Zlomili košickú oceľ, ale posledný ich zaskočil

Hokejová extraliga

Utorok: Slovan Bratislava – Martin 4:1 (1:0,1:1,2:0) – góly: Hančák, J. Tabaček, Macho a Halaj, resp. Hovorka. Zostava Martina: Petrík – Böhme, Hudec, Šterbák, Gábriš, Rešetka, Kováčik, Česnek, Frkáň – Sýkora, Krišák, Pokrivčák, Krúpa, Zágora, Krčula, Kotlárik, Hovorka, Janovský, Važan, Petričko, P. Tabaček.

Piatok: Martin – Košice 3:1 (1:1,1:0,1:0) – góly: Hudec, Važan a Sýkora, resp. Šimurda. Zostava Martina: Petrík – Hudec, Böhme, Šterbák, Gábriš, Kováčik, Rešetka, Magdoško, Česnek – Pokrivčák, Krišák, Sýkora, Krčula, Zágora, Krúpa, Janovský, Hovorka, Kotlárik, Važan, Petričko, Bokroš.

Nedeľa: Martin – Nitra 3:3 (1:1,1:0,1:2 – 0:0) – góly: Kazda, Bokroš a Hudec, resp. Poljaček, Pavel a Kuric. Zostava Martina: Petrík – Hudec, Böhme, Šterbák, Gábriš, Kováčik, Rešetka, Magdoško, Česnek – Pokrivčák, Hovorka, Sýkora, Krčula, Zágora, Krúpa, Kazda, Kotlárik, Važan, Janovský, Petričko, Bokroš.

Odchovanci ich nešetrili

Zaujímavé - na Slovane porazili Martin Martinčania. Dva góly Slovana dali odchovanci z podhájskeho ľadu J. Tabaček a Macho a štvrtý gól dal Halaj, ktorý tiež istý čas obliekal martinský dres. V prvej tretine mali hostia až príliš veľký rešpekt pred majstrom. Do útoku išli dosť bojazlivo a domáci brankár nemal veľa práce. Na druhej strane mal viac práce Petrík, ktorý dokázal, že je mužom na pravom mieste. Rovnako ako v Trenčíne, aj na Slovana podal veľmi dobrý výkon a najmä jemu mohli spoluhráči vďačiť za to, že v prvej tretine prehrávali iba rozdielom gólu. Keď sa však Martinčania v druhej tretine viac osmelili, dokázali hrať s majstrom rovnocennú partiu. Ba, v útočnej tretine, často narobili nemálo problémov skúseným domácim hráčom. Najprv síce útočne naladený obranca domácich Ján Tabaček zvýšil vedenie Slovana na rozdiel dvoch gólov, ale o osem minút sa vyplatila Martinu ofenzíva a devätnásťročný oslávenec Marek Hovorka kontroval kontaktným gólom. Rutinérsky zakončil skvelú akciu obrancu Rešetku, ktorý mu zadovkou prihrával spoza bránky hostí. V týchto chvíľach bol martinských hráčov plný ľad a v závere druhej tretiny doslova ovládli obranné pásmo domácich. Turčania boli pri chuti, ale v záverečnej tretine ich schladil gól Macha. Po ňom prišli ďalšie šance hostí, ale Važan nemal v koncovke šťastie a rovnako ani Peter Tabaček nenapodobnil svojho brata. V oboch prípadoch sa zaskvel domáci brankár. V samom závere pridal štvrtý gól Halaj, keď zužitkoval skvelú prihrávku ďalšieho Turčana v službách Slovana - Zdena Cígera. Pri troche šťastia mohli hostia uhrať aj lepší výsledok.

Po pôste si zamaškrtili

Jedenásť zápasov po sebe Martinčania nad Košičanmi nevyhrali. A aj teraz boli hostia veľkým favoritom. Lenže narazili na mimoriadne odhodlaného a disciplinovane hrajúceho súpera, v ktorého bráne bezchybne chytal Petrík. Martinskí tréneri ušili na skúsených Košičanov skvelú taktiku, ich zverenci ovládli stredné pásmo a to bol zárodok úspechu. Pritom začiatok vyšiel lepšie hosťom. Obrancovia nedôrazne pokryli priestor pred bránkoviskom a Šimurda, ktorý vyzrel v martinskom drese na výborného hráča, aj trochu so šťastím, prekonal domáceho brankára. Už po 43. sekundách bolo vyrovnané. Martinčania výborne zahrali presilovku, Pokrivčák, práve v deň zápasu oslavujúci devätnásť rokov, prihral Hudecovi, ktorý si do šance skvele nakorčuľoval, a ten s prehľadom vyrovnal. Gól výrazne pomohol domácemu celku. Hráčom pribudlo sebavedomie a to na kolená nezrazil ani rozhodca, ktorý ani nie dve minúty pred koncom tretiny vylúčil Krišáka a Bokroša. Hostia hrali plné dve minúty presilovku piatich proti trom, ale obetavo brániaci domáci a neomylný Petrík boli skvelí. Po tejto presilovke Košíc prišli hneď dve ďalšie po sebe idúce oslabenia domáceho celku, keď na trestnú lavicu išli najprv Böhme a Krišák, ale skúsený súper ani z tejto výhody nič nevyťažil. V týchto momentoch sa lámal chlieb a dá sa povedať, že sa začalo rodiť martinské víťazstvo. V 33. min skvele spomedzi kruhov trafil Važan a domáci sa zaslúžene ujali vedenia. Vzápätí mohol definitívne zraziť hostí Krišák, ale Sopko sa nenechal prekvapiť. Uprostred záverečnej tretiny vyvinuli hostia veľký tlak na domácu bránku, ale dominovala martinská disciplína a pokojný brankár Petrík. Košičania boli čoraz nervóznejší a Kmiť vyprovokoval bitku, v ktorej mu Hudec nič nedaroval. V 56. min stálo pri domácej bránke šťastie, keď tutovku spálil Šimurda. Minútu a trištvrte pred koncom stretnutia hostia odvolali brankára, ale dvadsať sekúnd pred klaksónom ich Sýkora definitívne zrazil na kolená. Víťazstvo Martinčanov, ktorých hra sa v tomto zápase už podobala skvelým kúskom mužstva z minulej sezóny, bolo zaslúžené. Potlesk tribún si mužstvo zaslúžilo. Čo je horšie, v stretnutí utrpel zranenie kolenného krížového väzu center prvého útoku Jozef Krišák a v sobotu ho MUDr. Dalimír Jančovič operoval. Takže, po Jaroslavovi Markovičovi je už druhý hráč martinského základu mimo hry...

Milan Hovorka, tréner Martina: - Keď sme sa ubránili dvojminútovej presilovke hostí o dvoch hráčov, začal som veriť, že máme šancu na dobrý výsledok. Pochváliť musím chlapcov predovšetkým za to, že dodržali všetko, čo sme si povedali.

Utiekli,

ale nechali sa dobehnúť

Stretnutie s Košicami, ktoré malo dramatický náboj až do samého záveru, nielen odobralo Martinčanom sily, ale pripavilo ich o centra prvého útoku Krišáka. No, a tak tréneri pri nedostatku centrov museli špekulovať, ako postaviť zostavu. Našťastie už mali k dispozícii uzdraveného Kazdu a do stredu útoku dali Kotlárika. Marek Hovorka prešiel do útoku k Pokrivčákovi a Sýkorovi. Posledná Nitra dala veľký dôraz práve na toto stretnutie a na martinskom ľade sa predstavila v dobrom svetle. Po začiatočných vyčkávacích šachoch prekvapila domácich prvým gólovým úderom v 12. min. z hokejky Poljačeka. Opakovala sa tak situácia zo stretnutia s Košicami a Martinčania museli doháňať náskok súpera. Našťastie, v 16. min v oslabení domáci neinkasovali, ale, naopak, udreli. Po Rešetkovej prihrávke využil Kazda príležitosť na vyrovnávajúci gól. V druhej tretine boli aktívnejší hostia, ktorí vytesnili stredné pásmo a donútili domácich robiť chyby. Našťastie ich v týchto chvíľach zradila koncovka. Ta bola, lepšia na martinskej strane. Bokroš pridal v 33. min druhý domáci gól. Keď dal v 49. min najproduktívnejší domáci hráč Hudec tretí gól, zdalo sa byť definitívne rozhodnuté. Lenže hokej je hra okamihov a o tom sa diváci mohli presvedčiť aj v tomto zápase, keď v 58. min, za krátkych 19 sekúnd hostia zvrátili výsledok stretnutia „zlepencami„ Exmartinčana Pavela a Kurica. Bol to šok, z ktorého sa domáci ťažko spamätávali. V predĺžení už ani jeden zo súperov neriskoval, a tak sa zrodila remíza.

Milan Hovorka, tréner Martina: - Keď mala Nitra hru pod kontrolou, bral by som remízu, ale po zápase nás môže mrzieť, že sme stratili body. Ale konečný výsledok je spravodlivý. Máme veľa zranených a chorých hráčov, a tak nám to, že teraz hráme až v piatok, padne vhod.

V piatok hrá Martin v Žiline, v nedeľu hostí Zvolen a v utorok cestuje do Popradu. (jk)

Kanadské bodovanie po 13. kole extraligy:

8 bodov: Hudec (3+5), 7 bodov: Hovorka (4+3), Kazda (4+3), 6 bodov: Kotlárik (4+2), 5 bodov: Krišák (0+5), Pokrivčák (1+4), 4 body: Važan (4+0), 3 body: Gábriš (2+1), Sýkora (2+1), Petričko (2+1), Krúpa (1+2), 2 body: Mucha (2+0), Kováčik (0+2), Rešetka (0+2), 1 bod: Bokroš (1+0), Böhme (0+1), Zágora (0+1), Markovič (0+1), Magdoško (0+1).