Okolie Čremošného je jedno z najkrajších miest v Turci. V jeho katastri leží aj jeden z najdôležitejších a najvyššie položených horských cestných prechodov na Slovensku - Šturec. Práve pod prekrásnym Šturcom došlo k niečomu, čo nikto neočakával.
Z policajných zdrojov sme sa dozvedeli, že majiteľ rybného hospodárstva pri Čremošnom predminulú nedeľu nahlásil polícii, že mu počas týždňa uhynulo v dvoch rybníkoch približne 7-tisíc násad pstruha dúhového. Dôvodom úhynu veľkého množstva rýb bolo znečistenie vody z priľahlého potoka, ktorá bola zakalená a bielej farby. Majiteľ rybníkov skontroloval koryto potoka na úseku 600 metrov. Zistil, že cestári čistili komunikáciu po zimnej údržbe a striekali ju vodou, ktorá odtekala priepustami priamo do potoka.
Cestári
svoje zavinenie vylučujú
Preto sme oslovili riaditeľa martinskej správy a údržby Slovenskej správy ciest Júliusa Bačkora. Ten nám povedal, že je vylúčené, aby posypový materiál spôsobil kontamináciu vody. Posypový materiál je podľa neho dlhodobo používaný, certifikovaný a nie je jedovatý. Chemický posyp Slovenská správa ciest používala pod Šturcom naposledy počas zimy, takže aj jeho negatívne pôsobenie možno vylúčiť. Na druhý deň po znečistení vody prišiel na miesto úhynu pracovník Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, ktorý odobral vzorky znečistenej vody a rýb a vzal ich na analýzu. Ako nám povedal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Martine Pavel Strmeň, ku kontaminácii vody došlo predminulý štvrtok a vzorky odobrali až keď sa o znečistení dozvedeli, čo bolo až po 24 hodinách. Za ten čas sa zloženie vody mohlo zmeniť. Z analýzy, ktorej výsledky boli podľa slov Pavla Strmeňa na toxické látky negatívne, vyplýva, že v odobratých vzorkách vody bolo iba znížené množstvo kyslíka.
Polícia musí
vo vyšetrovaní pokračovať
Samozrejme, keď analýza vzoriek na toxické látky dopadla negatívne, dokazovanie pôvodu znečistenia vody bude veľmi ťažké. Toxické látky sa do vody mohli dostať aj z miest povyše cesty. Škodu, ktorá vznikla úhynom pstruhov dúhových, nedokázal majiteľ rybníkov odhadnúť. Týmto prípadom sa ďalej zaoberajú policajti z Obvodného oddelenia polície v Turčianskych Tepliciach.
My sme zašli priamo na miesto, kde došlo k úhynu rýb. Majiteľovi rybného hospodárstva pri Čremošnom nebolo veľmi do reči a povedal nám, že informácie nám poskytne až potom, keď bude príčina znečistenia vody jednoznačne určená. Hovorili sme s ním aspoň cez zamknutý plot. Bol nešťastný z toho, že sa oňho niekto zaujíma až vtedy, keď sa mu stane niečo zlé.(gg)