Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Niekedy menej je viac

Veľká Fatra je unikátnym rezervoárom rastlinných a

Národný park Veľká Fatra existuje od apríla minulého roku. Táto zmena ovplyvnila aj povolenú činnosť na jeho území a v súčasnosti Správa NP Veľka Fatra pripravuje návštevný poriadok národného parku, k návrhu ktorého sa v súčasnosti môže vyjadriť aj verejnosť. Na otázky týkajúce sa týchto tém nám odpovedal riaditeľ správy NP Veľká Fatra Ján Kadlečík a jeho spolupracovník Peter Vantara.

Aká je možnosť verejnosti ovplyvniť vznikajúci návštevný poriadok?

Ján Kadlečík: V júni tohto roku bol návštevný poriadok predložený krajskému úradu. Ten ho potom rozoslal do obcí, ktorých katastre sa nachádzajú na území národného parku. K návštevnému poriadku sa už mohli vyjadriť občania a inštitúcie, ktorých sa týka. Krajský úrad zbiera v súčasnosti všetky pripomienky k návštevnému poriadku a na ich základe bude treba vypracovať jeho konečnú verziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Vantara: Nepočítali sme s tým, že s naším návrhom návštevného poriadku budú všetci bez výhrad súhlasiť. V spolupráci s obcami musíme dôjsť k vzájomnej dohode, aby sme boli spokojní my aj obyvatelia obcí pod Veľkou Fatrou. Samozrejme, ak budú pripomienky občanov k návštevnému poriadku vecné, zapracujeme ich do neho. Pripravujeme stretnutie so starostami turčianskych obcí, ktorých katastre ležia na území Národného parku Veľká Fatra, aby sme sa dohodli. Doteraz sme sa stretli s oprávnenými ale aj neoprávnenými požiadavkami.

K čomu majú obce a ich obyvatelia najčastejšie pripomienky?

Ján Kadlečík: Pripomienky boli rôzne. Niekedy ľudia nepochopili účel návštevného poriadku. Napríklad to, že návštevný poriadok je určený len pre návštevníkov územia národného parku. Aj samotný zákon hovorí o tom, že na niektoré zakázané činnosti v národnom parku treba súhlas orgánov ochrany prírody. Ten sa ale nevzťahuje na vlastníkov, správcov a nájomcov pozemkov na jeho území. Napríklad, po označených trasách sú povinní chodiť iba návštevníci národného parku. Zmyslom tohto príkazu je ochrániť prírodu a zabrániť devastácií cenných území a rušeniu živočíchov. Obce v Martinskom okrese mali pripomienky napríklad k zónam národného parku. Tie ale nesúvisia s návštevným poriadkom, ale s výberom chránených území do celoeurópskej siete Natura 2000. Obce sa obávali, že návštevný poriadok bude brániť rozvoju hospodárskych činností a cestovnému ruchu, ale tieto dve veci spolu vôbec nesúvisia. V návštevnom poriadku ide z hľadiska turistického ruchu iba o vyčlenenie značkovaných turistických chodníkov a cyklotrás. Zákon umožňuje vyčlenenie území v národnom parku, kde je možné robiť aj inak zakázané činnosti. Na takýchto územiach v NP Veľká Fatra je možné sadnúť si aj mimo turistického chodníka, rozložiť si deku alebo si omočiť nohy v potoku...

Skryť Vypnúť reklamu

Aká je podľa vás perspektíva lyžiarskeho strediska pri Čremošnom, ktoré chcú viaceré subjekty rozširovať a modernizovať?

Peter Vantara: Doterajšie rokovania o tejto problematike boli veľmi všeobecné, o konkrétnych zámeroch nevieme nič bližšie. Čo sa týka umelého zasnežovania tohto lyžiarskeho strediska, vidím v tom problém. Podľa mňa je vodný zdroj, z ktorého chcú čerpať vodu, nedostačujúci.

Ján Kadlečík: Myslím si, že investície do lyžiarskych stredísk sú z hľadiska meniacich sa klimatických podmienok spojené s veľkým rizikom. Turčianske lyžiarske strediská vo Veľkej Fatre ležia v ochrannom pásme a odoberanie väčšieho množstva vody ovplyvňuje aj vlastné územie národného parku. Rozvoj lyžiarskych stredísk chceme zachovať v rozumných mierach. Je zbytočné investovať do toho, čo nemá dlhodobú perspektívu, niekedy menej je viac. Veľkolepé zámery rozvoja lyžiarskeho strediska pri Čremošnom, by asi neboli udržateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Národný park Veľká Fatra bol vyhlásený v apríli roku 2002, čo sa na jeho území udialo z hľadiska zlepšenia ochrany životného prostredia?

Ján Kadlečík: Zákon o ochrane prírody, ktorý platí od začiatku tohto roka, priniesol určité zmeny. Na územiach s vyšším stupňom ochrany sú prísnejšie opatrenia. Napríklad, na miestach, kde je štvrtý stupeň ochrany, je možné robiť iba tú činnosť, ktorá je v súlade s ochranou biotopov. Zakázané je tam napríklad jazdiť na motorových vozidlách mimo komunikácií, ktoré sú na to určené, okrem toho tam nie je možné stanovať, bivakovať, robiť horolezecké a skalolezecké výstupy, zakladať oheň, bicyklovať sa mimo vyznačených cyklotrás a zbierať lesné plody. Dá sa povedať, že posledný spomínaný zákaz je kameňom úrazu. Treba pripomenúť, že sa nevzťahuje na vlastníkov a nájomcov pozemkov, ale na návštevníkov národného parku. Zriadenie národného parku bolo prínosom pre posilnenie skupiny strážcov. V súčasnosti máme štyroch profesionálnych strážcov národného parku, krajský úrad vymenoval dobrovoľných strážcov prírody, ktorí prešli skúškami a ich činnosť budeme koordinovať.

Petr Vantara: Na lesné plody chodilo do Veľkej Fatry mnoho generácií Turčanov, ale súčasný zákon ich zber návštevníkom zakazuje. Neviem, či by nebolo dobré zmeniť zákon tak, aby ľudia mohli zbierať lesné plody v katastri obcí, kde majú trvalé bydlisko. Samozrejme, iba pre vlastnú potrebu. Z predaja húb a lesných plodov sa stal totiž veľmi výnosný obchod, pričom tie sú zdrojom potravy pre viaceré živočíchy. Napríklad medvede schádzajú za potravou z vyšších polôh na pasienky alebo do záhrad ľudí, kde jedia slivky alebo jablká.

Mnohí turčianski starostovia sa domnievajú, že na Slovensku je neprimerane vysoké percento chránených území...

Ján Kadlečík: Na Slovensku chápu ľudia národný park trochu inak ako vo svete. Opatrenia, ktoré sa týkajú hospodárenia v národnom parku, sú v iných krajinách oveľa prísnejšie ako na Slovensku. Obmedzenia v slovenských národných parkoch, ktoré vyplývajú zo zákona, sú pomerne slabé a sotva spĺňajú medzinárodné kritériá pre takéto územia. Vo väčšine krajín slúžia národné parky na ochranu prírody a rekreáciu, ale na Slovensku sa ich územie aj hospodársky využíva, čo nie je v súlade s trendom, ktorý presadzuje celosvetové ochranárske spoločenstvo. Približne dvadsať percent chránených území nie je na Slovensko príliš veľa. Máme to šťastie, že Slovensko je z hľadiska rastlinných a živočíšnych druhov veľmi rozmanité. V krajinách západnej Európy ľudia prírodu do značnej miery zničili a ostali tam len izolované ostrovčeky chránených území a väčšina územia sa intenzívne hospodársky využíva. Na Slovensku je to inak a jeho chránené územia môžu slúžiť ako zásobáreň, alebo rezerva druhov živočíchov a rastlín, ktoré v západnej Európe vyhynuli. Medzi takéto územia patrí jednoznačne aj Veľká Fatra. Počíta sa s tým, že tieto druhy sa budú nielen prevážať, ale aj prirodzene rozširovať do západnej Európy, kde sa pre ne zlepšili životné podmienky. Karpaty sú ako celok považované v Európe za vysoko hodnotné územie, čo miestni obyvatelia, ktorí ho chcú hospodársky využívať, dosť ťažko chápu.

Turistika by sa však v Turci predsa mohla rozvíjať dynamickejšie...

Ján Kadlečík: Na Slovensku rozvoj turistiky naráža na problém kvality služieb, nie na problém kvality životného prostredia. Nevieme si prírodu chrániť a pritom ju aj hospodársky využívať. Preto aj niektoré národné parky stratili charakter chránených území a výstavba sa dostala priamo do vnútra národného parku. Národný park Veľká Fatra je výnimočným najmä preto, že je kompaktne uzatvoreným územím, v jeho vnútri nie sú veľké strediská cestovného ruchu alebo lyžiarske strediská.

V posledných rokoch ste mali vo Veľkej Fatre problémy s nedisciplinovanými motocyklistami a cyklistami, ktorí jazdili aj mimo povolených trás. Podarilo sa vám už niektorého z nich odhaliť?

Ján Kadlečík: - Vo Veľkej Fatre je problém cyklotrasy prepojiť. Cyklokluby sme vyzvali, aby požiadali o zlegalizovanie niektorých cyklotrás, ktoré sú využívané, ale dosiaľ nie sú schválené. Problémy sú najmä s prejazdom cykloturistov cez hrebeň a s jazdou po strmých svahoch. Nejde iba o cyklotrasy, ale aj o turistické chodníky. Ak vieme, že niektoré územia sú využívané a ľudia tam odjakživa chodievali, snažili sme sa o zlegalizovanie a označenie nových turistických chodníkov. Takýmito miestami sú napríklad Katova skala a Borišov. Organizovaných turistov sme vyzvali, aby zosúladili svoju činnosť so zákonom. Pri odhaľovaní motorkárov musíme spolupracovať s obvodnými oddeleniami polície, lebo motocyklisti jazdia bez značiek a s prilbou a je ťažké ich identifikovať. Podarilo sa nám už odhaliť istého Mošovčana, ktorý na motocykli jazdil po národnom parku. V poslednom čase sme zistili, že po veľkofatranských lúkach jazdia nedisciplinovaní priaznivci motorizmu už aj na terénnych automobiloch. Počítame s tým, že s posilňovaním strážnej služby v národných parkoch budú spomínané nešváry ustupovať. Okrem toho sme zistili na internete nezákonnú ponuku sprievodcovskej služby po jaskyniach od prevádzkovateľa jedného z turistických zariadení v Belianskej doline. Braňo Gregor

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 8. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 214
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 238
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 170
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 854
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 854
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 778
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 362
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 956
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 2 757
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 662

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 2. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 3. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 4. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 5. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 6. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 7. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 8. Anton Kaiser: Florencia I.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 627
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 139
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 616
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 475
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 987
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 253
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 111
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rekonštrukcia dielní v Spojenej škole by mala trvať do apríla 2022.

Dielne praktického vyučovania Spojenej školy v Martine zrekonštruujú za 451.119 eur.


TASR 4 h
Na vybavenie kartičky ľudia stoja v radoch.

Dopravné karty dopravcu SAD Žilina ostanú platné aj po 1. januári 2022. Platnosť končí len mestským kartám MultiCARD, a to 31. decembra 2021.


Henrieta Paulovičová 19. okt
Martin fantasticky zvládol súboj na ľade Humenného.

Naši poriadne zaskočili favorizované Humenné a domov si doviezli všetky body. Do útoku k Linetovi a Tiainenovi výborne zapadol navrátilec Paulíny.


12 h
Ľudia do komunálneho odpadu vyhodili aj to, čo by mali separovať.

Obec plánuje robiť kontroly častejšie, nateraz neporiadnikov rieši napomenutím.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

V úrade končí dnes.


TASR a 1 ďalší 20. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Nové Zámky sa na mape Slovenska presunú do červenej farby, Komárno ostáva v oranžovej.


Anton Hrachovský/TASR 20. okt

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 2. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 3. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 4. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 5. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 6. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 7. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 8. Anton Kaiser: Florencia I.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 627
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 139
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 616
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 475
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 987
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 253
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 111
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?