Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Najprv morské vlny, potom prúd šampanského a napokon fujavica

Martinskí „námorníci„ sú najlepší na Slovensku

Titul medzinárodného majstra SR v námornom jachtingu zdobí posádku Yacht klubu Martin od októbrového šampionátu, ktorý sa konal na chorvátskom pobreží. Ako sme už našich čitateľov informovali, stalo sa tak po veľmi dramatickom boji na vlnách Jadranu. Martinčania zvíťazili v lodnej triede Cruiser.

Ako nás po návrate domov informoval člen víťaznej posádky a známy jachtársky tréner Ján Kaňuk, počas majstrovskej regaty prevládalo tzv. „jugo„ – čo je južný vietor vejúci od mora. Akurát posledný deň prišla „bora„ od pevniny. „Prvý deň prebehlo meranie lodí a úvodný ceremoniál, druhý deň sa jazdila rozjazda o dĺžke 20 námorných míľ za silného vetra dosahujúceho v nárazoch 35 uzlov. Naša posádka štartovala na lodi FIRST 40.7 a dosiahla maximálnu rýchlosť 15,2 uzla pri približne 2 metre vysokých vlnách. Do cieľa prišla na druhom mieste, no po handicapoch to bolo až štvrté miesto a malé rozčarovanie. Tretí deň bol veľmi dôležitý vzhľadom na rozjazdu dlhú až 98 námorných míľ s jedným medzicieľom a počítalo sa, že posledný dojazd lodí bude o 18. hodine nasledujúceho dňa. V podvečer po necelej polovici trate sme prešli cieľom na prvom mieste, no po handicapoch bolo z toho druhé za posádkou zo Sobraniec. Pokračovali sme v nočnej etape, kde sa vystriedali búrky s bezvetrím, veľmi dôležitá bola v oblasti množstva malých ostrovčekov navigácia. Do cieľa sme prišli na druhý deň opäť na prvom mieste, no handicap nás odsunul na druhé, teraz však za posádku z Piešťan...„ – spomína Ján Kaňuk.

Pred posledným dňom boli teda v hre o majstrovský titul tri slovenské posádky a jedna česká - majster ČR. Ján Kaňuk: „Piaty rozhodujúci deň bol pre nás veľmi úspešný, po výbornom štarte sme prvý otočný bod točili s náskokom, ktorý sme neskôr ešte zvýšili a do cieľa sme prišli na celkovom prvom mieste. Piešťanská posádka nás chcela dostihnúť, zariskovala a stroskotala na jednom z ostrovčekov...„

Po víťazstve systémom „štart – cieľ„ zožali Martinčania od súperov zaslúžené uznanie a od organizátorov prebrali na záverečnom ceremoniáli pohár pre Medzinárodných majstrov Slovenskej republiky v námornom jachtingu pre rok 2003. Pri návrate domov zviedli ešte jeden boj – a to boj so snehovou fujavicou v oblasti Plitvických jazier. Strávili tam nekonečných šesť hodín pri prekonávaní závejov a s vyťahovaní áut...(baj)