Dámy v sukniach objavovali neobjavené

Magdaléna Horváthová - Runkovičová vytvorila v Bla

Gaderská a Blatnická dolina, ale aj okolie Blatnice, je jednou z najkrajších lokalít Turca. Tlstú, Ostrú a doliny okolo nich poznajú azda všetci turisti na Slovensku. Spomínané miesta sú rajom nielen pre turistov, ale aj pre obdivovateľov stredoeurópskej fauny a flóry. Nie náhodou v Blatnici pôsobili v Blatnici dve vynikajúce botaničky (Izabela Textorisová a Magdaléna Horváthová - Runkovičová, rodená Repická), ktorých výskumy a dielo sú prínosom aj pre súčasných vedeckých pracovníkov blatnickej Botanickej záhrady, pracoviska Univerzity Komenského v Bratislave. Riaditeľka Botanickej záhrady v Blatnici Dana Bernátová v uplynulých mesiacoch pracovala s herbárom Magdalény Runkovičovej. Povedala nám, že ide o najsvedomitejšie spracovaný herbár, s akým sa stretla. Jeho autorka sa dožila úctyhodného veku 94 rokov a zomrela pred rokom a jedným mesiacom v Kalinove. Magdaléna Runkovičová prežila v Blatnici 30 rokov a bola manželkou miestneho evanjelického farára, preto ju obyvatelia obce poznali pod priezviskom Horváthová. Magdaléna sa vydala po smrti svojho manžela opäť a jej druhým manželom sa stal Gejza Runkovič. Ten bol jej dlhoročným obdivovateľom, ale aj sám bol znalcom slovenskej prírody, o ktorej napísal niekoľko kníh. Magdaléne sa stal v poslednej tretine jej života najčastejším spoločníkom a pomocníkom. V kruhu priateľov nikdy nezabudol pripomenúť: „Magda je anjel, viete to?„

SkryťVypnúť reklamu

V škole u tety

Magdaléna Runkovičová sa narodila v roku v Bačovom Lome neďaleko Krupiny v roku 1909 v rodine notára Emila Repického a učiteľky Almy Repickej, rodenej Textorisovej. Sestry Izabela (prvá slovenská botanička) a Oľga Textorisová boli tetami Magdalény Runkovičovej. Oľga Textorisová sa stala učiteľkou svojich neterí Almy a Magdalény v škole Starej Pazovej pri Novom Sade vo Vojvodine, kde národne orientovaní Repickí poslali svoje dcéry na znamenie protestu proti Apponiho zákonu na súkromné vzdelávanie.

Neskôr sa Oľga Textorisová presťahovala aj so svojimi neterami do Blatnice. Denne navštevovali svoju tetu Belku (Izabelu Textorisovú), blatnickú poštárku. V čase voľna chodili na „zázračné„ miesta, do dolín, ktoré boli plné rozkvitajúcich kvetov. S tetou Belkou sa učili poznávať rastliny, pomáhali jej pri ich sušení a zakladali si svoj detský herbár. U Magdalény Runkovičovej sa vtedy vytvorilo silné puto ku Gaderu, Blatnici i ku svojej vzdelanej, dôstojnej a krásnej tete Izabele, ktorá bola nielen citlivá, ale aj veľmi prísna k sebe a svojmu okoliu.

SkryťVypnúť reklamu

Ku kvietkom sa vrátila po rokoch

Magdalénu Runkovičovú ovplyvnili počas štúdií na učiteľskom ústave v Banskej Bystrici aj profesori Augusta a Mikýška. Ako mladá absolventka učila 6 rokov v Karve na Dunaji a v Laskári v Turci. Ako manželka blatnického evanjelického farára Jána Horvátha prežila v obci 30 rokov. Ovdovela ako 55-ročná a jej vnútornou sa stalo poznávanie rastlín. Bola inšpirovaná svojou tetou Izabelou, ktorej rukopisy i herbáre dôkladne poznala. Pamätala si aj všetky chodníčky a údolia, ktoré spolu navštívili. „Magdaléna Runkovičová s nevšednou usilovnosťou zdokumentovala najskôr územie blatnického chotára, a potom navštívila aj všetky z botanického hľadiska najdôležitejšie lokality Slovenska. Jej najvýznamnejším objavom bol nález maku tatranského vo Veľkej Fatre v roku 1963. Výsledky svojho objavu publikovala Magdaléna Runkovičová v roku 1967 ako externá pracovníčka Múzea Andreja Kmeťa v Martine. Nedávno sme tento objav s ďalšími vedeckými pracovníkmi prehodnotili a na základe viacerých odlišností sme mak fatranský oddelili ako endemický veľkofatranský poddruh maku tatranského. Znamená to, že tento kvietok sa nenachádza nikde inde na svete, iba vo Veľkej Fatre. Magdaléna Runkovičová mala k dielu svojej tety hlbokú úctu a postarala sa o to, že jej herbárové zbierky a najcennejšie rukopisy sa zachovali. Herbár i katalóg k nemu je súčasťou depozitáru katedry botaniky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Slovenského národného múzea Bratislave. Najvzácnejší nepublikovaný a z vedeckého hľadiska veľmi hodnotný rukopis Izabely Textorisovej (O turčianskej flóre) z roku 1930 je uložený v Matici slovenskej v Martine. Magdaléna Runkovičová zanechala pre nás veľmi cennú zbierku vedeckých dokladov. Kvalitnejšia časť jej celoživotných zbierok (približne 3500 položiek) je od roku 1993 ozdobou expozície a depozitáru Slovenského národného múzea v Bratislave. Druhú časť zbierok Magdalény Runkovičovej o približne rovnakom rozsahu darovali jej pozostalí Botanickej záhrade v Blatnici. Pre nás, ktorí máme možnosť postarať sa o jej spracovanie, pripravila Magdaléna Runkovičová nevšedné dobrodružstvo. Jej herbár je výnimočný svojím rozsahom, dôkladnosťou spracovania rastlín, starostlivým popisom, presnou determináciou a doplňujúcimi poznámkami. Z nich sa dozvedáme mnoho informácií o pocitoch Magdalény Runkovičovej, o počasí v akom rastliny zbierala, aký bol výhľad na okolité kopce a s kým podnikala svoje exkurzie do prírody,„ povedala nám Dana Bernátová.

SkryťVypnúť reklamu

Magdaléna Runkovičová putovala za vzácnymi rastlinami obyčajne v spoločnosti s najbližšími priateľkami - MUDr. Máriou Jesenskou, príbuznou národného umelca Janka Jesenského, profesorkou Vierou Štetkovou, neterou Milana Hodžu, Pavlínou Lilgovou, Irenou Frkáňovou, neskôr aj so súčasnou pracovníčkou SNM - Múzea Andreja Kmeťa v Martine Katarínou Škovirovou. Podobne ako Izabele Textorisovej, aj Magdaléne Runkovičovej robila spoločnosť Maša Haľamová. Ako sme sa dozvedeli od Dany Bernátovej, turisti boli neraz prekvapení, keď stretli v horách skupinku starších decentných dám, ktoré boli oblečené v sukniach. Neraz ich stretla aj Dana Bernátová. Ale práve vďaka učeným dámam, akými boli aj Izabela Textorisová a neskôr Magdaléna Runkovičová, vznikli dokumenty o vtedajšom stave flóry a jej rozšírenia v Turci. „Pracovisko botanickej záhrady v Blatnici pripravuje hodnotenie stavu a zmien flóry Veľkej Fatry v rámci riešenia vlastného grantového projektu. Aj vďaka obidvom herbárovým zbierkam a rukopisom, ktoré vznikli v Blatnici, sa nám ľahšie odpovedá na otázky identifikácie, rozšírenia, ohrozenia alebo zanikania druhových populácií vyšších rastlín„ pokračovala Dana Bernátová.

Vedecká práca obohatená o cit

Herbárové zbierky sú neoddeliteľnou súčasťou vedeckej práce, napríklad pri opise nového druhu. Technológia spracovania rastlín do herbárov zostáva stále rovnaká - zber rastlín, ich očistenie, kvalitné usušenie, dezinfekcia, determinácia, presná lokalizácia. „Technológia„ Magdalény Runkovičovej bola obohatená o ďalší rozmer, ktorým bol silný citový vzťah k tejto práci. Nadchýňala sa každou rastlinou, starostlivo ju očistila, vysušila, vylisovala a zabalila do hodvábneho papiera.

Ako nám na záver nášho stretnutia v Botanickej záhrade v Blatnici povedala Dana Bernátová, v Turci sú najväčšie herbárové zbierky, a to historické i súčasné, uložené v Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa v Martine. Ich základ položil svojím autentickým herbárom Andrej Kmeť. „Je nám ľúto, že najvzácnejšie herbáre z Turci nezostali v Martine, kde sa pre ne nenašli vyhovujúce priestory, a tak putovali do Bratislavy. Aj keď z úcty k Andrejovi Kmeťovi tieto zbierky by určite mali patriť Martinu. Súčasná legislatíva neumožňuje vytvárať súkromné herbáre, ako boli zbierky Izabely Textorisovej a Magdalény Runkovičovej. Sčasti to súvisí aj s vysokým podielom ohrozenia niektorých populácií vyšších rastlín,„ povedala nám na záver Dana Bernátová.Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?