Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Po starostiach aj radosť

HOKEJOVÁ EXTRALIGA

Utorok: Trenčín – Martin 5:0 (0:0,4:0,1:0) – góly: Kukumberg 2, Kóňa, Král a Starosta. Zostava Martina: Petrík – Hudec, Böhme, Šterbák, Gábriš, Kováčik, Česnek, Magdoško, Svačina – Pokrivčák, Krišák, Sýkora, Vodrážka, Krčula, Krúpa, Kazda, Hovorka, Kotlárik, Janovský, Petričko, Bokroš.

Piatok: Martin – Liptovský Mikuláš 1:2 (0:1,1:1,0:0) – góly: Kazda, resp. Školiak a Miklík. Zostava. Dzubina – Hudec, Böhme, Kožár, Česnek, Kováčik, Rešetka, Magdoško, Svačina – Pokrivčák, Krišák, Sýkora, Zágora, Krčula, Krúpa, Kazda, Hovorka, Kotlárik, Janovský, Petričko, Gábriš.

Nedeľa: Martin – Skalica 3:2 (1:0,1:1,1:1) – góly: Hovorka, Kotlárik a Gábriš. Zostava: Dzubina – Hudec, Böhme, Gabriš, Magdoško, Kováčik, Rešetka – Pokrivčák, Krišák, Sýkora, Zágora, Krčula, Krúpa, Kazda, Hovorka, Kotlárik, Janovský, Petričko, Važan.

Čierna desaťminútovka

Martin stále bez chorého Važana, zraneného Zágoru, ale aj Markoviča (v stredu bol v MFN operovaný) nastúpil v Trenčíne v bránke s Petríkom. Ten svoj krst ohňom absolvoval na ľade vedúceho mužstva tabuľky a hoci inkasoval päť gólov, nesklamal. Mal veľkú smolu, lebo lídrovi pri úspešnej koncovke chtiac-nechtiac pomáhali aj jeho spoluhráči. Martinčania nehrali v Trenčíne zle. Dokonca vypracovali si viacero veľmi dobrých streleckých šancí, ale brankár Hála bol veľkou oporou domácich. Najmä v závere prvej tretiny sa zaskvel pri šanci Hovorku. Na začiatku druhej tretiny mal šancu Bokroš, ale ani on nevyzrel na domáceho brankára. Hosťom sa všetko úsilie zrútilo za desať minút. Najprv sa od chrbta Magdoška odrazil puk za Petríkov chrbát a domáci začali napĺňať úlohu veľkého favorita. Druhý gól dal strelou „zo vzduchu„ Král. Vzápätí sa musel obracať domáci brankár po strelách Hovorku, Pokrivčák a Kováčika. No a potom nasledovali dva zlepence – prvému dopomohol obranca Šterbák, ktorý sa pošmykol na puku a v najnevhodnejšej situácii spadol, no a o 16 sekúnd sa vyplatil výlet obrancovi Starostovi. Hostia mohli znížiť, ale Sýkora nemal toľko šťastia ako domáci strelci, lebo jeho puk brankár Hála len stlmil betónmi a pomaly sa odkotúľal vedľa pravej žŕdky jeho bránky. V záverečnej tretine účet stretnutia podtrhol Kukumberg.

Nenaplnené nádeje

Domáci stále bez chorého Važana a Markoviča, ale už s obrancom Rešetkom z Dubnice, nenaplnili víťazné nádeje. Liptáci sa v Martine predstavili ako zrelší, skúsenejší kolektív s viacerými individualitami. Od prvej tretiny mali hru pod kontrolu. Azda aj vďaka s prehľadom chytajúcemu Lipovskému, ktorý najprv zneškodnil dve šance Petrička, potom Hovorkovu strelu, aj samostatný nájazd Sýkoru, sa hostia „zobudili„ a začali potvrdzovať úlohu favorita. Hneď po tutovke Sýkoru musel na druhej strane pred Poláškom hasiť rovnako výborný Dzubina. Táto šanca akoby bola predzvesťou gólového úderu. Liptáci vyhrali vhadzovanie v martinskej tretine a Školiak strelou bez prípravy napol sieť za domácim brankárom. V závere tretiny mohli domáci vyrovnať. Dvojica hráčov išla takmer sama na Lipovského, ale Petričko namiesto prihrávky Gábrišovi volil strelu z uhla. V druhej tretine boli domáci aktívnejší, lebo mali osem minút prevahu o jedného hráča. Z presilovky však dali však len jeden gól – po prihrávke Hovorku sa zblízka s prehľadom rutinéra presadil Kazda. Vyrovnávajúci gól domácim nepomohol tak, ako sa čakalo. V 32. min mohli len famóznemu zákroku Dzubina ďakovať, že Pleva nepotrestal jednu z mnohých chýb v obrane. V 35. min sa v podobnej pozícii, ako bol strelec jediného martinského gólu Kazda, ocitol Krišák, ale jemu sa nepodarilo zdvihnúť puk nad betóny Lipovského. No, a o minútu, keď bol na trestnej lavici Petričko, hostia trestali. Najprv síce Dzubina vyrazil strelu Fatyku, ale jeho spoluhráči nepokryli Miklíka a hostia viedli. V záverečnej tretine mohli ešte zvýšiť, ale domáci brankár sa opäť vyznamenal pri dvoch strelách Badža. Martinčania s pribúdajúcimi minútami akoby cítili, že im odlieta nádej na úspech a hostia im bez väčších problémov nedovolili hrať ani power-play.

Pozbierali sily

Prehra s Liptákmi našťastie nenahlodala psychiku Martinčanov. Na stretnutie so Skalicou, na ktorej ľade dostali poltucet, tréner Milan Hovorka ušil účinnú taktiku. Úvod dvoch vyrovnaných súperov bol spočiatku čakaním na chybu. To vyčkavanie im vydržalo takmer až do konca prvej tretiny. V 17. min pri presilovej hre tretí martinský útok zavrel hostí v ich obrannej tretine a po akcii na jeden dotýk medzi Kotlárikom, Kováčikom a Kazdom dal Hovorka vedúci gól. Aj druhú tretinu Martinčania dobre rozohrali. Dostali sa síce do početného oslabenia, ale Kotlárik ušiel skalickým obrancom a dal druhý gól. Ten hostí vyprovokoval k vyššej aktivite a Dzubina v bránke domácich musel viackrát potvrdzovať svoju výbornú formu. V 28. min však nestačil zabrániť strele Jarolína. Kontaktný gól hosťom veľmi pomohol a výsledok stretnutia bol dlho na vážkach. V záverečnej tretine sa v 50. min po krásnej prihrávke Krišáka, ocitol pred bránkou hostí obranca Gabriš a s prehľadom dal tretí martinský gól. Víťazstvo domácich sa zdalo isté, ale azda po jedinej chybe domáceho brankára dal v 56. min strelec prvého gólu Skaličanov aj druhý. V závere zápasu bola pochopiteľná snaha hostí o vyrovnanie, boli aktívnejší, často sa tlačili do útočnej tretiny. V závere viac ako minútu hrali power-play, ale domáci odolali a do druhej šestiny súťaže vykročili víťazstvom. Milan Hovorka: „Škoda že za stavu 3:1 sme sa akoby zľakli víťazstva a prenechali sme iniciatívu hosťom. Dôležité však bolo, že osobnou statočnosťou a hernou disciplínou sme napokon zvládli toto psychicky veľmi náročné stretnutie.„

Dnes hrajú Martinčania v Bratislave so Slovanom, v piatok hostia doma Košice a v nedeľu Nitru.

(jk)

Kanadské bodovanie po 10. kole extraligy:

6 bodov: Hovorka (3 góly+3 asistencie), 5 bodov: Hudec (2+3), Kazda (3+2), Kotlárik (3+2), Krišák (0+5), 4 body: Pokrivčák (1+3), 3 body: Važan (3 + 0), Gábriš (2+1), Krúpa (1+2), 2 body: Mucha (2+0), Kotlárik (2+0), Petričko (2+0), Sýkora (1+1), Kováčik (0+2), 1 bod: Böhme (0+1), Zágora (0+1), Markovič (0+1),