Martin - Na rozvoj projektu Zdravé mesto vynaložilo mesto Martin v minulom roku 110 tisíc korún. Bolo jasné, že ak do konca kalendárneho roka poslanci neschvália rozpočet pre rok 2004, podľa zákona o rozpočtových pravidlách bude mesto hospodáriť podľa radničného návrhu, ktorý určil na rozvoj Zdravého mesta 150 tisíc Sk. „Nie je to len o peniazoch, dôležité sú nápady. V novom roku chceme vypracovať nový profil zdravia mesta. Urobiť štatistiky a zistiť, kde dosahujeme hodnoty privysoké a potom vyvinúť aktivity, ktoré sa zamerajú na ich zmiernenie. Možno máme v meste príliš veľa týraných detí a žien, možno máme priveľa rozvodov alebo samovrahov – neviem, múdrejší budeme o polroka a na základe tohto vypracujeme príslušné aktivity. V Martine nemáme len jednu prioritu, snažíme sa o pestrejšiu činnosť,„ povedala koordinátorka projektu Kristína Čuboňová.
Hmatateľne prvou aktivitou Zdravého mesta je nedávno vydaný Sociálno-zdravotný informátor, ktorý vydal Odbor sociálnej starostlivosti a zdravotníctva na Mestskom úrade, do ktorého je kancelária Zdravé mesto organizačne začlenená. Sprievodca je zameraný na poskytnutie potrebných informácií z oblasti problémov rodiny a detí, starých a chorých a zdravotne znevýhodnených občanov. Jeho súčasťou sú rôzne informácie o doplnkových službách, zdravotníckych službách, náplni úradov a inštitúcií, neziskových organizácií a občianskych združení, ktoré sa sociálnozdravotnou sférou zaoberajú.
Projekt Zdravé mesto vznikol na podnet svetovej zdravotníckej organizácie WHO v roku 1986. Je to dlhodobý medzinárodný rozvojový projekt, ktorý hľadá cesty, ako zlepšiť zdravie obyvateľstva na komunálnej úrovni. Martin sa do siete Zdravých miest prihlásil v roku 1996.
V máji tohto roku sa české mesto Karviná obrátilo s ponukou spolupráce na Zdravé mesto Martin. „Oslovili nás so zámerom pripraviť medzinárodnú spoluprácu štyroch Zdravých miest spolu so svojím partnerským mestom Skoczów. My sme oslovili naše partnerské mesto Békéscsaba z Maďarska. Mali sme záujem, aby všetky štyri mestá boli z krajín V-4 a mohli tak využiť pre perspektívnu spoluprácu podporu Medzinárodného višegrádskeho fondu,„ pokračovala o zámere koordinátorka projektu Kristína Čuboňová. Inými slovami, fond podporuje regionálnu spoluprácu medzi višegrádskymi krajinami, a to rozvíjaním bežných kultúrnych, vedeckých, výskumných, vzdelávacích projektov, výmeny mladých ľudí a cezhraničnej spolupráce.
V piatok 5. decembra minulého roku sa koordinátori štyroch miest stretli prvýkrát všetci spolu v zasadačke Mestského úradu v Martine. „Hoci každé z miest je partnerom jedného z nás, nepoznali sme sa zatiaľ všetci. Počas pracovného stretnutia sme sa dohodli, že Békescsaba vypracuje do konca januára zmluvu o spolupráci v konkrétnych oblastiach, ktorú ostatné mestá majú pripomienkovať a koncom marca by sa mala slávnostne podpísať vo Višegráde. Chceli by sme to urobiť na najvyššej úrovni a prizvať k slávnostnému aktu veľvyslancov jednotlivých krajín. Dúfam, že sa nám to podarí,„ dodala K. Čuboňová.(km)