Predminulý týždeň vo Vysokých Tatrách zasadala rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a dala verejnosti signál, ktorý nebolo možné nezachytiť - na Slovensku hrozí v najbližších týždňoch hromadné zatváranie škôl, pretože niet finančných prostriedkov na krytie fixných nákladov ich fungovania, predovšetkým na úhradu spotreby energií a vody. Preto sme sa opýtali podpredsedu ZMOS a primátora Turčianskych Teplíc Jozefa Turčányho:
Starostovia obcí a primátori miest vraj navrhovali jednorazové a plošné zatvorenie škôl na celom Slovensku. Je to pravda?
Padol aj takýto návrh, ale rada ZMOS vychádzala z právneho stavu, ktorý rozhodne chceme rešpektovať. Ak chceme, aby ho rešpektoval štát pri financovaní škôl a školských zariadení, nemôžeme ako samospráva, ktorá zo zákona prevzala isté kompetencie v oblasti školstva, konať mimo tohto rámca. Teda ani rada ZMOS nemôže prijímať uznesenia či odporúčania, ktoré by boli proti právnym normám. Prakticky povedané, ak nejaká obec či mesto ešte má na svojom účte prostriedky poskytnuté štátom na školy, dovtedy ich prevádzkovať musí v súlade s kompetenčným zákonom. Ale ak tieto prostriedky nemá, tak by obec nemala - ak nechce porušiť iné zákonné normy - platiť zo svojho rozpočtu výdavky, ktoré vyplývajú z preneseného výkonu štátnej správy. Ak to urobí, je to z právneho hľadiska presne to isté, ako keby hradila prevádzku napríklad súkromnej firmy. Preto rada ZMOS neodporučila celoplošné riešenie problému, ktoré by inak bolo dozaista demonštratívnejšie. Mnohí naši kolegovia sa domáhali solidarity, čo je v ich pozícii, keď sa účty na financovanie škôl blížia k nule, celkom pochopiteľné. Ale na druhej strane, zvolili sme podľa mňa správny prístup, keď sme odporučili individuálne riešenie, teda aby obce financovali školy dotiaľ, pokiaľ na to majú čo len korunu.
Z vašich slov je ale jasné, že zatváranie škôl na Slovensku reálne hrozí...
Jednoznačne áno. Už dnes sa tak v niektorých obciach deje. A treba povedať, že nie starostovia či riaditelia zatvárajú školy. Dnes školy zatvárajú vodári, plynári a energetici... Predstavitelia viacerých regionálnych združení po prepočte spotreby prostriedkov, ktoré samosprávy v minulých dňoch z ministerstva financií dostali, deklarovali, že tieto prostriedky na prenesený výkon štátnej správy nebudú postačovať. Ak sa situácia nezmení, školy sa budú zatvárať. Niektoré v októbri, oveľa väčší počet na prelome novembra a decembra.
Viete povedať aspoň približne, v koľkých percentách škôl v republike otočia kľúčom?
Predbežný odhad nášho združenia hovorí, že to bude minimálne dvadsať percent. Toľko škôl a školských zariadení bude mať obrovské problémy s úhradou svojich fixných nákladov. Chcem zdôrazniť, že o ničom inom tu nehovoríme, len o úhrade najnutnejších nákladov, nie o opravách, modernizácii a podobne.
Ak by sa tak stalo, tak by to znamenalo svojím spôsobom krach systému...
Ak dôjde k zatvoreniu škôl, uvedomujeme si, aká chúlostivá situácia nastane, aké veľké budú tlaky verejnosti, najmä rodičov a učiteľov. A predstavitelia samospráv budú medzi dvoma kameňmi, buď zatvoriť školy a čeliť tomuto tlaku, alebo ich dofinancovať z obecných prostriedkov, teda porušiť zákon a očakávať logické a tvrdé následky z toho plynúce. Nemyslím si, že by išlo o krach systému, akurát je jasné, že systém takto fungovať ďalej nemôže. V tejto súvislosti sa predstaviteľov samosprávy veľmi dotkli nešťastné vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva školstva pána Tótha v televízii. Povedal, že samosprávy sa musia naučiť hospodáriť s prostriedkami a že prostriedkov je v podstate dosť, lenže obce a mestá ich používajú na všetko možné, napríklad aj na financovanie peších zón a podobne. Je to veľmi nekvalifikované vyjadrenie, ktoré doslova pobúrilo starostovskú obec, pretože tak vysoký štátny funkcionár predsa musí vedieť, že štátne peniaze na školstvo sú prísne účelovo viazané.
Aká je situácia v Turci?
Situáciu v Turci máme zmapovanú. Javí sa, že horný Turiec, aj s ohľadom na predchádzajúce roky, keď sme urobili isté, nazvem to optimalizačné kroky, je na tom nepomerne lepšie ako dolný Turiec. Predpokladáme, že v okrese Turčianske Teplice, okrem dvoch-troch obcí, kde budú mať menšie problémy, by sme mali prežiť. V Martinskom okrese je situácia o poznanie horšia, napríklad v Martine chýba, podľa údajov ktoré mám, na dofinancovanie tohto roka 7 miliónov korún, v ďalších obciach je to podobné. Tam bude prelom novembra a decembra obdobím, kedy by sa finančné prostriedky na školy mali minúť.
Viete predpokladať, ako sa zachovajú starostovia?
Bude to v každom prípade individuálne rozhodnutie tej-ktorej samosprávy. Osobne predpokladám, že vo väčšine obcí ponesú riziko dofinancovania škôl do konca roka z obecných prostriedkov. Či to je ale správne rozhodnutie, to je už iná otázka. Ja si to nemyslím. Tu ide o princíp a o korektné vzťahy v rámci verejnej správy. Obce nemôžu donekonečna látať diery v systéme. Na tej najnižšej úrovni to predsa nie je ani možné. Ak by sme takto išli ďalej v opatrovateľskej službe, sociálnych zariadeniach, pozemných komunikáciách, ak by sme takto išli ďalej v iných odvetviach, kde štát prenáša kompetencie na samosprávu, tak sa dostaneme do neriešiteľnej situácie.
Igor Gabaj