Jedni pacienti platia, iní nie

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti priniesla praxi menšie nejasnosti

Martin – Po zavedení poplatkov za zdravotnú starostlivosť od 1. júna zaznamenali praktickí lekári v regióne počas uplynulého týždňa pokles pacientov o 30 až 40 percent. Do ambulancií špecializovaných lekárov prišlo v porovnaní s predchádzajúcim obdobím iba 80 percent ľudí. Podľa nich ide iba o dočasný pokles, pretože v súčasnosti navštevujú lekára iba tí, ktorí akútne potrebujú jeho pomoc. Po istom čase ho ale budú musieť vyhľadať aj v bežných prípadoch. Ako nám povedal riaditeľ Polikliniky v Martine Ernest Páluš, vo väčšine ambulancií v priestoroch tohto zdravotníckeho zariadenia ordinujú neštátni lekári, a tak nám povedal iba skúsenosti, ktoré mal minulý týždeň s platbami pacientov vo svojej ordinácii. Väčšina z nich, podľa neho, berie platby za návštevu lekára ako fakt, s ktorým sa musia zmieriť, ale stretol sa aj s ich nevôľou. Lekári, ktorých sme oslovili, sa iba ojedinelo stretli s tým, že pacienti so sebou nemali žiadne peniaze a takéto prípady riešili upozornením, že dvadsaťkorunový dlh musia zaplatiť pri nasledujúcej návšteve ambulancie. Splnilo sa teda ministerstvom zdravotníctva očakávané zníženie počtu pacientov v čakárňach, ale či ide o trvalý jav, to potvrdí alebo vyvráti budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V Martinskej fakultnej nemocnici si počas minulého týždňa pacienti, ktorí išli na vyšetrenia do ambulancií, zvykali na nákup kupónov. Môžu si ich kúpiť na troch miestach – na dvoch vrátnicach (24 hodín denne) a v centrálnej pokladni. Nachádza sa v hlavnej administratívnej budove MFN. Ak si kúpia kupón aj takí občania, ktorí spadajú pod výnimku zo zákona a za zdravotnú ambulantnú starostlivosť nemusia platiť, majú možnosť kupón pri odchode z nemocnice odovzdať a peniaze im budú vrátené.

Pacienti si zvykajú na kupóny

„Nie každý občan je natoľko informovaný, aby vedel, či medzi výnimky patrí alebo nie. Preto sa môže stať, že si kupón kúpi aj taký, ktorý platiť nemusí. Práve týmto ľuďom nemocnica umožňuje kupón pri odchode vrátiť,„ povedala pre NŽT hovorkyňa MFN Katarína Kapustová.

SkryťVypnúť reklamu

Od zavedenia platieb za ambulantné ošetrenie v nedeľu 1. júna do štvrtka 5. júna sa v MFN predalo 2900 kupónov. Denne tu predajú v priemere 580 kupónov, čo predstavuje 11 600 korún. Na nových poplatkoch vybrala nemocnica v uvedenom období 58-tisíc korún. Kupóny sa používajú iba v rámci ambulantnej starostlivosti. Hospitalizovaní pacienti si ich kupovať nemusia, platia pri odchode z nemocnice v centrálnej pokladni alebo bezhotovostným prevodom na účet MFN v banke.

Na chýbajúci dialóg

dopláca pacient

V súvislosti s poplatkami, ktoré sa musia platiť v ambulanciách lekárov a v lekárňach vzniklo niekoľko problémov, ktoré v Turci neboli ešte minulý týždeň doriešené.

Od lekárov a lekárnikov sme sa dozvedeli, že problémy nastali s potvrdeniami od zdravotne ťažko postihnutých a sociálne odkázaných pacientov, ktorí ich mali dostať na príslušných odboroch sociálnych vecí. Takéto požiadavky mali lekári a lekárnici, ale, ako sme sa dozvedeli od Aleny Brízgalovej, vedúcej oddelenia služieb a peňažných príspevkov na kompenzácie odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Martine, nekonzultovali ho s týmto odborom, preto chýba v postupe lekární, lekárov a úradu jednotná metodika. Samozrejme, kvôli nejednotnej metodike strácajú zbytočne čas aj pacienti, najmä zdravotne ťažko postihnutí, ktorí majú pohybové problémy. Nie je možné, aby odbor sociálnych vecí Okresného úradu v Martine poskytoval 4500 ľuďom, ktorí majú preukaz zdravotne ťažko postihnutého a 6500 ľuďom v hmotnej núdzi, potvrdenia každé tri mesiace. Od Aleny Brízgalovej sme sa dozvedeli, že zákon nepožaduje takéto tlačivá. Na preukaze ZŤP je uvedený čas platnosti a rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov by malo tiež byť postačujúcim dokladom na to, aby v súlade so zákonom boli oslobodení od poplatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Iný názor má predseda Asociácie súkromných lekárov v Martine Florián Bán: „Zákon o zdravotnej starostlivosti jasne hovorí o tom, že od platieb v ambulancii lekárov sú oslobodení sociálne odkázaní občania v hmotnej núdzi, ktorí sa preukážu potvrdením z odboru sociálnych vecí okresného úradu. O oslobodení od poplatkov pri návšteve u praktického a u odborného lekára sú ale skalopevne presvedčení aj pacienti s ťažkým zdravotným postihnutím. Dôsledkom toho dochádza v ambulanciách k niekedy ťažko riešiteľným situáciám.„ Preto musia lekári vysvetľovať pacientom zákon.

Neplatia aspo v lekárni

Dvadsaťkorunový poplatok pri návšteve ambulancie lekára nehradí osoba v stave hmotnej núdze, ktorá sa preukáže rozhodnutím OÚ o dávke sociálnej pomoci. „V prípade občanov v stave hmotnej núdze, ak bude mať lekár pochybnosť, či je predkladané rozhodnutie ešte platné (zmena bola od 1. januára na základe novely zákona o sociálnej pomoci), pošle pacienta na odbor sociálnych vecí okresného úradu. My na druhej strane rozhodnutia potvrdíme jeho platnosť,„ povedala pre NŽT vedúca OSV OÚ v Martine Eva Škutchanová.

Podľa informácií z odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Martine (OSV OÚ) zo spomínaného zákona vyplýva, že osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sa preukážu preukazom ZŤP alebo ZŤP – S sú oslobodené od platby za vydanie liekov, dietetických potravín a zdravotných pomôcok. Ďalej nemusia platiť 50 korún na deň v nemocnici a v liečebni dlhodobo chorých za služby spojené s poskytovaním ústavnej starostlivosti. Musia to ale dokladovať preukážkou s platným rozhodnutím OÚ o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov a preukazom ZŤP alebo ZŤP – S. Takisto sú oslobodení od platby za prevoz sanitkou, ak sú odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom. Ak ale nie sú odkázaní na individuálnu dopravu a majú preukaz ZŤP (ZŤP-S), zaplatia za kilometer jazdy len jednu korunu. Občania s ťažkým zdravotným postihnutím ale podľa zákona uhrádzajú 20 korún za zdravotnú starostlivosť u lekára primárneho i sekundárneho kontaktu a za pohotovostnú službu.

(nk,gg)

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 844
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 480
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 381
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 199
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 075
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?