Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Úspech sa rodí v hlave a srdci

Dvaja odchovanci martinského hokeja – Rastislav Šp

Na prelome rokov sa vo fínskych mestách Helsinky a Hämeenlinna uskutočnili hokejové majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov. V hre o nomináciu na tento šampionát bolo aj viacero martinských hokejistov. V širšom výbere trénerov Jozefa Frühaufa a Róberta Spišáka boli aj odchovanci martinského hokeja z vlaňajšieho majstrovského kolektívu juniorov - Jaroslav Markovič, Vladimír Janovský, Marek Hovorka, Juraj Sadloň (momentálne hráč Karlových Varov), Tomáš Pokrivčák a Rastislav Špirko (teraz hráč Tri City-Storm). Nakoniec sa do konečnej nominácie dostali dvaja útočníci – extraligista Tomáš Pokrivčák s najproduktívnejším hráčom americkej juniorskej súťaže USHL Rastislavom Špirkom, keď dvaja zo spomínanej šestice – Jaroslav Markovič a Vladimír Janovský o svoju šancu prišli pre vážne zranenia, ktoré utrpeli takmer na začiatku hokejovej sezóny. Marek Hovorka s Jurajom Sadloňom boli v hre až do poslednej chvíle. Napokon sa do konečnej nominácie nedostali.

Skryť Vypnúť reklamu

Rastislav Špirko bol už na svojom druhom svetovom šampionáte dvadsaťročných – bol teda „mazákom„ v mladom kolektíve. Pre Tomáša Pokrivčáka to, naopak, bola šampionátova premiéra. Obaja odchovanci martinského hokeja patrili k oporám kolektívu, ktorý obsadil konečnú šiestu priečku. Rastislav Špirko bol, podľa oboch trénerov, vôbec jedným z najlepších hráčov Slovenska a potvrdil, že mu americký juniorsky hokej prospieva. Tomáš Pokrivčák sa blysol nielen svojimi asistenciami, ale najmä gólom do siete Čechov, ktorým načal gólový účet zápasu, v ktorom sa však po prehre skončili medailové ambície Slovenska. No, a nie je bez zaujímavosti, že po prehre s USA, dali tréneri dohromady vlaňajší majstrovský juniorsky útok Martina – keď s týmito hráčmi nastupoval aj Tomáš Troliga. Minulý týždeň sme sa s Rastislavom Špirkom (večer si už balil kufre a cestoval do Ameriky) a Tomášom Pokrivčákom stretli a rozprávali o svetovom šampionáte.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko v konečnej bilancii šampionátu obsadilo šieste miesto. Je to viac, alebo menej, ako ste čakali?

Rastislav Špirko: - Išiel som na šampionát s predsavzatím prispieť k čo najlepšiemu výsledku Slovenska. Bol to, totiž, už môj posledný šampionát v kategórii dvadsaťročných. Základom bol postup zo skupiny, a potom sme chceli ísť za víťazstvom zápas od zápasu. Povzbudil nás zápas s Ruskom, v ktorom sme remízovali 2:2, potom nám síce nevyšlo stretnutie s neskoršími majstrami sveta – celkom USA, ale dva rozhodujúce zápasy v skupine s Rakúskom a Švédskom sme zvládli. Vo štvrťfinále sme narazili na Čechov. Tí mali z nás doslova strach, robili počas zápasu veľa chýb, ale my sme ich nedokázali zužitkovať. Nehrali sme až tak zodpovedne najmä dozadu a azda aj náš brankár si vybral horší deň, a tak Česi, aj s trochou šťastia, zvíťazili. Inak, sme v tom zápase mali herne navrch.

Skryť Vypnúť reklamu

Tomáš Pokrivčák: - Rozhodne sme chceli dosiahnuť viac. Pravdou je, že v štvrťfinále sme dostali azda najslabšieho súpera zo všetkých, ktorí sa dostali ďalej - Čechov. Neprešli sme cez nich. Potom sme chceli vyhrať súboj o piate miesto s Rusmi, ale už bolo vidno, že niektorým hráčom sa asi moc nechcelo, nebolo to z našej strany ono, takže sme nakoniec skončili na šiestom mieste.

Práve proti Čechom ste sa dokázali strelecky presadiť, ale nakoniec ste po tomto prestížnom súboji smútili…

Tomáš Pokrivčák: - V českom mužstve bolo viacero hráčov pôsobiacich v zámorí, hrali podobným štýlom ako Kanada či USA, ale mne hrať proti nim skôr vyhovovalo, pretože ich obrancovia nie sú dôrazní ako Američana, či Kanaďania. Rozhodne sme však na nich mali. Česi nás ale majú dobre prečítaných. Zvládli zápas takticky.

Po prehranom zápase s USA tréneri zmenili zostavu a vy ste sa ocitli v jednom útoku spolu s Tomášom Troligom. Ako vám to išlo spolu?

Rastislav Špirko: - Problém bol v tom, že ani jednému útoku nešlo tak, ako by to malo ísť. Ak sa chalani medzi sebou neznášajú a nerozumejú si mimo ľadu, tak to nemôže fungovať ani na ľade. Niektorým chalanom sme museli dohovárať. Najmä hráči, ktorí vlani uspeli na šampionáte osemnásťročných, boli až prehnane sebavedomí. Išli sme za trénermi, hovorili sme s nimi o tom otvorene a povedali im svoj názor. Išlo nám o to, aby sa do jedného útoku dostali hráči, ktorí sú na jednej vlne s tým, že kamarát pomôže na ľade kamarátovi. Myslím si, že to bol dobrý ťah, lebo a až do konca šampionátu sme hrali spolu a v každom zápase sme podávali, myslím si, veľmi dobré výkony.

Tomáš Pokrivčák: - V tomto zložení sa nám hralo dobre. Povedali sme si, čo chceme hrať a toho sme sa držali. Súhlasím s Rasťom Špirkom, že dôležité sú aj vzťahy mimo ľadu, lebo tie sa prenášajú do hry. My traja sme boli dobrí kamaráti už v Martine a aj na ľade sa nám darilo celkom dobre. Tomáš Troliga hral stiahnutého centra, my s Rasťom sme boli napádajúce krídla. V útočnom poňatí nám zasa Tomáš rozdeľoval puky a my dvaja sme naše útoky ťahali dopredu. Vzájomne sme sa dopĺňali.

Ako hodnotíte výkony svojho spoluhráča, s ktorým ste vyrastali v drese MHC Martin?

Rastislav Špirko: - Pre Tomáša Pokrivčáka to bol prvý veľký turnaj a hneď majstrovstvá sveta. Myslím si, že sa v reprezentačnom drese adaptoval veľmi dobre a rovnako aj obstál. Hrával pravidelne a keď som prešiel k nemu do útoku, išlo nám to obom ešte lepšie. Bolo ho vidieť na ľade. Odvádzal dobré výkony a dal aj vedúci gól proti Čechom, ale, žiaľ, my sme toto vedenie nezúročili.

Tomáš Pokrivčák: - S Rasťom Špirkom sa mi vždy hralo veľmi dobre. Vie podržať puk, potiahnuť akciu, prihrať. Je to výborný hokejista a potvrdil to aj na šampionáte, kde patril k najlepším. Škoda, že, hoci sme si vypracovali množstvo šanci, dali sme len po góle.

Pri pohľade na tabuľku šampionátu sa zdá, že v tejto vekovej kategórii začalo zámorie utekať Európe. V konečnom poradí dominovali USA a Kanada. Bolo ich prevahu cítiť aj na ľade?

Rastislav Špirko: - Ja by som ani nepovedal, že nám až tak veľmi utiekli. Pravdou je, že v ich kolektívoch hralo asi po dvoch hráčov, ktorí už mali prax v NHL. My sme neboli o nejaký veľký kus horší. Ale keďže všetko je v hlavách a hokej je aj o tom, kto chce čo dosiahnuť, tak práve to sa prejavilo na hre chlapcov zo zámoria. To bola ich silná stránka. Všetci sa chceli presadiť, cieľavedome išli za svojím cieľom a svojim snom. Títo chlapci sú odmalička vedení k takémuto prístupu. V tom je najväčší rozdiel. Opakujem, všetko je len v hlavách – je to o chcení, bojovnosti a srdci.

Tomáš Pokrivčák: - Ja to môžem ťažko posúdiť, pretože pre mňa to bol prvý šampionát. Ale zrejme to bude aj tým, že lepšie pracujú s mládežou a navyše majú aj širšiu základňu hráčov, z ktorých môžu vyberať. Navyše, zdá sa mi, že pre hráčov zo zámoria bolo asi väčšou cťou reprezentovať svoju krajinu. Vážia si, že z takého množstva hráčov, práve oni dostali šancu reprezentovať. Neskorší majstri sveta Američania boli spolu už tri roky, bolo na nich vidno zohratosť, no a aj cítiť kamarátsky duch.

Takže, zosumarizujme, ste spokojní s konečným umiestnením?

Rastislav Špirko: - Niektorí boli určite spokojní so šiestym miestom, lebo postupom do štvrťfinále pre nich šampionát akoby sa skončil. My, starší, sme chceli viac, lebo sme mali na viac, možno aj na medailu.

Tomáš Pokrivčák: - Ani ja, hoci to bol môj prvý veľký reprezentačný turnaj, som nepatril k tým, ktorí by boli spokojní. V zápase, v ktorom sa rozhodovalo, či budeme hrať o medaily – s Čechmi som ja a rovnako celý náš útok dali do hry všetko. Ešte teraz sa mi krútia myšlienky okolo tohto zápasu. Za osem minút sme prehrali celý zápas.

Keď sme naposledy pomocou elektronickej pošty robili rozhovor, spomenuli ste, že vás čaká cesta do Bostonu, že si pôjdete pozrieť si univerzitu, na ktorej by ste mohli ďalej študovať. Už ste sa rozhodli, akým smerom sa bude uberať v USA vaša hokejová budúcnosť?

Rastislav Špirko: - Ešte som sa definitívne nerozhodol. Napokon, ešte ma čakajú tri návštevy univerzít. Pôjdem sa pozrieť do Denveru, Colorada a Severnej Dakoty, a potom uvidím. Každopádne bude to pre mňa ťažké rozhodovanie. Mimochodom, keď som bol v Bostone, stretol som ďalšieho martinského odchovanca Fera Skladaného, ktorému sa aj touto cestou chcem poďakovať, že sa o mňa staral. Boli sme na zápase NHL Boston – Ottawa, to bol tiež veľký zážitok. Videl som v akcii našich Hossu a Cháru a ďalších skvelých hokejistov.

Čo je pre vás v hokeji prioritou?

Rastislav Špirko: - Aby ma obchádzali zranenia a aby sa mi darilo aspoň tak ako doteraz. Teraz sa už môžem sústrediť naplno na dokončenie súťaže, lebo náš celok Tri-City Storm má veľkú šancu vyhrať americkú juniorskú ligu. To je môj prvoradý cieľ.

Tomáš Pokrivčák: - Hrať, hrať. Minulú stredu som hral za juniorov. Do zápasu som nastúpil bez rozcvičky a priznávam, že to nebolo z mojej strany najlepšie. Akosi som sa iba hľadal. Vedenie klubu chce zachrániť juniorku v najvyššej súťaži, takže zrejme budem aj tam pomáhať. No a ďalšou prioritou je, aby nevypadlo prvé mužstvo z extraligy. Určite chcem k tomu prispieť svojimi výkonmi aj ja. Samozrejme, ak dostanem šancu od trénera. Bol by som rád, lebo veľa robí sebavedomie hráča, či mu veria, či si sám verí.

Aké sú vaše ďalšie hokejové plány?

Rastislav Špirko: - Keď som odchádzal na šampionát, bol som v juniorskej hokejovej súťaži na čele kanadského bodovania. Teraz už viem, že som túto pozíciu počas mojej neprítomnosti stratil. Tri body však nič neznamenajú a ja verím, že mi to aj po návrate pôjde tak, ako v starom roku.

Tomáš Pokrivčák: - Dopredu nerád niečo hovorím, hoci viem, čo by som chcel. Ale pre mňa je najpodstatnejšie dokončiť úspešne v Martine túto hokejovú sezónu a potom rozmýšľať o tom, čo ďalej.Ján Kŕč

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 532
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 451
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 678
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 432
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 344
 6. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 229
 7. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 159
 8. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 780
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 637
 10. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 2 579
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

V našom regióne pôjdu k voľbám občania Moškovca, Ivančinej a Abramovej,


2 h
Miroslav Bielik zomrel vo veku 72 rokov.

Spisovateľ, knihovník a významný činovník Matice slovenskej Miroslav Bielik zomrel vo štvrtok 22. júla vo veku 72 rokov.


Pavol Parenička 22 h
Ján Danko, primátor mesta Martin.

Deň otvorených dverí primátora mesta Martin Jána Danka sa uskutoční v pondelok od 12. do 14. h.


30. júl

Pomôcť môže aj plastová fľaša od minerálky. Rozhovor s Dr. Igorom Baranom, ktorý má v oblasti záchrannej služby viac ako štyridsaťročné skúsenosti.


30. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mesto hygienikov o konaní hromadnej akcie neinformovalo.


30. júl

Pri dopravnej nehode sa zranili štyria ľudia, z toho dve deti.


30. júl

Najmenej zaočkovaná je Radôstka, najviac Snežnica.


a 1 ďalší 20 h

Na mieste zasahoval aj vrtuľník.


15 h

Už ste čítali?