Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Letcom po siedmich rokoch čakania

Radovan Somík má za sebou úspešnú prvú sezónu v NHL v drese Philadelphie Flyers

Radovan Somík, dvadsaťšesťročný hokejista Philadelphie Flyers, bol týmto klubom draftovaný ešte v roku 1995. Odchovanec martinského hokeja, majster sveta z Göteborgu, však na svoju šancu dostať sa za more musel čakať pomerne dlho. Bol veľmi trpezlivý, a to sa mu vyplatilo. V minulej sezóne sa mu dvere NHL otvorili. Vkročil do nich s bravúrou, pretože okamžite si v drese Flayers (letci) vybojoval miesto v základnej zostave a stal sa ich platným hráčom. Po druhom kole play off sa jeho mužstvo rozlúčilo so súťažou. Pred viac ako troma týždňami Radovan absolvoval návrat domov do Martina k rodine. Mal by si tu po ťažkej sezóne trochu oddýchnuť. Do jeho odpočinkových plánov sme však zasiahli aj my, ale on, tak ako vždy, bol ochotný sa s nami stretnúť a podeliť sa so svojimi skúsenosťami z NHL s našimi čitateľmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Philadelphiou Flayers ste boli draftovaný pred siedmimi rokmi, ale až v minulom ročníku ste si zahrali NHL, keď ste mali s týmto klubom podpísanú jednocestnú zmluvu. S akým pocitom ste ju vtedy podpisovali?

Bol som rád, že sa môj sen hrať NHL predsa len uskutoční. Sedem rokov bola dosť dlhá doba a poviem pravdu, už som ani veľmi neveril, že by mi ponúkli zmluvu. Myslím si, že mi k tomu trochu pomohli veľmi úspešné majstrovstvá sveta v Göteborgu. Po nich prišli s ponukou a aj rokovanie o zmluve bolo dosť rýchle. Ja som v podstate pristúpil na ich podmienky. A čo sa týka jednocestnej zmluvy, tak už som mal vek na to, aby som takú zmluvu dostal. Je totiž klauzula, že do dvadsaťpäť rokov v podstate ani nemôže hráč pri prvom kontrakte dostať jednocestnú zmluvu, ale po dovŕšení tohto veku sa to dá.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vašej hokejovej kariére je jedna zvláštnosť. Pred rokmi ste napriek viacerým ponukám zostali hrať v Martine, a to aj napriek tomu, že vtedy hralo mužstvo iba prvú ligu. Bola to sezóna, v ktorej ste sa stali kráľom ligových strelcov. Nebanujete s odstupom času, že ste sa vtedy rozhodli zostať a nedali prednosť ponukám, ktoré ste mali?

Vôbec nebanujem. Naopak, myslím si, že práve ten rok, čo som hral prvú ligu, bol v mojej kariére zlomový. Dostal som viac priestoru na ľade, viac som hral, to mi pomohlo získať veľké skúsenosti. Práve ten rok mi pomohol presadiť sa. Po sezóne som odišiel do Čiech, kde sa mi v Zlíne aj zásluhou toho, že som sa v I. lige vyhral, podarilo presadiť. Pre mňa bolo vtedy dôležité, že som hral. Myslím si, že určite je lepšie byť v prvej lige na ľade 30 minút v zápase, ako v extralige desať minút.

Skryť Vypnúť reklamu

Do Philadelphie ste prišli so skúsenosťami z kvalitnej českej extraligy a ovenčený titulom majstra sveta. Pomohlo vám to presadiť sa do základnej zostavy?

Na to sa v Kanade neberie ohľad. Azda to pomohlo pri rokovaní a záujme o mňa, ale rozhodne nie v tom, že by som mal isté miesto v mužstve. To, čo má človek odohrané v Európe, tam nič neznamená. Podstatné je, ako sa tam ukáže, ako tam začne. Vôbec nie je dôležité, že niekto je majster sveta, či olympijský víťaz, tam treba ukázať, čo v ňom je. Miesto v mužstve si treba vybojovať.

Koľko vás pred sezónou bojovalo o miesto v kádri?

V kempe pred sezónou bolo viac ako štyridsať hráčov – dva kompletné tímy. Z toho sa pred sezónou káder zužoval na 20 hráčov, ktorí dostávali šancu v prvom mužstve, ďalší išli do farmárskeho klubu a niektorí do nižších súťaží. Pritom viem, že Philadelphia nerobí také veľké kempy, ako niektoré iné kluby.

Ako to bolo v príprave, s kým ste sa zohrávali v útočnej formácii?

Počas kempu sa to stále striedalo. Prvé dva týždne sme hrávali zápasy medzi sebou, tréner v týchto tréningových stretnutiach menil hráčov vo formáciách, stále skúšal. V prípravných zápasoch som väčšinou hrával v útoku s Mišom Handzušom, čo mi aj veľmi pomohlo.

Michal Handzuš je už v NHL skúsený matador, do Philadelphie prišiel z Phenixu, takže vám mohol poradiť…

V tíme bol okrem Michala Handzuša aj český brankár Čechmánek a okrem nich ešte dvaja Európania. Najmä v mojich začiatkoch všetko bolo na Michalovi Handzušovi. Ak by tam nebol, tak by aj moje začiatky boli oveľa zložitejšie. Napríklad, len kvôli rečovému problému. Spočiatku som mal dosť veľkú jazykovú bariéru a tréneri mi to tolerovali, najmä preto, lebo tam bol Mišo, ktorý mi prekladal a všetko vysvetľoval, čo od nás tréneri vyžadovali. Asi najviac v prvom mesiaci, keď mi pomáhal aj s ubytovaním a ostatnými vybavovačkami. To, mi veľmi uľahčilo moje pôsobenie v mužstve.

Tesne pred sezónou ste sa ženili. Zobrali ste na svoje nové pôsobisko aj manželku?

Do kempu som išiel sám. Manželka Lucka prišla za mnou až v polovici októbra minulého roku.

Určite si pamätáte na prvý zápas, ktorý ste odohrali v NHL…

Viem, že to bol tretí zápas nášho mužstva v začínajúcej sa sezóne. Hrali sme v Montreale, ale dátum si už veru nepamätám.

V Montreale hráva Richard Zedník, mali ste čas sa s nim, alebo potom s ďalšími Slovákmi, pred zápasom porozprávať?

Nie, to nie. Pred zápasom nie je prakticky k súperovým hráčom prístup. My sme sa stretávali občas deň pred zápasom na večeri, ale počas zápasu, to nie, vtedy na to nie je čas.

Kedy ste si vybojovali miesto v základnej zostave a ktorý zápas bol z tohto pohľadu mimoriadne dôležitý?

Myslím si, že najdôležitejšie boli prípravné zápasy, keď mi tréner pred nimi povedal, že v kempe bol so mnou spokojný, že ma teraz chce vidieť hrať v zápasoch, že v nich dostanem veľa príležitosti. To sa splnilo. Na ľade som trávil dosť času, nechal ma hrávať, pričom väčšinu zápasov som hral práve s Mišom Handzušom. To, že som od prvých prípravných zápasov dostal takú dôveru, mi dosť pomohlo. Náš herný štýl trénerovi vyhovoval. Pred sezónou sme hrali deväť prípravných zápasov a už po polovici sa dosť hovorilo o tom, ako bude vyzerať zostava tímu. Takže dôležité asi bolo to, že som presvedčil trénera v príprave.

Ako ste si zvykli na menšie klziská a na povestnú zámorskú hokejovú tvrdosť?

Zo začiatku má človek problém. Je to určite zmena zasahujúca do štýlu hry. V Európe je viac času na určité veci, v NHL všetko treba robiť rýchlejšie. Ale je to otázka zvyku. Počas prípravných zápasov sa mi to vžilo, a potom to už bolo celkom prirodzené. V NHL je veľa osobných súbojov, aj na to si treba zvyknúť, ale to nie je problém. Je to síce zmena štýlu, ale keď to človek robí každý deň, tak si na to zvykne.

Nemali ste bezproblémovú sezónu, lebo vás prenasledovali zranenia. Viackrát ste pre ne chýbali mužstvu…

Mal som problémy s trieslami, ale to je už dlhodobejšia záležitosť, asi tri roky mám s nimi problémy. Niekedy sa to prejaví, niekedy sa s tým dá hrať. Celkovo som napokon odohral v základnej časti 60 zápasov a v play off šesť zápasov.

Výborné výkony v základnej časti dávali Philadelphii veľké nádeje uspieť v play off. Nakoniec ste skončili v druhom kole. Boli ste veľmi sklamaný?

Play off je o niečom inom. To, akoby sa začínala nová súťaž. Všetko je hop alebo trop. Prvé kolo sme cez Toronto prešli, v tíme bola radosť, začali sme si veriť, v druhom s Ottawou boli prvé štyri zápasy veľmi vyrovnané. Neviem čím to bolo, ale v ďalších dvoch zápasoch už hrala Otava lepšie ako my a postúpila zaslúžene ďalej. Boli sme sklamaní. Vypadnutie v play off vždy bolí.

Keď ste hrali s Ottawou, práve sa rozbiehali majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré boli vo Fínsku. Sledovali ste, ako si počínajú Slováci?

Sledoval som to cez internet. Čítal som, čo sa píše v novinách pred šampionátom, a potom som aj prostredníctvom internetu počúval Slovenský rozhlas, priame prenosy zo zápasov. To bolo super. Záujem o to bol veľký. Dokonca sme sa museli prihlasovať hodinu pred zápasom, lebo inak by sme sa na linku ani nedostali. V Amerike, keďže sa to skôr točí okolo iných športov, veľa informácii zo šampionátu nebolo. Samozrejme, chlapcom sme držali palce.

NHL to nie je len hokej, ale aj množstvo nacestovaných kilometrov. Ako ste znášali cestovanie?

Človek si zvykne aj na to. Všade sa lietalo a musím uznať, že sa nám snažili vytvoriť také podmienky, aby nám to uľahčili, aby cestovanie nebolo zdĺhavé. My sme mali výhodu v tom, že Philadelphia je v podstate v strede a nikde nie je až taká veľká vzdialenosť ako napríklad z Los Angeles do Edmontonu. My sme to mali zariadené tak, že sme cestovali deň pred zápasom a po zápase sme leteli hneď naspäť. Boli aj výnimky, keď sa išlo na 12-13 dní. Ale to bolo asi len dvakrát.

Sledovali ste ako sa v extralige darí Martinu?

Mal som takú možnosť tiež cez internet. Ale všetko to záležalo od môjho času, lebo niekedy som sa k počítaču nedostal. Bol som aj v kontakte s chalanmi, volávali sme si, najviac asi s Robom Stančokom.

Skončila sa pre vás hokejová sezóna. Koľko si teraz môže hokejista dovoliť oddychovať?

Tri týždne, čo som doma, sa venujem iba regenerácii. Zatiaľ som vôbec netrénoval, ale už pomaličky začínam s individuálnym tréningom. Chcel by som sa pripravovať rovnako ako minulý rok. Najprv individuálne, ,a potom by som chcel chvíľu stráviť na ľade ešte pred kempom.

A čo dovolenka?

Zatiaľ nie je nič rozhodnuté, ale azda to bude Chorvátsko.

Ako vidíte svoju hokejovú budúcnosť?

Momentálne vám neviem povedať, lebo novú zmluvu ešte nemám, všetko je to teraz na agentovi. V NHL sa ešte neskončila sezóna, po jej skončení sa budú veci riešiť. Uvidím ako to dopadne. Nejako sa to predsa len vykryštalizuje. Ján Kŕč

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Odpady nad zlato
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 7. Znalec slovenského brandy
 8. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 2. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Odpady nad zlato
 6. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 10. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 164
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 423
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 303
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 590
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 3 566
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 982
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 852
 8. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 549
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 222
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 203

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 1. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 2. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 3. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 4. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 5. Helena Smihulova Laucikova: Bodkované
 6. Unicef Slovensko: Haiti: Mesiac po zemetrasení
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Istota matiek vs. neistota otcov
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 632
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 625
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 901
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 660
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 041
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 364
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 170
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 728
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Čierna skládka vzniká už dlhšie.

Martinčan priznal, že na mieste zanechal papierový odpad.


6 h
V Záturčí budú psíčkari začiatkom októbra môcť venčiť v psom parku.

Psí park už budujú. Majitelia domácich miláčikov ho budú môcť využívať začiatkom októbra.


11 h
Michal Murček by mal patriť medzi lídrov tímu.

Skúsenému útočníkovi Michalovi Murčekovi skomplikovali prípravu na novú sezónu zdravotné ťažkosti. Na návrat do optimálnej formy potrebuje päť, možno šesť zápasov.


10 h

Približne stovka automobilov vyrobených do roku 1990 absolvovala v rámci motoristického podujatia takmer stoku kilometrov. Všetky šťastne dorazili do cieľa.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takýchto objavov je v regióne len minimum.


21. sep

Osudnou sa im stala jazda na bicykloch.


(JN) 21. sep

Červených okresov pribúda, zelený bude už len jeden, v bordovej farbe bude päť okresov.


8 h

Situácia sa zhoršuje, od včerajšieho dňa sú v nemocnici zakázané návštevy, výnimkou sú ťažko chorí pacienti.


6 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 1. Robert Škerko: Moja cesta na vidiek
 2. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 3. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 4. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 5. Helena Smihulova Laucikova: Bodkované
 6. Unicef Slovensko: Haiti: Mesiac po zemetrasení
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Istota matiek vs. neistota otcov
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 632
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 625
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 901
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 660
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 041
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 364
 7. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 170
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 728

Už ste čítali?