Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Stále pôjdeme naplno

- hovorí pred štartom hokejovej extraligy martinsk

Vlaňajšie skvelé šieste miesto extraligových hokejistov MHC Martin vlialo do priaznivcov mužstva optimizmus do novej sezóny. Tréner Milan Hovorka so svojim asistentom Jánom Frolom vybudovali vlani veľmi dobrý a prespektívny kolektív. Žiaľ, počas prestávky došlo v ňom k zemetraseniu a v kabíne martinského extraligistu nezostal kameň na kameni. A tak, chtiac-nechtiac, museli tréneri v príprave na nový ročník extraligovej súťaže začať svoju prácu takmer od nuly. Až do posledných dní pred prvým majstrovským vystúpením v Skalici funkcionári klubu doťahovali posledné hosťovačky hráčov a dotvárali kolektív, ktorý by mal nadviazať na úspechy minulých rokov. Nebude to mať ľahké. Ale tréneri nepodliehajú skepse, lebo veria „svojej„ príprave, aj keď tá tohoročná bola až priveľmi špecifická. Aj o tom sme pred štartom hokejovej extraligy hovorili s trénerom Milanom Hovorkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Začiatok prípravy mužstva bol zvláštny. Prišli ste do kabíny a mnohých hráčov ste vlastne ani nepoznali, takže opäť vás čakalo budovanie kádra. S akým pocitom ste sa dali pokračovať v tom, čo ste vlani začali?

Samozrejme, snom každého trénera je pracovať koncepčne, budovať káder a jeho základ iba dopĺňať. Nemalo by to byť len želanie, ale myslím si že aj samozrejmosť. Ak má byť tréner pri mužstve dlhšie, ako len jeden rok, určite by mal mať šancu pracovať koncepčne. Tak sme si to predstavovali spolu s kolegom Janom Frolom. Mysleli sme si, že budeme len nadväzovať na to, čo sme začali. V podstate s takým cieľom sme vo vlaňajšej sezóne formovali mužstvo. Tento rok sme chceli nadviazať na našu spoločnú prácu. Bohužiaľ, dostali sme sa opäť akoby o rok späť, ba teraz sme prípravu absolvovali ešte s mladším a neskúsenejším kádrom ako vlani.

Skryť Vypnúť reklamu

V extraligovom kádri sú ale až štyria reprezentanti Slovenska do 20 rokov, to len potvrdzuje, že opäť budete pracovať s perspektívnym mužstvom. Aká je mladá krv, ktorá prišla do mužstva z majstrovskej juniorky?

Juniori boli dvakrát po sebe majstrami Slovenska – to je fakt, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že pri prvom titule sa o to výraznou mierou pričinili aj piati hráči – Dzubina, Macho, Važan, Kováč, Fišer, ktorí mali už prax v extraligovom áčku. Rovnako to bolo vlani, keď v play off nastupovali Dzubina, Špirko, Pokrivčák, Važan aj Troliga. Spomínam to preto, aby sme si nezastierali oči, lebo určite nie všetci, ktorí vyšli z majstrovského celku, môžu hrať extraligu mužov. Musíme triezvo stáť na zemi. Ale, iste je potešiteľné tvrdenie, že, ak rátam aj Špirka, ktorý odišiel do USA, je momentálne v našom mužstve veľký reprezentačný potenciál dvadsaťročných – mohli by sme mať dokonca až piatich reprezentantov. Ak by títo chlapci nedostali príležitosť v extraligovom mužstve, tak by mali oveľa menšiu šancu byť reprezentantmi. Martin im dáva túto šancu a ja verím, že sa uplatnia. Ale zároveň pripomínam, že seniorské extraligové mužstvo nemôže byť v jadre zložené len z juniorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi spomínanými reprezentantmi je aj váš syn Marek, ktorý je tiež v kádri extraligistu. To, že bude syn na ľade a otec na striedačke, priam provokuje položiť vám otázku, či nebude mať úľavy, či budete na neho rovnako prísny, ako ste na ostatných hráčov?

Syna som trénoval od jeho hokejových začiatkov s výnimkou, keď som bol mimo Dubnice. Môžem povedať iba to, že to má to pri mne veľmi ťažké. Určite nič som mu neodpustil, dokonca najčastejšie som ho zohnal z ľadu počas zápasov. Ešte ťažšie to bude mať v Martine, hoci si verejnosť možno myslí opak, lebo určite bude na neho, práve aj z tohto dôvodu, doliehať väčší psychický tlak.

Ako sa, za tej situácie, ktorú sme už spomínali, naplnili vaše predstavy o príprave mužstva na nový ročník extraligy?

Bola to jedna z najtvrdších príprav, ktoré som vôbec s mužstvom na poste trénera absolvoval. Iste, nebola by v závere až taká náročná, keby nám nechýbal jeden týždeň, ktorý sme mali pôvodne naplánovaný ako tréningový, ale nakoniec bol pre hráčov dovolenkový. Kontinuita prechodu z tréningu na suchu na ľad, ako som ho mal pôvodne naplánované, nám v závere chýbala. Ale z hľadiska toho, aký tvrdý bol záver prípravy na suchu, zasa prišiel hráčom spomínaný týždeň voľna vhod. Hendikepom bolo, že sme vykorčuľovali na ľad o týždeň neskôr, ako väčšina extraligistov a samozrejme aj to, že sme ešte nemali jasno v otázkach kádra.

Potom prišli prípravné stretnutia pri plnom tréningovom zaťažení, neuťahali ste hráčov?

Radšej mať mužstvo teraz uťahané ako potom, pretože potom už na kondičnú stránku prípravy počas súťaže nebudeme mať toľko času. Okrem niekoľkých voľných utorkov sa súťažné stretnutia budú hrať trikrát v týždni. Keďže aj v tomto roku chceme založiť náš herný štýl na pohybe, vysokom nasadení, hráči potrebujú mať dobrú kondíciu. Preto som zvolil takúto prípravu, lebo radšej počas nej nabrať a potom trošku povoliť, aby mali hráči čas na regeneráciu.

V príprave neboli dôležité výsledky, ale predsa, v ktorých stretnutiach vás uspokojilo mužstvo najmä z herného hľadiska?

Potešili ma dve stretnutia v rade za sebou – s Liptovským Mikulášom a ruskou Kazaňou. V oboch sme vyhrali o gól, ale najmä v druhom spomínanom zápase sa chlapci vypli k vrcholnému výkonu, čo zasa bolo cítiť na ďalší deň, keď sme mali naplánované stretnutie. Práve zápas s popredným ruským mužstvom bol asi strop našich momentálnych možností.

V príprave ste vyskúšali viacerých hráčov, ktorí by vám zapasovali do koncepcie?

My musíme predovšetkým vychádzať z našich možností, podľa toho, na ktorých hráčov z hľadiska financií máme. Iste, mám predstavy o tom, koho by som tu chcel mať. Dnes je ale situácia taká, že berieme hráčov aj s takým rizikom, že sa v Martine nakoniec neuplatnia. Aj to sa môže stať. My skôr vidíme, že z kvantity, ktorou disponujeme, môže časom vyrásť aj kvalita. Každý má šancu a nie je to alibizmus, čo hovorím. Totiž, medzi hráčmi, ktorých sme skúšali, nie sú veľké rozdiely – všetci majú rovnakú šancu uspieť, ako na druhej strane ešte byť z kádra vyradení.

Vieme, že krédom, ktoré vštepujete hráčom, je herná disciplína – dobrá obrana a efektívny útok...

Už som to viackrát povedal, kvalitná útočná fáza sa začína u obrancov a dobrá obrana u útočníkov. Chcem opäť vytvoriť taký kolektív, že si každý hráč v ňom uvedomí, tak ako to bolo vlani, že gól dostávame všetci, prehrávame všetci, ale aj víťazíme všetci.

Pracovali na sebe hráči počas prípravy tak, že môžete s ich nasadením vysloviť spokojnosť?

Neviem o takých hráčoch, čo sa aj teraz pripravovali pod mojím vedením, ktorí by nechceli na sebe pracovať.

Nemáte v mužstve veľa starších a skúsenejších hráčov, môžete povedať, že boli vašou predĺženou rukou v kolektíve?

To určite. Každý tréner by bol sám proti sebe, keby nekomunikoval s najstaršími a najskúsenejšími hráčmi. Tejto zásady sa držím.

V príprave sme postrehli, že by ste sa mohli predovšetkým spoľahnúť na kvalitných brankárov, lebo popri Rovniankovi sa blysol výkonmi aj Dzubina...

Bude dobre, keď budeme mať na tomto dôležitom poste vyrovnanú dvojičku. Mohli by sme sa vyvarovať toho, čo sa nám stalo vlani. Vtedy, keď mal Rasťo problémy so zubom a niekoľkokrát chýbal, mali sme problém s psychickou pohodou v mužstve. Hráči sa začali báť chyb, pretože za sebou necítili oporu. Tento rok, dúfam, že by sa nám to nemalo prihodiť. Popri Michalovi Dzubinovi máme aj Tomáša Ruttkaya. No a bol som sa v Piešťanoch pozrieť aj na reprezentanta v osemnástke – Valenta. Veľmi sa mi páčil, preto aj on dostal šancu v príprave a aj on má dvere otvorené.

Extraligu začínate v Skalici a potom máte doma hneď Slovan. Vyžrebovanie to ozaj nie je ľahké...

Teraz si ozaj myslíme, že vyžrebovanie je ťažké, ale keď dobre začneme, budeme mať výhodu a všetko bude inak. Teda, všetko sa dá hodnotiť z viacerých zorných uhlov.

Martin je mesto s dobrou hokejovou klímou. Športoví priaznivci majú radi hokej o čom svedčí najmä plný štadión na Podháji na extraligových zápasoch, v ktorých sú diváci povoleným dopingom pre domáci kolektív. Čo im odkážete?

Ako hráč bol som víťazný typ – či som hral o nič, alebo o korunu, alebo o viac. K tomu dnes ako tréner vediem aj hráčov. Ani v zložitej situácii, v akej bol a je v Martine extraligový hokej, neskladáme zbrane. Stále pôjdeme naplno. Hráči sa určite budú snažiť, aby diváci mali z našej hry dobrý pocit. Chcem, aby sme po zápase vždy mali pocit, že sme pre víťazstvo spravili všetko, a ak to nevyjde a vyhrá súper, potom športovo ocenili, že bol jednoducho lepší.

Káder mužstva MHC Martin

Brankári: Rastislav Rovnianek, Michal Dzubina, Tomáš Ruttkay, obrancovia: Michal Česnek, Stanislav Hudec, Rastislav Böhme, Ján Magdoško, Martin Svačina, Marcel Šterbák, Ladislav Gábriš, Martin Ratveiský, Ján Frkáň, Marek Themár, Miloš Stráňovský, Stanislav Kožár, útočníci: Máriou Kazda, Jozef Krišák, Peter Kotlárik, Tomáš Pokrivčák, Roman Sýkora, Michal Važan, Anton Zágora, Michal Krúpa, Jaroslav Markovič, Milan Vodrážka, , Vladimír Janovský, Marek Hovorka, Peter Tabaček, Radoslav Imriš, Matej Krčula, Lukáš Bokroš, Matúš Petričko.

Realizačný tím - tréner: Milan Hovorka, asistent: Ján Frolo, lekári: MUDr. Dalimír Jančovič, MUDr. Jaroslav Lúčan, maséri: František Oláh, Ľubomír Baka, fyzioterapeut: Milan Mendel, vedúci mužstva: Pavol Šimka a Milan Ratveiský.

Ján Kŕč

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 867
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 347
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 830
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 639
 5. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 559
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 483
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 443
 8. Aká je chémia vôní 9 069
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 880
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 822
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V dedine opravili cestu

Pomohli si bezúročnou pôžičkou.

V dedine vybudovali aj novú zástavku.

Farmár: Túto prácu musíte milovať

Na farme v Čremošnom majú pred Vianocami rušno. Farmár Pavel Petránek sa pomaly ani nezastaví, papierovačky doháňa po večeroch a cez víkendy.

Farmár Pavol Petránek svoju prácu miluje. Farmárčenie je jeho životná filozofia.

Od koláčika k veľkému snu

Šikovná mamina dvoch detí neraz vypeká aj do polnoci. Ženie ju túžba po splnenom sne.

Veronika si túži vo Valči otvoriť svoju vlastnú cukrárničku.

Bylinkárka Thurzová bola svetoznáma

Kniha bylinkárky z Martina bola preložená na 23 svetových jazykov.

Pamätná izba Ľudmily Thurzovej dýcha históriou aj silou, ktorú v sebe táto výnimočná žena mala.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia už pozná totožnosť muža, ktorý zaútočil po upozornení, že nemá rúško

Páchateľa a jeho kamaráta spoznali ľudia na videozázname.

Ako vyzerajú covidové pľúca? Zo špongie je tuhá hmota, hovorí patológ

Súdny lekár František Štuller, vykonáva aj pitvy ľudí, ktorí umreli na covid.

Na stanici v Nitre napadli muža po tom, ako upozornil na rúško

Incident sa stal v čakárni na autobusovej stanici.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Už ste čítali?