Nadácia vzdelávania samosprávy bola zrušená koncom minulého roka a po čase vzniklo po nej „vákuum„. Regionálne vzdelávacie centrá samosprávy na Slovensku neboli koordinované, nemohli si vzájomne pomáhať. Preto bolo potrebné založiť organizáciu, ktorá by koodinovala aktivity vzdelávania na Slovensku. Asociácia vzdelávania samosprávy vznikla ako koordinátor práce regionálnych vzdelávacích centier samosprávy začiatkom júna. Jej sídlom sa stal Martin a predsedom Dušan Gallo, ktorý je zároveň aj riaditeľom martinského „ervécečka„. Prácou kancelárie Asociácie vzdelávania samosprávy je poverené sídlo Regionálneho vzdelávacieho centra v Trnave. Viac o nových úlohách tejto asociácie nám povedal Dušan Gallo.
Aké úlohy plnila Asociácia vzdelávania samosprávy od svojho vzniku?
Rozbehli sme prácu na organizovaní spoločných vzdelávacích podujatí a vo vzťahu k tomu, že jednotlivých „ervécečiek„ Je viac ako krajov, ale pokrývajú celé územie Slovenska. je rozdiel keď na projekte pracuje jedno RVC alebo sieť jedenástich regionálnych vzdelávacích centier na celom Slovensku. Vzdelávacie projekty, ktoré chceme samospráve ponúknuť, by mali pokrývať celé územie Slovenska. Od júna sa nám podarilo skoordinovať vzdelávacie aktivity „ervécečiek„, ktoré už ponúkame pre celú sieť vzdelávacích centier samosprávy. V súčasnosti pracujeme aj na diári samosprávy, čo je vlastne pracovný materiál pre starostov a pracovníkov samosprávy. Ten obsahuje základné údaje o samospráve, kontaktné adresy ministerstiev, niektorých dôležitých organizácií a inštitúcií a stránky pre rôzne zápisy, od rozpočtu obcí, zloženie obecných zastupiteľstiev a komisií a podobné údaje.
Ktorou úlohou sa zaoberáte v súčasnosti?
Starostom a pracovníkom samosprávy na celom Slovensku chceme ponúkať vzdelávacie aktivity, ktoré sú akreditované Ministerstvom školstva SR. Tieto produkty sú orientované predovšetkým na adaptačné kurzy nových pracovníkov samosprávy alebo zamestnancov mestských a obecných úradov, ktorí vykonávajú nové kompetencie. Túto vzdelávaciu aktivitu zabezpečuje pre asociáciu RVC v Martine. Okrem toho asociácia zabezpečuje kurz vzdelávania pre nových starostov, manažérsky kurz nazvaný Vedomosti a zručnosti úspešného predstaviteľa samosprávy. Našim cieľom je zabezpečiť takú formu vzdelávania, aby išlo o školu pre pracovníkov samosprávy. Kurzy akreditované Ministerstvom školstva SR by sme chceli rozbehnúť už v novembri. Takéto kurzy organizovala Nadácia vzdelávania samosprávy už v minulosti, ale dosiaľ neboli akreditované ministerstvom školstva. Išlo o projekty financované zo zahraničia, napríklad americká organizácia Centrum rozvoja miestnych samospráv ponúkala manažérske kurzy pre volených predstaviteľov miest a obcí. Tieto kurzy boli dosť všeobecné a my by sme ich chceli prispôsobiť pre podmienky Slovenska, aby boli „ušité“ na mieru našich predstaviteľov samosprávy. Budú orientované na komunikáciu starostu s občanmi, tvorbu rozpočtov, prípravu a realizáciu rokovaní, tvorbu rozhodnutí...Asociácia vzdelávania samosprávy by sa mala stať partnerom nielen pre Združenie miest a obcí Slovenska, Úniu miest Slovenska, ale aj pre tretí sektor a najmä pre podobné organizácie v zahraničí. Jedno stretnutie sme už mali so zástupcami Vzdelávacieho centra pre verejnú správu Českej republiky. Hovorili sme o spoločných projektoch, ktoré by sme mohli realizovať spoločne, o podobných projektoch obidvoch strán a školách vzdelávania v zahraničí, s ktorými by sme mohli spolupracovať.
Koľko predstaviteľov samosprávy v Turci absolvovalo v minulosti spomínané kurzy?
O manažérske kurzy bol veľký záujem, ale bolo to dané aj tým, že časť nákladov financovala americká strana a účastníci si zo skutočných nákladov zaplatili iba jednu tretinu. V Turci bol o spomínaný kurz veľký záujem a zúčastnila sa na ňom asi tretina starostov zvolených v minulom volebnom období. Manažérske kurzy pre starostov treba pripraviť už na toto volebné obdobie, a to tak, aby boli čo najaktuálnejšie a najkonkrétnejšie orientované na podmienky Slovenska.
Aké úlohy vyplývajú pre Asociáciu vzdelávania samosprávy v súvislosti so vstupom Slovenska do EÚ?
Treba urobiť ešte kroky, ktoré by umožnili samospráve využiť ešte predvstupové fondy EÚ. Chceme pripraviť predstaviteľov slovenskej samosprávy na to, aby boli schopní spájať svoje sily, lebo už v súčasnosti si uvedomujú, že projekty, ktoré prichádzajú do úvahy nie sú schopní realizovať samostatne. Chceme im pomôcť pri spájaní sa do menších celkov, napríklad do združení viacerých obcí a pripraviť pre nich vzdelaných odborníkov, ktorí by im boli schopní pomôcť pri zostavovaní a realizácií konkrétnych projektov. V súčasnosti vo väčšine prípadov obce nie sú schopné pripraviť a realizovať projekty. Samozrejme, už v súčasnosti by mali starostovia vedieť, kde môžu požiadať o peniaze z fondov EÚ, ako treba na projektoch pracovať a v blízkej budúcnosti vyškoliť ľudí, ktorí by mestám a obciam pomohli najmä vo fáze realizácie projektov. Asociácia vzdelávania samosprávy sa potrebuje na Slovensku etablovať využiť kontakty Združenia miest a obcí Slovenska na príslušných ministerstvách, aby sme sa stali pre ne partnermi aj pre oblasť vzdelávania v oblasti projektov z fondov EÚ. O tejto problematike sa veľa hovorí, ale vo veľmi všeobecnej rovine. V tejto oblasti vzdelávanie starostov a pracovníkov samosprávy zaostáva a našou úlohou je túto stratu rýchlo dobehnúť a pripraviť vzdelávacie projekty, ktoré by im pomohli v konkrétnych prípadoch.
Zmení sa činnosť asociácie po vstupe Slovenska do EÚ?
Samozrejme naše aktivity zamerané na využitie predvstupových fondov EÚ musíme stihnúť do konca roka. Nezmení sa určite forma jednodňových informačných seminárov pre starostov a pracovníkov samosprávy, pretože ich zmyslom je reagovať na aktuálne zmeny v legislatíve, organizovať budeme aj akreditované manažérske kurzy. Zmena sa po vstupe do EÚ musí prejaviť najmä v rozšírení kontaktov s podobnými školami v iných krajinách EÚ, v práci na spoločných projektoch s nimi. Predovšetkým chceme spolupracovať so vzdelávacími centrami samosprávy v Poľsku, Maďarsku a Českej republike. Tieto krajiny sú vo vzdelávaní samosprávy v mnohých oblastiach ďalej ako my a našou úlohou bude snažiť sa, aby sme nezaostávali. V týchto krajinách sú ďalej napríklad vo vzdelávaní projektových manažérov samosprávy.
S čím sa na Asociáciu vzdelávania samosprávy a RVC v Martine najčastejšie obracajú turčianski starostovia?
Najviac ide o požiadavky vzdelávania v oblasti legislatívnych zmien a pri ich praktickom uplatňovaní. V súčasnosti obce napríklad prechádzajú na podvojné účtovníctvo a na túto zmenu bolo treba mnohých pracovníkov obecných úradov preškoliť, ďalej išlo o vzdelávanie súvisiace s prechodom kompetencií, napríklad v oblasti sociálnych zákonov, vydávaním stavebných rozhodnutí v spoločných obecných úradovniach. Inštitút vzdelávania verejnej správy nemohol zabezpečiť v súvislosti s prechodom kompetencii preškolenie takého množstva ľudí, preto je našou úlohou pripraviť čo najviac kurzov akreditovaných ministerstvom školstva, a to čo najbližšie k miestu pôsobenia pracovníkov samosprávy.Braňo Gregor