Zmena priezviska bežne súvisí najmä so sobášmi alebo s rozvodmi. V niektorých prípadoch je možné požiadať o zmenu priezviska v súlade so zákonom číslo 300/93 z. z., ak má niekto hanlivé, výstredné alebo smiešne priezvisko. O zmenu priezviska môže občan požiadať aj z osobitných dôvodov. Ako má postupovať, keď si chce zmeniť priezvisko?
Elena Húsková, okresná matrikárka v Martine:
- O zmenu priezviska najčastejšie žiadajú občania z osobitných dôvodov. Ide najmä o rozvedené ženy, ktoré majú záujem o to, aby aj ich deti získali ich predchádzajúce priezvisko. Rozvedená žena si môže nechať priezvisko po svojom exmanželovi, alebo oznámiť do mesiaca matričnému úradu, kde uzatvorila manželstvo, že chce predchádzajúce priezvisko. Za takýto úkon nemusí platiť.
Pri žiadosti o zmenu priezviska svojich detí musí rozvedená žena zaplatiť príslušný poplatok. So zmenou priezviska detí musí súhlasiť ale aj ich biologický otec. Jeho podpis musí byť overený notárom alebo matrikou. V prípade, ak sú deti 15-ročné a staršie, musia tiež súhlasiť so zmenou z otcovho na matkine priezvisko. Dospelí platia za zmenu priezviska tritisíc korún. Výnimku tvoria okrem spomínaného prípadu žiadatelia o zmenu hanlivého výstredného alebo smiešneho priezviska, ktorí zaplatia len sto korún. Krstné mená je možné aj poslovenčiť na základe oznámenia matričnému úradu. Žiadosť o zmenu priezviska treba adresovať obvodnému úradu (odboru všeobecnej vnútornej správy, ktorý ju schvaľuje) príslušnému podľa miesta bydliska. Zmenu priezviska dieťaťa obvodný úrad neschváli, ak je v rozpore so záujmami dieťaťa a u dospelého v neopodstatnených prípadoch. V Martine si, napríklad, istý žiadateľ chcel zmeniť priezvisko na názov istého talianskeho mesta. V Martinskom okrese si zmenilo priezvisko v roku 2003 49 ľudí, pričom ani jeden z nich ho nemal pôvodne hanlivé, výstredné alebo smiešne.(gg)
Časy sa menia. Kým pred rokmi si mnohé domácnosti nevedeli predstaviť vianočné sviatky bez „živej„ jedličky, borovice či smreku, čoraz viac domácností dáva prednosť umelým stromčekom. Potvrdzuje sa to po sviatkoch, keď pred panelákom už nevidno „stohy„ odhodených vianočných stromčekov. Ale predsa ešte mnohí zotrvali pri tradícii, a tak sa pri kontajneroch objaví aj odhodený stromček. Ako sa s týmto problémom vysporiada Ekopolis?
Miroslav Hrušč, prevádzkovo-technický námestník riaditeľa Ekopolisu:
- Samozrejme, zabezpečime aj zozbieranie stromčekov, ktoré obyvatelia vyhodia ku kontajnerom. Pravdou je, že ich je po sídliskách teraz menej ako po minulé roky a rovnako z praxe vieme, že niektoré domácnosti ich ešte nezlikvidovali. Z tohto dôvodu by pre nás nebolo ekonomické, aby sme stromčeky zbierali po jednom kuse. O situácii máme prehľad, takže, keď bude po sídliskách „odložených„ viac stromčekov, zabezpečíme ich odvoz. Využívať budeme najmä čas, ktorý budeme mať, z hľadiska zimnej údržby, voľnejší.(jk)