Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Veľká sláva vo veľkej Číne

Sviatky v krajine, z ktorej pochádza množstvo drob

Ján Ďurech sa po piatich rokoch pracovne prežitých v Číne vrátil do rodného Martina. Ako zanietený fotograf, aj keď o sebe skromne vyhlasuje, že je len amatér, ihneď po svojom návrate na jeseň usporiadal autorskú výstavu. Správu z vernisáže sme priniesli aj na stránkach NŽT. Keďže nás ale množstvo skvelých Ďurechových fotografií z tejto pre nás exotickej krajiny oslovilo, požiadali sme ho, aby nám napísal pár slov o nej. Samozrejme, aby ich doložil aj fotografiami. Keďže sa blížia Vianoce a Nový rok, rozhodli sme sa pre tému – sviatky v Číne. A hoci štartujú Čínskym novým rokom, ktorý sa oslavuje koncom januára a ostáva najdôležitejším sviatkom v Číne a v ostatných častiach sveta, kde žije čínska komunita, začneme trochu netradične.

Skryť Vypnúť reklamu

Kresťanské Vianoce a Nový rok

V ostatných rokoch sa kresťanské Vianoce a Nový rok stávajú veľmi módnymi a populárnymi aj u mladých ľudí v Čínskej ľudovej republike. V hlavnom meste Peking sídli väčšina z najznámejších nadnárodných spoločností a na území ČĽR je viac ako 300-tisíc spoločností so zahraničnou kapitálovou účasťou, v ktorých pracuje množstvo cudzincov. Predvianočná atmosféra v pekinských super-obchodných domoch či stovkách supermarketov a na hlavných uliciach v ničom nezaostáva za tou, ktorú môžete pozorovať v hociktorom európskom meste. Veď všetky mikulášske punčochy či topánočky až po vianočné stromčeky z umelej hmoty a tisíce druhov vianočných ozdôb a blikajúcich sviečok a svetielok sa vyrába aj tak v Číne. Luxusné hotely ponúkajú štedrovečerné párty s bohatým výberom jedál, programom a tombolou pre celé rodiny, pre pracovníkov medzinárodných firiem, pre sekretárky či špeciálne programy pre „jedináčkov„ miestnych zbohatlíkov. To isté platí aj o silvestrovskej noci až na jednu výnimku. Keby ste sa chceli o polnoci na Silvestra vybrať na námestia či na hlavné ulice alebo pešie zóny, aby ste spolu s ďalšími známymi búrlivo privítali Nový rok, našli by ste ľudoprázne ulice a priestranstvá. Iný kraj, iný mrav !

Skryť Vypnúť reklamu

Posolstvo Ježiša Krista

Okrem konzumného a komerčného využívania symbolu Vianoc kresťanská časť Číňanov nachádza v týchto sviatkoch aj posolstvo narodenia Ježiša Krista. V Číne, s počtom obyvateľov 1 miliarda 300 miliónov, je okolo 10 miliónov kresťanov, ktorí v tej či onej miere praktizujú svoju vieru. Podľa Čínskej patriotickej katolíckej asociácie je na území hlavného mesta Peking asi 40 tisíc katolíkov. Nantang alebo Južná katedrála je miesto, kde by ste sa mohli počas Vianoc zúčastniť katolíckych bohoslužieb, ak by vás osud raz v túto časť roka zavial do Pekingu. Katedrála bola založená na začiatku 17. storočia jezuitským misionárom, ktorý sa volal Mateo Ricci. Prišiel do Číny spolu s ďalším jezuitom Michelem Ruggierim v roku 1582 a zamierili do Pekingu, kde boli prijatí vládnucou elitou. V konfrontácii s čínskou vysoko vzdelanou a skeptickou triedou mandarínov Ricci a jeho spolubratia spravili radikálny prielom s tradičnými misionárskymi metódami tým, že postavili svoju vlastnú vieru a kultúru oproti tradičnej čínskej viere a kultúre, ktorú vyznávala miestna vrstva učencov. Snažili sa viac o zmenu kultúrnu ako iba o púhu religióznu konverziu. Ricciho príspevok zahrňa množstvo prác v čínštine na poli vedeckom, literárnom a matematickom. Taktiež inkorporoval niektoré čínske slávnosti do katolíckych náboženských obradov, za čo si neskôr vyslúžil odsúdenie od pápeža.

Skryť Vypnúť reklamu

Čínsky nový rok

Začiatok najväčších čínskych sviatkov, Jarných sviatkov, taktiež nazývaných Čínsky nový rok, je v prvý deň prvého mesiaca lunárneho kalendára. Je to oslava rodiny, na ktorej je založená čínska spoločnosť už viac ako päť tisícročí. V roku 2004, ktorý podľa zvieroznakov bude rokom opice, začína tento sviatok 22. januára. Číňanov čaká päť dní voľna sú predznamenané veľkým presunom osôb a tovaru. Veľké množstvo príslušníkov čínskej diaspóry roztrúsenej v každom kúte nášho kozmosu ( už aj čínsky taikonaut vo vesmíre) sa dáva do pohybu lietadlami, loďami, vlakmi a všetkými dopravnými prostriedkami v značnom rozsahu a časovom predstihu, aby boli so svojimi najbližšími už v prvý deň sviatkov. Kto sa nedostane do materskej krajiny, oslavuje na tom mieste sveta, kde sa práve nachádza. Veľké hmýrenie však nastáva najmä na materskej pevnine, kde sa dá do pohybu niekoľko desiatok miliónov ľudí. Migrujúci stavební robotníci, mladí ľudia zo všetkých provincií, ktorí hľadajú svoju životnú príležitosť vo veľkých mestách, študenti, úradníci už niekoľko týždňov dopredu beznádejne vykúpia cestovné lístky na vlak, letenky, lodné lístky a miestenky v diaľkových autobusoch buď prostredníctvom internetu alebo čakaním v dlhých radoch v halách hlavných staníc veľkomiest. Čoraz viac ľudí využíva na dopravu k svojim rodinám osobné automobily všetkých svetových značiek a šinú sa po dobrých nových diaľniciach spájajúcich takmer všetky význačné mestá spolu s množstvom kamiónov a nákladných automobilov v rôznom technickom stave a rozmanitým nákladom. Zatiaľ čo pred dvadsiatimi rokmi bolo v celej Čínskej ľudovej republike okolo 80 tisíc súkromných automobilov, teraz je iba v hlavnom meste v Pekingu viac ako milión súkromných automobilov.

Sviatky na vidieku

Zvláštne čaro majú Jarné sviatky na vidieku. Rodiny veľmi starostlivo upracú svoje domovy, aby symbolicky „ vymietli všetko staré“, roľníci obetujú dary bohu kuchyne o ktorom sa domnievajú, že bude podávať výročnú správu ich bohovi a v predvečer Čínskeho nového roku všetci zasadnú k bohatému sviatočnému jedlu, ktoré je znakom zjednotenia rodiny, hlavným motívom stretnutia. Najstarší členovia rodiny rozdeľujú „ peniaze minulého roka„ a všetci zostávajú dlho bdelí, aby neprepásli začiatok nového roku. Na vidieku ohňostroje a petardy vyháňajú zlých duchov a členovia rodín spievajú predo dvermi a bránami jarné kuplety. Vo veľkých mestách sú ohňostroje prísne zakázané a trestajú sa vysokou pokutou. Preto sa hlavne mladí ľudia vyberajú autami za „brány„ mesta, aby všakovakými čínskymi pyrotechnickými výmyslami (a tých je neúrekom) privítali nový rok bez hrozby ujmy na peňaženke.

Gala party po silvestrovsky

Mestské obyvateľstvo vidí v týchto sviatkoch príležitosť znovuzjednotenia rodiny a posiela novoročné pozdravy príbuzným a priateľom so želaním všetkého najlepšieho. V predvečer sviatku sa zhromažďuje veľa rodín pred televíznou obrazovkou, aby spoločne sledovali klasickú „CCTV Gala Party„ až do polnoci, čo je obdoba nášho televízneho silvestrovského programu na čínsky spôsob. Vystupujú v nej umelci v nepredstaviteľne bohatých kostýmoch a nevšednej choreografii, čo zanechá nevšedný zážitok aj u európskeho diváka. V súčasnosti je však veľmi populárne, hlavne u strednej a vyššej spoločenskej a sociálnej vrstvy, stráviť Čínsky nový rok na dovolenke v zahraničí alebo na tropickom ostrove Hainan v Juhočínskom mori.

Jarné sviatky ovládnu na týždeň srdcia a duše Číňanov. Pre väčšinu obyvateľov je to najväčší „happening„ v roku. Napriek niektorým sťažnostiam, že Čínsky nový rok stráca svoj význam v dôsledku formujúcej sa konzumnej spoločnosti a rastu životnej úrovne, stále zostáva vrcholnou príležitosťou pre priemernú čínsku rodinu na zjednotenie rodín. Pre mnohých rodičov je to vzácna šanca stretnúť sa so svojimi deťmi, ktoré s rastom príležitostí na vzdelanie a zvyšujúcou sa mobilitou pracovnej sily sa počas roka nachádzajú ďaleko od domova.

Je to taktiež veľká príležitosť pre mladých, aby dostali zvláštne vreckové od strýkov, tiet a priateľov ich rodičov, ktorí v tieto dni zavítajú na návštevu.

Hlavná atrakcia - jarmočné trhy

Pre obyvateľov Pekingu sú počas týchto sviatočných dní hlavnou atrakciou jarmočné trhy, nazývané „chrámové trhy„, ktoré sa konajú na otvorených priestranstvách posvätných budhistických a taoistických chrámov a vo veľkých pekinských parkoch spojených s históriou. Bohatý výber veľkých, hlučných a hlavne preplnených jarmokov ponúka množstvo atrakcií, zábavy a tradičných špecialít, ktoré sa podávajú v stovkách stánkov lemujúcich spolu so stánkami suvenírov hlavné cesty a cestičky parkov. Do Pekingu sa schádzajú umelecké súbory zo všetkých provincií vrátane vojenských súborov, ktoré predvádzajú akrobatické šou, folklórne tance, dračí tanec (mimochodom veľmi náročný na fyzickú kondíciu tanečníkov). Samozrejme, nesmie chýbať predstavenie čínskej opery a tradičného už dosť zriedkavo predvádzaného čínskeho bábkového divadla s jedným bábkohercom a množstvom divákov, ktorí sledujú výjavy z čínskej histórie, každý cez svoje „kukátko„. Vystúpenia populárnych spevákov na provizórnych pódiách prekrikujú obďaleč svojím „ umeleckým„ spevom sa predvádzajúci aktéri obľúbenej zábavy karaoke. Celé trojgeneračné rodiny, sprevádzajúce často jedného potomka, plnia želania od nákupu tradičných hračiek až po jedlá a sladkosti. Obľúbené sú všetky druhy ovocia v karameli či vyfukované figúrky pouličnými umelcami z cukrovej zmesi.

Fotografická žatva

Pre turistov, keďže cestovné kancelárie čoraz častejšie zaraďujú do svojho programu účasť na oslavách Čínskeho nového roku, je to nezabudnuteľný zážitok a fotografická žatva. Veľmi spektakulárna je procesia cisára dynastie Čing, ktorá sa raz denne počas celých sviatkov predvádza davom divákov v jednom z najznámejších pekinských parkov Ditan park (Ditan v preklade Chrám zeme). Je to rekonštukcia ceremónie obetovania cisárom bohovi zeme, ktorého malebný sprievod sprevádza na historický oltár uprostred parku. V ostatných rokoch sú veľmi populárne ukážky bojových umení a akrobatických cvičení predvádzané šaolínskymi mníchmi v cirkusových šapitó, ktorí si okrem základného vstupného do parku (okolo 30 RMB YUAN, čo sa rovná asi 120 Sk) vyberaním ďalšieho špeciálneho tučného vstupného vylepšujú svoju ekonomickú situáciu v materských kláštoroch v horách. Ak budete mať možnosť navštíviť sviatky jari v Číne, nezabudnite si kúpiť veternú vrtuľku , ktorá vo vašom príbytku bude podľa čínskej tradície symbolizovať obrat vo vašom životnom šťastí.

Čínsky zverokruh

Neoddeliteľnou súčasťou Nového roku je aj symbol zverokruhu, ktorý bude sprevádzať ľudí narodených v tomto znamení celý rok. V čínskom lunárnom kalendári je 12 „šťastných zvierat„. Sú to myš, býk, tiger, zajac, drak, had, kôň, ovca, opica, kohút pes a prasa. Všetky majú značný rešpekt v roku, v ktorom vládnu. Počnúc 22.januárom 2004 je rad na opici. Pôvodom zvieracích znakov čínskeho zodiaku je zmes legiend, folklóru a mýtov.

Budhistická povesť hovorí, že keď budha odchádzal z pozemského sveta do nebies, rozkázal všetkým zvieratám, aby sa s ním prišli rozlúčiť. Načas ich prišlo iba dvanásť. Za odmenu ich budha menoval za strážcov času zemského sveta.

Taoistická verzia vysvetľuje, ako sa myš dostala na prvé miesto v zverokruhu. Keď nebeský vládca zvolal všetky zvieratá, aby súťažili o 12 reprezentačných pozícií pozemských panstiev, myš a mačka sa dohodli, že pôjdú ráno spolu. Lenže myš sa zobudila skôr a našla mačku ešte spať. Rozhodla sa, že je nebude vyrušovať. Keď prišla na miesto zhromaždenia, videla myš už stáť v rade 11 zvierat na čele s býkom. Bez váhania preskočila rad a zaujala pozíciu na chrbte býka. Keď sa objavil nebeský vládca, skočila z chrbta býka a zaujala prvú pozíciu v rade. Tento nezaslúžený úspech jej vyslúžil všeobecné opovrhnutie a od tých čias je myš odsúdená žiť v podzemných tmavých kútoch. Keď z nich vylezie, tak na ňu číha mačka.

V minulosti zvieracie znamenia brali ľudia tak vážne, že sa častokrát stali otázkou života a smrti. Ak napríklad niektorá rodina plánovala svadbu, bolo potrebné preskúmať znamenia, v ktorých sa narodili budúci ženích a nevesta. Tragédie vznikali najmä z ukončenia vzťahu skutočne sa milujúcich mladých ľudí, keď nebol možný ich manželský zväzok kvôli rivalským znakom.

Pre väčšinu Číňanov majú zvieracie znaky vplyv na ich život. Pri každom dôležitom životnom rozhodnutí sa plánujú tieto kroky v súlade s priaznivými znakmi. Vyberá sa rok pre počatie potomstva, uzavretie manželstva či pre význačný podnikateľský zámer.

Ľudia narodení v znamení opice, ktorá dominuje nasledujúcemu novému čínskemu roku, sú inteligentní, pozorní a všímaví, obratní pri riešení problémov a ľahko sa zbavujú beznádejných situácií. Taktiež sú veľmi užitoční pre organizovanie stretnutí k výmene citlivých názorov.Ján Ďurech

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 950
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 204
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 997
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 230
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 789
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 879
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 327
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 341
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 298
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 10 997
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Pripravujú sa na nápor pacientov

V ohrození môže byť starostlivosť o hospitalizovaných, ktorí nemajú covid-19.

Lekári v Martine pracujú v plnom nasadení.

Testovanie v Martine nebude podľa abecedy

Počas víkendu od 31. októbra do 1. novembra v Martine prebehne celoplošné testovanie obyvateľstva na prítomnosť ochorenia Covid – 19 za účasti 50 odberových tímov.

Ilustračné foto

Zamerali sa na školu

Vymenili aj personál.

Investície do vzdelávania a školy považujú v Jazernici za kľúčové.

V niektorých stretnutiach nemal kto zmeniť tempo hry

Tím Dynama striedal na jeseň lepšie výkony so slabšími. Podľa kormidelníka Zdenka Veselovského mohli jeho zverenci v dvoch či troch zápasoch zabrať viac.

Peter Koleno patrí medzí lídrov diviackeho tímu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?