Na skusy v Rakúsku
Začiatkom júna sa zástupcovia martinskej radnice a poslanci zúčastnili pracovnej cesty v rakúskych mestách Wels a Krems. Jej cieľom vo Welse bolo zoznámiť sa s problematikou verejného osvetlenia, jeho údržbou a najmä poklesom nákladov na prevádzku. Ďalší deň pracovnej cesty patril dolnorakúskemu Kremsu. Tu si pozreli skládku a triedičku odpadov zo spádového územia so 700 000 obyvateľmi. Likvidácia odpadu týmto spôsobom by sa u nás dala aplikovať až po zmene legislatívy v prospech noriem EÚ. To, čo by sa dalo ihneď aplikovať aj v Martine, sú zberné dvory. V nich stáli malo a veľkokapacitné kontajnery, označené druhom odpadu a obyvatelia obce alebo mesta, na území ktorých sa zberný dvor nachádzal, sem mohli zadarmo doviezť a vyhodiť vyprodukovaný odpad. Dozor mal jeden človek, ktorý vedel poradiť, prípadne upozorniť na nesprávne vytriedenie jednotlivých druhov odpadu.(her)
Turčania prispeli do štatistiky
Ochorenia srdca a ciev patria na Slovensku aj v Európe k najrozšírenejším a sú príčinou viac ako 50 percent úmrtí. Florabus je pojazdné laboratórium, ktoré sa v minulých dňoch zastavovalo v 25 mestách, medzi inými aj v Martine. Jeho osádka poskytovala služby záujemcom o bezplatné vyšetrenia obsahu cholesterolu v krvi, percent tuku v tele a krvného tlaku. Každý sa mohol poradiť o svojich špecifických problémoch a získať aj informácie o zdravom životnom štýle a propagačný materiál o zdravej výžive. Turčania, ktorí absolvovali vyšetrenia, mohli vyplniť dotazníky o spôsobe stravovania, ktoré budú slúžiť na monitorovanie životného štýlu obyvateľstva Slovenska. (gg)
Viac jabĺk ako citrónov
Aj v NŽT sme priniesli nedávno správu o tom, ako sa na niekoľko hodín niektorí žiaci základných škôl zmenili na policajtov a „pokutovali„ vodičov za prekročenie rýchlosti kyslým citrónom. V zásobe mali aj sladké jabĺčka. Tie dostali vodiči, ktorí rešpektovali dopravné značky a za volantom sa správali ohľaduplne. Cieľom celoslovenskej dopravno-preventívnej akcie, ktorá sa konala na slovenských cestách v dňoch 19. až 29. mája, bolo upozorniť vodičov, deti, ale aj širokú verejnosť na problém nerešpektovania dopravných predpisov, predovšetkým na porušovanie maximálnej povolenej rýchlosti, ktorá je jednou z najčastejších a najvážnejších príčin dopravných nehôd. V tom čase sa na 78 stanovištiach do akcie Jablko-citrón zapojilo viac ako dvesto policajtov. Skontrolovali súhrnom takmer tritisíc vozidiel a deti rozdali 1744 jabĺk a 1253 citrónov. Prezídium policajného zboru SR a Generali Poisťovňa zorganizovali túto akciu už po tretí raz. Pre ilustráciu – v Turčianskych Tepliciach deti vodičom odovzdali 17 jabĺk a len 9 citrónov a v Martine 20 jabĺk a 13 citrónov. (her)