Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Niekedy menej je viac

Veľká Fatra je unikátnym rezervoárom rastlinných a

Národný park Veľká Fatra existuje od apríla minulého roku. Táto zmena ovplyvnila aj povolenú činnosť na jeho území a v súčasnosti Správa NP Veľka Fatra pripravuje návštevný poriadok národného parku, k návrhu ktorého sa v súčasnosti môže vyjadriť aj verejnosť. Na otázky týkajúce sa týchto tém nám odpovedal riaditeľ správy NP Veľká Fatra Ján Kadlečík a jeho spolupracovník Peter Vantara.

Aká je možnosť verejnosti ovplyvniť vznikajúci návštevný poriadok?

Ján Kadlečík: V júni tohto roku bol návštevný poriadok predložený krajskému úradu. Ten ho potom rozoslal do obcí, ktorých katastre sa nachádzajú na území národného parku. K návštevnému poriadku sa už mohli vyjadriť občania a inštitúcie, ktorých sa týka. Krajský úrad zbiera v súčasnosti všetky pripomienky k návštevnému poriadku a na ich základe bude treba vypracovať jeho konečnú verziu.

Skryť Vypnúť reklamu

Peter Vantara: Nepočítali sme s tým, že s naším návrhom návštevného poriadku budú všetci bez výhrad súhlasiť. V spolupráci s obcami musíme dôjsť k vzájomnej dohode, aby sme boli spokojní my aj obyvatelia obcí pod Veľkou Fatrou. Samozrejme, ak budú pripomienky občanov k návštevnému poriadku vecné, zapracujeme ich do neho. Pripravujeme stretnutie so starostami turčianskych obcí, ktorých katastre ležia na území Národného parku Veľká Fatra, aby sme sa dohodli. Doteraz sme sa stretli s oprávnenými ale aj neoprávnenými požiadavkami.

K čomu majú obce a ich obyvatelia najčastejšie pripomienky?

Ján Kadlečík: Pripomienky boli rôzne. Niekedy ľudia nepochopili účel návštevného poriadku. Napríklad to, že návštevný poriadok je určený len pre návštevníkov územia národného parku. Aj samotný zákon hovorí o tom, že na niektoré zakázané činnosti v národnom parku treba súhlas orgánov ochrany prírody. Ten sa ale nevzťahuje na vlastníkov, správcov a nájomcov pozemkov na jeho území. Napríklad, po označených trasách sú povinní chodiť iba návštevníci národného parku. Zmyslom tohto príkazu je ochrániť prírodu a zabrániť devastácií cenných území a rušeniu živočíchov. Obce v Martinskom okrese mali pripomienky napríklad k zónam národného parku. Tie ale nesúvisia s návštevným poriadkom, ale s výberom chránených území do celoeurópskej siete Natura 2000. Obce sa obávali, že návštevný poriadok bude brániť rozvoju hospodárskych činností a cestovnému ruchu, ale tieto dve veci spolu vôbec nesúvisia. V návštevnom poriadku ide z hľadiska turistického ruchu iba o vyčlenenie značkovaných turistických chodníkov a cyklotrás. Zákon umožňuje vyčlenenie území v národnom parku, kde je možné robiť aj inak zakázané činnosti. Na takýchto územiach v NP Veľká Fatra je možné sadnúť si aj mimo turistického chodníka, rozložiť si deku alebo si omočiť nohy v potoku...

Skryť Vypnúť reklamu

Aká je podľa vás perspektíva lyžiarskeho strediska pri Čremošnom, ktoré chcú viaceré subjekty rozširovať a modernizovať?

Peter Vantara: Doterajšie rokovania o tejto problematike boli veľmi všeobecné, o konkrétnych zámeroch nevieme nič bližšie. Čo sa týka umelého zasnežovania tohto lyžiarskeho strediska, vidím v tom problém. Podľa mňa je vodný zdroj, z ktorého chcú čerpať vodu, nedostačujúci.

Ján Kadlečík: Myslím si, že investície do lyžiarskych stredísk sú z hľadiska meniacich sa klimatických podmienok spojené s veľkým rizikom. Turčianske lyžiarske strediská vo Veľkej Fatre ležia v ochrannom pásme a odoberanie väčšieho množstva vody ovplyvňuje aj vlastné územie národného parku. Rozvoj lyžiarskych stredísk chceme zachovať v rozumných mierach. Je zbytočné investovať do toho, čo nemá dlhodobú perspektívu, niekedy menej je viac. Veľkolepé zámery rozvoja lyžiarskeho strediska pri Čremošnom, by asi neboli udržateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Národný park Veľká Fatra bol vyhlásený v apríli roku 2002, čo sa na jeho území udialo z hľadiska zlepšenia ochrany životného prostredia?

Ján Kadlečík: Zákon o ochrane prírody, ktorý platí od začiatku tohto roka, priniesol určité zmeny. Na územiach s vyšším stupňom ochrany sú prísnejšie opatrenia. Napríklad, na miestach, kde je štvrtý stupeň ochrany, je možné robiť iba tú činnosť, ktorá je v súlade s ochranou biotopov. Zakázané je tam napríklad jazdiť na motorových vozidlách mimo komunikácií, ktoré sú na to určené, okrem toho tam nie je možné stanovať, bivakovať, robiť horolezecké a skalolezecké výstupy, zakladať oheň, bicyklovať sa mimo vyznačených cyklotrás a zbierať lesné plody. Dá sa povedať, že posledný spomínaný zákaz je kameňom úrazu. Treba pripomenúť, že sa nevzťahuje na vlastníkov a nájomcov pozemkov, ale na návštevníkov národného parku. Zriadenie národného parku bolo prínosom pre posilnenie skupiny strážcov. V súčasnosti máme štyroch profesionálnych strážcov národného parku, krajský úrad vymenoval dobrovoľných strážcov prírody, ktorí prešli skúškami a ich činnosť budeme koordinovať.

Petr Vantara: Na lesné plody chodilo do Veľkej Fatry mnoho generácií Turčanov, ale súčasný zákon ich zber návštevníkom zakazuje. Neviem, či by nebolo dobré zmeniť zákon tak, aby ľudia mohli zbierať lesné plody v katastri obcí, kde majú trvalé bydlisko. Samozrejme, iba pre vlastnú potrebu. Z predaja húb a lesných plodov sa stal totiž veľmi výnosný obchod, pričom tie sú zdrojom potravy pre viaceré živočíchy. Napríklad medvede schádzajú za potravou z vyšších polôh na pasienky alebo do záhrad ľudí, kde jedia slivky alebo jablká.

Mnohí turčianski starostovia sa domnievajú, že na Slovensku je neprimerane vysoké percento chránených území...

Ján Kadlečík: Na Slovensku chápu ľudia národný park trochu inak ako vo svete. Opatrenia, ktoré sa týkajú hospodárenia v národnom parku, sú v iných krajinách oveľa prísnejšie ako na Slovensku. Obmedzenia v slovenských národných parkoch, ktoré vyplývajú zo zákona, sú pomerne slabé a sotva spĺňajú medzinárodné kritériá pre takéto územia. Vo väčšine krajín slúžia národné parky na ochranu prírody a rekreáciu, ale na Slovensku sa ich územie aj hospodársky využíva, čo nie je v súlade s trendom, ktorý presadzuje celosvetové ochranárske spoločenstvo. Približne dvadsať percent chránených území nie je na Slovensko príliš veľa. Máme to šťastie, že Slovensko je z hľadiska rastlinných a živočíšnych druhov veľmi rozmanité. V krajinách západnej Európy ľudia prírodu do značnej miery zničili a ostali tam len izolované ostrovčeky chránených území a väčšina územia sa intenzívne hospodársky využíva. Na Slovensku je to inak a jeho chránené územia môžu slúžiť ako zásobáreň, alebo rezerva druhov živočíchov a rastlín, ktoré v západnej Európe vyhynuli. Medzi takéto územia patrí jednoznačne aj Veľká Fatra. Počíta sa s tým, že tieto druhy sa budú nielen prevážať, ale aj prirodzene rozširovať do západnej Európy, kde sa pre ne zlepšili životné podmienky. Karpaty sú ako celok považované v Európe za vysoko hodnotné územie, čo miestni obyvatelia, ktorí ho chcú hospodársky využívať, dosť ťažko chápu.

Turistika by sa však v Turci predsa mohla rozvíjať dynamickejšie...

Ján Kadlečík: Na Slovensku rozvoj turistiky naráža na problém kvality služieb, nie na problém kvality životného prostredia. Nevieme si prírodu chrániť a pritom ju aj hospodársky využívať. Preto aj niektoré národné parky stratili charakter chránených území a výstavba sa dostala priamo do vnútra národného parku. Národný park Veľká Fatra je výnimočným najmä preto, že je kompaktne uzatvoreným územím, v jeho vnútri nie sú veľké strediská cestovného ruchu alebo lyžiarske strediská.

V posledných rokoch ste mali vo Veľkej Fatre problémy s nedisciplinovanými motocyklistami a cyklistami, ktorí jazdili aj mimo povolených trás. Podarilo sa vám už niektorého z nich odhaliť?

Ján Kadlečík: - Vo Veľkej Fatre je problém cyklotrasy prepojiť. Cyklokluby sme vyzvali, aby požiadali o zlegalizovanie niektorých cyklotrás, ktoré sú využívané, ale dosiaľ nie sú schválené. Problémy sú najmä s prejazdom cykloturistov cez hrebeň a s jazdou po strmých svahoch. Nejde iba o cyklotrasy, ale aj o turistické chodníky. Ak vieme, že niektoré územia sú využívané a ľudia tam odjakživa chodievali, snažili sme sa o zlegalizovanie a označenie nových turistických chodníkov. Takýmito miestami sú napríklad Katova skala a Borišov. Organizovaných turistov sme vyzvali, aby zosúladili svoju činnosť so zákonom. Pri odhaľovaní motorkárov musíme spolupracovať s obvodnými oddeleniami polície, lebo motocyklisti jazdia bez značiek a s prilbou a je ťažké ich identifikovať. Podarilo sa nám už odhaliť istého Mošovčana, ktorý na motocykli jazdil po národnom parku. V poslednom čase sme zistili, že po veľkofatranských lúkach jazdia nedisciplinovaní priaznivci motorizmu už aj na terénnych automobiloch. Počítame s tým, že s posilňovaním strážnej služby v národných parkoch budú spomínané nešváry ustupovať. Okrem toho sme zistili na internete nezákonnú ponuku sprievodcovskej služby po jaskyniach od prevádzkovateľa jedného z turistických zariadení v Belianskej doline. Braňo Gregor

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 4. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 5. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 6. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Hygge ako životný štýl
 10. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 43 114
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 122
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 387
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 227
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 785
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 704
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 444
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 407
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 329
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 199
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vo Vrútkach stihli otestovať za víkend 2069 ľudí. Štyria z nich mali pozitívny test na covid-19.

Miera pozitivity v meste Martin za víkend je 0,46%. Ide však len o výsledky dočasných (víkendových) odberových miest. Do súhrnu sa ešte započítajú výsledky z mobilných odberových miest a PCR testov.

3 h
Viliam Sokolík sa narodil vo Vrútkach.

Narodil sa vo Vrútkach, dlhé roky pracoval v Matici slovenskej, kde bol vedúcim oddelenia fotodokumentačných zbierok v jej literárnom archíve.

6 h
Mužstvo sa formuje.Náročný program ukáže či ho ešte treba doplniť.

Po doplnení štyrmi novými bekmi získala martinská obrana potrebnú dávku skúseností i zdravej agresivity. Káder môže vedenie klubu posilňovať do 15. februára.

9 h
Ján Danko, primátor Martina počas testovania na Kolónii Hviezda.

Primátor Martina Ján Danko ocenil spolupatričnosť a ľudskosť všetkých, ktorí sa na testovaní podieľali. Aj preto bolo úspešné.

12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Policajti prosia verejnosť o pomoc.

24. jan

Skríningové testovanie na Kysuciach prebehlo bez problémov.

23 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

6 h

Už ste čítali?