Vandali a ľahostajní turisti robia z náučného chodníka v lesoparku Bôr smetisko
Náučný chodník v lesoparku Bôr môže verejnosť využívať už dva roky, aj keď bol oficiálne bol otvorený vlani pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a premiére podujatia Cesta rozprávkovým lesom. Toto podujatie minulý a tento rok výrazne prispelo k popularite lesoparku Bôr.
Znevážené peniaze
Hneď pri vstupe do lesoparku Bôr informuje prvá náučná tabuľa návštevníkov, že projekt náučného chodníka bol financovaný z fondu PHARE. Nešlo síce o milióny korún, ale každý dar by si mali ľudia vážiť. Niektorí obyvatelia Turčianskych Teplíc si ale tento dar nevážia, o čom svedčia poodtŕhané alebo poškodené informačné tabule a odpadky okolo smetných nádob popri chodníku. Budúci rok síce vstupujeme do Európskej únie, ale dôležité je aj to, aby sme sa naučili kultúrne správať a vážiť si nielen vlastný, ale aj verejný majetok. Samozrejme, aj v Európskej únii sa nájdu vandali, ktorí ničia súkromný a verejný majetok, ale ich pôsobenie nie je vidieť v takom rozsahu ako na Slovensku. V kúpeľnom meste by mal byť ešte väčší poriadok ako v iných mestách, pretože každý návštevník kúpeľov a turista chce v ňom nájsť príjemné prostredie kde môže relaxovať. Medzi odpadkami a porozbíjanými informačnými tabuľami sa určite nedá príjemne relaxovať.
Na vandalov nestačia policajti,
ani cyklisti
Zisťovali sme, čo chce so súčasným stavom náučného chodníka v lesoparku Bôr robiť turčianskoteplická radnica. „Máme uzatvorenú zmluvu s Klubom priateľov horskej cyklistiky, ktorý má na náučný chodník dohliadať. Napriek tomu je čoraz viac zničený. Obyvatelia Turčianskych Teplíc na chodník nedali ani korunu, myslím si, že keď naň urobíme v meste verejnú zbierku, budú si investované peniaze viac vážiť,„ povedala nám prednostka turčianskoteplickej radnice Eva Mališová.
Opýtali sme sa jej aj na prácu mestskej polície pri hliadkovaní v lesoparku Bôr. Dozvedeli sme sa, že mestskí policajti hliadkujú v lesoparku Bôr iba sporadicky. Pátranie po vandaloch zatiaľ neprinieslo pozitívne výsledky. Mestská polícia je podľa Evy Mališovej dosť vyťažená, pretože je zapojená aj do hliadok strážnej služby v kúpeľnom parku. Túto spoluprácu treba podľa nej ešte doriešiť. Opýtali sme sa aj na škody spôsobené vandalmi na lavičkách a informačných tabuliach. Vandali vraj ukradli štyri až päť lavičiek a zničili tri informačné tabule a okrem toho aj smetné koše.
Dozvedeli sme sa o tom, že vandalov sa snažil odhaliť aj obyvateľ Turčianskych Teplíc – Ľudovít J., ktorého sme navštívili. Povedal nám, že podľa neho môžu byť vandalmi starší chlapci, ktorí si z informačných tabúľ urobili pri potoku „bunkre„, v ktorých sa hrali. Niektoré vytrhané lavičky sa našli v potoku, čo svedčí o tom, že ich tam hodil niekto, kto má viac sily ako malé deti. Poškodenie lavičiek a informačných tabúľ nahlásil Ľudovít J. mestskej polícii, ktorá urobila fotodokumentáciu. Potom sa údajne vandali stiahli do ústrania a v bunkroch sa nezdržiavali.
Z ruksakov ich odhadzujú na zem
My sme sa prešli približne polovicou náučného chodníka lesoparku Bôr. Okrem chýbajúcich informačných tabúľ sme videli, že popri náučnom chodníku pribudlo množstvo odpadkov, najmä plastových fliaš, ktoré návštevníci vo svojich batohoch síce boli ochotní do lesoparku doniesť, a to plné nápojov, ale nechcelo sa im ich prázdne odnášať späť. Keby popri náučnom chodníku neboli smetné nádoby, možno by okolo informačných tabúľ nebolo toľko odpadkov, ako ich je v súčasnosti. Predtým, keď v lesoparku Bôr nebol žiadny náučný chodník, bolo v ňom určite menej odpadkov ako v súčasnosti. Aj plné smetné nádoby svedčia o tom, že aj v odvoze odpadu z nich je čo zlepšovať. Zdá sa, že Turcom musí pretiecť ešte veľa vody, kým sa Slováci naučia vážiť si životné prostredie a nebudú sa k jeho čistote stavať ľahostajne.
Braňo Gregor