„Chrapovský potok vôbec nemá vodu. Kedysi to bola radosť ísť okolo neho. Zurčanie vody pomedzi skaly bolo nádherné. Dnes je vyschnutý,„ privítal nás jeden z majiteľov chaty v oblasti Ulice Karvaša – Blahovca vo Vrútkach 75-ročný Jozef Beňuš. Mnohí, najmä skôr narodení, ho dobre poznajú ako skvelého futbalistu, ktorý hral za ATK Praha. Ukázal nám aj svoju studňu, ktorú si s rodinou svojpomocne vykopali. Je hlboká 6,5 metra. Dokonca, keď ju hĺbili, ktosi im ukradol spred chaty krompáč.
Sivý kameň
Kúsok opodiaľ vedľa príbytku pod kŕmidlom pre vtáky leží sivastý kameň popretkávaný jarčekmi, ktoré tu vymlela podzemná voda prichádzajúca od Dubnej skaly. Jozef Beňuš ho našiel pri kopaní studne a odložil si ho na pamiatku. Dvakrát mu do nej padol, kým ho vytiahol na svetlo. Teraz, keď sa na tento kameň pozrie, zovrie mu srdce a z oka sa vykotúľa slza. „Voda je tu zlato, chápete,„ vysvetlil nám Jozef Beňuš. A dodal: „Máme vodičku, aj nemáme. Keď príde dážď, príde aj vodička. Ale v tomto roku sme tri mesiace boli bez nej. Keď k nám na chatu prídu sestrine vnučky z Bratislavy, tak si nosia zásoby tejto životodarnej tekutiny v bandaskách a plastových fľašiach,„ dodal J. Beňuš.
Boli sme sa s ním pozrieť aj povyše chát v Kamennej doline, cez ktorú preteká, či skôr pretekal, Kamenný potok. Cez dno vyhĺbeného koryta vystlatého opadaným žltým a červeným lístím zo stromov sa akoby bojazlivo vlnil malý jarok. Kúsok nad ním z prepadu povyše cesty vytekal len úzky pásik vody. Tak, toto tu zostalo po vodnom bohatstve Lúčanskej Malej Fatry. Iba kvapky vody...
Lesník Vladimír Kráľ nám rozprával, že už pred dvomi rokmi, keď zaznamenali pokles hladín v studniach, žiadali mesto, aby potiahlo vodovod aj na ich ulicu, kde stoja okrem chát aj rodinné domy. Bezvýsledne, vraj, nie sú financie. „Podľa mňa, vtedy malo mesto žiadať od investora stavby peniaze, pred dvomi rokmi, keď vznikol problém,„ rozmýšľal nahlas V. Kráľ.
„Na jar, keď trošku poprší, je tu trochu vody, ale potom už opäť nie je. Keď prídem na víkend, tak mi obsah vody v studni vydrží, teda to, čo tam cez týždeň natečie,„ dokreslil každodennú realitu Milan Ruttkay.
Petícia
Všetci svorne potvrdili, že ich studne a aj Chrapovský, Dzuranovský a Kamenný potok ostali takmer suché v období, keď sa začalo s razením prieskumnej štôlne Dubná skala – Višňové. Nie je žiadnym tajomstvom, že z tunela tiekla počas hĺbenia kvalitná pitná voda.
Trpezlivosť chatárov i obyvateľov Ulice Karvaša a Blahovca sa otupila v polovici novembra. Až 53 obyvateľov tejto vrútockej časti podpísalo petíciu. V nej žiadajú primátora Vrútok Ľubomíra Bernáta, aby zabezpečil dostatok vody.
To nie je naša vina
„Razenie prieskumnej štôlne Višňové - Dubná skala podľa výsledkov hydrogeologického monitoringu v danej oblasti nemá vplyv na úbytok vody v studniach v oblasti Ulice Karvaša a Blahovca. Podľa mňa je jej stratenie spôsobené enormne suchým rokom. Ako príklad uvediem, že pokiaľ v minulých rokoch pri razení štôlne zo strany Dubnej skaly vytekalo v priemere 220 sekundových litrov, dnes je to len 160 sekundových litrov,„ povedal NŽT technický dozor investora stavby Jozef Vojtek. Podľa neho celoeurópske, či dokonca celosvetové, otepľovanie vedie k tomu, že je globálny úbytok podzemného vodného bohatstva. Vyschnuté studne na Slovensku predsa hlásia aj obyvatelia z Terchovej, Tatier, blízkych Sučian, ale aj, napríklad, južného Slovenska.
Jozef Vojtek nás ďalej informoval, že počas razenia prieskumnej štôlne pravidelne vykonávalo Združenie Geo – Višňové v zastúpení spoločnosti Ingeo, spoločnosti Geofos a Geoexperts monitoring hladiny vody v tamojšej oblasti. Ten pokračuje aj v súčasnosti, keď sa už stavia úniková štôlňa. Investor čaká na oponentúru záverečnej správy geologického prieskumu, od ktorej sa bude odvíjať technológia razenia veľkého tunela.
Vyvrátil aj fámu, ktorá sa šíri medzi ľuďmi, že „pri urobení diery do vrchu Lúčanskej Malej Fatry vypustili z kopca všetku vodu.„ Geologická a tektonická skladba horninového prostredia tohto pohoria je veľmi zložitá. Vodu, ktorá tu po milióny rokov vyvierala a tiekla v podzemných potokoch, vyrazením tunela vtiahli do štôlne, čiže zmenili smer jej tokov.
Zdroj vody sa chát netýka?
„Potom ako sa voda v studniach na Ulici Karvaša a Blahovca stratila, robí sa v tejto lokalite monitorovanie, ktoré má zistiť príčinu, prečo sa tak stalo. Nie je isté, či stratu vody spôsobilo razenie prieskumnej štôlne Višňové - Dubná skala. Rodinné domy majú k dispozícii verejný vodovod a povinnosť mať vodovod alebo vlastný zdroj vody sa netýka chát. Samozrejme, petíciu rieši hlavný kontrolór mesta. Tento problém ale nemožno riešiť ako súčasť projektu financovaného z fondu ISPA, ktorý sa týka iba kanalizácie a nie zavádzania verejných vodovodov. Na zavedenie vodovodu by musel byť vypracovaný iný projekt a musel by byť financovaný z iných fondov. Ak monitoring dokáže, že niekto spôsobil to, že sa voda v lokalite stratila, mal by zabezpečiť aj financovanie náhradného riešenia,„ povedal nám primátor Vrútok Ľubomír Bernát.
***
Majitelia domov a chát na Ulici Karvaša a Blahovca čakajú, ako sa situácia vyvinie. Nedostatok vody do veľkej miery obmedzuje ich životný komfort. Roztne tento Gordický uzol vrútocký primátor, geológovia alebo napokon počasie? Uvidíme...
Monika Maruňáková