Martin – Od polovice júla je možné na nočnej oblohe aj voľným okom pozorovať zaujímavý astronomický úkaz. Za posledných 60-tisíc rokov je totiž planéta Mars k našej Zemi najbližšie. Konjunkcia vyvrcholila v stredu 27. augusta okolo obeda.
Možnosť pozorovať Červenú planétu si nenechali ujsť ani v Astronomickej pozorovateľni M. R. Štefánika pri Gymnáziu Viliama Paulinyho Tótha v Martine. Len minulý štvrtok sem prišlo okolo päťdesiat záujemcov nadšených sledovať na oblohe nevídané divadlo cez hvezdársky ďalekohľad.
Mars vyšiel okolo 20.45 hod spoza Lysca. Spočiatku bol červený, ale ako stúpal čoraz vyššie, rozjasnieval sa. Podľa Ivana Šaba, ktorý patrí, dá sa povedať, ku astronomickej pozorovateľni telom aj srdcom, v súčasnom období je najkrajší okolo polnoci a jednej hodiny nadránom. A je najjasnejším objektom hviezdnej oblohy. Tí, čo si radi pospia, a chceli by vidieť túto planétu v celej svojej nádhere, si ale nemusia zúfať. Ešte majú šancu, pretože vyjde na horizonte, podľa Astronomickej ročenky 2003, v utorok 9. septembra už o 19.17 h, 19. septembra o 18.30 h a 29. septembra o 17.46 h. A kulminovať bude ešte pred polnocou. Keďže sme v Turci, treba k uvedeným časom pripočítať ešte takú polhodinu.
„Mars sa priblížil k Zemi na najmenšiu možnú vzdialenosť. Keďže dráha Zeme a Marsu nie sú úplne kruhové, ale sú eliptické, a teraz sa práve stretajú. To stretnutie býva každých pár rokov, nie je to nič zvláštne, lenže dnes je to mimoriadne blízka vzdialenosť. 56 miliónov kilometrov je v astronómii relatívne veľmi málo. Mars je na oblohe bežne malá červená bodka. Takže žiadny detail klasickým ďalekohľadom sa nedá zachytiť. A teraz je desaťnásobne väčší. Vyzerá ako desaťkorunáčka,„ rozprával I. Šabo. Ak má verejnosť záujem o nočnú oblohu, dvere astronomickej pozorovateľne má vždy otvorené každý štvrtok večer o deviatej hodine. Intenzita viditeľnosti tejto planéty bude v priebehu jeden a pol mesiaca pomaly klesať až sa našim očiam opäť stratí do diaľav záhadného vesmíru. Takže si nezabudnite vychutnať toto nádherné divadlo, ktoré mohli naposledy sledovať neandertálci...
(mm)