Zamestnanci spoločnosti Vývoj Martin živoria už päť mesiacov bez výplat
Martin – Pred administratívnou budovou akciovej spoločnosti Vývoj Martin bolo minulý týždeň vo štvrtok rušno. Medzi 9. a 11. hodinou sa zišlo pred ňou približne 50 štrajkujúcich. V súčasnosti sú už päť mesiacov bez mzdy. Podľa predsedu základnej odborovej organizácie odborového zväzu Kovo ZŤS VVÚ Martin Rastislava Reguliho prvé výplaty začali meškať už v roku 1999, po necelom roku existencie akciovej spoločnosti Vývoj Martin.
„Zamestnanci chceli poznať, ako idú toky peňazí. Preto si zvolili už 4. februára 2000 člena dozornej rady. Doteraz mu ale ostatní členovia dozornej rady nedovolili zúčastniť sa na žiadnom z rokovaní. Nemôže ani nahliadnuť do účtovných dokladov a spoznať skutočný tok peňazí vo firme,„ povedal pre zástupcov tlače na výstražnom štrajku Rastislav Reguli. Účastníci štvrtkovej akcie poslali list predsedovi Krajskému súdu v Banskej Bystrici Ludvíkovi Bradáčovi. Žiadajú ho o pomoc pri riešení zložitej situácie a najmä o prijatie takých opatrení, ktoré prispejú k výraznému skráteniu termínu rozhodnutia súdu o vyhlásení konkurzu. „Jediné čo zamestnanci dostali, boli tritisíckorunové zálohy za celé spomínané obdobie. Mnohí z nich si museli požičiavať peniaze od známych a príbuzných, siahli do úspor. Nemajú ani za čo cestovať do práce,„ dozvedeli sme sa od Rastislava Reguliho.
Keď sme oslovili niekoľkých štrajkujúcich, povedali nám, že im nič iné nezostáva, iba podať výpovede. Dlh Vývoja Martin voči svojim zamestnancov dosahuje podľa Rastislava Reguliho približne sedem miliónov korún. Firma neplatí za nich ani odvody do poisťovní a garančného fondu.
Zamestnanci a odbory chcú urýchlene konkurz
Zamestnanci a odborári spoločnosti Vývoj Martin po sklzoch výplat v roku 2002 pohrozili návrhom na konkurz spoločnosti, ktorá im síce z miezd príspevky na odbory sťahovala, ale odborom ich neplatila. Keď vedenie podniku nesplnilo sľub splácania zmeškaných výplat, 28. apríla tohto roku 56 zamestnancov firmy hlasovalo za návrh na vyhlásenie konkurzu. Podala ho odborová organizácia 30. apríla. Strata firmy Vývoj Martin podľa informácií Základnej odborovej organizácie OZ Kovo ZŤS Výskumný a vývojový ústav Martin dosahovala v rokoch 2000, 2001 a 2002 každoročne sumu viac ako 25 miliónov korún. Podľa Rastislava Reguliho dosahuje dlh spoločnosti Vývoj Martin na odvodoch do fondov sumu 60 miliónov korún.
História spoločnosti Vývoj Martin je spojená s firmami DMD Holding a DMD Fin. Štrajkujúcich pracovníkov spoločnosti Vývoj Martin prišiel podporiť aj predseda odborového zväzu Kovo Emil Machyna. „Všade tam, kde pôsobil DMD Holding, padali firmy na kolená. Štát, ako vlastník, by mal oveľa rýchlejšie konať a rovnako aj súdy a vyšetrovatelia, aby ľudia, ktorí nekonajú podľa zákona, boli potrestaní,„ povedal štrajkujúcim a novinárom Emil Machyna.
Za nadštandardné straty nadštandardné mzdy
V rámci DMD Holdingu sa niekoľko miliárd korún „roztratilo„ porušovaním stanov a zásad hospodárenia tejto firmy a zákonov, o čom informoval médiá minulý týždeň minister vnútra Vladimír Palko. Zo série hospodárskych činov súvisiacimi so spoločnosťou DMD Holding je obvinený bývalý minister hospodárstva Mečiarovej vlády Karol Č. a desať bývalých vysokopostavených predstaviteľov FNM.
Medzi štrajkujúcimi bol aj jeden z bývalých vedúcich pracovníkov pôvodnej firmy, ktorý nám povedal, že Vývoj Martin vyprodukoval mnohomiliónové straty kvôli mzdám vedenia (predstavenstva a dozornej rady), ktoré dosahovali mesačne približne stotisíc korún. Ak by si vedenie firmy znížilo platy na 50-tisíc korún, za päť rokov existencie firmy by sa, podľa neho, ušetrilo 25 až 30 miliónov korún vrátane odvodov. Tento stav vraj nastal vtedy, keď firma prešla pod DMD Holding. Vtedy, údajne, mzdy vedenia narástli z niekoľko tisíc korún na niekoľko desaťtisíc korún.
V súčasnosti je, podľa odborárov, majiteľom firmy Vývoj Martin DMD Fin. „Akým spôsobom sa Vývoj Martin dostal spod spoločnosti DMD Holding pod DMD Fin, nám nie je jasné,„ dodal Rastislav Reguli.(gg)