Východoslovenské múzeum v Košiciach pri príležitosti 100. výročia otvorenia 1. expozície v Historickej budove svojho múzea spolu s Múzeom Martina Benku v Martine (30. výročie sprístupnenia) predstavilo koncom marca výber z výtvarného diela Martina Benku (1888 - 1971). Slovenské národné múzeum - Etnografické múzeum v Martine tak po štrnástich rokoch v Košiciach predstavuje reprezentatívny výber z maliarskej tvorby tohto významného umelca, jedného zo zakladateľov slovenskej výtvarnej moderny, prezentujúcej život a mýtus rodnej zeme.
Vystavené sú všeobecne známe výtvarné diela Martina Benku, ktoré prezentujú takmer celú šírku jeho tematického záberu známych i menej známych diel z rôznych etáp jeho maliarskej produkcie. Rozsiahle výstavné priestory Východoslovenského múzea dovolili predstaviť až 85 výtvarných diel s orientáciou na voľnú maliarsku tvorbu, štúdie slovenskej krajiny a i kresby. Koncepcia výstavy dáva možnosť zoznámiť sa s výrazným Benkovým umeleckým štýlom a tematickými okruhmi od 10. do 60. rokov 20. storočia, ktoré sú priamo inšpirované bohatstvom krajinárskych a figurálnych motívov, tematicky orientovaných hlavne na krajinu severného a i východného Slovenska. Sú to hlavne olejomaľby na plátne, ktoré celkovo približujú Benkovo výtvarné snaženie, vývojové etapy maliarskeho rukopisu, ako i zastúpenia jednotlivých tém a tiež lokalít Slovenska pravidelne sa objavujúcich v jeho tvorbe počas viacerých rokov.
Podstatnú časť výstavy tvorí 24 veľkoplošných olejomalieb na plátne z 20. a 30. rokoch, čiže z obdobia Benkovej vrcholnej umeleckej tvorby, ktoré vznikli počas jeho tridsaťročného pobytu v Prahe. Súčasťou výstavy sú, výnimočne, aj predmety súvisiace s osobnosťou umelca a s jeho životnými záľubami, ktorými boli kresba a maľba v plenéri, ako aj s hudbou, Benkovou večnou múzou a inšpirátorkou, ktorej sa rád venoval. Výstava vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach výstava potrvá do konca júna.
(oh)