Pred rokom 1918 odchádzali sučianski žiaci za vyšším vzdelaním do Vrútok a Martina. Pri vzniku ČSR boli v Sučanoch tri dvojtriedne ľudové školy, štátna, rímsko-katolícka a evanjelická a. v. škola. Meštianske školy vo Vrútkach začali po roku 1918 navštevovať aj žiaci zo Sučian a najbližšieho okolia. Už v roku 1919 to bolo 30 chlapcov a 31 dievčat, ktorí dochádzali do Sučian. Počet žiakov z okolia Vrútok z roka na rok rástol, preto riaditeľ škôl Alojs Tašner sa 4. júna 1920 pokúsil o založenie meštianskej školy v Sučanoch. Zaslal žiadosť Školskému inšpektorátu v Martine. Dostal sľub, že meštiansku školu v Sučanoch zriadia, ak obec zabezpečí miestnosti a zaviaže sa uhrádzať vecné výdavky na jej prevádzku.
7. mája 1922 riaditeľ A. Tašner zvolal do Štátnej školy v Sučanoch rodičov žiakov na schôdzu. Rodičia sa jednomyseľne uzniesli, že začnú vyvíjať iniciatívu za zriadenie a vybudovanie meštianskej školy v Sučanoch. 13. mája 1922 sa obecné zastupiteľstvo za prítomnosti A. Tašnera jednomyseľne uznieslo, aby zaslali žiadosť s potrebnými dokladmi školským úradom. Obec poskytla stavebný pozemok. Rodičia očakávali a dôverovali, že žiadosť bude skoro a kladne vybavená. Notár Jozef Makyš, ktorý nebol priaznivo naklonený pre zriadenie meštianskej školy, pod vplyvom agrárnikov a ľudákov žiadosť neodoslal, ale odložil do písacieho stola.
Míňali sa dni, mesiace, ba minul sa aj rok. Po Sučanoch sa šírili chýry, že žiadosť nebola postúpená úradom na vybavenie. Dvaja členovia obecného zastupiteľstva prevzali žiadosť od notára a poverili poslancov A. Polatšeka a P. Javornického, aby ju osobne zaniesli vtedajšiemu ministrovi poľnohospodárstva Milanovi Hodžovi do Prahy. Vysvetlili mu, že žiadosť bola napísaná pred rokom, ale notár ju zamkol do stolíka a neodoslal.
Potom prišiel na základe nariadenia ministerstva školstva do Sučian zemský inšpektor F. Mačenka a poslankyňa A. Sychravová. Zasadlo obecné zastupiteľstvo, finančná komisia a bolo prijaté uznesenie - zaobstarať miestnosti a prevziať vecný náklad na školu. Po prehliadke budov, ktoré prichádzali do úvahy na umiestnenie školy si vybrali neobývaný Pivkov dom na terajšej Starej hradskej ulici. Majitelia domu s tým nesúhlasili.
Dožadovanie sa zriadenia školy miestnym robotníctvom a ich úsilie prinieslo svoje ovocie. Robotníci urobili zbierku na pokrytie prvých nevyhnutných výdavkov na školu. V krátkom čase zozbierali 7- tisíc korún. Tento šľachetný čin umožnil otvorenie sučianskej expozitúry vrútockej meštianky. 15. a 16. októbra 1923 sa uskutočnil zápis do I. a II. ročníka. Tento dátum možno považovať za oficiálne otvorenie meštianskej školy v Sučanoch. Prvými učiteľkami v sučianskej meštianskej škole boli: Emília Andresová, odborná učiteľka a Anna Vrbová, náhradná učiteľka. Riaditeľa A. Tašnera zastupovala E. Andresová. Vzhľadom na to, že význam tejto školy narastal a priestory v Pivkovskom dome na terajšej Starej hradskej ulici nepostačovali, vznikla požiadavka na následné vybudovanie samostatnej meštianskej školy. V nových priestoroch, kde v súčasnosti sídli bilingválne anglicko-slovenské gymnázium, sa začalo vyučovať v roku 1929.
(pb)