Špičkové produkty z Martina sa pravidelne umiestňujú v listinách bestsellerov
Martin - Martinská tlačiareň Neografia si pri príležitosti 60. výročia svojho založenia prenikavejšie uvedomuje vlastnú modernú identitu. Práve tá ju umiestnila do popredia slovenskej polygrafie i do zahraničných súvislostí. Tohoročné zistenia z mediálneho výskumu Neografie, ako ich prezentoval Ivan Kučma, poverený stykom firmy s verejnosťou, potvrdzujú významné postavenie Neografie a jej farebného ofsetu takisto v rámci slovenskej i zahraničnej kultúry a umenia. Špičkové produkty Neografie sa totiž pravidelne umiestňujú v listinách bestsellerov rozmanitých médií.
Najpredávanejšou a najvydávanejšou knihou Slovenska v jeho doterajších dejinách sú Recepty zo Života, ktorých 7. diel nedávno vytlačili práve v Neografii. Ako exkluzívne pre Neografiu zverejnil vydavateľ, do konca mája 2003 vyšlo 1,036 mil. exemplárov tejto knihy a predalo sa 977 400 exemplárov. Možno predpokladať, že do záveru roka, keď vyjde ešte 8. diel tohto titulu a ďalšie dotlače, dosiahne celkový počet vydaných výtlačkov 1,2 mil. exemplárov, kým počet predaných výtlačkov pravdepodobne presiahne milión. Pozoruhodné však je, že aj predtým patrila najvydávanejšia kniha Neografii: bola to Veľká farebná obrazová kuchárka, ktorá vyšla z jej vydavateľstva v troch rečiach a dosiahla 768 000 vydaných exemplárov. Vo vlastnej tvorivej dielni Neografie vznikla aj zemepisne najrozšírenejšia slovenská kniha - obrazovo-textová publikácia Slovensko (zostavil Eugen Lazišťan), vydaná v piatich rečových mutáciách ešte k l. výročiu vzniku SR spolu s Ministerstvom zahraničných vecí a distribuovaná po všetkých krajinách sveta, kde máme svoje diplomatické zastúpenia. Uvedená obrazovka ale súhrnným vydaným nákladom 90 000 exemplárov v podobe viacerých reprintov ašpiruje aj na titul najpredávanejšej knihy svojho žánru na Slovensku po roku 1989. Neografia ale spoluprodukovala aj českú knihu roka 2002 a predtým 2001 v kategórii populárnonáučných publikácií (a podľa všetkých náznakov aj v absolútnom meradle): boli to napospol kuchárky vydávané podľa odvysielaných programov pre Televíziu Prima. Možno však odôvodnene predpokladať, že najmä v 90. rokoch aj mnohé vysokonákladové nemecké knihy tlačené v Neografii - takisto spravidla kuchárky - patrili vo svojej krajine na listinu bestsellerov.
Všetko toto možno zarámcovať významným kultúrnopolitickým faktom, že totiž od začiatku súťaží o Najkrajšie knihy Slovenska roku 1992 (vrátane predchodcu Najkrajšie knihy Československa, ktoré sa začali roku 1965) patrí v našej republike najviac ocenení práve martinskej Neografii.(ik)