Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Vraždy, ktoré otriasli nielen Turcom

Iba málo ľudí vie, že v minulom storočí mali Šútovčania svojho Jánošíka. V júli pred sedemdesiatimi rokmi zastrelil Juraj Jurečka vrchného strážmajstra Rudolfa Lukáška, veliteľa žandárskej stanice, do obvodu ktorého patrilo aj Šútovo. Niektorí novinári, podobne ako v súčasnosti, písali o tejto udalosti ako o senzácii, o čom svedčia aj články spred sedemdesiatich rokov, ktoré som si odložil. Juraj Jurečka, vraj, mal byť členom, podľa iných veliteľom alebo vodcom, rozvetvenej organizácie lúpežníkov. V nej údajne pôsobili aj občania Poľska, odkiaľ pašovali kone. Sám Juraj Jurečka tam podľa niektorých novinárov ušiel potom, ako ho dlhšie nemohli chytiť. Boli to väčšinou polopravdy. Dôvody, prečo k tejto smutnej udalosti došlo, boli úplne iné. Mal som vtedy jedenásť rokov a pamäť mi dodnes slúži dobre. Moja rodina bývala neďaleko – na železničnej zastávke v Krpeľanoch. Žandári aj so psami chodievali aj okolo nášho domu a na všeličo sa nás vypytovali. Aj v súčasnosti ešte žijú viacerí osemdesiatnici zo Šútova, ktorí boli priamymi svedkami udalostí spred sedemdesiatich rokov a poskytli mi veľa informácií. Potomkovia Juraja Jurečku mi ochotne poskytli historické písomnosti a s porozumením spomínali na to, prečo sa ich predok rozhodol tak konať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zabudnutá obec

Šútovská kronika zaznamenáva túto udalosť iba skromne, hanlivo a opatrne. Ani socialistický spoločenský poriadok si Jurečku „neprivlastnil„ ako hrdinu a odporcu kapitalizmu. Vlastné poznatky, získané informácie, písomnosti a všetky výpovede, ktoré sa mi podarilo zhromaždiť, mi dovoľujú pomerne pravdivo opísať motív Jurečkovho činu. O Šútove a jeho okolí predstavitelia okresu Martin hovorievali, že je kútom turčianskej záhradky. V tridsiatych rokoch minulého storočia stála v Snilovskej doline pod Chlebom a Veľkým Fatranským Kriváňom dosť veľká drevená Drenguliakova chata. Od nej vyššie bola chata pod Chlebom, ktorá neskôr vyhorela. Nádherná okolitá príroda už vtedy lákala do Malej Fatry veľa návštevníkov, najmä z Čiech. V Šútove bolo v tom čase iba štyridsať domov, ktoré boli postavené prevažne z dreva. Pokryté boli šindľami a slamou a stáli v dvoch radoch vedľa cesty. Okolo štyristo Šútovčanov živorilo na kamenistých políčkach, na ktorých obrábali pôdu ručne a nie­ktorí vynášali na ne hnoj aj na vlastných chrbtoch. Iba niektorí z nich vlastnili záprahy ťahané kravami, volmi alebo koňmi. V jedinom obchode si kupovali iba tie najnutnejšie veci a v letných mesiacoch si privyrábali zberom a predajom čučoriedok. V čase veľkej hospodárskej krízy našli iba niekoľkí Šútovčania sezónne zamestnanie vo vápenke v Rieke. Pracovné podmienky pri ťažbe kameňa, pálení vápna a jeho nakladaní do železničných vagónov boli veľmi ťažké a zárobky boli iba jedna až dve koruny na hodinu. „Dajte že sa, moje deti, dajte sa na pokánie! Veď, kto to kedy slýchal, chodiť na svätého Jána obutý, takto horekovala chudobná mater zo Šútova, ktorej sme sa ako deti smiali. Rázovitú obec navštívili aj filmári. Nakrúcali tu zábery pre bratov Siakeľovcov na film Jánošík.

Skryť Vypnúť reklamu

Najskôr neprávom obvinený

Juraj Jurečka sa narodil v roku 1905 v Šútove, bol menšej postavy a mal ryšavé vlasy. V čase, keď zastrelil strážmajstra Lukáška mal 27 rokov. Pásaval ovce a učil sa mäsiarskemu remeslu u Steinera v Martine a neskôr pracoval ako pomocník v tomto odbore. Juraj Jurečka sa vraj dopustil krádeže oviec, čo popieral a tvrdil, že je nevinný. Jurečkove činy vyšetroval strážmajster Lukáško, ktorý používal tvrdšie metódy. Bil vraj Jurečku po holých pätách. Jurečkova rodina bola nemajetná a obrábala pôdu istého Mitelmana z Dolného Kubína, ktorú neskôr kúpil richtár Balko-Švábe, čím Jurečkovci stratili skromný zdroj obživy. Medzi obidvomi rodinami vznikol dlhotrvajúci spor. Čokoľvek sa v Šútove zlé udialo, žandári vždy vyšetrovali Jurečku.

Skryť Vypnúť reklamu

V osudný júlový deň roku 1933 vrchný strážmajster Lukáško, ktorý mal ukončiť svoje pôsobenie veliteľa sučianskej žandárskej stanice, zoznamoval svojho nástupcu strážmajstra Bendu s obvodom. Vybrali sa aj do Šútova a na chatu pod Chlebom. Sprevádzal ich vtedajší richtár Ján Calík. Keď kráčali hore dedinou zbadali Jurečku a Lukáško naňho ukázal prstom a povedal Bendovi: „Tamten je tiež dobrý vtáčik, daj si na neho pozor!„ Žandári sa pobrali ďalej a Jurečka vošiel do domu, vzal si pušku a dal si ju do koša. Skrátil si cestu cez Príslop a ukryl sa za kríky pri ceste, po ktorej predpokladal, že pôjdu. Keď sa dvojica žandárov s richtárom priblížila, vyšiel na cestu, namieril na nich pušku so slovami: „Páni četníci, hore ruky!„ potom smrteľne postrelil Lukáška. Nechali ho ležať na mieste a bežali dolu kopcom. Jurečka, vraj, za richtárom volal: „Neboj sa Jano, tebe nič neurobím." Podľa toho, čo sa písalo vo vtedajšej tlači, mal Benda po Jurečkovi strieľať, ale ten medzitým ušiel. Benda potom žiadal o pomoc telefonicky zo železničnej zastávky v Šútove, lebo inde telefón v obci nebol.

Zbrane si vzal násilím

Jurečka sa medzitým vrátil domov a Balkovi – Švábe vzal násilím guľovnicu. Poranil pritom jeho syna, ktorý sa mu v lúpeži snažil zabrániť. Vzal im aj koňa, na ktorom ušiel a ukryl sa. Jurečka mal aj dve pištole a pušky si ukryl v kríkoch, kde ich zahrabal a nemohol ich potom nájsť. Pre svoje zámery ale potreboval Jurečka zbrane, a tak ukradol pušku istému zamestnancovi vápenky v Rieke. Najskôr ukradol pastierom jahňa, ktoré zabil a odral, aby sa dostal popri vlčiakovi do bytu, kde z predsiene pohodlne odniesol zbraň. Zahrabané pušky a pištole aj s pribalenou slaninou neskôr našiel Ján Balko. V tých časoch vlastnilo zbrane iba niekoľko ľudí a Jurečka o nich vedel. Mal úmysel ukradnúť zbraň aj môjmu otcovi. Náš dom a železničnú zastávku v Krpeľanoch strážili hliadky žandárov.

Pomsta nepriateľovi

Neskôr sa Jurečka vysporiadal aj so svojím druhým nepriateľom, bývalým richtárom Balkom - Švábe, ktorého zastrelil odzadu. Do Šútova a okolia prišlo po zastrelení Lukáška niekoľko desiatok žandárov, prevažne to boli Česi. Jurečku sa im nepodarilo dolapiť, a tak privolali posily. Podľa záznamov to bolo 400 ľudí s 22 služobnými psami. Prečesávali celé okolie, ale Jurečku sa im nedarilo chytiť, aj keď za pomoc pri jeho zneškodnení vypísali odmenu tisíc korún. Koncom augusta spozorovali Jurečku na istom mieste, kde postavili hliadku, ktorej veliteľa, práporčíka Michalku, Jurečka postrelil brokmi. Od miestnych obyvateľov žandári požadovali, aby nepodporovali Jurečku, jeho priateľa Haľamu a priateľku, ale aj príbuzných zadržali, ale na dohodnuté miesta mu prinášali potraviny deti. Šútovčania podporovaním Jurečku protestovali proti vtedajším spoločenským pomerom.

Život si vzal sám

1. septembra bolo skoro ráno hmlisté počasie. Jurečka ho využil, aby sa dostal domov. Podľa jednej verzie ho spozorovala žandárska hliadka, ale pravdepodobnejšie je, že ho preoblečeného za ženu spozorovala istá staršia občianka. Jurečku obkľúčili žandári vo dvore istého Frkáňa a vyzvali ho, aby sa vzdal. Keď Jurečka videl, že nemá žiadne východisko, oprel pažbu pušky o drevený klát a hlaveň o hruď a zastrelil sa. Stalo sa to ráno o 6.30 h

a zomrel až o 7.45 h. Žandári ho obkľúčili, bili ho pažbami a kopali doňho. Mŕtveho Jurečku uložili do skromnej truhly z neohobľovaných dosiek. Krátky pohreb sa konal v humne Jurečkovej rodiny, ktoré stojí dodnes a potom ho pochovali na okraji cintorína. Výstražnú kázeň mal vtedajší turiansky farár. Na Jurečkovom pohrebe boli stovky ľudí. Bol som tam aj ja a moji rodičia. Toľko návštevníkov dovtedy Šútovo nezažilo. S kvetmi prišli aj mäsiarski pomocníci. Očakávali sa nepokoje organizované komunistami, ale poriadok sa podarilo udržať vďaka veľkej pomoci žandárstva.

Noviny sa o pohrebe rozpisovali obšírne, zväčša s pohoršením a počudovaním nad množstvom ľudí a prejavovanými sympatiami. Istý novinár v tom čase napísal, že Jurečka nebol vrahom, ale že ho k tomu priviedli ťažké a beznádejné životné podmienky. Pomstil sa za príkoria, ktoré mu spôsobili iní a do konca života tvrdil, že trestné činy, ktoré mu pred vraždami pripisovali, nespáchal. Na Jurečku sa pomaly zabudlo, ale jeho príbuzní si naňho spomínajú a opatrujú si dokumenty, ktoré im ho pripomínajú.

Pavol Gallo

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 3. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 6. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 7. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 8. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 20 985
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 255
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 170
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 861
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 855
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 775
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 367
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 3 027
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 943
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 673

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes druhé, procházka Vyšehradem s prohlídkou baziliky.
 3. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 4. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 5. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 6. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 7. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 8. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 678
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 517
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 770
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 548
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 994
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 171
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 071
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Rekonštrukcia dielní v Spojenej škole by mala trvať do apríla 2022.

Dielne praktického vyučovania Spojenej školy v Martine zrekonštruujú za 451.119 eur.


TASR 6 h
Na vybavenie kartičky ľudia stoja v radoch.

Dopravné karty dopravcu SAD Žilina ostanú platné aj po 1. januári 2022. Platnosť končí len mestským kartám MultiCARD, a to 31. decembra 2021.


Henrieta Paulovičová 19. okt
Martin fantasticky zvládol súboj na ľade Humenného.

Naši poriadne zaskočili favorizované Humenné a domov si doviezli všetky body. Do útoku k Linetovi a Tiainenovi výborne zapadol navrátilec Paulíny.


14 h
Ľudia do komunálneho odpadu vyhodili aj to, čo by mali separovať.

Obec plánuje robiť kontroly častejšie, nateraz neporiadnikov rieši napomenutím.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V úrade končí dnes.


TASR a 1 ďalší 20. okt

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Nové Zámky sa na mape Slovenska presunú do červenej farby, Komárno ostáva v oranžovej.


Anton Hrachovský/TASR 20. okt

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 2. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes druhé, procházka Vyšehradem s prohlídkou baziliky.
 3. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 4. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 5. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 6. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 7. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 8. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 678
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 517
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 770
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 548
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 994
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 706
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 171
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 071
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?