Martin - Po štarte letných prázdnin mesto a jeho zákutia ožili mladosťou. Prazdninujúca mládež vyhľadáva slnko, príjemnú spoločnosť, navštevuje miesta, ktoré majú svoje čaro len v lete a prežíva chvíle, ktoré jej budú v zime pripomínať tie slnečné... A niektorých možno nájsť aj v zápale pracovných aktivít, veď dvojmesačné prázdniny sú vhodným obdobím pre privyrobenie si.
Avšak len niektorí z nich sú študentmi lekárskej fakulty. Prázdniny budúcich zdravotných sestier majú totiž inú náplň. Podľa zákona o vysokých školách, nariadenia vlády o získaní odbornej spôsobilosti a prijatých direktív Európskej komisie musia študenti bakalárskeho štúdia ošetrovateľstva, ktoré v Martine začalo fungovať (podľa nových učebných plánov) od roku 2002, za tri roky absolvovať 4600 hodín výučby, z čoho 60 percent by mala byť prax. Nový systém, ktorý zaviedli zarovno so štúdiom, zaručuje budúcim absolventom platný diplom vo všetkých štátoch Európskej únie. Dovtedy prax v takomto rozpätí pri príprave na povolanie sestra zdravotníci predpísanú nemali.
Takže od júla sa každý z poslucháčov tohto štúdia môže rozhodnúť, na akom oddelení či pracovisku bude tráviť bez finančnej odmeny počas šiestich týždňov šesť hodín denne svoje prázdniny, na ktoré má právo každý žiak a študent. Prečo sa fakulta rozhodla „ukrátiť„ svojich študentov práve o leto, vysvetľuje Peter Galajda, prodekan pre pedagogiku: „Štúdium na vysokej škole v odbore ošetrovateľstvo je veľmi náročné, a to aj na čas. Študenti našej fakulty majú omnoho viac hodín povinnej praxe ako na iných vysokých školách, čo znamená, že musia praxovať aj počas letného obdobia, aby získali odbornú spôsobilosť.„
Prvákov a druhákov, ktorí sú v prvých ročníkoch bakalárskeho štúdia, je vyše sto, z čoho asi tretina poslucháčov pochádza z okolia Martina. Fakultná nemocnica sa však preplnenia báť nemusí. Študenti si môžu slobodne vybrať nemocničné alebo mimonemocničné pracovisko v blízkosti svojho bydliska. Podľa Kataríny Žiakovej z Ústavu ošetrovateľstva Jesseniovej lekárskej fakulty s nemocničným prichádzajú do styku najčastejšie. „Už len z pohľadu nárokov Európskej únie by bolo lepšie, keby si vybrali skôr centrá zdravia, liečebne dlhodobo chorých alebo hociktorú ADOS-ku v mieste bydliska. Ich náplň práce má spočívať v ošetrovateľskej starostlivosti o zverených pacientov podľa predpísaných metód a postupov. To, že budú študenti pre zvolené pracovisko len lacnou pracovnou silou, ktorá nahradí dovolenkujúce zdravotné sestry, nie je zámerom praxe. Praktikanti nesmú vykonávať nič bez dozoru sestry, ktorej budú zverení a ani takú prácu, ktorá kvôli bezpečnosti prináleží iba jej,„ upresňuje Katarína Žiaková. (md)