Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

O mene Katarína

Novorodencom vyberajú rodičia meno z pomerne pestrej palety možností. Prečo je ich výber taký či onaký, je veľakrát tajomstvom. V našom kultúrnom priestore sa vyskytujú okrem starozákonných aj rôzne ďalšie mená. Ešte stále väčšina mien u nás je „krstných„, to znamená - získané krstom. Medzi získanými sviatostným krstom (udelením vodou a náležitou slovnou formulou) alebo iba zápisom do matriky vynikajú niektoré, ktoré sú rozšírené na celom svete. Aký je ich pôvod a čo znamenajú ale nie je vždy všeobecne známe. Poznať pôvod svojho mena by ale malo patriť k povinnej kultúrnej „výbave„ dnešného človeka – Európana.

Skryť Vypnúť reklamu

25. novembra už pravidelne slávia svoj sviatok všetky Kataríny. Ani ony nemusia vedieť všetko o tom, akú mocnú (mocné) majú patrónky. Okrem Kataríny Alexandrijskej existujú ešte ďalšie štyri sväté Kataríny, ktorých meno a skutky je potrebné pripomínať, lebo fakt že vôbec existovali, nie je bežne publikovaný.

Krstné meno Katarína je gréckeho pôvodu a znamená čistá, cudná, mravná.

Prvá zo svätých Katarín je od novembrového dátumu a vlastne aj podľa abecedy - Alexandrijská. Podľa legendy žila v 3. storočí a bola vznešeného rodu. Vďaka svojmu pôvodu, bola dcérou kráľa Costusa, mala možnosť štúdia a získala najvyššie filozofické vzdelanie. Ku kresťanstvu ju priviedol pustovník, ktorý ju aj pokrstil. Daroval jej obraz panny Márie s Ježiškom. Upevnená vo viere žiadala pohanského cisára Maxentia, aby skončil s prenasledovaním kresťanov. Na Kataríninu výrečnosť Maxentius nenašiel argumenty. Preto pozval 50 učencov a mudrcov, aby vyvrátili jej vieru. Dišputovali tak dlho až sa pod vplyvom sily Kataríniných argumentov stali kresťanmi. Po takomto výsledku ich cisár dal upáliť a Katarínu uväznil. Po viacerých zázrakoch vo väzení, ktorých svedkami boli aj cisárov dôstojník a samotná cisárovna, sa títo najbližší cisárovi ľudia tiež stali kresťanmi. Cisár nepovolil a aj ich dal usmrtiť. Keďže Katarína, okrem toho že bola múdra, bola aj pekná, cisár nedbal, aby sa stala jeho ženou. Jeho ponuka bola odmietnutá a nakoniec dal popraviť aj Katarínu. Poprava neprebiehala hladko. Koleso, ktorým mala byť mučená, sa rozlomilo a nakoniec ju usmrtili sťatím. No aj samotnú smrť sprevádzali nezvyčajné udalosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v stredoveku bola táto Katarína po panne Márii najuctievanejšou sväticou. Patrí medzi 14 pomocníkov v núdzi a uznávaná je ako patrónka vzdelancov. Jej atribútmi v umeleckých dielach sú tunika a plášť, kniha, meč, martýrska palma a kríž, niekedy aj zlomené koleso, resp. Maxénius pri nohách.

Druhá Katarína je zo Sieny. Narodila sa v roku 1347 ako najmladšia z 20 detí sienskeho farbiara. Jej smelý titul znie: „ Žena, ktorú poslúchali pápeži„. Už od mlada si bola istá, že jej život nebude manželský a rodičovský. Preto už v rannej dospelosti sa stala členkou dominikánskeho tretieho rádu a odišla do samoty duchovne vyzrieť. Po rokoch sa vrátila ako ošetrovateľka do nemocnice. Potom zhromaždila ľudí okolo seba a pod vplyvom tejto skupiny sa udiali okázalé konverzie. Vzhľadom k svojmu pôvodu nebola vzdelaná. Jej obsiahle dielo a početné listy diktovala, lebo dlho nevedela čítať ani písať. Napriek tomu dokázala riešiť politické, diplomatické aj osobné rozbroje medzi vtedajšími hodnostármi. Po tom, čo pápež Gregor XI. vyhlásil proti Florencii a jej spojencom exkomunikáciu a interdikt, prijala ťažkú diplomatickú úlohu. Išla za pápežom do Avignonu už vtedy s mimoriadnými výsadami: prenosným oltárom a troma spovedníkmi. Cestou táto misia pokrstila mnoho pohanov. Žiadaný cieľ dosiahla. Pápež dňa 16. septembra 1376 odišiel z Avignonu, aby v januári nasledujúceho roka znovu vrátil pápežský úrad večnému mestu - sídlu sv.Petra - do Ríma. Katarína Sienska pracovala ďalej v týchto, pre cirkev pohnutých, časoch. Usmerňovala nasledovníka Gregora XI., pápeža Urbana VI., aby zvládal svoju prudkú povahu a presvedčovala panovníkov, aby práve jeho uznali, v dobe pápežského dvojvládia, za pravého pápeža. Zomrela v „Kristových rokoch„(33), v roku 1380. Za jej neobyčajnú intuíciu, vytrvalú prácu, veľkolepé diela, mimoriadnú svätosť a múdrosť, pápež Pavol VI. Katarínu Siensku, ako prvú ženu vôbec, vyhlásil dňa 4. 10. 1970 za učiteľku cirkvi. Tento mimoriadny titul si predtým vyslúžili iba veľkí teológovia – muži. Jej sviatok si od roku 1969 pripomíname 29. apríla. Katarína Sienska je zobrazovaná v dominikánskom habite s „mantelatte„, so srdcom, knihou a tŕňovou korunou, ktorá možno znamená fakt, že v živote sa stretla aj s nenávisťou a závisťou najmä od niektorých z tých, ktorým v živote pomohla.

Skryť Vypnúť reklamu

Tretia je Katarína Labouré. Narodila sa v máji 1806 ako ôsme dieťa zo sedemnástich na gazdovstve v Burgunsku. Ako 14-ročná bola prijatá do noviciátu, do seminára Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Až tu sa naučila čítať a písať. Krátko po príchode do seminára začala mať videnia. Prvé mystické stretnutie s pannou Máriou sama Katarína Labouré opisuje ako najkrajšiu chvíľu života. Osobný pocit však ostro kontrastoval s naznačenými udalosťami, ktoré sa kontinuálne uskutočňovali. Revolúcia v Paríži mala za následok zneuctenie kostolov, strhanie krížov, prepady a zničenia kláštorov, perzekvovanie mníchov a mníšok, vraždenie kňazov, čomu podľahol aj parížsky arcibiskup. 27. novembra 1830 mala Katarína pri rozjímaní v kaplnke ďalšie videnie. Z neho vznikla možno najznámejšia medaila na svete, ktorú nosili a nosia účastníci mnohých veľkých milostí, okolo ktorej je napísaný povzdych: „Bez hriechu počatá panna Mária oroduj za nás, ktorí sa k Tebe utiekame„.

„Zázračná medaila„ spôsobila a pôsobí mnohé zázračné uzdravenia na tele aj na duši.

Katarína napriek všetkému zostala v anonymite. Aj pri ťažkej artritíde sa starala o chorých a starých. Zomrela tichúčko 31. decembra 1876. V roku 1933 sa konala exhumácia Kataríninho tela. Záver odbornej poroty znel: „Telo sestry vo vlhkej hrobke nepodľahlo zákonom porušenia„. Takto odpočíva telo Kataríny Labouré aj dnes, po vyše 125. rokov od jej smrti, v kaplnke v Reuilly. Za svätú ju vyhlásili v roku 1947. Jej sviatok je 31. decembra. Katarína Labou­ré sa znázorňuje v habite „vincentiek„ a jej typickým atribútom je averz a reverz zázračnej medaily. Zaujímavosťou je, že dnes známy znak Európskej únie, ktorý navrhol v roku 1950 maliar Arsene Heit, obsahujúci dvanásť hviezd v modrom poli, pochádza zo zázračnej medaily, ktorá sa tomuto mariánskemu ctiteľovi stala motívom projektu.

Štvrtá a piata svätá Katarína sú v našich zemiach ešte menej spomínané. Staršia z nich je Katarína Švédska ( 1331-1381) opátka. V mladosti bola vydatá za invalida, o ktorého sa roky obetavo starala až do jeho smrti. Potom sa zapojila do náboženských aktivít v kláštore Valdstene, kde sa stala opátkou. Jej veľkou úlohou bola aktivita v dejinách rádu svätej Brigity, keď sa jej podarilo získať od pápeža jeho schválenie, usilovne pracovala tiež na Brigitinej kanonizácií, ktorá sa zavŕšila v roku 1381. Katarína Švédska bola kanonizovaná v r. 1484. Jej sviatkom je 24. marec.

Katarína Janovská (1447-1510) pochádzala z bohatej rodiny, bola vydatá a prežila útrpné manželstvo, ktoré ju priviedlo ku konverzii. Stala sa hlavnou sestrou v nemocnici a neúnavne sa starala o trpiacich pacientov. Po smrti manžela a prekonaní jej ťažkej choroby sa duchovný život Katarínin ešte viac zintenzívnil. Napriek tomu však nevstúpila do rádu. Zostala nezávislá a napísala Traktát o očistci a Dialóg medzi dušou a telom. Prežívala kontemplatívne stavy a zjavenia. Zomrela na dlhú a ťažkú, vtedy nediagnostikovateľnú chorobu. Beatifikovaná bola v roku 1737 a právoplatne ju kanonizoval pápež Benedikt XIV. o niekoľko rokov neskôr.

Krstné meno je dôležitou súčasťou osobnosti človeka a zvyčajne, okrem niektorých náboženských zvyklostí, sa nemení. Každá Katarína, ktorú pokrstili týmto zaujímavým menom, so širokou paletou patróniek, má nezvyčajnú možnosť si na ne a na ich pôsobenie spomenúť v každej situácií a stave života. Hovorí sa, že pokrstiť dieťa menom Katarína, značí do domu a rodiny prijať pokoj a lásku. Menom Katarína rodičia najskôr nič nepokazia. Pasuje k írečitým aj k atraktívnym – cudzojazyčným priezviskám. Teda aj dnes si môžeme zaželať – Kataríny - navzájom, aby sme boli dobré reprezentantky svojho krstného mena a do okolitej spoločnosti prinášali spokojnosť a pohodu. (A vopred ďakujeme za meninové gratulácie).

Katarína Adamicová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Home (ale aj) Office
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Zelená Bratislava
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Ruža zmeny
 5. Úpravy automobilov pre ZŤP
 6. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 7. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 10. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 688
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 106
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 157
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 872
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 707
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 504
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 775
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 142
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 958
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 620
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prezidentka Zuzana Čaputová v Martine, vyjadrila sa aj k celoplošnému testovaniu

So zdravotným personálom nemocnice sa rozprávala o tom, ako zvládajú nápor nových pacientov nakazených ochorením Covid –19, ale aj o tom, či sú personálne i lôžkové kapacity nemocnice dostačujúce.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v Martine poďakovala všetkým lekárom aj zdravotníckemu personálu.

Biatlonistom sa vrchol letnej sezóny vydaril

Letná biatlonová sezóna vyvrcholila v Revúcej majstrovstvami Slovenska. Darilo sa aj Martinčanom.

Martinčanom sa na slovenskom šampionáte v letnom biatlone darilo.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii už v stredu o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?