Celkom skromná hŕstka pamätníkov si rovno na Mikuláša v decembri minulého roku pripomenula inak pozoruhodné výročie kedysi slávneho a progresívneho martinského Bábkarskeho súboru Strojárik, neskôr účinkujúceho aj s prídomkom Domovina. Podujatie uskutočnené v príjemnom prostredí Slovenského národného literárneho múzea malo za úlohu upozorniť na okrúhlu päťdesiatku významného martinského bábkarskeho kolektívu. Po celé desaťročia aktívne pôsobiaci bábkari ostanú živou súčasťou nielen domácej kultúrnej scény na pôde mesta Martina. Svojimi objavnými inscenáciami sa hlboko zapísali do sŕdc tisícok vďačných detských divákov, ale aj odbornej divadelnej verejnosti tak v celoslovenských rozmeroch, ako aj na medzinárodnom divadelnom poli.
Pravda je taká, že za všetkým na svete – obzvlášť v amatérskej kultúre to platí stopercentne – treba hľadať zanieteného človeka, zapálených ľudí. Strojárik, to sú úspechy hereckého kolektívu. No kým oni mohli vyjsť „na bínu„ s novým predstavením, je tu práca pre autora, dramaturga, režiséra, scénografa.
Štvrté bábkarske kolokvium sa vo svojom programe sústredilo práve na tvorivé osobnosti spojené s činnosťou BS Strojárik v toku jeho dejín. Od sústavnej bábkarskej tvorby si na pôde Martina nemožno odmyslieť mnohorozmernú osobnosť Stanislava Chrena. Na úsvite bol bábkohercom, postupne režisér, dramaturg aj dramatik, ale nadovšetko výrazná manažérska osobnosť slovenskej kultúry. Pravda, to všetko ešte v časoch, keď sa u nás o manažmente v kultúre či spoločnosti ani len nesnívalo. Blízkym spolupracovníkom, vzácnym zručnosťou svojich zlatých rúk bez konkurencie, bol ďalší v rade osobností s najbližším prepojením na bábkarov v Strojáriku. Miroslav Čobrda však tiež zasahoval svojou neprekonateľnou šikovnosťou vyrobiť všetko na svete pre bábkarov - po celom Slovensku. Chýr o jeho tvorivých schopnostiach siahal od amatérskej pôdy až po tvorivú každodennú prítomnosť v profesionálnom divadle. Do tretice pripomínaných spolupracovníkov v ľudskom i umelckom kontakte s martinským Strojárikom je tu rovnako všestranná umelecká osobnosť herca a režiséra Martina Kolesára. S jeho menom, resp. režijným umením nadchnúť pre nové bábkarske postupy herecký kolektív, sa spájajú najvýraznejšie domáce aj zahraničné úspechy martinských bábkarov. No a človekom, ktorý vonkoncom neodmysliteľne súvisí s amatérskym bábkovým svetom nielen v Martine, ale tiež s aktuálnou myšlienkou usporiadania tohtoročného kolokvia, je autor viacerých hier, písaných priamo pre Strojárik, všestranný umelec i organizátor kultúry na Slovensku MišoKováč Adamov. Jemu a Jozefovi Beňovskému, riaditeľovi SNLM SNK, môže pospolitá kultúrna verejnosť vďačiť za usporiadanie kolokvia k polstoročnici Bábkarskeho súboru Strojárik v Martine. A rovnako si môže o pár mesiacov počkať na vydanie zborníka či knižočky, ktorej dalo podnet práve kolokvium. Bude zasvätená menovaným osobnostiam so vzťahom k bábkarskemu fenoménu, s dobre známou a polstoročím trvania overenou značkou kvality, akou bol Bábkarsky súbor Strojárik – Domovina. Vlasta Kunovská