Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Všetko ide po starom

III. LIGA STRED

V sobotu hrali oba turčianske mužstvá na domácich trávnikoch. Aqua Turčianske Teplice bez zranených bratov Pittnerovcov a Frátrika hostila Kysučanov. Hráči Kysuckého Nového Mesta prišli do Turca sebavedomo, veď v prvých dvoch kolách novej sezóny vyhrali a podľa slov ich funkcionárov pred zápasom, prišli vyhrať aj do tretice. Od začiatku boli nepríjemným súperom, vytiahli kvalitné futbalové i nefutbalové zbrane (filmovanie), ale to stačilo iba na jeden polčas. Tepličania ich v druhom doslova zvalcovali, a keby hostia odišli s „päťkou„, nemohli by sa ani príliš čudovať...

V Turci teda ide všetko po starom – Teplice vyhrávajú a Martin opäť stráca body. Naivná predstava Martinčanov, že vo vyššej súťaže možno obstáť aj s oslabeným kádrom, zrejme vychádza z nepoznania situácie a preceňovania vlastných schopností. A tak Rakytovce, ktoré viacerí už pred súťažou pasovali na zostup, v Martine získali v pohode bod. Nepomohol ani obnovený štart Fučelu. Pre Martin sa pomaly začína boj o záchranu, v nedeľu cestuje do Revúcej, v stredu do Žiaru nad Hronom...

Ostatné výsledky: Kremnička - Tomášovce 1:0 (1:0), Podbrezová B - Revúca 2:1 (2:0), Žiar nad Hronom - Žilina B 3:3 (1:0), Čadca - Ružomberok B 2:3 (0:1), Dolný Hričov - Lučenec 0:0, Liptovský Mikuláš - Bytča 3:1 (1:0).

Martin – Rakytovce 1:1 (1:0)

Gól dal Siva. Zostava: Pikla – Vaňko, Volna, Fučela, Pauer, Markovič, Kucian, Gašparovič, Ďurkovič (Kapusta, Bielik), Siva, Móric.

Stretnutie mužstiev z konca tabuľky malo byť skúšobným kameňom nádejí mladého domáceho celku. Táto skúška vôbec nedopadla dobre. Mužstvo prepadlo nielen herne, ale najmä v koncovke a v závere vyprchala aj nádej na prvé víťazstvo. Domáci síce začali sympaticky, nešetrili pohybom, hráči nabiehali do voľných priestorov. Aktívny Siva, ktorého tréneri z obrany vytiahli do útoku, sa pokúšal dostať do šance, ale bez úspechu. Aktivita Martinčanom vydržala sotva štvrťhodinu. V 14. min vyrobil obranca Volna obrovskú hrúbku, keď ako posledný hráč obranného sledu sa odhodlal kľučkovať. Napádajúci Fojtík mu zobral loptu, ale našťastie pre Martin sa zľakol stopercentnej šance. Od tohto momentu bolo v hre domácich až priveľa chaosu a hostia, ktorých v strede poľa dirigoval síce pomalší, ale technicky výborne vybavený hráč s obrovskými skúsenosťami – Faktor, mali hru pod kontrolou. Práve on v 20. min vysunul do rozhodenej domácej obrany Fojtíka, ktorý zahodil ďalšiu čistú šancu hostí. A to ešte nebolo všetko. V 21 min aktívne hrajúci Exmartinčan v drese hostí Tomka vybojoval rohový kop a po ňom obrana domácich vyhlavičkovala loptu z prázdnej bránky. V týchto fázach boli jasne na koni hostia a aj brankár Pikla bol častejšie v permanencii. Rakytovčania ale trestuhodne nevyužili to, čo sa im po chybách naivne hrajúcich domácich naskytlo, a tak nakoniec pykali. Varovanie prišlo v 42. min, keď po azda najkrajšej akcii domáceho celku a Kucianovej prihrávke sa dostal do šance Siva, ale mieril vedľa. O dve minúty neskôr ale predsa len šťastena zapriala Martinčanom. Nepodarenú strelu Gašparoviča tečoval Siva a lopta z jeho kopačky prekonala oblúkom dráhu do siete hostí.

Aj po zmene strán bol priebeh stretnutia vernou kópiou deja z prvého polčasu. Začal sa síce obrovskou šancou Mórica, ktorý trafil tyč, ale to bolo nadlho takmer všetko, na čo sa domáci zmohli. Ich elán za niekoľko minút vyprchal a boli to hostia, ktorí držali liace zápasu. Nebezpečné Tomkove centre najmä vďaka spoľahlivému Fučelovi obrana domácich odvracala a Faktor, známy svojimi delovkami mal vychýlenú mušku. Bol to on, kto vymyslel gólovú akciu hostí. Tá prišla po tom, čo sa črtala šanca domáceho celku, ale Móricova zlá prihrávka našla iba súperov. Lopta sa dostala k Faktorovi – jeho dlhý pas cez martinskú obranu presne na neobsadeného Faška, ten nedal šancu Piklovi. Ani tento gól nemusel byť koncom martinských víťazných nádejí. V 89. min ale Móric sám pred brankárom hostí opäť zlyhal a vzápätí po sóle Sivu poslal Gašparovič na bránku hostí len „malú domov„. Trpké konštatovanie: Remízu si hostia zaslúžili.

SLOVO TRÉNERA JÁNA BLAHUŠIAKA:

„Opäť sme doplatili na mladícku nerozvážnosť. Premieňanie šancí, to je naším kameňom úrazu. Nevieme sa s tým vysporiadať. Nacvičujeme to na tréningoch, ale chlapci mnohé veci robia úplne opačne, ako sme dohodnutí, ako to robíme v tréningovom procese. Dohodneme sa, čo máme hrať, oni to na ihrisku ale tak neurobia a na vzniknuté situácie reagujú úplne inak. Neviem si vôbec vysvetliť, prečo. Pri vyrovnávajúcom góle sme doplatili na našu častú chybu – odkrývame obranu, neobsadzujeme hráčov z kraja obrany a to sa nám nevyplatilo ani teraz. Chybou je aj to, že nemáme v mužstve konkurenciu, chlapci sú si vedomí, že budú hrávať. Nemám ozaj koho za dnešný výkon vyzdvihnúť.„

Turč. Teplice - Kys. Nové Mesto 2:0 (1:0)

Góly: M. Jeťko a Privitzer. Zostava: Vreštiak - Veterník, Kravárik, Novák, Kempný (Širo), Macek, Letrik, Kubovich, Šavol, Privitzer (J. Jeťko), M. Jeťko (Koleno).

Tepličania narazili v sobotu na zdatného súpera, ktorý má určite iné ambície i schopnosti než v minulej sezóne, keď patril k najslabším celkom súťaže. Najmä fyzicky fundovaní hostia robili domácim celý prvý polčas nemalé problémy. V obrane stačili zachytávať teplické kombinácie, dôrazom získavali loptu a nepremárnili žiadnu príležitosť na rýchly protiútok. Už v 10. min sa Ševčík ocitol na rohu „malého vápna„, ale jeho hlavička nebola prudká a Vreštiak ju zachytil. Ešte väčšiu príležitosť mal v 32. min Šid­lo, ten už po samostatnom úniku robil kľučku na Vreštiaka, no teplický brankár svoje mužstvo podržal a loptu zobral Kysučanovi rovnako spod kopačiek. Takúto príležitosť domáci dovtedy nemali, hoci mali optickú prevahu, do pokutového územia smerovalo množstvo cent­rov i striel. Najnebezpečnejšie strieľal Macek, jeho prvú strelu vyrazil brankár Pika na roh, druhú zastavila noha obrancu. Napokon domáca snaha priniesla v 40. min zaslúžené ovocie. Krásna akcia na jeden dotyk, na konci ktorej bol Veterníkov prienik do 16-tky a jeho presná prihrávka na kopačku M. Jeťka, ktorý už nemohol nedať. Kysučania dostali prvý gól v novom ročníku.

Druhý polčas mal úplmne iný obraz. Od prvých minút to bolo veľké teplické sólo, ktorému možno vyčítať iba jediné - zo šiestich, siedmich vyložených gólových šancí dali domáci iba jediný gól a pustili súpera domov s prijateľnou prehrou. V 47. min hlavičkoval zblízka Kravárik, brakár Pika s námahou kryl. V 52. min po vtipnej prihrávke M. Jeťka pálil Šavol, Pika vyrazil na roh. V 54. min Kempný nasmeroval center na hlavu M. Jeťka, ten z pár metrov mieril vedľa, v 59. min Letrik našiel voľného M. Jeťka, ten trafil iba vybiehajúceho brakára, v 60. min takmer navlas rovnakú situáciu zopakovala dvojica Letrik - Veterník. V 72. min mohol dať Privitzer dva góly, najprv sám pred bránkou poslal Šavolov presný center hlavou vedľa, vzápätí obišiel protihráča, ale trafil iba vybiehajpceho Piku. V 88. min sa Tepličania doslova v 16-tke núkali, kto zakončí, odhodlal sa Koleno, ale zblízka mieril vedľa. A tak jediný úspešný útočný pokus priniesla 57. min, keď po veľkom tlaku domácich už gól visel nad kysuckou obranou. Šavol kopal rohový kop a jeho center Privitzer „lizol„ hlavou do siete.

Víťazstvo Aquy bolo po rozpačitom a vyrovnanom začiatku napokon jendoznačné. Aj keď prevaha v II. polčase si zaslúžila aspoň o jeden gól navyše.

SLOVO TRÉNERA IVANA ŠIMČEKA:

„Kysucké Nové Mesto potvrdilo, že sa výkonnostne zlepšilo, majú šikovných mladých chlapcov, ktorí boli v osobných súbojoch dôrazní a nedali nám loptu, ani priestor zadarmo. Robilo nám to zo začiatku problémy, hrali sme príliš chladno, strnulo, a to bola voda na kysucký mlyn. Robili sme navyše chyby, ktoré nezvykneme robievať. V II. polčase už naša hra mala fazónu, až na to premieňanie streleckých príležitostí. Ja už neviem, čo mám s nimi robiť, v situáciách, keď už ani nemožno nedať gól, my ho nedáme... A potom súperi odchádzajú z Teplíc s prijateľnými výsledkami, miesto toho aby odišli s debaklom. Ale musím povedať, že naša hra v II. polčase mala kvalitu, oveľa rýchlejšie sme odovzdávali loptu a po technickej stránke sme predvádzali pekné akcie. Tam žiadne výtky nemôžem mať - až na tú koncovku.„