Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Ak si pomôžeme sami, aj Európa nám pomôže

O tom, či sa bude prerábať centrum Vrútok na pešiu

K novému programu trvalo udržateľného hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Vrútky sa dnes popoludní na spoločnom stretnutí s primátorom mesta Ľubomírom Bernátom, predstaviteľmi mestského úradu a vrútockými poslancami v kultúrnej sále Kriváň vyjadria aj občania.

Materiál naväzuje na programy regionálneho rozvoja a na volebné programy. Vízia je vypracovaná na obdobie s perspektívou až dvadsiatich rokov. Vychádza predovšetkým z územného plánu mesta Vrútky, ktorý sa v súčasnosti spracováva. Stretli sme sa s primátorom mesta Vrútky Ľubomírom Bernátom a prednostom Mestského úradu Vrútky Branislavom Zacharidesom, aby sme sa porozprávali o pripravenom programe a o prio­ritách, ktoré z neho vyplývajú pre súčasné volebné obdobie.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo bolo základným podnetom prípravy tohto programu?

Ľ. Bernát: - Pripravili sme ho z vlastnej iniciatívy. Takýto program sme už vypracovávali v predchádzajúcich volebných obdobiach, ale na kratšie časové úseky. Napríklad, posledný program rozvoja mesta sme pripravili na približne šesť rokov. Kompatibilita v rozvoji mesta musí byť. Naraz sa všetko urobiť nedá... Viete, keď boli Vrútky súčasťou Martina, boli na periférii mesta. Po druhé, nikdy neboli riešené architektonicky komplexne. Nemáme dobre vyriešenú polohu autobusového nástupišťa, tržnica tiež nie je dobre situovaná, ani architektonicky vyriešená, centrum nepôsobí príťažlivo...

Názov spomínaného materiálu je trochu zložitý. Prečo ste zvolili práve také pomenovanie?

B. Zacharides: – Ak si má každá verejná inštitúcia plánovať nejaké rozvojové projekty, tak musí pripraviť také, ktoré majú v budúcnosti nádej na prežitie. Ak hovoríme o trvalo udržateľnom rozvoji mesta, tak musíme tento program tak plánovať, aby bolo mesto životaschopné v budúcnosti, aby všetky aktivity a vízie zabezpečili rozvoj mesta, aby sa kládol dôraz na ekologickú, kultúrnu a sociálnu stránku jeho rozvoja. Spomínaný materiál berie takmer všetky tieto aspekty do úvahy. Je to významný dokument, ktorý tvorí prostredie aj pre spracovávanie projektov pre eurofondy.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže v dokumente predsa len niečo absentuje?

Ľ. Bernát: - Chýba tam oblasť životného prostredia. Mestský úrad podklady pre analýzu nemá. Pokladám to za chybu, že nemáme k dispozícii potrebné údaje. Skrátka, vôbec ich od štátnych orgánov nedostávame. Myslím si, že to by mala byť jedna z budúcich prenesených kompetencií na mestá, aby sme vedeli, aký je tu stav ovzdušia, čistoty vôd, pôdy, zdravotného stavu občanov a podobne.

Štartovacou plochou programu, ak to tak môžeme nazvať, je stav mesta v roku 2002. Ako by ste ho charakterizovali z hľadiska rozvoja?

Ľ. Bernát: – Môžeme povedať, že je to prvý rok, v ktorom sa pokúšame o rozvoj mesta. Počas predchádzajúcich rokov sme riešili problémy ešte z minulosti. Napríklad, museli sme zabezpečiť zásobovanie pitnou vodou na Ul. Karvaša a Blahovca, kanalizáciu, plynofikáciu mesta a podobne. Domnievam sa, že keď sa v teritóriu mesta nachádza čistiareň odpadových vôd, tak Vrútky by mali byť prvé odkanalizované. A nie je tomu tak.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké úlohy sú v tomto volebnom období na prvom mieste?

Ľ. Bernát: – V roku 2004 je prioritou rekonštrukcia Matušovičovského radu aj s rozšírením križovatky pri Same a riešením námestia pri MsÚ. Počas celého volebného obdobia sa budeme snažiť aspoň pripraviť podmienky na prebudovanie centra mesta s riešením pešej zóny. Dúfam, že s výstavbou aspoň začneme. S tým súvisí aj diskusia s občanmi, aby cítili potrebu chcieť regenerovať pešiu zónu.

Ak všetko dobre dopadne, kedy by ste chceli začať rekonštruovať stred mesta?

Ľ. Bernát: – V roku 2006 na 750. výročie založenia mesta Vrútky. Chceme všetko dobre pripraviť.

Prečo? Sú nejaké vážne problémy?

B. Zacharides: – Jednoducho, Vrútky nie sú Martin. Nemáme také veľké príjmy. Pre náš rozpočet bude prestavba stredu mesta oveľa náročnejšia záležitosť ako v Martine. Väčšie mesto sústredí služby, firmy a priemysel aj na úkor menších miest. A Vrútky sú vlastne na okraji, čo sa týka urbanistického hľadiska, a povedzme, sú aj preto trošku ukrátené o príjmy.

Takže budete pravdepodobne hľadať aj iné zdroje do mestského rozpočtu, ako sú len štátne.

B. Zacharides: – V tomto volebnom období nás čaká, dá sa povedať, historický krok. Ak všetko dobre dopadne, Slovensko vstúpi do Európskej únie. Mestá a obce dokončievajú čerpanie financií z predvstupových fondov EÚ, ktoré nie sú prispôsobené pre také mesto, ako Vrútky. A budeme nabiehať na klasické štrukturálne fondy EÚ. V tomto volebnom období to musíme dokázať. Jedna vec je ale fond a druhá vec je program, v ktorého rámci sa čerpá. Určuje ho Európska komisia v spolupráci s daným štátom. Našou úlohou bude naskočiť na programy, ktoré budú spustené a dokázať čerpať ich v čo najväčšej miere. Treba si ale uvedomiť, že na opravy ciest, platbu energií a podobne, tu financie nenájdeme.

Ľ. Bernát: – A práve náš program bude slúžiť na použitie fondov. Musí preto obsahovať také čiastkové projekty, ktoré budú kryté jednotlivými fondmi, ak sa nám to podarí.

Vráťme sa ale k strategickým prioritám rokov 2003 – 2006. V programe okrem iného uvádzate, že chcete vytvoriť podmienky pre možnosť rozšírenia priemyslu.

B. Zacharides: – V rámci územného plánu sú vyčlenené zóny aj na tieto aktivity.

Ľ. Bernát: – Môže sa nám stať taká vec, že dostaneme ponuku stavať veľkoplošnú predajňu. Budeme zrazu musieť riešiť problém, kde ju postaviť. Nám je to už dnes jasné, pretože máme vyčlenené plochy.

Zaujímavá je aj myšlienka zimných športovísk...

Ľ. Bernát: – V územnom pláne sú zahrnuté vo väzbe na budúcu diaľnicu a terajšiu hlavnú cestu. Najlepšie umiestnené športové stredisko je pri hlavnej ceste a príroda nám to umožňuje. Ostatné je na schopnostiach ľudí.

V dokumente sa spomína aj skvalitnenie informačných služieb.

B. Zacharides: – Turistická informačná kancelária je vec vzdialenejšej budúcnosti. Čo sa týka mestského úradu, pod pojmom skvalitniť informačné služby mám na mysli novú komunikáciu predovšetkým s novinármi. Pokiaľ ide o webovú stránku, ktorá je veľmi kvalitná, budeme ju udržiavať. Pracujeme ešte na anglickej verzii.

Na mestskom zastupiteľstve ste spomínali úpravu vstupného vchodu mestského úradu tak, aby občania mohli získať informácie, prípadne si vybaviť svoje požiadavky priamo tam.

Ľ. Bernát: – Zapáčila sa mi tá myšlienka, videl som to v zahraničí. Referenti počas stránkových dní vybavujú všetkých klientov, teda aj imobilných, vo vymedzených priestoroch pri vstupe do budovy. Má to aj tú výhodu, že občania nemusia chodiť a hľadať úradníkov po budove. Ide ale o hudbu vzdialenejšej budúcnosti.

Myslíte aj na oddych pre obyvateľov mesta?

Ľ. Bernát: – Dnes nemáme také miesta, kde by sa človek mohol v pokoji prejsť, ale okolitá krajina a prírodné dedičstvo nám to poskytujú. Mysleli sme na nábrežie pri rieke Turiec a na chodník v Lúčanskej Malej Fatre. Tam sme už inštalovali informačné tabule a lavičky. Chodník by mal pokračovať až po hranicu so Stráňavami.

A čo sociálnokultúrny aspekt rozvoja Vrútok?

B. Zacharides: – Dnes ma potešilo, keď som si pozrel projekty riaditeľov škôl v meste, že všetci konečne prejavili záujem nadväzovať vzťahy so školami z družobných miest. Kontakt s týmito mestami by sme chceli pozdvihnúť na vyššiu úroveň, nielen na kontakt zástupcov radníc. Ale chceme, aby partnerstvo oslovilo aj jednotlivých občanov.

Okolo bývalých vojenských skladov na Ul. francúzskych partizánov je veľa otáznikov. Záujem o ne má aj mesto.

B. Zacharides: – V koncepcii ešte neschváleného územného plánu je, že by sme zónu, v ktorej sa tento areál nachádza, používali na rekreačnošportové účely. Tamojšie budovy majú výborné kapacity. Nikto nám zatiaľ neoznámil, čo s tým bude ďalej. Len z novín sa dozvedáme, že by aj obce mali z bývalého vojenského majetku čosi dostať. Na ministerstvá sme opätovne predložili projekty na zriadenie strednej umeleckej školy. Priestory sú na takéto účely veľmi vhodné.

Občanov bude istotne zaujímať aj možnosť individuálnej bytovej výstavby.

Ľ. Bernát: – Individuálna bytová výstavba je navrhnutá v napojení na obytnú zónu Hluchovo a Ulicu Karvaša a Blahovca, kde bude vytvorené nové centrum. Určené plochy poskytujú ozajstný rozvoj mesta približne o tristo rodinných domov, čo predstavuje bývanie asi pre 900 ľudí.

Monika Maruňáková

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 2. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 3. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 4. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 8. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 621
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 469
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 872
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 679
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 396
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 157
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 056
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 743
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 1 968
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 856
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Po derby Bystrička – Turčianska Štiavnička boli spokojnejší domáci.

Futbalisti Belej v úvodných siedmich kolách strelili tri góly. V derby na ihrisku Diviak skórovali až štyrikrát a získali prvé tri body v sezóne. V päťke sa Sučany po výhre v Lieseku posunuli do vrchnej polovice tabuľky.


8m

Tréner hokejovej Nitry nám povedal viac o sľubnom kádri a pozrieme sa aj na začiatok druhej hokejovej ligy.


4 h

O budúcnosti Vajanského námestia ešte nie je rozhodnuté.


6 h
Matej Shieber (č.34) od štartu pretekov diktoval tempo.

Atmosféru Behu zdravia si poriadne užil aj šprintér Ján Volko.


17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z miesta činu unikalo biele auto.


20. sep

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


21 h

Obnova mosta cez Váh v Hlohovci sa už onedlho rozbehne.


20. sep

Epidemická situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy sú už oranžové.


20. sep

Už ste čítali?