V minulých dňoch prijala Národná rada SR zákon, ktorým sa ruší Národný úrad práce ako verejnoprávna inštitúcia. Kto preberie doterajšie kompetencie spomínaného úradu?
Dušan Laššák, riaditeľ Krajského úradu práce v Žiline.
- Podľa nového zákona vzniknú od 1. januára budúceho roku Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. To znamená, že činnosti súčasného NÚP - Úradu práce, okrem výberu príspevkov a vyplácania podpory v nezamestnanosti, budú spolu so súčasnými činnosťami odboru sociálnych vecí vykonávať práve tieto úrady, ktoré budú fungovať na princípe štátnej inštitúcie pod názvom Úrad práce, sociálnych veci a rodiny. Výber príspevkov a vyplácanie podpory v nezamestnanosti sa bude realizovať cez Sociálnu poisťovňu. K tomu, aby sa naplno mohla rozbehnúť činnosť nových úradov práce, sociálnych veci a rodiny, bude dôležité prijatie nového zákona a službách v zamestnanosti, ktorý je v súčasnom období v pripomienkovom konaní v NR SR. Po schválení tohto zákona bude konkrétne definované, aké činnosti budú vykonávané v oblasti služieb zamestnanosti v novom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny. V rámci Žilinského kraja z doterajších jedenásť okresných úradov práce bude zriadených sedem Úradov práce sociálnych vecí a rodiny, v ostatných štyroch okresoch budú len pracoviská týchto úradov. Pre Turiec to znamená, že úrad bude v Martine a pracovisko v Turčianskych Tepliciach.(jk)
Slovenský zväz zdravotne postihnutých v Martine je jediným mimobratislavským ústredím väčšieho spolku. Jeho činnosť dosiahla už trinásty rok. Poslaním SZZP je najmä zlepšovať kvalitu života občanov so zdravotným postihnutím. Tento rok ich k tomu ešte viac zaväzuje, lebo ho Európska komisia vyhlásila za Európsky rok ľudí so zdravotným postihnutím. Aké podujatia ste v súvislosti s tým pripravili?
Igor Lengyel, hovorca Úradu Slovenského zväzu zdravotne postihnutých V Martine.
- V prvom polroku vyvrcholila celoslovenská výtvarná súťaž zdravotne postihnutých detí pod názvom Krajina nádeje. V prvej novembrovej dekáde sa konal 11. ročník celoslovenskej abilympiády. Prišli účastníci z celého Slovenska, ktorí súťažili v hre na hudobný nástroj alebo v speve. Ďalšou disciplínou bola výtvarná súťaž a aranžovanie kvetov. Významným podujatím je konferencia krajín V4, ktoré sa zapájajú do Agendy 22. Ide o švédsku metodiku zloženú z 22 pravidiel. Tie by mali slúžiť ako návod pre samosprávy vo vzťahu k zdravotne postihnutým občanom. Celkovo zahŕňajú rozmanité sféry ľudského života od liečebného procesu, rehabilitácie, kultúry, športu až po náboženskú či vedeckú sféru. Najpodstatnejšie je však zvyšovanie uvedomenia spoločnosti v tom, že aj zdravotne postihnutí občania majú rovnaké práva ako ostatní. O týchto problémoch budú na medzinárodnom fóre referovať nielen účastníci zo Slovenska, ale aj prizvaní hostia z Maďarska, Poľska a Česka, ktorí sa v Martine zídu začiatkom decembra. Text : (nki)