Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

O mene Katarína

Novorodencom vyberajú rodičia meno z pomerne pestrej palety možností. Prečo je ich výber taký či onaký, je veľakrát tajomstvom. V našom kultúrnom priestore sa vyskytujú okrem starozákonných aj rôzne ďalšie mená. Ešte stále väčšina mien u nás je „krstných„, to znamená - získané krstom. Medzi získanými sviatostným krstom (udelením vodou a náležitou slovnou formulou) alebo iba zápisom do matriky vynikajú niektoré, ktoré sú rozšírené na celom svete. Aký je ich pôvod a čo znamenajú ale nie je vždy všeobecne známe. Poznať pôvod svojho mena by ale malo patriť k povinnej kultúrnej „výbave„ dnešného človeka – Európana.

Skryť Vypnúť reklamu

25. novembra už pravidelne slávia svoj sviatok všetky Kataríny. Ani ony nemusia vedieť všetko o tom, akú mocnú (mocné) majú patrónky. Okrem Kataríny Alexandrijskej existujú ešte ďalšie štyri sväté Kataríny, ktorých meno a skutky je potrebné pripomínať, lebo fakt že vôbec existovali, nie je bežne publikovaný.

Krstné meno Katarína je gréckeho pôvodu a znamená čistá, cudná, mravná.

Prvá zo svätých Katarín je od novembrového dátumu a vlastne aj podľa abecedy - Alexandrijská. Podľa legendy žila v 3. storočí a bola vznešeného rodu. Vďaka svojmu pôvodu, bola dcérou kráľa Costusa, mala možnosť štúdia a získala najvyššie filozofické vzdelanie. Ku kresťanstvu ju priviedol pustovník, ktorý ju aj pokrstil. Daroval jej obraz panny Márie s Ježiškom. Upevnená vo viere žiadala pohanského cisára Maxentia, aby skončil s prenasledovaním kresťanov. Na Kataríninu výrečnosť Maxentius nenašiel argumenty. Preto pozval 50 učencov a mudrcov, aby vyvrátili jej vieru. Dišputovali tak dlho až sa pod vplyvom sily Kataríniných argumentov stali kresťanmi. Po takomto výsledku ich cisár dal upáliť a Katarínu uväznil. Po viacerých zázrakoch vo väzení, ktorých svedkami boli aj cisárov dôstojník a samotná cisárovna, sa títo najbližší cisárovi ľudia tiež stali kresťanmi. Cisár nepovolil a aj ich dal usmrtiť. Keďže Katarína, okrem toho že bola múdra, bola aj pekná, cisár nedbal, aby sa stala jeho ženou. Jeho ponuka bola odmietnutá a nakoniec dal popraviť aj Katarínu. Poprava neprebiehala hladko. Koleso, ktorým mala byť mučená, sa rozlomilo a nakoniec ju usmrtili sťatím. No aj samotnú smrť sprevádzali nezvyčajné udalosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v stredoveku bola táto Katarína po panne Márii najuctievanejšou sväticou. Patrí medzi 14 pomocníkov v núdzi a uznávaná je ako patrónka vzdelancov. Jej atribútmi v umeleckých dielach sú tunika a plášť, kniha, meč, martýrska palma a kríž, niekedy aj zlomené koleso, resp. Maxénius pri nohách.

Druhá Katarína je zo Sieny. Narodila sa v roku 1347 ako najmladšia z 20 detí sienskeho farbiara. Jej smelý titul znie: „ Žena, ktorú poslúchali pápeži„. Už od mlada si bola istá, že jej život nebude manželský a rodičovský. Preto už v rannej dospelosti sa stala členkou dominikánskeho tretieho rádu a odišla do samoty duchovne vyzrieť. Po rokoch sa vrátila ako ošetrovateľka do nemocnice. Potom zhromaždila ľudí okolo seba a pod vplyvom tejto skupiny sa udiali okázalé konverzie. Vzhľadom k svojmu pôvodu nebola vzdelaná. Jej obsiahle dielo a početné listy diktovala, lebo dlho nevedela čítať ani písať. Napriek tomu dokázala riešiť politické, diplomatické aj osobné rozbroje medzi vtedajšími hodnostármi. Po tom, čo pápež Gregor XI. vyhlásil proti Florencii a jej spojencom exkomunikáciu a interdikt, prijala ťažkú diplomatickú úlohu. Išla za pápežom do Avignonu už vtedy s mimoriadnými výsadami: prenosným oltárom a troma spovedníkmi. Cestou táto misia pokrstila mnoho pohanov. Žiadaný cieľ dosiahla. Pápež dňa 16. septembra 1376 odišiel z Avignonu, aby v januári nasledujúceho roka znovu vrátil pápežský úrad večnému mestu - sídlu sv.Petra - do Ríma. Katarína Sienska pracovala ďalej v týchto, pre cirkev pohnutých, časoch. Usmerňovala nasledovníka Gregora XI., pápeža Urbana VI., aby zvládal svoju prudkú povahu a presvedčovala panovníkov, aby práve jeho uznali, v dobe pápežského dvojvládia, za pravého pápeža. Zomrela v „Kristových rokoch„(33), v roku 1380. Za jej neobyčajnú intuíciu, vytrvalú prácu, veľkolepé diela, mimoriadnú svätosť a múdrosť, pápež Pavol VI. Katarínu Siensku, ako prvú ženu vôbec, vyhlásil dňa 4. 10. 1970 za učiteľku cirkvi. Tento mimoriadny titul si predtým vyslúžili iba veľkí teológovia – muži. Jej sviatok si od roku 1969 pripomíname 29. apríla. Katarína Sienska je zobrazovaná v dominikánskom habite s „mantelatte„, so srdcom, knihou a tŕňovou korunou, ktorá možno znamená fakt, že v živote sa stretla aj s nenávisťou a závisťou najmä od niektorých z tých, ktorým v živote pomohla.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretia je Katarína Labouré. Narodila sa v máji 1806 ako ôsme dieťa zo sedemnástich na gazdovstve v Burgunsku. Ako 14-ročná bola prijatá do noviciátu, do seminára Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Až tu sa naučila čítať a písať. Krátko po príchode do seminára začala mať videnia. Prvé mystické stretnutie s pannou Máriou sama Katarína Labouré opisuje ako najkrajšiu chvíľu života. Osobný pocit však ostro kontrastoval s naznačenými udalosťami, ktoré sa kontinuálne uskutočňovali. Revolúcia v Paríži mala za následok zneuctenie kostolov, strhanie krížov, prepady a zničenia kláštorov, perzekvovanie mníchov a mníšok, vraždenie kňazov, čomu podľahol aj parížsky arcibiskup. 27. novembra 1830 mala Katarína pri rozjímaní v kaplnke ďalšie videnie. Z neho vznikla možno najznámejšia medaila na svete, ktorú nosili a nosia účastníci mnohých veľkých milostí, okolo ktorej je napísaný povzdych: „Bez hriechu počatá panna Mária oroduj za nás, ktorí sa k Tebe utiekame„.

„Zázračná medaila„ spôsobila a pôsobí mnohé zázračné uzdravenia na tele aj na duši.

Katarína napriek všetkému zostala v anonymite. Aj pri ťažkej artritíde sa starala o chorých a starých. Zomrela tichúčko 31. decembra 1876. V roku 1933 sa konala exhumácia Kataríninho tela. Záver odbornej poroty znel: „Telo sestry vo vlhkej hrobke nepodľahlo zákonom porušenia„. Takto odpočíva telo Kataríny Labouré aj dnes, po vyše 125. rokov od jej smrti, v kaplnke v Reuilly. Za svätú ju vyhlásili v roku 1947. Jej sviatok je 31. decembra. Katarína Labou­ré sa znázorňuje v habite „vincentiek„ a jej typickým atribútom je averz a reverz zázračnej medaily. Zaujímavosťou je, že dnes známy znak Európskej únie, ktorý navrhol v roku 1950 maliar Arsene Heit, obsahujúci dvanásť hviezd v modrom poli, pochádza zo zázračnej medaily, ktorá sa tomuto mariánskemu ctiteľovi stala motívom projektu.

Štvrtá a piata svätá Katarína sú v našich zemiach ešte menej spomínané. Staršia z nich je Katarína Švédska ( 1331-1381) opátka. V mladosti bola vydatá za invalida, o ktorého sa roky obetavo starala až do jeho smrti. Potom sa zapojila do náboženských aktivít v kláštore Valdstene, kde sa stala opátkou. Jej veľkou úlohou bola aktivita v dejinách rádu svätej Brigity, keď sa jej podarilo získať od pápeža jeho schválenie, usilovne pracovala tiež na Brigitinej kanonizácií, ktorá sa zavŕšila v roku 1381. Katarína Švédska bola kanonizovaná v r. 1484. Jej sviatkom je 24. marec.

Katarína Janovská (1447-1510) pochádzala z bohatej rodiny, bola vydatá a prežila útrpné manželstvo, ktoré ju priviedlo ku konverzii. Stala sa hlavnou sestrou v nemocnici a neúnavne sa starala o trpiacich pacientov. Po smrti manžela a prekonaní jej ťažkej choroby sa duchovný život Katarínin ešte viac zintenzívnil. Napriek tomu však nevstúpila do rádu. Zostala nezávislá a napísala Traktát o očistci a Dialóg medzi dušou a telom. Prežívala kontemplatívne stavy a zjavenia. Zomrela na dlhú a ťažkú, vtedy nediagnostikovateľnú chorobu. Beatifikovaná bola v roku 1737 a právoplatne ju kanonizoval pápež Benedikt XIV. o niekoľko rokov neskôr.

Krstné meno je dôležitou súčasťou osobnosti človeka a zvyčajne, okrem niektorých náboženských zvyklostí, sa nemení. Každá Katarína, ktorú pokrstili týmto zaujímavým menom, so širokou paletou patróniek, má nezvyčajnú možnosť si na ne a na ich pôsobenie spomenúť v každej situácií a stave života. Hovorí sa, že pokrstiť dieťa menom Katarína, značí do domu a rodiny prijať pokoj a lásku. Menom Katarína rodičia najskôr nič nepokazia. Pasuje k írečitým aj k atraktívnym – cudzojazyčným priezviskám. Teda aj dnes si môžeme zaželať – Kataríny - navzájom, aby sme boli dobré reprezentantky svojho krstného mena a do okolitej spoločnosti prinášali spokojnosť a pohodu. (A vopred ďakujeme za meninové gratulácie).

Katarína Adamicová

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 120
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 243
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 170
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 855
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 855
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 778
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 363
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 946
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 2 889
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 668

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 2. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 3. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 4. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 5. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 6. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 7. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 8. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 654
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 387
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 687
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 508
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 990
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 196
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 031
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rekonštrukcia dielní v Spojenej škole by mala trvať do apríla 2022.

Dielne praktického vyučovania Spojenej školy v Martine zrekonštruujú za 451.119 eur.


TASR 4 h
Na vybavenie kartičky ľudia stoja v radoch.

Dopravné karty dopravcu SAD Žilina ostanú platné aj po 1. januári 2022. Platnosť končí len mestským kartám MultiCARD, a to 31. decembra 2021.


Henrieta Paulovičová 19. okt
Martin fantasticky zvládol súboj na ľade Humenného.

Naši poriadne zaskočili favorizované Humenné a domov si doviezli všetky body. Do útoku k Linetovi a Tiainenovi výborne zapadol navrátilec Paulíny.


12 h
Ľudia do komunálneho odpadu vyhodili aj to, čo by mali separovať.

Obec plánuje robiť kontroly častejšie, nateraz neporiadnikov rieši napomenutím.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

V úrade končí dnes.


TASR a 1 ďalší 20. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Nové Zámky sa na mape Slovenska presunú do červenej farby, Komárno ostáva v oranžovej.


Anton Hrachovský/TASR 20. okt

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 2. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 3. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 4. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 5. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 6. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 7. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 8. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 654
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 387
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 687
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 508
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 990
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 196
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 031
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?