Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Kto vlastne chce futbal pochovať?

Futbalisti Martina sľúbili, že jeseň dohrajú, ale

V nedeľu 5. októbra Martinčania nenastúpili na majstrovský futbalový zápas v Kremničke. Tento ich prehrešok bude ich stáť klub nielen body, ale zrejme sa to neobíde bez pokuty. Samozrejme, teraz je najaktuálnejšou otázka, čo ďalej, či vôbec Martinčania bez hanby a so cťou dohrajú jesennú časť súťaže. Hovorili sme o tom so šéfom klubu Jánom Stehlíkom a trénerom Jánom Blahušiakom.

Viacerí fanúšikovia nám do redakcie telefonovali a zaujímala ich predovšetkým otázka, či takto neslávne vlastne neskončil martinský futbal…

Skryť Vypnúť reklamu

Ján Stehlík: - Minulý pondelok sme sedeli s hráčmi a s trénerom. Dohodli sme sa - a hráči nám na to dali aj ruku - že súťaž riadne dohrajú. Od štvrtka opäť trénujú, až na dvoch hráčov Fučelu a Mórica a brankára Piklu, s ktorým nerátame.

Mali ste úzky káder a teraz bez spomínanej trojice hráčov máte ešte užší…

Ján Stehlík: - Káder budeme musieť doplniť, aby sme mohli dohrať súťaž. Stretneme sa s funkcionármi Belej a verím, že dvoch-troch hráčov nám poskytnú a jeden-dvaja hráči budú prvému mužstvu k dispozícii z dorastu.

Platí teda vôbec priorita, o ktorej sa hovorilo, že chcete dostať dorast do vyššej súťaže, keď ho chcete takto oslabiť?

Ján Stehlík: - Stále to platí. Dorast neoslabíme, pretože sú tam dvaja vyrovnaní brankári – Machovič, ako aj ďalší veľký talent Šefčík. Tak sa to zvládne.

Skryť Vypnúť reklamu

Aký je vzťah tréner-hráči po tomto ex tempore?

Ján Blahušiak: - Začali sme trénovať, s chlapcami sme sa normálne porozprávali, podali sme si ruky a sľúbili, že súťaž dohráme. No a platí to, čo som povedal už pre vaše noviny, že kto nemá chuť hrať za Martin, má dvere z kádra otvorené. Máme úzky káder, to je pravda, ale budeme rokovať s trénerom dorastu a s funkcionármi Belej o posilnení ďalšími hráčmi. Verím, že dospejeme k dohode.

Martin je už takmer beznádejne posledný, má pomerne veľkú stratu na predposledné miesto v tabuľke. Dá sa ešte v tejto situácii čosi urobiť, aby sa táto priepasť do konca jesene aspoň neprehĺbila?

Ján Blahušiak: - S chlapcami sme hovorili aj na túto tému. Sľúbili nám, že budú poctivo pristupovať k tréningu a k zápasom. Vylúčili, že by sabotovali zápasy.

Skryť Vypnúť reklamu

Je zložité hrať tretiu ligu len s mladými, talentovanými chlapcami, bez skúsenejších. Jesenné problémy by zrejme mali zarezonovať tak, že treba niečo urobiť počas zimnej prestávky…

Ján Blahušiak: - Na túto tému sme sa rozprávali s naším sponzorom pánom Segľom. Povedal nám, aby sme už jeseň dohrali, ako sa len najlepšie dá a prisľúbil nám, že od zimy by sa mal káder doplniť o piatich-šiestich hráčov.

Je to vôbec reálne, keď ste sa pred začiatkom sezóny nedokázali posilniť?

Ján Stehlík: - Myslím si, že áno. Za posledné dva roky sa káder takmer vôbec nedoplnil, stavalo sa viac-menej na vlastných odchovancoch a každý vidí, že aj keď chlaci sú talentovaní, bez pomoci skúsenejších ťažko budú napredovať.

Myslíte, si, že problém futbalového Martina je len v peniazoch?

Ján Stehlík: - Tento problém nie je len martinský, ale takmer celoslovenský. Je to skutočne predovšetkým v peniazoch – bez peňazí sa nedá zabezpečiť chod klubu a samozrejme ani kvalitnejšie posily. U nás je jediným sponzorom momentálne pán Segľa, okrem neho nik nedáva peniaze na futbal. On dáva toľko, koľko môže.

Môžete bližšie špecifikovať podmienky hráčov?

Ján Stehlík: - Nie je to ako kedysi. Máme štatút, v ňom sú stanovené prémie za vyhrané zápasy, remízu a stanovilo sa aj tzv. kalórne – koľko za tréningovú jednotku. Bohužiaľ, nevyhrali sme zápas, prémie sa nevyplácali, ale kalórne sa zatiaľ vypláca stále.

Ján Blahušiak: - Ja mám právo udeliť pokutu vtedy, ak hráči neprídu na tréning. A keď prehráme prípravný zápas, v tomto prípade to bolo s Kysuckým Lieskovcom, tiež bolo na mne, koľko za ten zápas hráči dostanú – či sto alebo päťdesiat korún, alebo nič. Myslím si, že viac by sa malo hovoriť o prémiách, ako o kalórnom, pretože za ne by si chlapci mohli peniaze pozbierať na ihrisku.

Dvaja s „kopačkami„

V utorok sme sa v našej redakcii stretli aj s dvoma najskúsenejšími hráčmi Martina - Rastislavom Fučelom a Mariánom Móricom. Neplánované a búrlivé stretnutie so sponzorom, ktoré mali hráči v pondelok na štadióne, sa skončilo tým, že obaja nadobro vyzliekli martinský futbalový dres. Zaujímal nás ich názor, prečo sa situácia vyhrotila až tak, že v mužstve končia.

Prečo ste necestovali do Kremničky?

Rastislav Fučela: – Najmä kvôli princípu. To bola základná vec, pretože chlapcom berú aj to málo, čo im patrí. Absolvujú tréningy a nakoniec im zoberú 200-300 korún.

Vieme však o tom, že peniaze ste predsa dostali, takže v čom bol problém?

Marián Móric: - Áno, dostali sme, ale nie všetky, len určitú časť.

Lenže môžeme namietať, že hráte tretiu ligu, zatiaľ ste ani zápas nevyhrali, takže, aké nároky na financie…

Rastislav Fučela: - Sme amatéri a v tomto prípade naozaj nešlo o prémie za víťazstvá, išlo len o peniaze, ktoré nám prináležali ako kalorické. Uznajte, že za dve hodiny 50 korún, ktoré dostávame za tréning, nie je veľa. Ja keď som odišiel z roboty, tak som prišiel o podstatne viac peňazí. Navyše, musel som zaplatiť toho, kto robotu urobil namiesto mňa.

Takže z futbalu sa v Martine nedá vyžiť…

Marián Móric: - To určite nie. Hráme to ako amatéri, skutočne z lásky. No a práve preto nás mrzí, ako sa k nám stavajú. To, čo sa stalo, bolo vyvrcholením všetkého zlého, čo sme tu zažili.

Je teda problém iba v nevyplatenom kalórnom?

Rastislav Fučela: - Rozhodne nie. V Martine je futbal chorý od základu. Ja som to povedal aj pánovi Segľovi, aby radšej pooral ihrisko a nasadil tam zemiaky. On síce dáva peniaze do futbalu, ale čo z toho, keď sú tu choré vzťahy. Zdá sa mi, že sa to vedie tak, aby tu futbal postupne padol. Možno by aj mal, nech sa môže začať úplne od začiatku, od nuly, ale nech tam prídu ľudia, ktorí budú chcieť robiť futbal a nie sa na ňom priživovať. Vo vzťahoch je, podľa mňa, najväčšia príčina pádu martinského futbalu.

Myslíte si, že je nejaké východisko z tejto situácie?

Marián Móric: - Určite je. Veľakrát sa o tom hovorilo, písalo aj vo vašich novinách, ale stále to asi skončilo pri osobe Jána Segľu. Viacerí by azda aj vstúpili do futbalu, pomohli mu, ale, vraj, kým tam bude on, tak nie.

Nenastúpili ste v Kremničke, čo ďalej, sami hovoríte, že futbal v Martine hrať nemienite…

Rastislav Fučela: - Mal som kontroverziu s pánom Segľom, pri ktorej ma on nazval hrobárom martinského futbalu, takže ja už nemienim pre klub pohnúť ani malíčkom. Ak raz príde niekto iný a povie, poď, ideme robiť v Martine futbal, nevravím, že nie, ale na úplne inej úrovni vzťahov, ako je to teraz. Začala sa tu dobrá robota za Petra Kureka a Mareka Hollého. Mnohí na neho nadávajú, ale konečne tu chcel niekto robiť poctivú robotu, zháňať peniaze, starať sa o hráčov, veď koľkokrát dal Marek zo svojich peňazí. Nemusel, ale chcel. To, čo Marek napísal do novín, s tým sa môžem len stotožniť. Ja som sa vrátil lebo som tiež chcel pomôcť, ale čím som tu bol dlhšie, zistil som, že sa tu robí tak, aby sa futbal potápal. A to ma mrzí.

Marián Móric: - To, čo sa udialo na stretnutí hráčov v pondelok, bolo až nepochopiteľné. Rasťovi Fučelovi povedal pán Segľa, že je hrobárom martinského futbalu a mne zasa, že vediem akúsi vojnu. To nedáva zmysel, lebo obaja sme tu chceli pomôcť. Aj sme pomáhali. Ja som všetkým chalanom pred začiatkom súťaže kúpil kopačky a Rasťo tiež veľmi pomáhal. Ale včerajšok nám doslova pokazil chuť do futbalu.

Napriek tomu, čo sa stalo, myslíte si, že je v Martine na čom stavať a ďalej robiť futbal?

Rastislav Fučela: - Základňa tu určite je. Lenže iba s dorastencami sa nedá hrať tretia liga. Ak nezoženú šiestich hotových futbalistov, myslím si, že stačilo by sa pozrieť po nich len tu, v Turci, bude to mať futbal v Martine ťažké.

Lenže často počúvame, že turčiansky futbalový vidiek nemá dobré kontakty s martinským futbalom…

Marián Móric: - Pravdou je, že do Martina chlapci nechcú ísť. Viacerí sa už popálili. Veď koľko hráčov, ktorí prv hrali práve v Martine, dnes robí dobré služby Turčianskym Tepliciam. Čo viac k tomu dodať.

Ako vidíte svoju futbalovú budúcnosť?

Rastislav Fučela: - O svoju futbalovú budúcnosť nemám strach. Ak budem chcieť, zahrám si aj na dedine. Ale nebudem to siliť. Ak to príde, príde, ak nie, stačí mi aj tá robota, ktorú mám.

Marián Móric: - V Martine, pokiaľ budú futbal robiť títo ľudia, som skončil. Priznám sa, že radšej budem hrať v Ďanovej druhú triedu.

Iste viete, aká je atmosféra v mužstve, čo na túto situáciu vravia vaši mladší spoluhráči?

Rastislav Fučela: - Iné východisko, ako hrať futbal, nemajú. Ja som im to aj povedal: len vy chlapci trénujte. Veď majú sotva po dvadsať rokov, tak si musia uvedomiť, že futbalovú budúcnosť majú pred sebou. A isté je, že futbal nehrajú kvôli funkcionárom, ale kvôli sebe. Ak chcú niečo dokázať, musia trénovať a na sebe tvrdo pracovať. Ján Kŕč

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 6. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 7. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 8. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 214
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 238
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 170
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 854
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 854
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 778
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 362
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 956
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 2 757
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 662

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 2. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 3. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 4. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 5. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 6. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 7. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 8. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 634
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 199
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 637
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 480
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 987
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 194
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 090
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rekonštrukcia dielní v Spojenej škole by mala trvať do apríla 2022.

Dielne praktického vyučovania Spojenej školy v Martine zrekonštruujú za 451.119 eur.


TASR 4 h
Na vybavenie kartičky ľudia stoja v radoch.

Dopravné karty dopravcu SAD Žilina ostanú platné aj po 1. januári 2022. Platnosť končí len mestským kartám MultiCARD, a to 31. decembra 2021.


Henrieta Paulovičová 19. okt
Martin fantasticky zvládol súboj na ľade Humenného.

Naši poriadne zaskočili favorizované Humenné a domov si doviezli všetky body. Do útoku k Linetovi a Tiainenovi výborne zapadol navrátilec Paulíny.


12 h
Ľudia do komunálneho odpadu vyhodili aj to, čo by mali separovať.

Obec plánuje robiť kontroly častejšie, nateraz neporiadnikov rieši napomenutím.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

V úrade končí dnes.


TASR a 1 ďalší 20. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Nové Zámky sa na mape Slovenska presunú do červenej farby, Komárno ostáva v oranžovej.


Anton Hrachovský/TASR 20. okt

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 2. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 3. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 4. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 5. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 6. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 7. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 8. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 634
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 199
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 637
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 480
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 987
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 194
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 090
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?