Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Veľká sláva vo veľkej Číne

Sviatky v krajine, z ktorej pochádza množstvo drob

Ján Ďurech sa po piatich rokoch pracovne prežitých v Číne vrátil do rodného Martina. Ako zanietený fotograf, aj keď o sebe skromne vyhlasuje, že je len amatér, ihneď po svojom návrate na jeseň usporiadal autorskú výstavu. Správu z vernisáže sme priniesli aj na stránkach NŽT. Keďže nás ale množstvo skvelých Ďurechových fotografií z tejto pre nás exotickej krajiny oslovilo, požiadali sme ho, aby nám napísal pár slov o nej. Samozrejme, aby ich doložil aj fotografiami. Keďže sa blížia Vianoce a Nový rok, rozhodli sme sa pre tému – sviatky v Číne. A hoci štartujú Čínskym novým rokom, ktorý sa oslavuje koncom januára a ostáva najdôležitejším sviatkom v Číne a v ostatných častiach sveta, kde žije čínska komunita, začneme trochu netradične.

Skryť Vypnúť reklamu

Kresťanské Vianoce a Nový rok

V ostatných rokoch sa kresťanské Vianoce a Nový rok stávajú veľmi módnymi a populárnymi aj u mladých ľudí v Čínskej ľudovej republike. V hlavnom meste Peking sídli väčšina z najznámejších nadnárodných spoločností a na území ČĽR je viac ako 300-tisíc spoločností so zahraničnou kapitálovou účasťou, v ktorých pracuje množstvo cudzincov. Predvianočná atmosféra v pekinských super-obchodných domoch či stovkách supermarketov a na hlavných uliciach v ničom nezaostáva za tou, ktorú môžete pozorovať v hociktorom európskom meste. Veď všetky mikulášske punčochy či topánočky až po vianočné stromčeky z umelej hmoty a tisíce druhov vianočných ozdôb a blikajúcich sviečok a svetielok sa vyrába aj tak v Číne. Luxusné hotely ponúkajú štedrovečerné párty s bohatým výberom jedál, programom a tombolou pre celé rodiny, pre pracovníkov medzinárodných firiem, pre sekretárky či špeciálne programy pre „jedináčkov„ miestnych zbohatlíkov. To isté platí aj o silvestrovskej noci až na jednu výnimku. Keby ste sa chceli o polnoci na Silvestra vybrať na námestia či na hlavné ulice alebo pešie zóny, aby ste spolu s ďalšími známymi búrlivo privítali Nový rok, našli by ste ľudoprázne ulice a priestranstvá. Iný kraj, iný mrav !

Skryť Vypnúť reklamu

Posolstvo Ježiša Krista

Okrem konzumného a komerčného využívania symbolu Vianoc kresťanská časť Číňanov nachádza v týchto sviatkoch aj posolstvo narodenia Ježiša Krista. V Číne, s počtom obyvateľov 1 miliarda 300 miliónov, je okolo 10 miliónov kresťanov, ktorí v tej či onej miere praktizujú svoju vieru. Podľa Čínskej patriotickej katolíckej asociácie je na území hlavného mesta Peking asi 40 tisíc katolíkov. Nantang alebo Južná katedrála je miesto, kde by ste sa mohli počas Vianoc zúčastniť katolíckych bohoslužieb, ak by vás osud raz v túto časť roka zavial do Pekingu. Katedrála bola založená na začiatku 17. storočia jezuitským misionárom, ktorý sa volal Mateo Ricci. Prišiel do Číny spolu s ďalším jezuitom Michelem Ruggierim v roku 1582 a zamierili do Pekingu, kde boli prijatí vládnucou elitou. V konfrontácii s čínskou vysoko vzdelanou a skeptickou triedou mandarínov Ricci a jeho spolubratia spravili radikálny prielom s tradičnými misionárskymi metódami tým, že postavili svoju vlastnú vieru a kultúru oproti tradičnej čínskej viere a kultúre, ktorú vyznávala miestna vrstva učencov. Snažili sa viac o zmenu kultúrnu ako iba o púhu religióznu konverziu. Ricciho príspevok zahrňa množstvo prác v čínštine na poli vedeckom, literárnom a matematickom. Taktiež inkorporoval niektoré čínske slávnosti do katolíckych náboženských obradov, za čo si neskôr vyslúžil odsúdenie od pápeža.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínsky nový rok

Začiatok najväčších čínskych sviatkov, Jarných sviatkov, taktiež nazývaných Čínsky nový rok, je v prvý deň prvého mesiaca lunárneho kalendára. Je to oslava rodiny, na ktorej je založená čínska spoločnosť už viac ako päť tisícročí. V roku 2004, ktorý podľa zvieroznakov bude rokom opice, začína tento sviatok 22. januára. Číňanov čaká päť dní voľna sú predznamenané veľkým presunom osôb a tovaru. Veľké množstvo príslušníkov čínskej diaspóry roztrúsenej v každom kúte nášho kozmosu ( už aj čínsky taikonaut vo vesmíre) sa dáva do pohybu lietadlami, loďami, vlakmi a všetkými dopravnými prostriedkami v značnom rozsahu a časovom predstihu, aby boli so svojimi najbližšími už v prvý deň sviatkov. Kto sa nedostane do materskej krajiny, oslavuje na tom mieste sveta, kde sa práve nachádza. Veľké hmýrenie však nastáva najmä na materskej pevnine, kde sa dá do pohybu niekoľko desiatok miliónov ľudí. Migrujúci stavební robotníci, mladí ľudia zo všetkých provincií, ktorí hľadajú svoju životnú príležitosť vo veľkých mestách, študenti, úradníci už niekoľko týždňov dopredu beznádejne vykúpia cestovné lístky na vlak, letenky, lodné lístky a miestenky v diaľkových autobusoch buď prostredníctvom internetu alebo čakaním v dlhých radoch v halách hlavných staníc veľkomiest. Čoraz viac ľudí využíva na dopravu k svojim rodinám osobné automobily všetkých svetových značiek a šinú sa po dobrých nových diaľniciach spájajúcich takmer všetky význačné mestá spolu s množstvom kamiónov a nákladných automobilov v rôznom technickom stave a rozmanitým nákladom. Zatiaľ čo pred dvadsiatimi rokmi bolo v celej Čínskej ľudovej republike okolo 80 tisíc súkromných automobilov, teraz je iba v hlavnom meste v Pekingu viac ako milión súkromných automobilov.

Sviatky na vidieku

Zvláštne čaro majú Jarné sviatky na vidieku. Rodiny veľmi starostlivo upracú svoje domovy, aby symbolicky „ vymietli všetko staré“, roľníci obetujú dary bohu kuchyne o ktorom sa domnievajú, že bude podávať výročnú správu ich bohovi a v predvečer Čínskeho nového roku všetci zasadnú k bohatému sviatočnému jedlu, ktoré je znakom zjednotenia rodiny, hlavným motívom stretnutia. Najstarší členovia rodiny rozdeľujú „ peniaze minulého roka„ a všetci zostávajú dlho bdelí, aby neprepásli začiatok nového roku. Na vidieku ohňostroje a petardy vyháňajú zlých duchov a členovia rodín spievajú predo dvermi a bránami jarné kuplety. Vo veľkých mestách sú ohňostroje prísne zakázané a trestajú sa vysokou pokutou. Preto sa hlavne mladí ľudia vyberajú autami za „brány„ mesta, aby všakovakými čínskymi pyrotechnickými výmyslami (a tých je neúrekom) privítali nový rok bez hrozby ujmy na peňaženke.

Gala party po silvestrovsky

Mestské obyvateľstvo vidí v týchto sviatkoch príležitosť znovuzjednotenia rodiny a posiela novoročné pozdravy príbuzným a priateľom so želaním všetkého najlepšieho. V predvečer sviatku sa zhromažďuje veľa rodín pred televíznou obrazovkou, aby spoločne sledovali klasickú „CCTV Gala Party„ až do polnoci, čo je obdoba nášho televízneho silvestrovského programu na čínsky spôsob. Vystupujú v nej umelci v nepredstaviteľne bohatých kostýmoch a nevšednej choreografii, čo zanechá nevšedný zážitok aj u európskeho diváka. V súčasnosti je však veľmi populárne, hlavne u strednej a vyššej spoločenskej a sociálnej vrstvy, stráviť Čínsky nový rok na dovolenke v zahraničí alebo na tropickom ostrove Hainan v Juhočínskom mori.

Jarné sviatky ovládnu na týždeň srdcia a duše Číňanov. Pre väčšinu obyvateľov je to najväčší „happening„ v roku. Napriek niektorým sťažnostiam, že Čínsky nový rok stráca svoj význam v dôsledku formujúcej sa konzumnej spoločnosti a rastu životnej úrovne, stále zostáva vrcholnou príležitosťou pre priemernú čínsku rodinu na zjednotenie rodín. Pre mnohých rodičov je to vzácna šanca stretnúť sa so svojimi deťmi, ktoré s rastom príležitostí na vzdelanie a zvyšujúcou sa mobilitou pracovnej sily sa počas roka nachádzajú ďaleko od domova.

Je to taktiež veľká príležitosť pre mladých, aby dostali zvláštne vreckové od strýkov, tiet a priateľov ich rodičov, ktorí v tieto dni zavítajú na návštevu.

Hlavná atrakcia - jarmočné trhy

Pre obyvateľov Pekingu sú počas týchto sviatočných dní hlavnou atrakciou jarmočné trhy, nazývané „chrámové trhy„, ktoré sa konajú na otvorených priestranstvách posvätných budhistických a taoistických chrámov a vo veľkých pekinských parkoch spojených s históriou. Bohatý výber veľkých, hlučných a hlavne preplnených jarmokov ponúka množstvo atrakcií, zábavy a tradičných špecialít, ktoré sa podávajú v stovkách stánkov lemujúcich spolu so stánkami suvenírov hlavné cesty a cestičky parkov. Do Pekingu sa schádzajú umelecké súbory zo všetkých provincií vrátane vojenských súborov, ktoré predvádzajú akrobatické šou, folklórne tance, dračí tanec (mimochodom veľmi náročný na fyzickú kondíciu tanečníkov). Samozrejme, nesmie chýbať predstavenie čínskej opery a tradičného už dosť zriedkavo predvádzaného čínskeho bábkového divadla s jedným bábkohercom a množstvom divákov, ktorí sledujú výjavy z čínskej histórie, každý cez svoje „kukátko„. Vystúpenia populárnych spevákov na provizórnych pódiách prekrikujú obďaleč svojím „ umeleckým„ spevom sa predvádzajúci aktéri obľúbenej zábavy karaoke. Celé trojgeneračné rodiny, sprevádzajúce často jedného potomka, plnia želania od nákupu tradičných hračiek až po jedlá a sladkosti. Obľúbené sú všetky druhy ovocia v karameli či vyfukované figúrky pouličnými umelcami z cukrovej zmesi.

Fotografická žatva

Pre turistov, keďže cestovné kancelárie čoraz častejšie zaraďujú do svojho programu účasť na oslavách Čínskeho nového roku, je to nezabudnuteľný zážitok a fotografická žatva. Veľmi spektakulárna je procesia cisára dynastie Čing, ktorá sa raz denne počas celých sviatkov predvádza davom divákov v jednom z najznámejších pekinských parkov Ditan park (Ditan v preklade Chrám zeme). Je to rekonštukcia ceremónie obetovania cisárom bohovi zeme, ktorého malebný sprievod sprevádza na historický oltár uprostred parku. V ostatných rokoch sú veľmi populárne ukážky bojových umení a akrobatických cvičení predvádzané šaolínskymi mníchmi v cirkusových šapitó, ktorí si okrem základného vstupného do parku (okolo 30 RMB YUAN, čo sa rovná asi 120 Sk) vyberaním ďalšieho špeciálneho tučného vstupného vylepšujú svoju ekonomickú situáciu v materských kláštoroch v horách. Ak budete mať možnosť navštíviť sviatky jari v Číne, nezabudnite si kúpiť veternú vrtuľku , ktorá vo vašom príbytku bude podľa čínskej tradície symbolizovať obrat vo vašom životnom šťastí.

Čínsky zverokruh

Neoddeliteľnou súčasťou Nového roku je aj symbol zverokruhu, ktorý bude sprevádzať ľudí narodených v tomto znamení celý rok. V čínskom lunárnom kalendári je 12 „šťastných zvierat„. Sú to myš, býk, tiger, zajac, drak, had, kôň, ovca, opica, kohút pes a prasa. Všetky majú značný rešpekt v roku, v ktorom vládnu. Počnúc 22.januárom 2004 je rad na opici. Pôvodom zvieracích znakov čínskeho zodiaku je zmes legiend, folklóru a mýtov.

Budhistická povesť hovorí, že keď budha odchádzal z pozemského sveta do nebies, rozkázal všetkým zvieratám, aby sa s ním prišli rozlúčiť. Načas ich prišlo iba dvanásť. Za odmenu ich budha menoval za strážcov času zemského sveta.

Taoistická verzia vysvetľuje, ako sa myš dostala na prvé miesto v zverokruhu. Keď nebeský vládca zvolal všetky zvieratá, aby súťažili o 12 reprezentačných pozícií pozemských panstiev, myš a mačka sa dohodli, že pôjdú ráno spolu. Lenže myš sa zobudila skôr a našla mačku ešte spať. Rozhodla sa, že je nebude vyrušovať. Keď prišla na miesto zhromaždenia, videla myš už stáť v rade 11 zvierat na čele s býkom. Bez váhania preskočila rad a zaujala pozíciu na chrbte býka. Keď sa objavil nebeský vládca, skočila z chrbta býka a zaujala prvú pozíciu v rade. Tento nezaslúžený úspech jej vyslúžil všeobecné opovrhnutie a od tých čias je myš odsúdená žiť v podzemných tmavých kútoch. Keď z nich vylezie, tak na ňu číha mačka.

V minulosti zvieracie znamenia brali ľudia tak vážne, že sa častokrát stali otázkou života a smrti. Ak napríklad niektorá rodina plánovala svadbu, bolo potrebné preskúmať znamenia, v ktorých sa narodili budúci ženích a nevesta. Tragédie vznikali najmä z ukončenia vzťahu skutočne sa milujúcich mladých ľudí, keď nebol možný ich manželský zväzok kvôli rivalským znakom.

Pre väčšinu Číňanov majú zvieracie znaky vplyv na ich život. Pri každom dôležitom životnom rozhodnutí sa plánujú tieto kroky v súlade s priaznivými znakmi. Vyberá sa rok pre počatie potomstva, uzavretie manželstva či pre význačný podnikateľský zámer.

Ľudia narodení v znamení opice, ktorá dominuje nasledujúcemu novému čínskemu roku, sú inteligentní, pozorní a všímaví, obratní pri riešení problémov a ľahko sa zbavujú beznádejných situácií. Taktiež sú veľmi užitoční pre organizovanie stretnutí k výmene citlivých názorov.Ján Ďurech

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 483
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 219
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 289
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 9 814
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 277
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 952
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 582
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 358
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 198
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 066
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Mobilné odberové miesto pri Kine Moskva.

Niekde sa objednávalo, niekde si bolo treba vystať rad.

4 h
Ľuboš Thomka (s loptou) stratil na víťaza len osem bodov.

Vo aktuálnej zostave jedenástky TFZ je sedem mien z vlaňajška. Najstarší laureát má 42 rokov a najmladší dvadsaťjeden. Ako sa stalo v poslednom období pravidlom, na zozname dominujú tridsiatnici. Víťaza tohtoročného hodnotenia dal na svoj hlasovací lístok každý klub prvej triedy.

4 h
Ivan Kocan, primár pľúcnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Novinku z Univerzitnej nemocnice v Martine v pilotnej fáze vyskúšalo sedem pacientov.

8 h
Ilustračná foto.

Prednosta Okresného úradu v Martine Vladimír Polakovič tvrdí, že percento infekčnosti v rámci okresu sa nedá určiť na základe čiastkových výsledkov.

19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

26. jan

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

22 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

22 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?