neografie viac ako jedna miliarda korún. Pritom Matica slovenská nie je – ako to uvádzajú isté médiá i agentúry - 100-percentným vlastníkom akcií, vlastní presne 86% akcií, zvyšok patrí zamestnancom tlačiarne.
Predstavitelia Matice i Neografie vo svojich vyjadreniach ubezpečujú, že predaj akcií neprichádza do úvahy a nie je ani v pláne. Predseda MS Jozef Markuš pre médiá viackrát zopakoval, že predsedníctvo Matice sa rozhodlo akcie si ponechať a nič nepredávať. Matica nechce o predaji ani len rokovať, a to najmenej päť rokov. To isté nám potvrdil vlani, počas návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera, aj generálny riaditeľ Neografie Alexander Lilge.
Zdá sa, že desaťročné „matičné panstvo„ nad Neografiou bolo úspešným obdobím. Hovoria o tom aj výsledky minulého roka, ktorý bol jubilejným rokom 60. výročia založenia firmy. V Neografii predpokladajú splnenie plánovaných cieľov, konkrétne realizáciu výroby vo výške 1,695 mld. Sk a hospodársky výsledok, teda hrubý zisk, vo výške 48 mil. Sk. Podiel exportu tvoril zhruba 42 percent. Tieto výsledky pozitívne ovplyvnili najmä inovované kapacity v strojových a informačných technológiách v celoročnej výške 262,5 mil. Sk. Vďaka nim zaznamenala Neografia v októbri 2003 rekordne vysokú mesačnú realizáciu výroby v hodnote 197 mil. korún.
Pre rok 2004 plánuje Neografia nárast tržieb o 8,5% pri predpokladaných investičných nákladoch 173 mil. Sk a vzostupe exportu na 44%. Počet zamestnancov by mal klesnúť z 1012 na 996.
I. Gabaj