Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Vraždy, ktoré otriasli nielen Turcom

Iba málo ľudí vie, že v minulom storočí mali Šútovčania svojho Jánošíka. V júli pred sedemdesiatimi rokmi zastrelil Juraj Jurečka vrchného strážmajstra Rudolfa Lukáška, veliteľa žandárskej stanice, do obvodu ktorého patrilo aj Šútovo. Niektorí novinári, podobne ako v súčasnosti, písali o tejto udalosti ako o senzácii, o čom svedčia aj články spred sedemdesiatich rokov, ktoré som si odložil. Juraj Jurečka, vraj, mal byť členom, podľa iných veliteľom alebo vodcom, rozvetvenej organizácie lúpežníkov. V nej údajne pôsobili aj občania Poľska, odkiaľ pašovali kone. Sám Juraj Jurečka tam podľa niektorých novinárov ušiel potom, ako ho dlhšie nemohli chytiť. Boli to väčšinou polopravdy. Dôvody, prečo k tejto smutnej udalosti došlo, boli úplne iné. Mal som vtedy jedenásť rokov a pamäť mi dodnes slúži dobre. Moja rodina bývala neďaleko – na železničnej zastávke v Krpeľanoch. Žandári aj so psami chodievali aj okolo nášho domu a na všeličo sa nás vypytovali. Aj v súčasnosti ešte žijú viacerí osemdesiatnici zo Šútova, ktorí boli priamymi svedkami udalostí spred sedemdesiatich rokov a poskytli mi veľa informácií. Potomkovia Juraja Jurečku mi ochotne poskytli historické písomnosti a s porozumením spomínali na to, prečo sa ich predok rozhodol tak konať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zabudnutá obec

Šútovská kronika zaznamenáva túto udalosť iba skromne, hanlivo a opatrne. Ani socialistický spoločenský poriadok si Jurečku „neprivlastnil„ ako hrdinu a odporcu kapitalizmu. Vlastné poznatky, získané informácie, písomnosti a všetky výpovede, ktoré sa mi podarilo zhromaždiť, mi dovoľujú pomerne pravdivo opísať motív Jurečkovho činu. O Šútove a jeho okolí predstavitelia okresu Martin hovorievali, že je kútom turčianskej záhradky. V tridsiatych rokoch minulého storočia stála v Snilovskej doline pod Chlebom a Veľkým Fatranským Kriváňom dosť veľká drevená Drenguliakova chata. Od nej vyššie bola chata pod Chlebom, ktorá neskôr vyhorela. Nádherná okolitá príroda už vtedy lákala do Malej Fatry veľa návštevníkov, najmä z Čiech. V Šútove bolo v tom čase iba štyridsať domov, ktoré boli postavené prevažne z dreva. Pokryté boli šindľami a slamou a stáli v dvoch radoch vedľa cesty. Okolo štyristo Šútovčanov živorilo na kamenistých políčkach, na ktorých obrábali pôdu ručne a nie­ktorí vynášali na ne hnoj aj na vlastných chrbtoch. Iba niektorí z nich vlastnili záprahy ťahané kravami, volmi alebo koňmi. V jedinom obchode si kupovali iba tie najnutnejšie veci a v letných mesiacoch si privyrábali zberom a predajom čučoriedok. V čase veľkej hospodárskej krízy našli iba niekoľkí Šútovčania sezónne zamestnanie vo vápenke v Rieke. Pracovné podmienky pri ťažbe kameňa, pálení vápna a jeho nakladaní do železničných vagónov boli veľmi ťažké a zárobky boli iba jedna až dve koruny na hodinu. „Dajte že sa, moje deti, dajte sa na pokánie! Veď, kto to kedy slýchal, chodiť na svätého Jána obutý, takto horekovala chudobná mater zo Šútova, ktorej sme sa ako deti smiali. Rázovitú obec navštívili aj filmári. Nakrúcali tu zábery pre bratov Siakeľovcov na film Jánošík.

Skryť Vypnúť reklamu

Najskôr neprávom obvinený

Juraj Jurečka sa narodil v roku 1905 v Šútove, bol menšej postavy a mal ryšavé vlasy. V čase, keď zastrelil strážmajstra Lukáška mal 27 rokov. Pásaval ovce a učil sa mäsiarskemu remeslu u Steinera v Martine a neskôr pracoval ako pomocník v tomto odbore. Juraj Jurečka sa vraj dopustil krádeže oviec, čo popieral a tvrdil, že je nevinný. Jurečkove činy vyšetroval strážmajster Lukáško, ktorý používal tvrdšie metódy. Bil vraj Jurečku po holých pätách. Jurečkova rodina bola nemajetná a obrábala pôdu istého Mitelmana z Dolného Kubína, ktorú neskôr kúpil richtár Balko-Švábe, čím Jurečkovci stratili skromný zdroj obživy. Medzi obidvomi rodinami vznikol dlhotrvajúci spor. Čokoľvek sa v Šútove zlé udialo, žandári vždy vyšetrovali Jurečku.

Skryť Vypnúť reklamu

V osudný júlový deň roku 1933 vrchný strážmajster Lukáško, ktorý mal ukončiť svoje pôsobenie veliteľa sučianskej žandárskej stanice, zoznamoval svojho nástupcu strážmajstra Bendu s obvodom. Vybrali sa aj do Šútova a na chatu pod Chlebom. Sprevádzal ich vtedajší richtár Ján Calík. Keď kráčali hore dedinou zbadali Jurečku a Lukáško naňho ukázal prstom a povedal Bendovi: „Tamten je tiež dobrý vtáčik, daj si na neho pozor!„ Žandári sa pobrali ďalej a Jurečka vošiel do domu, vzal si pušku a dal si ju do koša. Skrátil si cestu cez Príslop a ukryl sa za kríky pri ceste, po ktorej predpokladal, že pôjdu. Keď sa dvojica žandárov s richtárom priblížila, vyšiel na cestu, namieril na nich pušku so slovami: „Páni četníci, hore ruky!„ potom smrteľne postrelil Lukáška. Nechali ho ležať na mieste a bežali dolu kopcom. Jurečka, vraj, za richtárom volal: „Neboj sa Jano, tebe nič neurobím." Podľa toho, čo sa písalo vo vtedajšej tlači, mal Benda po Jurečkovi strieľať, ale ten medzitým ušiel. Benda potom žiadal o pomoc telefonicky zo železničnej zastávky v Šútove, lebo inde telefón v obci nebol.

Zbrane si vzal násilím

Jurečka sa medzitým vrátil domov a Balkovi – Švábe vzal násilím guľovnicu. Poranil pritom jeho syna, ktorý sa mu v lúpeži snažil zabrániť. Vzal im aj koňa, na ktorom ušiel a ukryl sa. Jurečka mal aj dve pištole a pušky si ukryl v kríkoch, kde ich zahrabal a nemohol ich potom nájsť. Pre svoje zámery ale potreboval Jurečka zbrane, a tak ukradol pušku istému zamestnancovi vápenky v Rieke. Najskôr ukradol pastierom jahňa, ktoré zabil a odral, aby sa dostal popri vlčiakovi do bytu, kde z predsiene pohodlne odniesol zbraň. Zahrabané pušky a pištole aj s pribalenou slaninou neskôr našiel Ján Balko. V tých časoch vlastnilo zbrane iba niekoľko ľudí a Jurečka o nich vedel. Mal úmysel ukradnúť zbraň aj môjmu otcovi. Náš dom a železničnú zastávku v Krpeľanoch strážili hliadky žandárov.

Pomsta nepriateľovi

Neskôr sa Jurečka vysporiadal aj so svojím druhým nepriateľom, bývalým richtárom Balkom - Švábe, ktorého zastrelil odzadu. Do Šútova a okolia prišlo po zastrelení Lukáška niekoľko desiatok žandárov, prevažne to boli Česi. Jurečku sa im nepodarilo dolapiť, a tak privolali posily. Podľa záznamov to bolo 400 ľudí s 22 služobnými psami. Prečesávali celé okolie, ale Jurečku sa im nedarilo chytiť, aj keď za pomoc pri jeho zneškodnení vypísali odmenu tisíc korún. Koncom augusta spozorovali Jurečku na istom mieste, kde postavili hliadku, ktorej veliteľa, práporčíka Michalku, Jurečka postrelil brokmi. Od miestnych obyvateľov žandári požadovali, aby nepodporovali Jurečku, jeho priateľa Haľamu a priateľku, ale aj príbuzných zadržali, ale na dohodnuté miesta mu prinášali potraviny deti. Šútovčania podporovaním Jurečku protestovali proti vtedajším spoločenským pomerom.

Život si vzal sám

1. septembra bolo skoro ráno hmlisté počasie. Jurečka ho využil, aby sa dostal domov. Podľa jednej verzie ho spozorovala žandárska hliadka, ale pravdepodobnejšie je, že ho preoblečeného za ženu spozorovala istá staršia občianka. Jurečku obkľúčili žandári vo dvore istého Frkáňa a vyzvali ho, aby sa vzdal. Keď Jurečka videl, že nemá žiadne východisko, oprel pažbu pušky o drevený klát a hlaveň o hruď a zastrelil sa. Stalo sa to ráno o 6.30 h

a zomrel až o 7.45 h. Žandári ho obkľúčili, bili ho pažbami a kopali doňho. Mŕtveho Jurečku uložili do skromnej truhly z neohobľovaných dosiek. Krátky pohreb sa konal v humne Jurečkovej rodiny, ktoré stojí dodnes a potom ho pochovali na okraji cintorína. Výstražnú kázeň mal vtedajší turiansky farár. Na Jurečkovom pohrebe boli stovky ľudí. Bol som tam aj ja a moji rodičia. Toľko návštevníkov dovtedy Šútovo nezažilo. S kvetmi prišli aj mäsiarski pomocníci. Očakávali sa nepokoje organizované komunistami, ale poriadok sa podarilo udržať vďaka veľkej pomoci žandárstva.

Noviny sa o pohrebe rozpisovali obšírne, zväčša s pohoršením a počudovaním nad množstvom ľudí a prejavovanými sympatiami. Istý novinár v tom čase napísal, že Jurečka nebol vrahom, ale že ho k tomu priviedli ťažké a beznádejné životné podmienky. Pomstil sa za príkoria, ktoré mu spôsobili iní a do konca života tvrdil, že trestné činy, ktoré mu pred vraždami pripisovali, nespáchal. Na Jurečku sa pomaly zabudlo, ale jeho príbuzní si naňho spomínajú a opatrujú si dokumenty, ktoré im ho pripomínajú.

Pavol Gallo

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 189
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 698
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 796
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 094
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 707
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 510
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 600
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 522
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 396
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 343
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Mesto Martin zverejnilo údaje zo skríningového testovania k pondelku 25. januára.

2 h
Adela Gallová, praktická lekárka pre dospelých.

Ostatné diagnózy nezmizli. Pacienti sa často boja ísť do nemocnice.

3 h
Mobilné odberové miesto vo Vrútkach.

Vrútocké mobilné odberné miesto prechádza na objednávkový systém.

5 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

19 h

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

20 h

Už ste čítali?